Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ-ΠΑΟΚ

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ κόντρα στην Λοκομοτίβα στο Ζάγκρεμπ, για τον β'προκριματικό γύρο του Europa League.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ κόντρα στην Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.
Πρώτο ματς των δύο ομάδων στην Κροατία για τον β΄ προκριματικό γύρο του Europa League.
Από το Ζάγκρεμπ αρχίζουν και τα ευρωπαϊκά βάσανα της ομάδας του Ιγκόρ Τούντορ.
Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ, πήρε το εισιτήριο της φάσης περνώντας εύκολα το εμπόδιο της Μπρόουτον από την Ουαλία (3-1 εκτός και 2-2 εντός)
«Φρούριο» θυμίζει το «Μάξιμιρ» από τις αστυνομικές δυνάμεις.
Οι περίπου 300 οπαδοί του «δικέφαλου του Βορρά» βρίσκονται εδώ και λίγη ώρα στις κερκίδες.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
Λοκομοτίβα Ζ. (Άντε Τσάτσιτς): Ζελένικα, Μπαρτόλετς, Μρτσέλα, Πρέγκλα, Σόβσιτς, Μπεγκόνια, Μπρούσιτς, Αντριάσεβιτς, Λέκο, Μάριτς, Κόλαρ
Στον πάγκο: Πούλιτς, Φιόλιτς, Μίσιτς, Ντολεζάλ, Γκρζαν, Κάπαν, Φιλίποβιτς
ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτρο, Κίτσιου, Σκόνδρας, Κάτσε, Τζιόλης, Μακ, Πέλκας, Σαλπιγγίδης
Στον πάγκο: Ρατς, Μαντούρο, Χαρίσης, Μυστακίδης, Μελισσάς, Κοροβέσης, Πούγγουρας
Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ δεν μπορεί να υπολογίζει στον τραυματία, Στέφανο Αθανασιάδη, αλλά και στους Φακούντο Περέιρα και Λούκας Πέρεθ, που αποκλείστηκαν λόγω πειθαρχικού παραπτώματος.
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ουκρανός, Γιούρι Μοζαρόφσκιι
Ιβάν και Γιώργος Σαββίδης θα παρακολουθήσουν από κοντά το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ομάδας.
Αύριο (Παρασκευή) θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση του Γ’ Προκριματικού Γύρου, με τον ΠΑΟΚ να μαθαίνει τον πιθανό αντίπαλό του.
1' Έναρξη της αναμέτρησης
6' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ. Ωραία προσπάθεια του Μακ, έκανε το σουτ η μπάλα κόντρα και βρήκε στο δοκάρι.
15' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ωραίο γύρισμα του Πέλκα, ο Σαλπιγγίδης δεν προλαβαίνει να βάλει την προβολή μέσα από την μικρή περιοχή.
16' Κίτρινη κάρτα στον Αντριάσεβιτς
17' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Μπαλιά του Κάτσε βγάζει τον Μακ απέναντι στον Ζελένικα, που όμως βγαίνει εγκαίρως και διώχνει.
22' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ωραίο κατέβασμα και πλασέ του Μακ, ο Ζελένικα μπλοκάρει με δυσκολία.
25' Εξαιρετική εικόνα του ΠΑΟΚ, δικαίως αισθάνεται αδικημένος από το 0-0.
30' ΓΚΟΛ 1-0 η Λοκομοτίβα!
Πρώτη κακή λειτουργία στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Μπεγκόνια έσπασε έξυπνα στον Κόλαρ και αυτός με σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον Όλσεν.
36' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Τετ-α-τετ με τον Ζελένικα ο Κίτσιου, πλασάρει άουτ.
40' Ευκαιρία για την Λοκομοτίβα. Αντεπίθεση για τους Κροάτες, η μπάλα φτάνει στον Μάριτς, που αργεί να πλασάρει, με τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ να κλέβουν την τελευταία στιγμή την μπάλα.
45' ΓΚΟΛ 2-0 η Λοκομοτίβα!
Ο Αντριάσεβιτς με κεφαλιά νικάει τον Όλσεν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πίσω στο σκορ 2-0 απέναντι στην Λοκομοτίβα.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
50' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτόλετς
55' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης κάνει το σουτ από πλάγια θέση, ο Ζελένικα διώχνει δύσκολα και στη συνέχεια της φάσης το νέο σουτ του Κίτσιου απομακρύνεται από τους αμυντικούς.
56' Νέα φάση για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα φτάνει στον Τζιόλη που κάνει το γύρισμα, όμως δεν υπάρχει κανένας συμπαίκτης του για να κάνει τελική.
61' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μαντούρο αντί του Τζιόλη.
63' Φάση για την Λοκομοτίβα. Αντεπίθεση για τους Κροάτες, ο Μάριτς κάνει το σουτ αλλά ο Όλσεν μπλοκάρει.
65' Σουτ του Κίτσιου η μπάλα άουτ.
65' Αλλαγή για την Λοκομοτίβα. Στη θέση του Κόλαρ, πέρασε ο Ντόλεζαλ
68' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μυστακίδης αντί του Σαλπιγγίδη.
71' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ αποφεύγει εξαιρετικά έναν αντίπαλο, όμως την τελευταία στιγμή δύο αμυντικοί της Λοκομοτίβα τον προλαβαίνουν πριν σουτάρει.
73' Αλλαγή για την Λοκομοτίβα. Στη θέση του Μάριτς πέρασε ο Μίσιτς.
74' Νέα φάση για τον ΠΑΟΚ. Σουτ του Κάτσε μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.
75' Τεράστια ευκαιρία για την Λοκομοτίβα. Ο Μπεγκόνια πλασάρει αμαρκάριστος, όμως ο Όλσεν διώχνει με τα πόδια.
76' Νέα φάση για την Λοκομοτίβα. Ο Μίσιτς κάνει σουτ από πλάγια θέση, όμως ο Κόστα προλαβαίνει και βάζει την προβολή διώχνοντας σε κόρνερ.
79' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ρατς αντί του Σκόνδρα.
83' Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα
89' Δεν υπάρχει ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
90+1' ΓΚΟΛ 2-1 ο ΠΑΟΚ
Ο Μακ βγήκε τετ-α-τετ ξεπέρασε τον Ζελένικα και πλάσαρε στην κενή εστία.
90+3' Αλλαγή για την Λοκομοτίβα. Ο Κάπαν αντί του Σόβσιτς.
90+3’ Τέλος της αναμέτρησης
Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 2-1 κόντρα στην Λοκομοτίβα
Το γκολ του Μακ στο φινάλε δίνει ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα του Τούντορ ενόψει του επαναληπτικού της Τούμπας.