Παρακολουθήστε σε real-time από το control-room του sport-fm.gr το πρώτο φιλικό της ΑΕΚ στην Πολωνία κόντρα στην Χάποελ Τελ Αβίβ. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ κόντρα στην ΧάποελΤελ Αβίβ.
Πρώτο φιλικό ματς για τους κιτρινόμαυρους κατά την διάρκεια της προετοιμασίας.
Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Λούμπιτσε, όπου ταξίδεψε η Ένωση οδικώς από την Οπαλένιτσα (η βάση της στην Πολωνία).
Το ματς θα ξεκινήσει με ένα τέταρτο καθυστέρηση (18.15) καθώς η αποστολή της ΑΕΚ άργησε να φτάσει στο «Οσίρ Στάντιον». Η αναμέτρηση είχε αρχική ώρα έναρξης στις 18.00.
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Γιόχανσον, Γροντής, Βάργκας, Αραβίδης, Τζεμπούρ
To επόμενο φιλικό της ΑΕΚ είναι την ερχόμενη Κυριακή στις 12.00 κόντρα στην Κορόνα Κίελτσε
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
1' Έναρξη της αναμέτρησης
5' Πρώτη φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Γροντή με το αριστερό, διώχνει δύσκολα ο Αρούς.
12' Η ΑΕΚ πιέζει, ελέγχει τον ρυθμό και γενικότερα έχει πολύ θετικό ξεκίνημα στο ματς.
22' Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός.
23' Ευκαιρία για την Χάποελ. Φαλτσαριστό σουτ του Λινγκάνε με τον Ανέστη να διώχνει εξαιρετικά σε κόρνερ.
30' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Βούρας αντί του Ανέστη
35' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ωραία σέντρα του Γκάλο, ο Τζεμπούρ παίρνει την κεφαλιά, ο Αρούς με την βοήθεια του δοκαριού του διώχνει σε κόρνερ.
38' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ!
Όμορφη εκτέλεση κόρνερ του Βάργκας, ο Αραβίδης με ωραία κίνηση πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με γυριστή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
39' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ζόριτς στη θέση του Γροντή.
45' Φάση για την Χάποελ. Οι Ισραηλινοί πίεσαν και έκλεψαν την μπάλα, με τον Χίζα να κάνει το πλασέ, που πέρασε δίπλα απ' την εστία του Βούρα.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 κόντρα στην Χάποελ με γκολ του Χρήστου Αραβίδη.
Αλλαγές για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Βούρας, Λαμπρόπουλος, Άρθο, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες, Ανάκογλου, Γροντής, Ανδρεόπουλος, Πλατέλλας, Κρισάντους, Μπαρμπόσα
51΄ Λάθος πάσα του Βούρα, η άμυνα της ΑΕΚ δεν αιφνιδιάζεται και αντιδρά σωστά χωρίς να απειληθεί.
55' ΓΚΟΛ 1-1 η Χάποελ!
Άστοχη έξοδος του Βούρα, η μπάλα φτάνει στον Χίζα που τελειώνει σωστά την φάση με κοντινό σουτ.
57' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας τελειώνει τη φάση με σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ μπλοκάρει την μπάλα.
58'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ανδρεόπουλος, τραυματίστηκε σε μια μονομαχία και την θέση του παίρνει ο Ζόριτς. Πέρασε και ο Μπαρόχα αντί του Βούρα.
61' Φάση για την Χάποελ. Η μπάλα φτάνει στον Ραξ, έπειτα από σέντρα στην περιοχή, αυτός κάνει το σουτ αλλά η μπάλα φεύγει πάνω απ' τα δοκάρια.
63' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βασιλαντωνόπουλος γυρνάει στον Κρισάντους, αλλά αυτός αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή πλασάρει πάνω απ' την εστία.
67' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πεταυράκης αντί του Γροντή.
68' Ατομική ενέργεια και σουτ του Κρισάντους από πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει άουτ.
75' Ευκαιρία για την Χάποελ. Κοντινό σουτ του Χίζα, είναι αδύναμο και μπλοκάρει εύκολα ο Μπαρόχα.
83' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σβάρνας αντί του Πεταυράκη.
85' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Μπαρμπόσα με τους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στην γραμμή και στην συνέχεια της φάσης ο γκολκίπερ της Χάποελ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια το σουτ του Πλατέλλα.
90' Τέλος της αναμέτρησης
Ισόπαλη 1-1 στο πρώτο της φιλικό τεστ η ΑΕΚ κόντρα στην Χάποελ Τελ Αβίβ.
Σκόρερ για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα ήταν ο Χρήστος Αραβίδης.