Τβέντε-Ολυμπιακός 1-2

Αντιμέτωπος με την Τβέντε τίθεται σε φιλικό αγώνα ο Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε την εξέλιξη από το sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Τβέντε.
Ο Μάρκο Σίλβα δεν θα έχει στη διάθεσή του Τσόρι Ντομίνγκες, Σιόβα και Μαζουακού.
Ο τεχνικός των "ερυθρολεύκων" αποφάσισε να ξεκινήσει το ματς με τους Kαπίνο, Oμάρ, Σαλίνο, Αυλωνίτη, Βούρο, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκη, Φορτούνη, Ντουρμάζ, Πάρντο, Χάρα.
Αυτό είναι το πρώτο από τα τρία φιλικά επί ολλανδικού εδάφους για τον Ολυμπιακό.
Ο καιρός πάντως δεν βοηθά ιδιαίτερα, αφού αυτήν την ώρα υπάρχει ψιλόβροχο...
Παίκτες και διαιτητές μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο καθώς πλησιάζουμε προς τη σέντρα.
Λίγοι, αλλά... φασαριόζοι οι φίλοι του Ολυμπιακού που ταξίδεψαν από τις γύρω περιοχές!
Με τις μπλε εμφανίσεις θα παίξουν οι Πειραιώτες.
1' Σέντρα στον αγώνα.
Η ενδεκάδα της Τβέντε: Ντρόμελ, Άντερσεν, Ουβίνι, Μπάιεν, Σίλντερ, Εμπεσίλιο, Τάπια, Ζίγιετς, Καμπράλ, Όστερβαϊκ, Χέλσερ
6' Σημαντική ευκαιρία για την Τβέντε, με τον Καπίνο να διώχνει σε κόρνερ μετά από σουτ από καλή θέση του Ζίγιετς.
7' Ξανά ο Καπίνο καθαρίζει, αυτήν τη φορά κεφαλιά του Άντερσεν.
8' Ο Χάρα βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, αλλά κοντράρεται από αμυντικούς και τελικά η μπάλα φεύγει άουτ.
9' Παράλληλη σέντρα του Πάρντο από δεξιά, η μπάλα θα βρει δοκάρι.
Αρκετά δυνατή η βροχή, δυσκολεύει πολύ τις προσπάθειες των παικτών.
13' Ωραία σέντρα του Ομάρ στην καρδιά της άμυνας, πετάγεται ο Φορτούνης αλλά υπό πίεση στέλνει την μπάλα άουτ.
18' Καλό σουτ από μέση απόσταση του Ντουρμάζ που είναι ορεξάτος σήμερα, η μπάλα λίγο άουτ.
22' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό μετά από ωραίο πλασέ του Ντουρμάζ, ο οποίος δέχτηκε καλό "σπάσιμο" της μπάλας από τον Χάρα.
24' Καλή κίνηση του Φορτούνη που μοιράζει ωραία δεξιά στον Πάρντο, το σουτ του οποίου από τη δεξιά γωνία της περιοχής είναι απογοητευτικό.
29' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!
Από τον Φορτούνη ξεκινά και σε αυτόν τελειώνει η φάση. Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής παίζει το "ένα-δύο" με τον Χάρα και πλασάρει ιδανικά κάνοντας το 1-0 για τον Ολυμπιακό.
35' Μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, η μπάλα φεύγει συρτά και καταλήγει έξω.
45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!
Ο Ντουρμάζ βγάζει αριστερά στον Πάρντο, ο οποίος με τρεις επαφές και υπό πίεση φτάνει στα όρια της περιοχής και με ωραίο σουτ κάνει το 2-0!
45'+1' Λήξη του πρώτου μέρους.
46' Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο, με πολλές αλλαγές οι ερυθρόλευκοι αλλά και η Τβέντε.
Έχουν περάσει μέσα οι Φουστέρ, Ζντιέλαρ, Ντοσεβί, Κασάμι και Πουλίδο
52' Ο Πουλίδο βγαίνει απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως ανοίγει το κοντρόλ και στη συνέχεια κάνει θέατρο με εντυπωσιακό τρόπο για να δεχτεί δικαίως κίτρινη κάρτα!
Από τον Ολυμπιακό του πρώτου μέρους έχει διατηρηθεί μόνο η αμυντική γραμμή, δηλαδή οι Kαπίνο, Oμάρ, Σαλίνο, Αυλωνίτης, Βούρος.
Για την Τβέντε οι Φαν ντερ Λέλι, Ντα Κρους, Μοκτάρ και Μοκότσο μπήκαν αντί των Σίλντερ, Χέλσερ, Καμπράλ και Τάπια.
63' Αλλαγή για την Τβέντε. Ο Φαν ντερ Χέιντεν αντί του Ουβίνι.
68' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γιαννιώτας στη θέση του Πάρντο που ήταν πολύ καλός απόψε.
Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός εξαιτίας των αλλαγών.
73' Σάλιακας αντί Ομάρ.
77' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΒΕΝΤΕ!
Καταπληκτική φαλτσαριστή λόμπα του Ζίγιετς από τα δεξιά, ο Καπίνο δεν μπορεί να αντιδράσει και οι Ολλανδοί μειώνουν σε 2-1.
81' Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με κεφαλιά του Αυλωνίτη να διώχνεται στη γραμμή και εξ επαφής προβολή του Ντοσεβί να μπλοκάρει ο Ντρόμελ.