AEK – Ανόρθωση 1-2

Ζωντανά η εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Ανόρθωση στο sport-fm.gr.
Καλησπέρα. Θα σας μεταφέρουμε την εξέλιξη του φιλικού αγώνα της ΑΕΚ με την Ανόρθωση.
Να σας θυμίσουμε ότι μπορείτε να ακούσετε την εξέλιξη του αγώνα από τον ΣΠΟΡ FΜ 94,6. Τηλεοπτικά από OTESPORT1HD.
Ας περάσουμε στις 11άδες των δύο ομάδων.
Ανόρθωση: Κόπριβετς, Ντε Μούρα, Νούχου, Αμπουρτζάνια, Αβραάμ, Κυριάκου, Βίκτορ, Λαΐφης, Μακρής, Χόλγκερσον, Ντλοβού.
ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπροπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Τζεμπούρ.
Σε λίγα λεπτά θα αρχίσει το παιχνίδι.
1' Έναρξη του αγώνα
8' Καλό σουτ Αβραάμ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ. Καθαρή ευκαιρία για την Ανόρθωση.
10' Ο Ντλοβού περνά τον Λαμπρόπουλο από τα αριστερά και μπαίνει στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχειρεί περνά παράλληλα με την εστία.
Καλύτερη η Ανόρθωση στην αρχή του αγώνα, με την ομάδα του Δέλλα να ψάχνει ακόμη την πρώτη της αξιόλογη φάση.
Πάντως, για φιλικό ματς, υπάρχουν αρκετά νεύρα στις διεκδικήσεις και σε μία τέτοια περίπτωση Βίκτορ και Τζεμπούρ βλέπουν από μία κίτρινη κάρτα.
22' Χτύπημα φάουλ του Μπαρμπόσα, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Μπαρόχα.
Πιο ισορροπημένο το ματς, αλλά είναι ξεκάθαρο το πρόβλημα της ΑΕΚ στη δημιουργία.
34' Αποκρούει δύσκολα χαμηλά στην αριστερή γωνία του ο Μπαρόχα σουτ του Λαΐφη.
35' 1-0 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ
Ο Ντε Μούρα εκτελεί με πλασέ φάουλ από τα αριστερά, εκεί που ο Μακρής αφύλαχτος σημαδεύει την αφύλαχτη γωνία και ανοίγει το σκορ.
42' Καλή αντεπίθεση της Ανόρθωσης που ολοκληρώνεται με σουτ του Μακρή από το ύψος της περιοχής, το οποίο δεν βρήκε στόχο.
45' Λήξη του πρώτου μέρους.
46' Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο.
48' Επιτέλους ευκαιρία για την ΑΕΚ! Χτύπημα φάουλ του Σοϊλέδη, κεφαλιά-πάσα του Λαμπρόπουλου και ο Τζεμπούρ νικιέται εξ επαφής από τον Κόπριετς που έκανε έξοδο.
48' Πέναλτι για την Ανόρθωση και κόκκινη κάρτα στον Λαμπρόπουλου που έχασε μια εύκολη μονομαχία και γκρέμισε τον αντίπαλο.
51' 2-0 για την Ανόρθωση με την εκτέλεση του Ντλοβού.
Με 11 συνεχίζει η ΑΕΚ. Πέρασε στο ματς ο Τζανετόπουλος χωρίς να γίνει αλλαγή αφού πρόκειται για φιλικό ματς.
55' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Βγαίνουν Σιμόες, Τζεμπούρ και μπαίνουν Ανάκογλου και Γροντής.
60' Ξανά ο Ντλοβού πιάνει εντυπωσιακό σουτ από τα δεξιά για να αποκρούσει ο Μπαρόχα.
63' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Βούρας, έξω ο Μπαρόχα.
68' Νέα αλλαγή για την Ένωση. Ο Κρισάντους στη θέση του Μπαρμπόσα.
70' Παραλίγο αυτογκόλ σε βάρος της ΑΕΚ αφού μετά από κούρσα και σέντρα του Τζανακάκη, ο Βούρας δεν έδιωξε και ο Γκάλο με ρίσκο πέταξε την μπάλα με ρίσκο κόρνερ.
72' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Πεταυράκης και Ζόριτς αντί των Πλατέλλα και Σοϊλέδης.
77' Ο Φαγέ αντί του Γιόχανσον.
80' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, κεφαλιά του Τζανετόπουλου στέλνει την μπάλα άουτ.
81' Ακόμη μία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σβάρνας στη θέση του Κολοβέτσιου.
82' ΜΕΙΩΝΕΙ ΣΕ 2-1 Η ΑΕΚ.
Ο Ζόριτς βγάζει σέντρα στην καρδιά της άμυνας όπου ο Γροντής ψύχραιμα πλασάρει σωστά.
89' Ωραίο πλασαριστό του Μακρή, η μπάλα λίγο άουτ.
90'+3 Λήξη του αγώνα, ήττα με σκορ 2-1 για την ΑΕΚ.