Πανθρακικός-Βέροια 0-2 (Τελικό)

Παρακολουθήστε απ' το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση Πανθρακικός-Βέροια στο ΔΑΚ Κομοτηνής, για την 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Πανθρακικό και τη Βέροια, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League.
Ο Πανθρακικός την πρώτη αγωνιστική ηττήθηκε μέσα στην έδρα του από τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0 και ψάχνει εκ νέου εντός έδρας την πρώτη του επικράτηση στη σεζόν.
Η Βέροια από την άλλη μεριά κατάφερε με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) μέσα στην έδρα της κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.
Ο Μάνουελ Ρόκα έχει επιλέξει για το σημερινό ματς τους: Αθανασιάδη, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδη, Χρήστου, Σερφά, Σέτι, Μεχία, Μάρτινς, Χαβίτο, Τζάνη, Χασομέρη.
Ο Γιώργος Γεωργιάδης για τη Βέροια θα παρατάξει τους: Καντιμοίρη, Μαλόν, Τσουμάνη, Εντζεγκέλε, Μαραγκό, Βεργώνη, Σιόντη, Αμντούν, Γιουσούφ, Μαγέφσκι, Ναζλίδη.
Την αποστολή του Πανθρακικού συμπληρώνουν οι: Πασχαλάκης, Μπουγαΐδης, Παπαχρήστος, Λαδάκης, Ζδράβος, Νικόλτσης, Ίγκορ.
Στον πάγκο της Βέροιας βρίσκονται οι Βασιλειάδης, Νάστος, Ιμπραΐμ, Όστοϊτς, Τάτος, Μερεμπασβίλι, Κόλα.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ηλίας Σπάθας με βοηθούς τους Δημήτρη Ζησιμόπουλο, Γεώργιο Λάζαρη και 4ο τον Σταύρο Μάνταλο.
Σέντρα στο ματς
6' Το ρυθμό του θέλει να επιβάλλει ο Πανθρακικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς να έχει καταφέρει να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ της Βέροιας.
12' Πρώτη κίτρινη στο ματς από τον Ηλία Σπάθα που τη δείχνει στον Σέτι του Πανθρακικού.
15' ΓΚΟΛ για τη Βέροια με σκόρερ τον Αμπντούν!
Ο Ναζλίδης βγάζει υπέροχη κάθετη μπαλιά στον Αμντούν που κινήθηκε από τα αριστερά και στην πλάτη του Παπαγεωργίου και με πλασέ κάτω από τα πόδια του Αθανασιάδη ανοίγει το σκορ.
24' Κινείται με άλλο «αέρα» στον αγωνιστικό χώρο η Βέροια μετά το γκολ του Αμπντούν, τη στιγμή που ο Πανθρακικός αδυνατεί να βρει λύσεις επιθετικά.
26' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Ναζλίδη! Ο Μαγέφσκι με ωραία πάσα βρήκε τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος ξεπέρασε με ωραία ντρίπλα τον αντίπαλό του, αλλά το σουτ με το αριστερό απέκρουσε με εξαιρετική προσπάθεια ο Αθανασιάδης.
29' Δοκάρι για τον Πανθρακικό!
Ο Χαβίτο βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Βέροιας από τα δεξιά σε φάση κόρνερ για τους γηπεδούχους, έπιασε με τη μία ένα φαλτσαριστό σουτ και η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
33' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ναζλίδη, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγα εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.
35' Κίτρινη κάρτα στον Μαγέφσκι
45+2 Λήξη α' μέρους με τη Βέροια να προηγείται 1-0, έχοντας χάσει κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει γκολ, αλλά ο Πανθρακικός παραμένει μέσα στο παιχνίδι, έχοντας και ένα δοκάρι στο 29'.
Διπλή αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Ίγκορ στη θέση του Χασομέρη και ο Νικόλτσης στη θέση του Τζάνη.
46' Έναρξη β' μέρους
53' Ευκαιρία για τον Πανθρακικό με το ψαλιδάκι του Νικόλτση από το ύψος της μικρής περιοχής να περνά άουτ.
55' Κίτρινη κάρτα στον Τσουμάνη για τράβηγμα της φανέλας του Χαβίτο.
58' Κεφαλιά του Ίγκορ, η μπάλα περνά άουτ. Πολύ πιο δραστήριος επιθετικά ο Πανθρακικός στο β' ημίχρονο.
67' Αλλαγή για τη Βέροια. Θα περάσει εκτός ο Γιουσούφ και στη θέση του θα αγωνιστεί ο Ανδρέας Τάτος.
69' Πέναλτι για τη Βέροια! Ο Μαγέφσκι γύρισε την μπάλα και αυτή βρήκε στο απλωμένο χέρι του Παπαγεωργίου.
70' ΓΚΟΛ για τη Βέροια! Σκόρερ από την άσπρη βούλα ο Αμπντούν που πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της ομάδας του και το δεύτερο προσωπικό.
73' Ο Νάστος στη θέση του Μαραγκού για τη Βέροια.
74' Ευκαιρία για τον Πανθρακικό με τον Μάρτινς να κάνει τη σκαστή κεφαλιά, αλλά ο Καντιμοίρης απέκρουσε σε κόρνερ.
83' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Στη θέση του Χρήστου ο Παπαχρήστος.
84' Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Πανθρακικό να έχει απογοητευτεί μετά το δεύτερο γκολ της Βέροιας.
90+3' Λήξη του αγώνα. Πρώτη νίκη για τη Βέροια στο πρωτάθλημα, ενώ ο Πανθρακικός μετρά δύο ήττες σε ισάριθμα ματς μέσα στην έδρα του.