Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την πρεμιέρα του Αστέρα Τρίπολης στους ομίλους του Europa League απέναντι στην Σπάρτα Πράγας στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης". Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Kαλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε live την αναμέτρηση του Αστέρα Τρίπολης με την Σπάρτα Πράγας, για τον 11ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ.
Ο Αστέρας κατεβαίνει με την εξής σύνθεση: Κοζίτσκι, Λουί, Γκοϊάν, Αλόκο, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Έντερσον, Φούντας, Μάσα, Μπερτόλιο, Γιάννου
Η σύνθεση για την Σπάρτα Πράγας: Mπίτσικ, Χιμπς, Κόστα, Χόλεκ, Φρίντεκ, Γίρασεκ, Χουζμπάουερ, Ματεγιόφσκι, Κρέιτσι, Ντότσκαλ, Λάφατα
Στον πάγκο για τον Αστέρα:Θεοδωρόπουλος, Σανκαρέ, Δημούτσος, Φερνάντεζ, Ζησόπουλος, Χαμντανί, Σκουρτάι
Στον πάγκο για την Σπάρτα Πράγας: Στεχ, Μπράμπεκ, Κόβατς, Στέινχοφερ, Μάρετσεκ, Λιτσίνγκι, Φατάι
Προπονητής της Σπάρτα, ο παλιός μας γνώριμος, Ζντένεκ Σκάζνι
Την αναμέτρηση διευθύνει ο Κροάτης, Μάριο Στραχόνια
Σε 4-2-3-1 ο Αστέρας, σε 4-1-4-1 η Σπάρτα Πράγας.
1' Σέντρα αγώνα
1' Σε καλή θέση έξω από την περιοχή ο Ιγκλέσιας, το σουτ μακριά από την εστία. Πρώτη τελική για τον Αστέρα.
2' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Μάσα
Εξαιρετική διαγώνια πάσα του Μπερτόλιο, που βρήκε τον Μάσα στον αριστερό διάδρομο, αυτός στο τετ-α-τετ Μπίτσικ, ευστόχησε και έγραψε το 1-0 με δεξί πλασέ.
5' Επικίνδυνη φάση για τα καρέ του Αστέρα, όμως ο Λάφατα κάνει κακή επιλογή με μια πάσα στο πουθενά.
8' Κόρνερ για τον Αστέρα
13' Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με τον Γιάννου μετά από πάσα του Μάσα, ο Μπίτσικ με το πόδι αποκρούει, η μπάλα κοντράρει και την διώχνει, πριν περάσει τη γραμμή ο Κόστα.
15' Δύσκολη στιγμή για τον Αστέρα, με τον Λάφατα, να κάνει χώρο για τον Χουσμπάουερ το σουτ του πέρασε έξω.
17' Ο Ματεγιόφσκι σουτ εκτός περιοχής, με γροθιές ο Κοζίτσκι, απομακρύνει.
23' Προσπάθεια του Φούντα από δεξιά, φέρνει την μπάλα στο αριστερό, αυτή φεύγει πάνω από την εστία, στο σουτ που δοκίμασε.
24' Κόρνερ για την Σπάρτα
24' Κεφαλιά του Φρίντεκ από την εκτέλεση κόρνερ του Ντότσκαλ, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι κι έξω.
35' Κόρνερ παραχωρεί ο Λάφατα.
38' Σωτήρια παρέμβαση του Γκοϊάν σε γύρισμα από τον Κρέιτσι
39' Κάρτα στον Γίρατσεκ για μαρκάρισμα πάνω στον Μπερτόλιο.
40' Κόρνερ για τον Αστέρα
44' ο Λάφατα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός έχει σταματήσει νωρίτερα τη φάση για οφσάιντ.
45' Ένα επιπλέον λεπτό για το πρώτο μέρος.
45+1' Λήξη πρώτου μέρους. Ο Μάσα άνοιξε νωρίς το σκορ, από την ασίστ του Μπερτόλιο, ο Γιάννου χάνει στο 13' σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 κι από εκεί και μετά οι Τσέχοι πίεσαν, είχαν πολλές φάσεις και δοκάρι με τον Φρίντεκ στο 24'. Σκορ ημιχρόνου: 1-0
46' Σέντρα β' μέρους
47' Σουτ του Φρίντεκ, απόκρουση του Κοζίτσκι σε κόρνερ.
48' Δοκάρι ο Μάσα
48' Κάρτα για τον Έντερσον.
49' Φεύγει στην κόντρα ο Φούντας, σκάβει υπέροχα την μπάλα πάνω τον τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο έξω.
52' Ο Λουί εκτελεί φάουλ, η μπάλα πάνω από την εστία.
55' Κάρτα στον Μάσα
56' ΓΚΟΛ Η ΣΠΑΡΤΑ με τον Λάφατα
Γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα περνάει από πολλά σώματα και ο Λάφατα έρχεται να την σπρώξει στα άδεια δίχτυα.
58' Πλασέ του Κρέιτσι, σώζει ο Κοζίτσκι
59' Κίτρινη για τον Κόστα
59' Καλή η εκτέλεση φάουλ του Φούντα, δεν πέρασε μακριά από την εστία της Σπάρτα
62' Σουτ του Μπερτόλιο, ο Μπίτσικ θα μπλοκάρει.
63' Σέντρα του Γίρατσεκ, ο Γκοϊάν βάζει λάθος το κεφάλι, ο Κοζίτσκι σωτήρια σε κόρνερ.
64' Φατάι αντί Χουσμπάουερ και Δημούτσος αντί του τραυματία Φούντα.
69' Κόρνερ για την Σπάρτα
71' Ο Ιγκλέσιας, προσπαθεί να κρεμάσει τον Μπίτσικ, αλλά η προσπάθεια του είναι άστοχη.
72' Φερνάντεζ αντί Μπερτόλιο, με την αλλαγή του Βεργέτη να παίρνει θέση πίσω από τον Γιάννου.
73' Σουτ του Γιαννούλη έξω.
73' Κάρτα στον Χόλεκ
74' Σουτ του Φερνάντεζ, περνάει έξω από την εστία της Σπάρτα.
77' Ο Χαμντανί στη θέση του Έντερσον.
79' Kόρνερ για την Σπάρτα
82' Οι παίκτες του Αστέρα, γυρνούν την μπάλα, ο Φερνάντεζ βρίσκει χώρο για σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία.
82' Κόρνερ για την Σπάρτα Πράγας.
83' Νέο κόρνερ για τους Τσέχους.
83' Μάρετσεκ αντί Γίρατσεκ για την Σπάρτα
86' Mεγάλη κίνηση από τον Απόστολο Γιάννου που βάζει πλάτη έναν αμυντικό, αλλά το σουτ του φεύγει πάνω από την εστία.
88' Κίτρινη στον Ιγκλέσιας.
90' Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος
91' Κίτρινη για τον Φρίντεκ
92' Κόρνερ για την Σπάρτα
93' Η Σπάρτα σημειώνει γκολ, αλλά ο Στραχόνια δίνει φάουλ του Κρέιτσι, πάνω στον Κοζίτσκι.
94' Λήξη αγώνα
Ο Μάσα έβαλε πολύ νωρίς τον Αστέρα μπροστά στο σκορ, αλλά ο Λάφατα ισοφάρισε στο 55', με το τελικό 1-1 να σφραγίζει την αναμέτρηση.