Ζωντανά από το sport-fm.gr η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Ξάνθη στα Πηγάδια για την τέταρτη (4η) αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα. Θα σας μεταφέρουμε την εξέλιξη του παιχνιδιού του Ολυμπιακού με την Ξάνθη στα Πηγάδια για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Ξάνθη: Τσενάμο, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Φλίσκας, Καπετάνος, Καρυπίδης, Ντιμιτρόφ.
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Πάρντο, Ντουρμάζ, Ιντέγε.
Στον πάγκο της Ξάνθης: Γκαραβέλης, Ερέα, Νιέτο, Ορφανίδης, Λισγάρας, Ζαραδούκας, Ράνος.
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Καπίνο, Μποτία, Φινμπόγκασον, Κασάμι, Σεμπά, Σαλίνο, Ερνάνι.
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
1' Σέντρα στο παιχνίδι.
5' Πρώτο σουτ για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουρμάζ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά. Ο Πάρντο έπιασε το σουτ. Η μπάλα πήρε ύψος και κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου.
Η Ξάνθη προσπαθεί να απειλήσει τον Ολυμπιακό στην κόντρα. Μέχρι τώρα μια φορά προσπάθησε να επιτεθεί γρήγορα, χωρίς όμως επιτυχία.
Συμπληρώθηκαν τα δέκα λεπτά αγώνα. Έχει ρυθμό το παιχνίδι. Όχι καλές φάσεις όμως μέχρι τώρα.
11' Καλή σέντρα από τον Ντουρμάζ για τον Ιντέγε. Ο Νιγηριανός δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή που βρισκόταν.
16' Σέντρα του Πάρντο από τα δεξιά. Ο Φορτούνης μέσα στη μεγάλη περιοχή δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά. Ο Παπαστεριανός έδιωξε πριν τον Καμπιάσο.
Ενοχλήσεις αισθάνεται ο Ντα Κόστα. Ωστόσο σε επικοινωνία που είχε με τον Μάρκο Σίλβα τον ενημέρωσε ότι μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι.
Στο 22ο λεπτό το παιχνίδι.
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Η Ξάνθη -στα τελευταία λεπτά- προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της και να οργανώσει μια καλή επίθεση.
Δύο λανθασμένες υποδείξεις οφ-σάιντ από τους επόπτες μέχρι τώρα. Μία για κάθε ομάδα.
29' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Μιλιβόγιεβιτς έκανε το σουτ. Ο Τσέναμο ήταν σε καλή θέση και δεν ανησύχησε.
32' Πολλές εναλλαγές της μπάλας από τους παίκτες του Ολυμπιακού στην περιοχή της Ξάνθη. Τελικά οι αμυντικοί διώχνουν.
35' Ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά. Ο Καμπιάσο έπιασε το σουτ. Η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά.
Και πάλι στο έδαφος ο Ντα Κόστα. Πιθανότατα θα χρειαστεί να γίνει αλλαγή.
Αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο ο Ντα Κόστα. Στη θέση του ο Μποτία.
Γκολ για τον Ολυμπιακό!
Στο 41ο λεπτό ο Ντουρμάζ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης με ένα ξερό σουτ σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού.
43' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έκανε το σουτ. Ο Τσέναμο έδιωξε την μπάλα. Ο Ιντέγε ήταν στην πορεία της μπάλας. Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης πρόλαβε και μπλόκαρε.
Ημίχρονο στο παιχνίδι.
46' Άρχισε και πάλι το παιχνίδι.
49' Γκολ για την Ξάνθη.
Ο Ντιμιτρόφ ισοφαρίζει για την Ξάνθη. Ο Βασιλακάκης εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Μποτία κέρδισε την μπάλα.
52' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουρμάζ έκανε τη σέντρα. Ο Ιντέγε έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.
54' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό και τον Φορτούνη.
60' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο έκανε τη σέντρα για το κεφάλι του Φορτούνη. Εκείνος από καλή θέση δεν νίκησε τον Τσέναμο.
63' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό.
Κίτρινη κάρτα στον Καπετάνο.
Ο Φορτούνης εκτελεί και σκοράρει. Ο Ολυμπιακός προηγείται 2-1 της Ξάνθης.
68' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Αντεπίθεση για τους ερυθρόλευκους με τον Πάρντο να δίνει τη μπάλα στον Φορτούνη. Εκείνος από κοντά σκόραρε και έκανε το 3-1 για τους ερυθρόλευκους.
69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καμπιάσο αποχωρεί. Στη θέση του ο Κασάμι.
71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ερνάνι στη θέση του Πάρντο.
76' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Καπετάνος από κοντά δεν βρίσκει την μπάλα. Αυτή κοντράρει το πόδι του Ελαμπντελαουί και καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου.
79 Αλλαγή για τη Ξάνθη. Ο Ράνος στη θέση του Καπετάνου.
81' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Φορτούνη. Έδιωξε ο Τσέναμο.
86' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ύστερα από ατομική ενέργεια, ο Ντουρμάζ σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Τσέναμο να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει δύσκολα.
90' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη! Ύστερα από αλλεπάλληλες κόντρες, η μπάλα έφτασε τον Ουάλας, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ!
90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3' Κίτρινη κάρτα στον Ντουρμάζ για την «κοκορομαχία» με τον Λουτσέσκου.
90+4' Λήξη της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να νικάει μέσα στην Ξάνθη με σκορ 3-1!
Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, από εμάς καλό βράδυ.