Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον ΠΑΟΚ. Ραδιοφωνική μετάδοση από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.

20:10
Καλησπέρα από το Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου όπου Ατρόμητος και ΠΑΟΚ διασταυρώνουν τα «ξίφη» τους στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής.
20:15
Οι γηπεδούχοι έχουν έξι βαθμούς, ωστόσο προέρχονται από δύο συνεχόμενες ήττες από τη Skoda Ξάνθη εντός και από τον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός.
20:16
Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι έχουν 7 βαθμούς και προέρχονται από δύο συνεχόμενες νίκες, επικρατώντας εκτός της Βέροιας και εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική στο μεγάλο ντέρμπι της ΑΕΚ με 2-1.
20:19
Η ενδεκάδα που έχει επιλέξει ο Μιχάλης Γρηγορίου: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κοντοές, Γοδόι, Ουσέρο, Ούμπιντες, Στόιτσεφ, Μπρίτο, Ναπολεόνι. Ο σχηματισμός είναι 4-2-3-1 με τον Κοντοέ να παίρνει τη θέση του Μπίτολο στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Μπρίτο να προτιμάται αντί του Μαρσελίνιο.
20:20
Στον πάγκο για τους Περιστεριώτες είναι οι: Μπάρκας, Μαρσελίνιο, Μπάλλας, Θεολόγου, Λε Ταλέκ, Μπίτολο, Πίτου Γκαρσία
20:24
Ο Ίγκορ Τούντορ έχει επιλέξει τους: Όλσεν, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλα, Κωνσταντινίδη, Ροντρίγκες, Κάτσε, Τζιόλη, Πέλκα, Μακ και Αθανασιάδη. Το σύστημα είναι το γνωστό για τον Κροάτη τεχνικό, 3-5-2, με τον Μακ να κινείται πίσω από τον Αθανασιάδη.
20:24
Αναπληρωματικοί για τον «Δικέφαλο» του βορρά είναι οι: Γλύκος, Μαλεζάς, Χαρίσης, Κίτσιου, Μπερμπάτοφ, Ζάιρο, Σάμπο.
20:27
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Καλογερόπουλος από τον σύνδεσμο Αθηνών, α' βοηθός ο Γεωργαράκος (Αθηνών), β' βοηθός ο Αλεξέας (Μεσσηνίας) και 4ος διαιτητής ο Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
20:33
1' Έναρξη του ματς
20:39
9' Ζητάει πέναλτι ο ΠΑΟΚ. Ο Γκάρι Ροντρίγκες κάνει το σουτ και η μπάλα χτυπάει στον Ουσέρο πριν καταλήξει κόρνερ. Δεν είναι ξεκάθαρο από το ριπλέι αν έχει χτυπήσει στο χέρι ή στο στήθος του.
20:50
17' Προσπάθησε να ισορροπήσει ο Ατρόμητος και να κρατήσει την κατοχή τα πόδια του, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε πολύ γρήγορα να ανακτήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
20:53
21' Σουτ του Ροντρίγκες έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνά αρκετά μέτρα άουτ.
20:55
24' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα και θα την δει ο Γοδόι για σκληρό μαρκάρισμα.
20:57
25' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, περίμενε την κατάλληλη στιγμή να πασάρει στον Αθανασιάδη, αλλά ο τελευταίος στο πλασέ που επιχείρησε βρήκε... αέρα, χωρίς να ακουμπήσει καθόλου την μπάλα.
21:04
30' Κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο ο Ατρόμητος μετά την αφόρητη πίεση του ΠΑΟΚ
21:05
33' Τρομερό σουτ του Κάτσε από πάρα πολύ μακριά και η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει άουτ.
21:08
21:12
40' Σουτ του Στόιτσεφ, μπλοκάρει σταθερά ο Όλσεν.
21:14
Ο Ατρόμητος αλλάζει πλήρως την τακτική του σε 3-5-2. Τρεις κεντρικοί αμυντικοί με Λαζαρίδη, Φυτανίδη, Κοντοέ, αριστερά σε όλη την πλευρά κινείται ο Ούμπιντες, δεξιά ο Κυβρακίδης, στο κέντρο Ουσέρο και Γοδόι, μπροστά τους ο Στόιτσεφ και στην επίθεση Ναπολεόνι και Μπρίτο, με τον Βραζιλιάνο να κινείται πιο ελεύθερα.
21:17
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεων
21:22
Λήξη α' μέρους.
21:32
21:34
21:35
21:36
46' Στη θέση του Μίλος Στόιτσεφ ο Πίτου Γκαρσία
21:36
Έναρξη β' μέρους
21:40
48' Σουτ του Ούμπιντες, η μπάλα απ' ευθείας στην αγκαλιά του Όλσεν.
21:43
52' Σουτ του Μακ, η μπάλα περνά άουτ, με τον Γκορμπούνοφ να ελέγχει την πορεία της.
21:50
58' Στη θέση του Μπρίτο μπαίνει ο Λε Ταλέκ ενώ από την πλευρά του ΠΑΟΚ μπαίνει ο Μπερμπάτοφ στη θέση του Κωνσταντινίδη.
21:54
63' ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο με σκόρερ τον Χαβιέρ Ούμπιντες!
21:55
64' Στη θέση του Αθανασιάδη περνά ο Ζάιρο
21:56
Ο Αργεντινός άσος του Ατρόμητου με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, κατάφερε να νικήσει τον Όλσεν που δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να αντιδράσει!
22:01
70' Κίτρινη κάρτα στον Ουσέρο. Στο μεταξύ ο Σάμπο παίρνει τη θέση του τραυματία Βίτορ.
22:03
72' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ με σκόρερ τον Μπερμπάτοφ!
22:06
Ο Κάτσε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τζαβέλλας έπιασε την κεφαλιά και ο Μπερμπάτοφ με το μηρό έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ.
22:08
76' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Ναπολεόνι έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Όλσεν ασταθέστατα και στην επιστροφή ο Ουσέρο κατάφερε να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία ουσιαστικά σε άδεια εστία.
22:12
79' Σέντρα του Ατρόμητου από αριστερά και ο Όλσεν στην προσπάθειά του να μπλοκάρει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τελικά η φάση ολοκληρώνεται με φάουλ του Λε Ταλέκ στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.
22:13
82' Έμμεσο για τον ΠΑΟΚ έπειτα από γύρισμα του Λαζαρίδη και πιάσιμο της μπάλας απ' τον Γκορμπούνοφ.
22:14
83' Κίτρινη στον Κιβρακίδη, που δεν καθόταν πάνω στην γραμμή
22:17
86΄ Φάση για τον ΠΑΟΚ. Σουτ του Σάμπο έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα απ' την εστία.
22:21
90' ΓΚΟΛ 2-1 ο ΠΑΟΚ!
22:22
Κόρνερ για τον "δικέφαλο του Βορρά", ο Μπερμπάτοφ βρίσκει αέρα, η μπάλα καταλήγει στον Μακ, που πιάνει κεραυνό, ο οποίος καταλήγει στα δίχτυα.
22:23
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
22:24
90+2' Κίτρινη κάρτα στον Πίτου Γκαρσία
22:24
90+3' Τέλος
22:24
Μεγάλη νίκη 2-1 του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι!
22:25
Ο Ατρόμητος αν και προηγήθηκε με τον Ούμπιντες στο 63', είδε τον δικέφαλο του Βορρά να φεύγει με τους τρεις βαθμούς χάρη σε τέρματα των Μπερμπάτοφ (72') και Μακ (90').