Β. Ιρλανδία-Ελλάδα 3-1

Παρακολουθήστε σε real-time από το sport-fm.gr την προσπάθεια της εθνικής κόντρα στη Β. Ιρλανδία για την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Euro 2016. Ραδιοφωνική κάλυψη από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Γεια σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης της εθνικής ομάδας κόντρα στη Β. Ιρλανδία.
Αυτή είναι η 9η αγωνιστική του 6ου ομίλου για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2016.
Η εθνική ομάδα έχει αποκλειστεί επί της ουσίας εδώ και καιρό, καθώς ακόμα δεν έχει κάνει νίκη και βρίσκεται στην τελευταία θέση με 3 βαθμούς, χάρη στις εκτός έδρας ισοπαλίες με Φινλανδία, Ουγγαρία και Ρουμανία.
Αντίθετα, η Β. Ιρλανδία βρίσκεται στην 1η θέση του ομίλου και αν νικήσει σήμερα εξασφαλίζει την παρουσία της στα γήπεδα της Γαλλίας.
Το πρώτο ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» είχαν επικρατήσει οι Βορειοϊρλανδοί με 2-0, με τον Λάφερτι να είναι ο άνθρωπος του αγώνα.
Η ενδεκάδα της εθνικής ομάδας: Καρνέζης - Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μόρας, Χολέμπας - Τζιόλης, Σάμαρης - Καρέλης, Κονέ, Αραβίδης - Μήτρογλου σε διάταξη 4-2-3-1.
Η ενδεκάδα της Β. Ιρλανδίας: Μακγκόβερν, Μακνέρ, Μακόλεϊ, Κάθκαρτ, Μπραντ, Έβανς, Γουόρντ, Ντάλας, Νόργουντ, Ντέιβις, Μαγκένις.
Μεγάλη απώλεια για τους γηπεδούχους ο Κάιλ Λάφερτι που έχει βάλει τα 7 από τα συνολικά 12 γκολ της ομάδας σε αυτή τη φάση των προκριματικών.
Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό είναι το 250ό επίσημο ματς της εθνικής ομάδας, έχοντας 107 νίκες, 52 ισοπαλίες και 91 ήττες.
Αυτή την ώρα ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας
Και τώρα της Βορείου Ιρλανδίας.
1' Στη σέντρα οι Έλληνες διεθνείς
3' Πρώτη ευκαιρία του αγώνα για τους γηπεδούχους, αλλά η μπάλα από το σουτ του Νόργουντ πέρασε άουτ.
10' Συμπλήρωση 10 λεπτών στο ματς, με την εθνική να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχει καταφέρει να γίνει δημιουργική.
Στο άλλο ματς του ομίλου, τα Νησιά Φερόε προηγούνται μέσα στη Βουδαπέστη της Ουγγαρίας με 1-0!
15' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα!
Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Κονέ, ο Παπασταθόπουλος έπιασε την κεφαλιά, τη δεύτερη ο Τζιόλης και τελικά απέκρουσε με μεγάλη δυσκολία ο Μακγκόβερν.
18' Φάουλ του Νόργουντ, ο Γουόρντ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα εκτός εστίας του Καρνέζη.
24' Μεγάλη ευκαιρία για τη Β. Ιρλανδία! Ο Ντάλας έβγαλε την μπαλιά από αριστερά, ο Τζιόλης χάνει το κοντρόλ της μπάλας και το σουτ του Μαγκένις από το ύψος της μικρής περιοχής απέκρουσε με το πόδι ο Μόρας.
32' Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά του ματς.
34' Φάουλ του Κονέ λίγα μετρά μπροστά από τη μεσαία γραμμή, ο Παπασταθόπουλος πιάνει την κεφαλιά και πριν την σπρώξει στα δίχτυα ο Μήτρογλου, οι αμυντικοί της Β. Ιρλανδίας έδιωξαν σε κόρνερ.
35' Γκολ για τη Β. Ιρλανδία!
Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της εθνικής από την αριστερή πλευρά, ο Ντάλας μέσα στην περιοχή τη «στρώνει» στον Ντέιβις που σε κενή εστία δεν δυσκολεύεται να κάνει το 1-0.
43' Δείχνει διάθεση η εθνική να επιτεθεί, αλλά δεν μπορεί τρόπους να αναπτυχθεί δημιουργώντας παράλληλα και ευκαιρίες.
45' Δοκάρι για την εθνική με τη λήξη του ημιχρόνου!
Ο Καρέλης κάνει αρχικά το σουτ το οποίο κόντραρε και στη συνέχεια η προσπάθεια του Μήτρογλου βρήκε στο δοκάρι!
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
49' Γκολ για τη Β. Ιρλανδία με σκόρερ τον Μαγκένις!
Ο Νόργουντ εκτέλεσε το κόρνερ και ο επιθετικός της Β. Ιρλανδίας έπιασε την κεφαλιά, κερδίζοντας στον αέρα τον Τζιόλη, η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Καρνέζη
56' Η Β. Ιρλανδία έχει δώσει χώρο στην Ελλάδα, προκειμένου να διασφαλίσει τα μετόπισθέν της και κατ' επέκταση τη νίκη που θα τη στείλει στα τελικά του Euro 2016.
58' Γκολ για τη Β. Ιρλανδία με σκόρερ τον Ντέιβις
Ο Μπραντ εκτέλεσε το κόρνερ, οι αμυντικοί έδιωξαν εκεί που ήταν μόνο ο Ντέιβις που με καρφωτή κεφαλιά δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.
63' Σουτ του Μήτρογλου από πλάγια θέση και η μπάλα απ' ευθείας στην αγκαλιά του Μακγκόβερν.
64' Στη θέση του Καρέλη ο Μάνταλος.
71' Δεύτερη αλλαγή για την εθνική. Στη θέση του Κονέ ο Πέλκας.
76' Στη θέση του Μήτρογλου ο Αθανασιάδης.
78' Αποχωρεί ο Μαγκένις και μπαίνει ο Μπόις.
81' Ο Μακγκίν στη θέση του Γουόρντ.
85' Εκτός ο Μακόλαχ και μπαίνει ο Μακνέρ.
87' Γκολ της τιμής για την εθνική με τον Τοροσίδη να δίνει έτοιμο γκολ στον Αραβίδη.
Λήξη του αγώνα! Η Β. Ιρλανδία επικρατεί με 3-1 και περνά στα τελικά του Euro 2016, ενώ η Ελλάδα θα τερματίσει οριστικά στην τελευταία θέση του ομίλου της.