Ίντερ-Γιουβέντους

Παρακολουθήστε σε real time το μεγάλο ντέρμπι στην Ιταλία!
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο derby D' Italia μεταξύ Ίντερ και Γιουβέντους.
Διότι μπορεί χθες να είχαμε Ολυμπιακός-ΑΕΚ, μπορεί αυτή την ώρα να 'ναι σε εξέλιξη το Ηρακλής-ΠΑΟΚ, αλλά και το μεγάλο ματς της Ιταλίας έχει πάντα τη δική του... αίγλη.
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο Μεάτσα, με τις δύο ομάδες να βγαίνουν τώρα στον αγωνιστικό χώρο.
Η ενδεκάδα της Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μιράντα, Μουρίγιο, Ζεσούς, Μεδέλ, Μέλο, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Γιόβετιτς, Ικάρντι.
Η ενδεκάδα της Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Κουαδράδο, Μαρκίζιο, Κεντίρα, Πογκμπά, Τζάτζα, Μοράτα.
Η Ίντερ είναι στην τρίτη θέση αυτή την ώρα κι αν νικήσει -δεδομένου πως η Φιορεντίνα έχασε το απόγευμα- έχει την ευκαιρία να ανέβει ξανά στην κορυφή. Πέντε νίκες, μια ήττα και μια ισοπαλία ο μέχρι τώρα απολογισμός της.
Από την άλλη, η πρωταθλήτρια είναι μόλις στους 8 βαθμούς, μετά από τραγική εκκίνηση και αν δεν θέλει να χάσει πρόωρα την επαφή της με ψηλά, οφείλει να κυνηγήσει το διπλό.
Σέντρα στο παιχνίδι, άντε και καλό θέαμα να δούμε!
3' Πρώτο κόρνερ στο ματς για λογαριασμό της Ίντερ, περνάει ανεκμετάλλευτο.
4' Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς! Βγήκαν εξαιρετικά στον αιφνιδιασμό οι Γιουβεντίνοι, με τον Μοράτα να ανοίγει στα δεξιά για τον Κουαδράδο που 'χε ανέβει, αυτός έπιασε μέσα απ' την περιοχή το σουτ, όμως ο Χαντάνοβιτς είχε κλείσει τη γωνία του και το έβγαλε!
7' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίζιο. Ενδεικτικό του... πάθους που υπάρχει, περίπου 5-6 παίκτες της Ίντερ έτρεξαν προς τον ρέφερι προκειμένου να τιμωρήσει τον μέσο της Γιούβε, για το τράβηγμα φανέλας στον Ικάρντι.
8' Κίτρινη κάρτα τώρα στον... πάντα σκληρό Φελίπε Μέλο. Ανάβει από νωρίς το ντέρμπι!
9' Βαθιά μπαλιά προς τον Ζάζα, στην πλάτη της άμυνας της Ίντερ, ο φορ της Γιούβε επιχειρεί ένα βιαστικό σουτ από πλάγια θέση και στέλνει την μπάλα πολύ άουτ.
11' Οι παίκτες της Ίντερ... περικυκλώνουν τον διαιτητή για ένα μαρκάρισμα του Κεντίρα στον Γιόβετιτς. Βλέπει κίτρινη κάρτα ο Γερμανός χαφ της Γιουβέντους
12' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση του Γιόβετιτς, άουτ η μπάλα, με τον Μπουφόν να ελέγχει την φάση.
16' Ακόμα μια κίτρινη κάρτα, στον Τζάτζα αυτή τη φορά για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Φελίπε Μέλο. Πολλές οι κίτρινες ως τώρα.
20' Χωρίς φάση στα τελευταία λεπτά, με αρκετά λάθη στο κέντρο και δυνατές μονομαχίες
22' Η Ίντερ έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση, αλλά ο Πέρισιτς απ' τα αριστερά έκανε πολύ κακό γύρισμα και δεν απείλησε.
Κυρίως απ' τα δεξιά παίζει η Γιουβέντους για την ώρα, με τον Κουαδράδο να προωθείται συνεχώς. Ο Μοράτα δείχνει επηρεασμένος από τον τραυματισμό του στην εθνική Ισπανίας.
25' Εντυπωσιακή ενέργεια του Μπρόζοβιτς, βγάζει σέντρα για τον Πέρσισιτς, ο οποίος πιάνει με δυσκολία την κεφαλιά κι ενώ αυτή σταματά στο σώμα του Μπονούτσι. Βρήκε και στο χέρι του, διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αλλά δεν υπήρχε παράβαση.
26' Κιελίνι (με τάκλιν) και Μπουφόν (βγήκε έξω απ' την εστία του) βγάζουν το διαγώνιο εν κινήσει σουτ του Γιόβετιτς μέσα απ' την περιοχή.
28' Κυριαρχεί η Ίντερ στα τελευταία λεπτά. Έχει χάσει το κέντρο η Γιουβέντους.
29' Δοκάρι για την Ίντερ!
Από πλάγια θέση και αριστερά, κοντά στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Μπρόζοβιτς πιάνει εξαιρετικό σουτ με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπουφόν!
Στο 38' φτάσαμε στο Μεάτσα, ίδια εικόνα με τη Γιουβέντους να μην συνέρχεται και την Ίντερ να πιέζει.
44' Πογκμπά και Τζάτζα συνεργάζονται ωραία, ο δεύτερος μπαίνει στην περιοχή, κάνει σουτ, όμως η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
Ημίχρονο στο Μεάτσα. Χωρίς γκολ μέχρι τώρα. Η Ίντερ είναι σαφώς καλύτερη, είχε και δοκάρι, αλλά παρά την υπεροχή της, δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Μπουφόν. Κακή η Γιουβέντους, έχει χάσει το κέντρο και δεν μπορεί να "φτιάξει" παιχνίδι.
Επιστρέφουν σιγά-σιγά για το δεύτερο μέρος οι παίκτες των δύο ομάδων.
Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο!
47' Μεγάλη φάση για τη Γιουβέντους!
Ο Τζάτζα κλέβει εντυπωσιακά στην άμυνα της Ίντερ, δίνει για τον Μοράτα, αυτός αφήνει στον Κουαδράδο που 'χε ανέβει, αλλά τον νικά ο Χαντάνοβιτς στο κοντινό σουτ που επιχείρησε!
51' Πολύ πιο κινητική σε σχέση με το πρώτο μέρος η Γιούβε, σταθερά βέβαια από τη δεξιά πλευρά της με Κουαδράδο.
Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο μέρος ως τώρα, με τη Γιουβέντους να πιέζει και την Ίντερ να μην πατάει καλά.
59' Ξαφνικό σουτ από μακριά του Γιόβετιτς, ο Μπουφόν (ήταν σε σωστή θέση) με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει την μπάλα
60' Σουτ από μακριά του Πογκμπά, δεν έχει πολύ δύναμη και η μπάλα καταλήγει εύκολα στην αγκαλιά του Χαντάνοβιτς.
60' Κίτρινη κάρτα στον Εβρά. Είχαμε... ώρα να δούμε μια τέτοια, μετά τον καταιγισμό των πρώτων λεπτών.
62' Στην κόντρα βγαίνει η Γιουβέντους (αν και επέστρεψαν γρήγορα οι της Ίντερ), με τον Μαρκίζιο να κάνει ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.
64' Πρώτη αλλαγή στο ματς. Ο Γκουαρίν μπαίνει αντί του Φελίπε Μέλο (είχε και κάρτα και... πάντα είναι επίφοβος). Γίνεται πιο επιθετική πλέον η Ίντερ.
69' Δοκάρι για τη Γιουβέντους!
Φάση διαρκείας στα καρέ της Ίντερ, ο Μοράτα στοπάρει ωραία την μπάλα, την στρώνει εξαιρετικά στον Κεντίρα, ο οποίος αφύλαχτος και από κοντινή θέση σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Χαντάνοβιτς!
71' Αλλαγή για τη Γιούβε. Μέσα ο Μάντζουκιτς, έξω ο Μοράτα
74' Κοντινή κεφαλιά του Πογκμπά, μπλοκάρει εύκολα ο Χαντάνοβιτς.
78' Μέσα ο Ντιμπάλα, έξω ο Τζάτζα για τη Γιούβε.
Έχει πέσει το τέμπο στα τελευταία λεπτά. Πιο προσεκτικές δείχνουν οι δύο ομάδες, με τη Γιουβέντους να διατηρεί την υπεροχή που 'χει καθόλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους.
Στο 85' φτάσαμε, πάντα στο 0-0 στο ντέρμπι.
86' Κίτρινη κάρτα στον Κιελίνι για φάουλ πάνω στον Μπρόζοβιτς. Σε καλή θέση η εκτέλεση φάουλ για την Ίντερ.
87' Το εκτελεί ο Πέρισιτς, φεύγει πάνω απ' τα δοκάρια η μπάλα.
88' Σέντρα απ' τα δεξιά του Κουαδράδο, στο δεύτερο δοκάρι ο Μάντζουκιτς με φάτσα την εστία, αλλά πιάνει... κάτι σαν σουτ και χάνει μεγάλη ευκαιρία!
Πιέζει η Γιουβέντους για ένα χρυσό γκολ.
91' Κίτρινη κάρτα στον Μιράντα για φάουλ πάνω στον Μάντζουκιτς. Θα μαζευτεί... κόσμος μπροστά στην εστία του Χαντάνοβιτς.
92' Διπλή αλλαγή για την Ίντερ. Έξω ο Γιόβετιτς, μέσα ο Παλάσιο και ο Κοντογκμπιά μπαίνει αντί του Μεδέλ.
Τραγική επιλογή των Γιουβεντίνων που ουσιαστικά πέταξαν στα σκουπίδια την ευκαιρία για απειλή.
Λήξη του ματς. Χωρίς νικητή το μεγάλο ντέρμπι, με τις Ίντερ και Γιουβέντους να μένουν στο 0-0. Καλύτεροι οι νερατζούρι στο πρώτο που είχαν και δοκάρι, ανώτεροι οι μπιανκονέρι στο δεύτερο που είχαν εξίσου δοκάρι.