Πανθρακικός-Skoda Ξάνθη (17:15)

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση του Πανθρακικού με την Skoda Ξάνθη στην Κομοτηνή για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα σας…
Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι της Θράκης μεταξύ του Πανθρακικού και της SKODA Ξάνθης στο Δημοτικό Στάδιο Κομοτηνής, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Οι γηπεδούχοι έχουν κάνει κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, όντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με δύο πόντους και ψάχνουν την πρώτη τους νίκη.
Οι φιλοξενούμενοι προέρχονται από τέσσερα αρνητικά αποτελέσματα και επίσης θέλουν να επιστρέψουν στις επιτυχίες για να βελτιώσουν την θέση τους, αφού με συγκομιδή επτά βαθμών βρίσκοντας επίσης χαμηλά.
Σε ό,τι αφορά την προϊστορία των δύο ομάδων στην Κομοτηνή, ο Πανθρακικός έχει δύο νίκες και μάλιστα στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια, η SKODA Ξάνθη έχει μια, ενώ άλλα δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων…
Για τους γηπεδούχους, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος επέλεξε τους εξής: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Σερφά, Μεχία, Λαδάκης, Ντιγκινί, Χαβίτο, Χασομέρης και Ντε Σόουζα.
Για τους φιλοξενούμενους, ο Ρασβάν Λουτσέσκου, επέλεξε τους εξής: Τσέναμο, Μπέρτος, Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Χερέα, Φλίσκας, Νιέτο, Καπετάνος, Λισγάρας, Ζαραδούκας.
Στον πάγκο για τον Πανθρακικό θα είναι οι: Πασχαλάκης, Χρήστου, Μπαϊκαρά, Ροτζέριο, Σέτι, Νικόλτσης, Μαρκόπουλος.
Στον πάγκο για τη SKODA Ξάνθη θα είναι οι: Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Κρίστοφερ, Καρυπίδης, Ντιμιτρόφ, Ράνος.
Διαιτητής της συνάντησης είναι ο Ηλίας Σπάθας (Πειραιά), με βοηθούς τους Βασίλη Καμπούρη (Εύβοιας) και Ράιχναρτ Μπουξμπάουμ (Δυτικής Αττικής).
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει το παιχνίδι...
1': Σέντρα στην Κομοτηνή...
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς κάτι ιδιαίτερο μπροστά από τις δύο εστίες.
11': Μακρινή μπαλιά για τον Καπετάνο μέσα στην περιοχή του Πανθρακικού, αλλά ο φορ της SKODA Ξάνθης δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ και να απειλήσει.
Μια τελική προσπάθεια (ένα σουτ από πλευράς Πανθρακικού, που κατέληξε άουτ) έχουν οι δύο ομάδες σε 15 λεπτά αγώνα...
21': Πρώτο σουτ στον αγώνα από πλευράς SKODA Ξάνθης. Ο Νιέτο σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.
24': Τεράστια ευκαιρία για τον Πανθρακικό, με τον Ντιγκινί να κάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και τον Τσέναμο να αποκρούει εντυπωσιακά πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.
33': Κίτρινη κάρτα στον Ζαραδούκα για μαρκάρισμα στον Μεχία.
38': Σουτ του Χαβίτο έξω από την περιοχή, αλλά ο Τσέναμο βρίσκεται στη σωστή θέση και μπλοκάρει τη μπάλα.
Λήξη πρώτου ημιχρόνου στην Κομοτηνή. Πανθρακικός και SKODA Ξάνθη είναι ισόπαλοι χωρίς τέρματα.
Με μια αλλαγή θα ξεκινήσει στο β' ημίχρονο η SKODA Ξάνθη, με τον Σολτάνι να παίρνει την θέση του Τριάδη.
46': Έναρξη β' ημιχρόνου στην Κομοτηνή. Στο 0-0 οι δύο ομάδες μετά τα πρώτα 45 λεπτά.
Αλλαγή και για τον Πανθρακικό. Ο Χρήστου αντικαθιστά τον Μελίσση.
52': Κίτρινη κάρτα στον Χασομέρη για μαρκάρισμα στον Μπέρτο.
Η εικόνα είναι ίδια με αυτή στο ξεκίνημα του αγώνα. Τίποτε το αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες, μετά τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στην επανάληψη.
59': Καλή στιγμή για την SKODA Ξάνθη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λουσέρο, ο Λισγάρας έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
61': Δεύτερη αλλαγή για την SKODA Ξάνθη, με τον Ντιμιτρόφ να αντικαθιστά τον Νιέτο.
65': Σουτ του Μεχία έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει ψηλά άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Τσέναμο.
72': Αναγκαστική αλλαγή για την SKODA Ξάνθη. Ο Κρίστοφερ περνάει στη θέση του Λουσέρο.
74': Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Ο Χασομέρης εξ επαφής κάνει την κεφαλιά, αλλά και πάλι ο Τσέναμο διώχνει εντυπωσιακά.
78': Νέα κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Σερφά και από πιο δύσκολη θέση, με την μπάλα να περνάει άουτ.
79': Δεύτερη αλλαγή για τον Πανθρακικό, με τον Ροτζέριο να αντικαθιστά τον Λαδάκη.
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.
82': Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη.
89': Τρίτη αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Νικόλτσης παίρνει τη θέση του Χαβίτο.
Πέντε λεπτά καθυστερήσεων
91': Ο Παπαγεωργίου έκανε τη σέντρα-σουτ από δεξιά, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τον Τσέναμο, αλλά ο τερματοφύλακας της SKODA Ξάνθης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
Λήξη του αγώνα στην Κομοτηνή. Πανθρακικός και SKODA Ξάνθη ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.
Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλή σας νύχτα.