ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε σε real time το μεγάλο ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής μεταξύ ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού
Καλησπέρα σε όλους!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε το τελευταίο ματς της όγδοης αγωνιστικής μεταξύ ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού. Πόσο καλύτερα να κλείσει κι αυτή η στροφή του πρωταθλήματος;
Οι Θεσσαλονικείς προέρχονται από τέσσερα ματς δίχως νίκη (1-1 Ντόρτμουντ, 0-2 ΟΣΦΠ, 3-3 Ηρακλής, 0-0 Κράσνονταρ) και αν μη τι άλλο θέλουν να ξυπνήσουν!
Από την άλλη το τριφύλλι έχει 4x4 νίκες και θέλει να διευρύνει το σερί του. Κι αν το καταφέρει, τότε θα μειώσει εκ νέου την απόστασή του απ' τον Ολυμπιακό στους τρεις πόντους!
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Σάμπο, Λέοβατς, Ροντρίγκες, Μακ, Ζάιρο, Μπερμπάτοφ
Παναθηναϊκός: Στιλ, Νάνο, Μαρινάκης, Ταυλαρίδης, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Αμπέντ, Ζέκα, Ατζαγκούν, Καρέλης, Μπεργκ
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αρετόπουλος. Σήκωσε θύελλα αντιδράσεων καθ' όλη την εβδομάδα, με ανακοινώσεις, με «απειλές» και πολλά άλλα. Ευχή να μην σταθούμε στις αποφάσεις αυτού και των βοηθών του.
Ο ΠΑΟΚ δεν έχει στη διάθεσή του τον τραυματία Κάτσε, με τον Σάμπο να παίρνει τη θέση του στα χαφ. Κανονικά βασικός ο Βίτορ παρά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε το προηγούμενο διάστημα.
Από την άλλη, στο τριφύλλι επανέρχονται στην αρχική σύνθεση οι Μπεργκ-Κουτρουμπής αντί των Πέτριτς-Λαγού σε σχέση με το ματς κόντρα στον ΠΑΣ.
Για τον Παναθηναϊκό οδηγός είναι τα περσινά ματς με τον ΠΑΟΚ. Εκεί που μέτρησε τέσσερις νίκες (δύο εντός και δύο εκτός) απέναντι στον Δικέφαλο του βορρά.
Πολύ ωραία ατμόσφαιρα στην Τούμπα, περίπου 15' πριν την έναρξη του αγώνα.
Στον αγωνιστικό χώρο βγαίνουν οι δύο ομάδες. Μήνυμα κατά της βίας από τους παίκτες. «ΤΕΡΜΑ στη βία» αναφέρει το μπλουζάκι που φορούν.
Στα πράσινα ο Παναθηναϊκός, στα ασπρόμαυρα ο ΠΑΟΚ.
Σέντρα στο ματς!
Τέσσερα λεπτά στην Τούμπα, αναγνωριστικό το παιχνίδι με τις ομάδες να ψάχνουν διαδρόμους.
7' Σέντρα παράλληλη του Ροντρίγκες, μπλοκάρει εύκολα ο Στιλ.
9' Προσεκτικές οι δύο ομάδες στα αμυντικά τους καθήκοντα, κλείνουν διαδρόμους.
11' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση κόρνερ (που δεν υπήρχε), ο Βίτορ κάνει εν κινήσει ένα γυριστό σουτ, αλλά δεν μπορεί να βρει στόχο.
Πιο πιεστικός στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ. Πρόβλημα στη κυκλοφορία της μπάλας έχει ο Παναθηναϊκός.
16' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Ωραία ανάπτυξη απ' τους γηπεδούχους, με την μπάλα να φτάνει στον Ζάιρο, αυτός να σουτάρει έξω απ' την περιοχή, αλλά να σημαδεύει άουτ.
19' Για πρώτη φορά οι πράσινοι αλλάζουν ωραία την μπάλα, με τους Νάνο-Μπεργκ να παίζουν το 1-2 και το τριφύλλι να κερδίζει κόρνερ, Αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο.
Έχει ανέβει στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός, προσπαθεί κυρίως από τα άκρα, αφού ο Ατζαγκούν (δεν είναι καλός) δεν βρίσκει χώρο.
27 Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!
Ο Ταυλαρίδης (κίτρινη κάρτα) ανατρέπει τον Ροντρίγκες. ΛΑΘΟΣ του Αρετόπουλου, το μαρκάρισμα είναι ΕΚΤΟΣ περιοχής. Θα έπρεπε να δώσει φάουλ κι όχι πέναλτι.
28' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπερμπάτοφ από την άσπρη βούλα κάνει το 1-0 για τους Θεσσαλονικείς
30' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο σκόρερ Μπερμπάτοφ δεν μπορεί να συνεχίσει και στη θέση του θα μπει ο Πέλκας.
31' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 2-0!
Ροντρίγκες και Ζάιρο παίζουν το 1-2, ο πρώτος σουτάρει με τον Στιλ να το βγάζει, αλλά ο Ταυλαρίδης αντί να διώξει μπερδεύεται και ο παίκτης του ΠΑΟΚ έρχεται και με νέο σουτ εκτελεί τον Στιλ!
36' Σοκαρισμένος ο Παναθηναϊκός με τον ΠΑΟΚ να βγάζει κι άλλες επιθέσεις. Το σουτ του Μακ κοντράρει πάνω στον Τελάντερ και η μπάλα φτάνει εύκολα στην αγκαλιά του Στιλ.
41' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας... μπουκάρει στην περιοχή, από διαγώνια θέση απέναντι από τον Στιλ πλασάρει, αλλά ο Άγγλος τερματοφύλακας σώζει τον Παναθηναϊκό.
42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 3-0!
Ο Τελάντερ χάνει τον Βίτορ, ο Στιλ κάνει έξοδο... Μεσολογγίου και ο Πορτογάλος στόπερ κάνει το 3-0 για τον ΠΑΟΚ!
Κίτρινη κάρτα στον Μιγκέλ Βίτορ για μαρκάρισμα στον Μπεργκ.
Ημίχρονο στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ προηγείται 3-0 του Παναθηναϊκού. Με ανύπαρκτο πέναλτι προηγήθηκε ο Δικέφαλος, στη συνέχεια οι πράσινοι κατέρρευσαν και δέχθηκαν ακόμα δύο.
Έναρξη του δεύτερου μέρους
47' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, λίγο έξω από την περιοχή. Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα για το μαρκάρισμα.
Ο Αμπέντ πατάει για τον Νάνο, αλλά το σουτ του βρίσκει πάνω στα σώματα.
50' Κοκορομαχίες στην περιοχή του ΠΑΟΚ, Μπεργκ και Τζαβέλλας αλληλοτραβιούνται.
56' Δύσκολη σέντρα από τα δεξιά του Ροντρίγκες, ο Μακ πιάνει κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Στιλ το βγάζει.
Συμπληρώθηκε μισή ώρα αγώνα, ο ΠΑΟΚ πιέζει και για τέταρτο γκολ. Εντυπωσιακός ο Ροντρίγκες κάνει ό,τι θέλει στα άκρα...
61' Βαθιά μπαλιά για τον Μπεργκ από τα δεξιά, σουτ εν κινήσει της απελπισίας του Σουηδού, δεν βρίσκει στόχο.
61' Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Μέσα ο Κλωναρίδης, έξω ο Κουτρουμπής. Γίνονται πιο επιθετικοί οι πράσινοι.
64' Στον αιφνιδιασμό ο Παναθηναϊκός, κάθετη του Ατζαγκούν (ήταν πιο γρήγορη από όσο θα έπρεπε) στον Κλωναρίδη, αυτός ίσα-ίσα κάνει την προβολή, με τον Γλύκο να μπλοκάρει εύκολα.
66' Έχει αποκτήσει πολύ γρήγορο ρυθμό το ματς, ανοιχτές και οι δύο ομάδες.
71' Η μπάλα στρώνεται στον Κλωναρίδη ελάχιστα έξω απ' την περιοχή του ΠΑΟΚ, αυτός δεν έχει βάλει καλά το σώμα του και σουτάρει ψηλά άουτ.
71' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Χαρίσης, έξω ο Σάμπο.
73' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!
Ο Λέοβατς ανατρέπει τον Μαρινάκη και ΣΩΣΤΑ δίνεται η εσχάτη των ποινών στο τριφύλλι.
74' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό, 3-1! Ο Καρέλης εύστοχος από την άσπρη βούλα και μειώνει για τους πράσινους.
75' Δύσκολη κεφαλιά του Τζιόλη μετά από εκτέλεση φάουλ του ΠΑΟΚ, φεύγει αρκετά άουτ η μπάλα.
78' Ωραία κίνηση του Καρέλη, βγάζει την μπαλιά για τον Ατζαγκούν στην πλάτη της άμυνας, η κεφαλιά του Νιγηριανού δεν βρίσκει ούτε εστία, ούτε τον Μπεργκ που 'ταν παράλληλα δίπλα του και μπλοκάρει ο Όλσεν.
81' Συνεργάζονται ωραία οι παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Κλωναρίδης όμως "χάνεται" και δεν κάνει ούτε σουτ, ούτε πάσα.
82' Μέσα ο Αθανασιάδης, έξω ο Ζάιρο για τον ΠΑΟΚ. Μέσα και οι Λαγός-Πέτριτς αντί των Καρέλη-Αμπέντ.
84' Κίτρινη κάρτα στον Μακ του ΠΑΟΚ.
86' Εκτέλεση φάουλ για τον Παναθηναϊκός, αρκετός κόσμος μπροστά απ' τα καρέ του Γλύκου, ωστόσο ο Τζιόλης διώχνει τον κίνδυνο.
89' Σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Ζέκα τελικώς πιάνει ένα σουτ από μακριά της απελπισίας, αλλά βρίσκει την μπάλα με το καλάμι και ουσιαστικά σημαδεύει πολύ άουτ.
92' Κόβεται ως οφσάιντ ο Μπεργκ -κι ενώ καλυπτόταν- που έβγαινε από τα δεξιά.
Λήξη του ματς. Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 3-1. Μέσα σε 15' στο πρώτο μέρος οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν τρία τέρματα (το πρώτο από πέναλτι-εφεύρεση του Αρετόπουλου). Μείωσε στο τέλος το τριφύλλι ο Καρέλης.