Ολυμπιακός-Πλατανιάς 2-2

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση Ολυμπιακός-Πλατανιάς για το Κύπελλο Ελλάδας. Ραδιοφωνικά από τοn ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Πλατανιά για τον 5ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος στο "Καραϊσκάκη".
Οι δύο αντίπαλοι έχουν ήδη αναμετρηθεί μία φορά για την Σούπερ Λίγκα στην τρέχουσα σεζόν. Στις 12/9 ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 με γκολ των Ντουρμάζ, Τσόρι Ντομίνγκεζ και Μαζουακού. Για τον Πλατανιά είχε μειώσει ο Μπανανά.
Την πρώτη του συμμετοχή σε αγώνα των "ερυθρολεύκων" κερδίζει σήμερα, ο νεαρός αριστερός μπακ, Κώστας Τσιμίκας που βρίσκεται στη βασική ενδεκάδα.
Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Καπίνο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Βούρος, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Τζανδάρης, Τσόρι, Ερνάνι, Κολοβός, Φινμπόγκασον
Πρώτη φορά βασικοί επίσης οι: Καπίνο, Ζντιέλαρ, Τζανδάρης, Κολοβός. Ο Βούρος έχει παίξει πρώτη φορά βασικός σε αγώνα Κυπέλλου, σε αγώνα με τον Φωκικό το 2013, επί Μίτσελ.
Eνδεκάδα ο Φινμπόγκασον για πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα με τον Πανιώνιο
Η ενδεκάδα για τον Πλατανιά: Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Δημήτρης, Μπανανά, Ιτούα, Στανισάβλιεβιτς, Μαχαμάτ, Ζίλβαν, Ράμος, Τσουράκης, Πάγκαλος
Διαιτητής ο Θεσπρωτός Κομίνης, με βοηθούς τους Καλφόγλου και Βλάσση.
Tώρα βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
1' Σέντρα αγώνα
1' Σέντρα του Κολοβού για τον Φινμπόγκασον, βγαίνει ο Κοκκαλάς και μπλοκάρει.
4' Στο έδαφος ο Κολοβός από μαρκάρισμα του Μαχαμάτ
8' Οριακό οφσάιντ του Φινμπόγκασον σε κάθετη του Τσόρι
9' Καλή στιγμή για τον Πλατανιά, σουτ του Ράμος από το ημικύκλιο της περιοχής, φεύγει έξω.
10' Σέντρα του Αποστολόπουλου, ο Ράμος κερδίζει την κεφαλιά, η μπάλα έξω.
11' Σέντρα του Τσόρι από δεξιά, στριφτή κεφαλιά του Κολοβού, άουτ.
14' Νέο πρόβλημα για τον Κολοβό, υποφέρει στον αριστερό ώμο.
16' Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό στο ματς.
20' Εκτέλεση φάουλ του Τσόρι, πάνω από την εστία του Κοκκαλά.
24' Φάουλ για τον Πλατανιά, πλάγια αριστερά, το εκτελεί ο Ζιλβάν, χωρίς προβλήματα για την άμυνα των "ερυθρολεύκων".
27' Εκτέλεση του Ερνάνι από δεξιά, ο Ζντιέλαρ δεν προλαβαίνει την μπάλα κι αυτή περνάει έξω.
29' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΠΛΑΤΑΝΙΑ 0-1
Τραγικό λάθος του Ντα Κόστα, ο Ράμος κλέβει την μπάλα, αποφεύγει τον Καπίνο και κάνει το 0-1.
35' Πάλι οριακά οφσάιντ ο Φινμπόγκασον σε κάθετη του Τσόρι. Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Ερνάνι.
Εξαιρετικά στέκεται ο Πλατανιάς, που από το 29' έχει το προβάδισμα.
37' Κόρνερ για τον Πλατανιά.
38' Νέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.
42' Νέα οριακή φάση για οφσάιντ στον Φινμπόγκασον.
43' Τέταρτη φορά που ο Φινμπόγκασον, συλλαμβάνεται σε θέση οφσάιντ!
44' Κίτρινη κάρτα στον Στανισλάβλιεβιτς.
45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
45'+1' Σέντρα του Ερνάνι, κεφαλιά του Κολοβού έξω.
45+2' Τέλος ημιχρόνου, ο Πλατανιάς προηγείται 1-0 με το γκολ του Ράμος, μετά το ολέθριο λάθος του Ντα Κόστα, που αξιοποίησε ο Αργεντινός επιθετικός. Ελάχιστες φάσεις για τους γηπεδούχους, δύο καλές στιγμές μόνο με ισάριθμες κεφαλιές του Κολοβού.
Αλλαγή για τον Πλατανιά, ο Μαχαμάτ έξω, ο Μουνάφο μέσα.
46' Σέντρα β' μέρους
46' Κάρτα στον Ιτούα, για φάουλ στον Κολοβό, στο ημικύκλιο της περιοχής.
47' ΓΚΟΛ ο Ερνάνι 1-1
Εξαιρετική εκτέλεση από τον Ερνάνι που εκμεταλλεύεται και την λάθος τοποθέτηση του τερματοφύλακα του Πλατανιά και ισοφαρίζει.
52' Φάουλ στον Ερνάνι, κάρτα στον Μουνάφο.
53' Μακρινό σουτ του Τσιμίκα, πολύ πάνω από την εστία.
56' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
57' Κεφαλιά του Ντα Κόστα, μπλοκάρει ο Κοκκαλάς.
58' Στο έδαφος ο Αποστολόπουλος, μετά από σύγκρουση με τον Κολοβό.
63' Κόρνερ για τον Πλατανιά
64' Νέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.
66' Μακρινό σουτ του Ερνάνι, η μπάλα αναπήδησε μετά από αλλαγή πορείας στο κεφάλι του Μπανανά, δύσκολα ο Κοκκαλάς.
67' Κίτρινη στον Αποστολόπουλο
68' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Κολοβός, έτοιμος να περάσει στο ματς ο Γιαννιώτας. Γίνεται η αλλαγή, ντεμπούτο και για τον πρώην άσο του Άρη και του Αστέρα Τρίπολης.
70' Τσιμότζι αντί Τσουράκη.
74' Απίστευτη επέμβαση του Κοκκαλά, σε σουτ του Ερνάνι, που διώχνει με το αριστερό σε κόρνερ, μετά από ωραίο γύρισμα του Γιαννιώτα.
75' Πουλίδο στη θέση του Φινμπόγκασον, πρώτη εμφάνιση για τον Μεξικανό.
76' Κίτρινη κάρτα για τον Τσόρι, αλλά στην προσπάθεια του για τάκλιν, φαίνεται να έχει τραυματιστεί ήδη πριν το επιχειρήσει.
78' Ο Πάρντο αντί του Τσόρι, που φαίνεται ανήσυχος και ίσως έχει πάθει ζημιά.
78' 1-2 ο Πλατανιάς με Μπανανά
Η εκτέλεση φάουλ του Ζιλβάν, πρώτη κεφαλιά από τον Ράμος, ο Μπανανά, σκοράρει με σουτ στην κίνηση με το δεξί. 1-2 ο Πλατανιάς.
80' Τραγικό γύρισμα του Ντα Κόστα στον Καπίνο, κόρνερ για τον Πλατανιά
81' Κεφαλιά του Ράμος έξω.
83' Κεφαλιά του Ντα Κόστα σε εκτέλεση κόρνερ του Ερνάνι, φανταστική επέμβαση του Κοκκαλά.
83' Φάουλ κερδίζει ο Ερνάνι από τον Αποστολόπουλο.
85' Νέο κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
87' O Σελίν αντί του Αποστολόπουλου
88' Κάρτα για τον Πάγκαλο.
89' Ο Καπίνο πέφτει στα πόδια του Ράμος και μπλοκάρει.
90' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό
91' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις, κόρνερ για τον Ολυμπιακό, γκολ ο Ερνάνι
Κόρνερ ο Πάρντο, ο Ερνάνι κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αφύλακτος κάνει το 2-2.
93' Σουτ του Γιαννιώτα, πάνω από την εστία.
94' Σουτ του Ερνάνι, μπλοκάρει ο Κοκκαλάς.
95' Αποβολή για τον Πάγκαλο, με δύο κίτρινες, για μαρκάρισμα πάνω στον Ερνάνι.
Κεφαλιά του Βούρου έξω και λήξη. Ο Πλατανιάς έκανε σπουδαία εμφάνιση και απέσπασε 2-2 στο Καραϊσκάκη, με τα γκολ των Ράμος 29' και Μπανανά 78'. Όλα τα λεφτά για τον Ολυμπιακό ο Ερνάνι που σκόραρε στο 47' και το 91'.