ΠΑΣ Γιάννινα-Πανθρακικός 2-0

Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΣ Γιάννινα-Πανθρακικός, για την 9η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Χαίρετε, μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΣ Γιάννινα-Πανθρακικός, για την 9η αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας με οκτώ βαθμούς και προέρχονται από το 1-1 με τον Ηρακλή στους «Ζωσιμάδες» για το Κύπελλο, ενώ στο πρωτάθλημα ηττήθηκαν με 2-1 από τον Αστέρα στο ίδιο γήπεδο.
Οι φιλοξενούμενοι είναι στην τελευταία θέση της του βαθμολογικού πίνακα (3 β.), την Τετάρτη ηττήθηκαν με 2-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για το Κύπελλο, ενώ την Κυριακή ήρθαν 0-0 στο γήπεδο τους με την Ξάνθη.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Μανιάς, Κοζορώνης, Ακόστα, Τσουκαλάς, Ίλιτς, Τζημόπουλος, Ναδάλες. Τσάβες, Καρανίκας.
Στον πάγκο των Ηπειρωτών: Περιστερίδης, Γιάκος, Γαρουφαλιάς, Σαπαλίδης, Ηλιάδης, Σκόνδρας, Στρούνα.
Πανθρακικός (Ελευθερόπουλος): Αθανασιάδης, Ποτουρίδης, Ίγκορ, Λαδάκης, Μεχία, Σερφά, Ντιγκινί, Παπαγεωργίου, Χασομέρης, Μελίσσης, Χαβίτο
Στον πάγκο της ομάδα της Κομοτηνής είναι οι: Πασχαλάκης, Ηλιάδης, Μάρτινς, Σέτι, Μπαϊκαρά και Νικούτσης.
Εκτός ο ανέτοιμος Λίλα για τον ΠΑΣ και ο τιμωρημένος Μπέριος. Γαρουφαλιάς, Αντώνης Ηλιάδης είναι στην αποστολή για πρώτη φορά, ως επιβράβευση της απόδοσης που είχαν κόντρα στον Ηρακλή.
"Πάνοπλος" ο Πανθρακικός, καθώς τέθηκε χθες στη διάθεση του ο Χρήστος Μελίσσης, ο οποίος είχε πρόβλημα στη γάμπα.
Στον αγωνιστικό χώρο βρίσκονται οι δύο ομάδες και εντός ολίγου θα ξεκινήσει η αναμέτρηση.
Διαιτητής: Ανανίας Φωτιάδης, βοηθοί οι Μιχαήλ Καρσιώτης, Χρήστος Μπαλτάς. Τέταρτος Διαιτητής: Γεώργιος Κύζας
Έναρξη στο ματς!
4' Καλή στιγμή για τον Πανθρακικό. Φαλτσαριστό σουτ του Λαδάκη, καλή αντίδραση από τον Βελλίδη που έδιωξε πλάγια την μπάλα. Δεύτερο σουτ του έμπειρου μέσου λίγα δευτερόλεπτα μετά, δεν ανησύχησε ο Έλληνας πορτιέρο που δεν χρειάστηκε να επέμβει.
9' Σουτ του Χασομέρη με το δεξί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από τ' αριστερό δοκάρι του Βελλίδη.
12' Δοκάρι για τον ΠΑΣ!
Ο Ναδάλες έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ίλιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη.
15' Μακρινό σουτ του Μεχία, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Βελλίδη και του 'κανε τη ζωή πιο δύσκολη, αλλά έδιωξε την μπάλα.
18' Επικίνδυνη στιγμή στα καρέ του ΠΑΣ. Σουτ του Ντιγκινί από τη μεγάλη περιοχή, αλλά δύο παίκτες των φιλοξενούμενων που βρήκαν την μπάλα υποδείχθηκαν σωστά σε θέση offside. Πάντως, η μπάλα απομακρύνθηκε.
18' Σουτ του Ακόστα, η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά από την εστία του Πανθρακικού.
29' Κίνηση του Τσάβες έξω από την περιοχή και χλιαρό σουτ με τ' αριστερό, η μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Αθανασιάδη.
32' Σουτ του Ακόστα με το δεξί, μετά από διώξιμο του Ιγκόρ, δεν κινδύνεψαν οι φιλοξενούμενοι
35' Κίτρινη στον Χαβίτο για "θέατρο"!
Ο Ισπανός μπήκε από τα δεξιά, ακολούθησε μαρκάρισμα ώμο με ώμο με τον Ναδάλες και έπεσε στο έδαφος. Δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι αντικανονικό.
37' Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΣ
Το εκτέλεσε ο Τσάβες, η μπάλα σταμάτησε στο τείχος.
39' Πέναλτι για τον ΠΑΣ!
Ο Τσουκαλάς σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Μιχαήλ και στη συνέχεια της φάσης ο Ιγκόρ πήγε πολύ άτσαλα πάνω στον Τζημόπουλο. Σωστή η απόφαση.
40' Στο δοκάρι η μπάλα! Ο Τσάβες εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά η μπάλα μετά το δυνατό σουτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι (όπως και στην κεφαλιά του Ίλιτς στο 12') και έφυγε ψηλά.
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς κάποια καθυστέρηση.
Ο Πανθρακικός ήταν αρκετά καλός στο πρώτο μέρος, είχε μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοση του. Ωστόσο, ο ΠΑΣ είχε τις καλύτερες στιγμές στο παιχνίδι, καθώς ο Ίλιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά στο 12' και ο Τσάβες στο 40' με εκτέλεση πέναλτι.
Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Μπαϊκαρά στη θέση του Χαβίτο.
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου!
51' Δυνατό, αλλά και αρκετά άστοχο σουτ του Κοζορώνη.
54' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Καλή κεφαλιά του Ακόστα, που νίκησε στον αέρα τον Ποτουρίδη μετά από του Ναδάλες από τα αριστερά, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη.
55' Σουτ του Μεχία για τον Πανθρακικό, η μπάλα άουτ.
56' Προσπάθεια του Τσάβες να "κρεμάσει" τον Αθανασιάδη, που δεν ανησύχησε.
57' Σουτ του Χασομέρη έξω από την περιοχή, δεν είχε καλή ισορροπία όμως και η μπάλα έφυγε αρκετά μακριά από την αντίπαλη εστία.
Αρκετά πιο κινητικός ο ΠΑΣ στο δεύτερο μέρος.
60' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ροζέριο Μάρτινς αντί του Ιγκόρ.
60' Κίτρινη στον Ναδάλες.
61' Σουτ του Ντιγκινί με τη μία από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από κόρνερ, δεν χρειάστηκε να επέμβει ο Αθανασιάδης, καθώς η μπάλα έφυγε εκτός.
62' Κακή επέμβαση του Βελλίδη μετά τη σέντρα του Παπαγεωργίου, έδιωξε ασταθώς και η μπάλα στρώθηκε στον Χασομέρη που έπεσε στο έδαφος και ζήτησε πέναλτι.
Υπάρχει επαφή με τον Καρανίκα, αλλά φαίνεται πως ο παίκτης του Πανθρακικού πάει πάνω στα πόδια του Καρανίκα.
63' Σουτ του Μανιά, διώχνει με δυσκολία ο Αθανασιάδης. Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΣ.
64' Τρίτο δοκάρι για τον ΠΑΣ!
Κόρνερ του 'Ιλιτς , κεφαλιά Μιχαήλ , η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασιάδη.
Πιέζει πολύ ο ΠΑΣ στα τελευταία λεπτά
67' Γκολ ο ΠΑΣ, 1-0!
Ο Μιχαήλ πρόλαβε την άμυνα του Πανθρακικού μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.
"Μύριζε" γκολ για τον ΠΑΣ στα τελευταία λεπτά.
73' Κίτρινη στον Ροζέριο για "θέατρο".
Ωραία κίνηση του παίκτη του Πανθρακικού έξω από την περιοχή, αλλά μόλις μπήκε εντός έπεσε κατευθείαν χωρίς να τον ακουμπήσει κανείς.
77' Κίτρινη στον Μελίσση.
78' Εκτέλεση φάουλ του Τσάβες, ο Αθανασιάδης έδιωξε με γροθιές.
81' Τελευταία αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Νικόλτσης στη θέση του Λαδάκη.
82' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Γιάκος αντί του Μανιά.
Προσπαθεί να δέσει το κέντρο του ο Πετράκης, στοχεύοντας στο να κλειδώσει το "τρίποντο".
84' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Ο Τσάβες εξαπέλυσε "κεραυνό", αλλά ο Αθανασιάδης αντέδρασε εξαιρετικά και έδιωξε.
88' Κίτρινη στον Σερφά.
90' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Σαπαλίδης στη θέση του Ακόστα.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Κοντά στο δεύτερο γκολ ο ΠΑΣ. Ο Τσάβες τα... έβαλε με όλους, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αθανασιάδη στο τετ α τετ.
90+2' Γκολ ο ΠΑΣ, 2-0!
Με την άμυνα του Πανθρακικού ανεβασμένη, ο Ίλιτς κουβάλησε αρκετά την μπάλα από τα δεξιά μετά την πάσα του Καρανίκα, και "τρύπησε" τον Αθανασιάδη.
Τέλος στο ματς. ΠΑΣ-Πανθρακικός 2-0!