Ηρακλής-Ατρόμητος

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm την αναμέτρηση του Ηρακλής κόντρα στον Ατρόμητο στο «Καυτανζόγλειο» με την οποία ολοκληρώνεται η 9η αγωνιστική της Super League.
Καλό σας απόγευμα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Ατρόμητο με την οποία ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής.
Το ματς θεωρείται κομβικό και για τις δύο ομάδες, αφού σε ενδεχόμενο ήττας το μέλλον των δύο προπονητών, Νίκου Παπαδόπουλου και Μιχάλη Γρηγορίου, κρίνεται αβέβαιο.
Ο «Γηραιός» βρίσκεται στη 14η θέση με μόλις 7 βαθμούς και προέρχεται από πολύ «βαριά» ήττα από την ΑΕΚ με 5-1 μέσα στο ΟΑΚΑ. Παράλληλα, μέσα στην εβδομάδα η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου αναδείχθηκε ισόπαλη μέσα στα Γιάννινα κόντρα στον ΠΑΣ για το θεσμό του Κυπέλλου με 1-1.
Από την άλλη μεριά, ο Ατρόμητος έχει 9 βαθμούς και είναι στη 12η θέση, προέρχεται από ήττα κόντρα στον Ολυμπιακό μέσα στο Περιστέρι (2-1), ενώ στο Κύπελλο κατάφερε να «κλέψει» την ισοπαλία κόντρα στη Βέροια (εντός έδρας) με δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο του ματς.
Η ενδεκάδα με την οποία θα παραταχθεί ο Ηρακλής: Χουάντερσον – Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Καρασαλίδης, Σαραμαντάς – Μακρής, Ιντζόγλου – Κυριακίδης, Ρομάνο, Πασάς - Βέλλιος σε σχηματισμό 4-2-3-1.
Η ενδεκάδα του Ατρόμητου: Γκορμπούνοφ – Κοντοές, Μπ. Στόιτσεφ, Λαζαρίδης, Μπίτολο – Γοδόι, Ουσέρο, Πίτου Γκαρσία – Λημνιός, Μπρίτο, Λε Ταλέκ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι κάνει ντεμπούτο σε βασική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων ο Λημνιός σε ηλικία 17 ετών, 5 μηνών και 6 ημερών.
Στον πάγκο του Ηρακλή βρίσκονται οι: Περνίς, Ζιαμπάρης, Λουκίνας, Κάσσος, Τσιλιανίδης, Χαντί, Ζαμπάζης
Στον πάγκο του Ατρόμητου είναι οι: Μπάρκας, Κούρος, Ναπολεόνι, Μίλος Στόιτσεφ, Θεολόγου, Μπαστακός, Νάτσος
Εκτός 18άδας για τον Ηρακλή έχουν μείνει ο Περόνε και ο Πουρτουλίδης.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Σε δευτερόλεπτα η σέντρα στο ματς.
1' Στη σέντρα οι παίκτες του Ατρόμητου.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Καλογερόπουλος και βοηθοί του οι Ακρίβος και Δημητριάδης.
5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του ματς
10' Λίγο καλύτερος ο Ατρόμητος στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.
11' Σουτ του Πασά με το δεξί, αλλά η μπάλα πολλά μέτρα εκτός εστίας του Γκορμπούνοφ.
14' Προώθηση του Μπουκουβάλα από τα δεξιά, παράλληλη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά δεν βρίσκει κανείς την μπάλα και καταλήγει πλάγιο.
18' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Λε Ταλέκ έπιασε την πρώτη κεφαλιά η οποία μετατράπηκε σε ασίστ για τον Λημνιό, αλλά το σουτ του τελευταίου καταλήγει άουτ.
19' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή με τον Ρομάνο!
Τραγικό λάθος του Στόιτσεφ που χάνει την μπάλα λίγα μέτρα έξω από την περιοχή της ομάδας του, ο Ρομάνο βρήκε ελεύθερο χώρο και σούταρε με όλη του την άνεση για να ανοίξει το σκορ.
25' Κίτρινη κάρτα στον Ρομάνο για σκληρό φάουλ στον Πίτου Γκαρσία.
31' Σουτ του Πασά και πάλι άουτ η μπάλα.
38' Πολύ χαμηλός ο ρυθμός του ματς, καθώς ο Ατρόμητος δεν μπορεί με... τίποτα να επιτεθεί.
40' Νέα καλή φάση για τον Ηρακλή, αλλά το σουτ του Κυριακίδη από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε ο Γκορμπούνοφ.
42' Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα για τράβηγμα του Μπίτολο.
43' Κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ για φάουλ στον Ρομάνο.
45'+1' Κίτρινη κάρτα στον Ιντζόγλου για τράβηγμα του Λημνιού
Λήξη του α' ημιχρόνου με τον Ηρακλή να προηγείται με 1-0 του Ατρόμητου σε ένα ματς με πολύ αργό ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να επιτεθούν.
46' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του εμπύρετου Πίτου Γκαρσία μπαίνει ο Μίλος Στόιτσεφ.
48' Κεφαλιά του Βέλλιου, η μπάλα αρκετά ψηλά καταλήγει άουτ.
54' Ο Ατρόμητος δείχνει να θέλει να επιτεθεί, αλλά να μην μπορεί. Ο Ηρακλής διατηρεί άνετα το προβάδισμα, χωρίς να πιεστεί.
55' Πέναλτι για τον Ατρόμητο και κίτρινη κάρτα στον Καρασαλίδη! Ο κεντρικός αμυντικός του Ηρακλή χρεώνεται με σπρώξιμο στον Γάλλο επιθετικό στην προσπάθειά του να κοντρολάρει με το στήθος.
56' Ο Χουάντερσον μπλοκάρει το πέναλτι του Λε Ταλέκ!
Από τα ριπλέι φάνηκε να είναι πολύ αυστηρή η απόφαση του Καλογερόπουλου
58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Στόιτσεφ έβγαλε τη σέντρα, ο Λε Ταλέκ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Χουάντερσον ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.
65' Κίτρινη κάρτα στον Πασά για φάουλ στον Κοντοέ.
66' Γκολ για τον Ηρακλή με σκόρερ τον Ρομάνο και 2-0!
Σέντρα του Μπουκουβάλα, εντελώς αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι ο Ρομάνο και με καρφωτή κεφαλιά γράφει το 2-0!
70' Εκτός ο Μπρίτο και περνάει στη θέση του ο Μπαστακός
75' Κόκκινη κάρτα στον Λε Ταλέκ!
Ο Γάλλος έσπρωξε εκτός φάσης τον Καρασαλίδη!
76' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Βέλλιου ο Λουκίνας.
77' Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη για φάουλ στον Μπίτολο
79' Στη θέση του τραυματία Μπίτολο ο Κούρος.
81' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κοντοέ. Αυτή τη φορά για θέατρο. Με 9 παίκτες ο Ατρόμητος!
83' Κεφαλιά του Μπαρτολίνι, απ' ευθείας στην αγκαλιά του Γκορμπούνοφ.
86' Αποχωρεί ο σκόρερ των δύο τερμάτων, Ρομάνο και τη θέση του παίρνει ο Ζαμπάζης.
90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
Λήξη του ματς. Ο Ηρακλής επικρατεί του Ατρόμητου με 2-0, χάρη στα γκολ του Ντιέγκο Ρομάνο!