Ολυμπιακός-Ντιναμό 1-1

Παρακολουθήστε σε real-time από το control room του sport-fm.gr την κρίσιμη αναμέτρηση του Ολυμπιακού για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Καλησπέρα. Θα σας μεταφέρουμε την εξέλιξη του αγώνα του Ολυμπιακού με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ.
Έχουν γίνει γνωστές οι 11άδες των δύο ομάδων.
Ο Μάρκο Σίλβα -τελικά- επέλεξε να δώσει θέση βασικού στον Ερνάνι, κρατώντας τον Πάρντο στον πάγκο.
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μποτία, Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Μασουακού, Μιλιβόγιεβιτς, Φορτούνης, Κασάμι, Ερνάνι, Σεμπά, Ιντέγε.
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Καπίνο, Ντα Κόστα, Σαλίνο, Καμπιάσο, Φινμπόγκασον, Πουλίδο, Πάρντο.
Ντινάμο Ζάγκρεμπ: Εντουάρντο, Μάτσελ, Ταραβέλ, Αντολιτς, Μασάδο, Σάντος, Πίβαριτς, Ρογκ, Φερνάντες, Χότζιτς, Πιάτσα.
Στον πάγκο: Γιέζινα, Σιγκαλι, Μούσα, Σόβσιτς, Τσόριτς, Πάβιτσιτς, Ενρίκες.
Μετά από δύο εβδομάδες το επόμενο παιχνίδι του Ολυμπιακού στη διοργάνωση. Στις 24 Νοεμβρίου οι ερυθρόλευκοι αντιμετωπίζουν την Μπάγερν στο Μόναχο.
Νωρίτερα δεν τα πήγαν καλά οι μικροί του Ολυμπιακού στο παιχνίδι της Youth League. Γνώρισαν την ήττα 3-1 από τους Κροάτες. Περισσότερα εδώ...
Στόχος του Ολυμπιακού στο σημερινό ματς ένα γρήγορο γκολ. Ο Μάρκο Σίλβα το παραδέχθηκε και στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα ότι εάν οι παίκτες του το πετύχουν τότε θα έχουν κάνει ένα σημαντικό βήμα για τη νίκη.
Ο Πορτογάλος -επίσης- τόνισε ότι ο Ολυμπιακός σήμερα θα προσπαθήσει να έχει την πρωτοβουλία και να μην "περιμένει" τους Κροάτες.
Κάπως έτσι εξηγείται και η επιλογή του Ερνάνι στην 11άδα του. Στο παιχνίδι με τον Πλατανιά έδειξε ότι είναι σε καλή κατάσταση, ενώ είναι σαφώς περισσότερο επικίνδυνος επιθετικά από τον Πάρντο, ο οποίος έμεινε στον πάγκο.
Μια... γεύση από τις κερκίδες στο Καραϊσκάκη.
Έτοιμοι να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές.
Εντυπωσιακό το κορεό που έχουν ετοιμάσει οι οπαδοί του Ολυμπιακού.
Υπενθυμίζουμε Καμπιάσο και Ομάρ εάν δεχθούν κάρτα σήμερα τότε απουσιάζουν από το επόμενο ματς.
Για τον Ολυμπιακό η σέντρα.
1' Έναρξη του αγώνα.
Ρυθμό έχει το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά.
Σκληρά τα μαρκαρίσματα από τους Κροάτες.
Πίεση και από τις δύο ομάδες στη μεσαία γραμμή.
7' Σουτ του Φορτούνη έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
Το κορεό των οπαδών του Ολυμπιακού.
10' Με φάλτσο σουτ του Ερνάνι. Ο Εντουάρντο πιάνει εύκολα.
Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπαγερν ανοίγει στο σκορ με τον Λεβαντόφσκι.
12' Σουτ του Χοτζιτς για την Ντινάμο. Καμία δυσκολία για τον Ρομπέρτο.
13' Κίτρινη κάρτα στον Ρογκ.
15' Κεφαλιά του Ερνάνι μετά από σέντρα από τα αριστερά. Η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζοντιο δοκάρι.
Συμπληρώθηκαν τα 20 λεπτά στον αγώνα.
21' Γκολ για την Ντινάμο Ζάγκρεμπ.
Σκόρερ ο Χότζιτς με κεφαλιά μετά από σέντρα του Πίβαριτς.
23' Κεφαλιά του Σιόβα μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα.
26' Κεφαλιά από τον Μιλιβόγιεβιτς μετά από κόρνερ του Φορτούνη. Άουτ η μπάλα.
28' Κίτρινη κάρτα στον Πίβαριτς για σκληρό μαρκάρισμα στον Κασάμι.
Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπάγερν πέτυχε και δεύτερο γκολ (2-0) απέναντι στην Άρσεναλ. Σκόρερ ο Μίλερ.
Συμπληρώθηκαν τα 30 λεπτά στο ματς.
39' Σημαντική η παρέμβαση του Μιλιβόγιεβιτς σε επίθεση των παικτών της Ντινάμο. Ο Σέρβος πίεσε τον Ρογκ και εκείνος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την μπαλιά στο κενό χώρο.
41' Σουτ του Σεμπά από τα πλάγια. Ο Εντουάρντο διώχνει.
Κι άλλο γκολ (3-0) για την Μπάγερν στο ματς με την Άρσεναλ. Ο Αλάμπα το γκολ.
Ένα λεπτό καθυστερήσεις.
45+1' Σουτ του Σεμπά έξω από τη μεγάλη περιοχή. Δεν ανησυχεί ο Εντουάρντο.
Ημίχρονο στο παιχνίδι.
Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες. Παρόλα αυτά οι Κροάτες στην πρώτη τους καλή στιγμή σκόραραν.
46' Άρχισε και πάλι το ματς.
46' Σουτ του Κασάμι έξω από τη μεγάλη περιοχή. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα.
50' Σουτ του Σεμπά. Πολλά μέτρα μακριά από το δοκάρι η μπάλα.
Πρόβλημα για τον Μποτία. Πονάει και ζητά αλλαγή.
51' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντα Κόστα στη θέση του Μποτία.
53' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό.
Κίτρινη κάρτα στον Σάντος για το μαρκάρισμα στον Ιντέγε.
Ο Εντουάρντο διώχνει το πέναλτι που εκτέλεσε ο Φορτούνης.
Ο άσος του Ολυμπιακού προσπάθησε στην επαναφορά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δεν τα κατάφερε.
4-0 η Μπάγερν την Άρσεναλ στο άλλο ματς του ομίλου
57' Αλλαγή για την Ντινάμο. Ο Ενρίκες στη θέση του Χοτζιτς.
Συμπληρώθηκαν τα 60 λεπτά.
64' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ερνάνι εκτός. Στη θέση του ο Πάρντο.
65' Γκολ για τον Ολυμπιακό!
Σκόρερ ο Πάρντο με όμορφο πλασέ μετά από πάσα του Ιντέγε.
69' Κίτρινη κάρτα στον Μάσαδο.
Στο 75ο λεπτό το ματς.
79' Αποβολή για την Ντινάμο Ζάγκρεμπ. Ο Πίβαριτς αποχωρεί.
80' Αλλαγή για την Ντινάμο. Ο Σαγκαλι στη θέση του Πιάτσα.
81' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φινμπόγκασον στη θέση του Κασάμι.
Με δύο επιθετικούς ο Ολυμπιακός.
Με τρεις κεντρικούς αμυντικούς η Ντινάμο.
Κόρνερ για τον Ολυμπιακό που πιέζει. Στο 86' στο Γ. Καραϊσκάκης
89' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-1!
Εξαιρετική μπαλιά του Φορτούνη στην πλάτη της Ντιναμό, ο Πάρντο είναι ξανά εκεί και με πανέμορφο τελείωμα κάνει την ανατροπή για το 2-1 των Πειραιωτών!
Λήξη του ματς!
Μεγάλη νίκη και ανατροπή για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Ντιναμό, 2-1!
Στο χέρι του Ολυμπιακού πλέον η πρόκριση για τους 16 του Champions League. Μένουν δύο ματς με Μπάγερν Μονάχου και Άρσεναλ για να τσεκάρει το εισιτήριο.