Παρακολουθήστε απ' το control-room του sport-fm.gr την κρίσιμη αναμέτρηση του Αστέρα απέναντι στον ΑΠΟΕΛ στη Ρωσία, για την 4η αγωνιστική του Europa League. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον ΑΠΟΕΛ για την 4η αγωνιστική του 11ου ομίλου του Europa League.
Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Λούι, Λανθαρότε, Ζήσοπουλος, Μπερτόλιο, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Μάσα, Γιάννου
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Καρλάο, Αντωνιάδης, Ινάκι Αστίθ, Μάριο Σέρτζιο, Αρτυματάς, Βινίσιους, Στίλιτς, Νούνο Μοράις, Πιατκόφσκι, Βάντερ
Στον πάγκο για τον Αστέρα: Κοζίτσκι, Αλόκο, Δημούτσος, Φερνάντεζ, Τσοκάνης, Χαμντανί, Φούντας
Στον πάγκο για τον ΑΠΟΕΛ: Κίσσας, Γκιγιέρμε, Αναστασίου, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου, Αλωνεύτης, Καβενάγκι
Στη βαθμολογία του 11ου ομίλου: Σάλκε 7, Σπάρτα Πράγας 5, ΑΠΟΕΛ 3, Αστέρας Τρίπολης 1.
Eίσοδος των δύο αντιπάλων στον αγωνιστικό χώρο.
1' Σέντρα αγώνα
2' ΓΚΟΛ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ
Ο Γιάννου προλαβαίνει την μπάλα, κόβει η άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Αντωνιάδης πάει να σώσει το κόρνερ, που πάει να παραχωρήσει ο Μοράις και στρώνει άθελα του στον Μπερτόλιο που με δεξί σουτ ανοίγει το σκορ.
8' Kόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ
9' Καπνογόνο πέφτει στο γήπεδο από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ και μικρή διακοπή στο ματς.
Με γκολ του Λάφατα στο άλλο ματς του ομίλου, η Σπάρτα Πράγας προηγείται 1-0 της Σάλκε από το 6'.
11' Σέντρα του Σέρτζιο από δεξιά, εντελώς άστοχη.
15' Kίτρινη ο Λανθαρότε για μαρκάρισμα στον Αρτυματά
16' Ο Στίλιτς εκτελεί, ο Αστίθ την κεφαλιά, με υπερένταση σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος
17' Δοκάρι ο ΑΠΟΕΛ με τον Στίλιτς. Βρήκε ελάχιστα την μπάλα ο Θεοδωρόπουλος.
18' Ωραία κίνηση του Μπερτόλιο, που σουτάρει εκτός περιοχής, ο Βάτερμαν σε κόρνερ.
20' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ
23' Πρώτο κόρνερ για τον Αστέρα.
23' Κίτρινη στον Παντελιάδη, σωστή, αφού σταμάτησε αντικανονικά τον Αρτυματά.
28' Ο Κετσπάγια έχει σηκώσει για ζέσταμα τον Κώστα Χαραλαμπίδη.
Η Σάλκε έχει ισοφαρίσει με πέναλτι του Γκάις στο 20' 1-1 την Σπάρτα Πράγας.
30' Εκτέλεση φάουλ του Λανθαρότε, κεφαλιά του Ιγκλέσιας άουτ.
38' Ο Καρλάο παραχωρεί κόρνερ, σε προσπάθεια του Μπερτόλιο.
41' Σουτ του Βάντερ, απελπιστικά άστοχο.
43' Κίτρινη στον Αρτυματά, για μαρκάρισμα στον εξαιρετικό Μπερτόλιο.
45' Ένα επιπλέον λεπτό στο πρώτο μέρος.
46' ΓΚΟΛ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ, με Γιάννου
Φανταστική πάσα του Μπερτόλιο, που πασάρει αριστερά στον Μάσα, αυτός βγάζει τη σέντρα και ο Γιάννου με κεφαλιά γράφει το 2-0.
46' Τέλος του πρώτου μέρους
Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Αστέρα, που άνοιξε το σκορ στο 2' με τον Μπερτόλιο και στο επιπλέον λεπτό των καθυστερήσεων με αφετηρία τον σκόρερ του πρώτου γκολ, η μπάλα πήγε στον Μάσα που έδωσε με σέντρα γκολ-μισό γκολ στον Γιάννου για το 2-0.
Το 2ο γκολ του Αστέρα εδώ:
46' Έτοιμος να περάσει ο Καβενάγκι στο παιχνίδι, αντί του Πιατκόφσκι
46' Σέντρα β' μέρους
50' Φάουλ σε καλή θέση για τον Αστέρα.
51' Μόλις άουτ η εκτέλεση του Μπερτόλιο.
54' Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Λανθαρότε.
56' Σε θέση φορ ο Στίλιτς, μισή περιστροφή, σουτ με το δεξί, η μπάλα πάνω από την εστία.
56' Πάλι πέφτει καπνογόνο, από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ
61' Κίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη.
63' Αλλαγή για τον Αστέρα, ο Φούντας αντί του Λανθαρότε
64' Ο Χαμντανί αντί του Μπερτόλιο, για τον Αστέρα, ο Αλεξάνδρου αντί του Αντωνιάδη για τον ΑΠΟΕΛ.
67' Σουτ του Στίλιτς με τη μία, η μπάλα μόλις άουτ.
69' Πάλι ρίψη φωτοβολίδων από τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ, διακοπή από τον Αυστριακό ρέφερι.
Oι δύο ομάδες αποσύρονται στα αποδυτήρια.
Oι παίκτες των δύο αντιπάλων επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.
Φωτιά στο πέταλο, έχουν βάλει φίλοι του ΑΠΟΕΛ.
70' Επανέναρξη του ματς.
71' Κλέψιμο του Χαμντανί, δίνει στον Φούντα, το σουτ πάνω στον Βάτερμαν.
72' Σουτ του Λούι έξω.
73' Προσωπική ενέργεια του Μάσα, με τα πόδια διώχνει ο Βάτερμαν
76' Νέα προσπάθεια του Γιάννου, αποκρούει ο Βάτερμαν.
Ο Γιάννου λίγο πριν γίνει αλλαγή, στην τελευταία του προσπάθεια, γυρίζει το πόδι στήριξης, την ώρα που σουτάρει με το δεξί και αυτό γυρίζει.
78' Ο Αλόκο στη θέση του Γιάννου.
78' Ο Χαραλαμπίδης αντί του Αρτυματά τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ
81' Σουτ του Φούντα, πάνω από την εστία.
To ματς στην Πράγα τελείωσε 1-1, ανάμεσα στην Σπάρτα και την Σάλκε. Οι Γερμανοί στους 8 οι Τσέχοι στους 6.
90' Τρία επιπλέον λεπτά.
92' Κόρνερ παραχωρεί ο Σανκαρέ.
92' Χαμντανί και Μάσα, συνδυάζονται, ο πρώτος το σουτ πάνω από την εστία.
93' Τέλος αγώνα. Ο Αστέρας με τα γκολ των Μπερτόλιο και Γιάννου πήρε την πρώτη νίκη και φτάνει τους 4 βαθμούς. Θυμίζουμε πως το ματς τελείωσε με 15λεπτη καθυστέρηση, λόγω της διακοπής, από την ρίψη καπνογόνων από τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ.