Πανιώνιος-Πλατανιάς 2-1

Παρακολουθήστε live απ' το Control Room του sport-fm.gr την αναμέτρηση που ανοίγει την αυλαία της δέκατης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Πλατανιά. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση που ανοίγει την αυλαία της δέκατης αγωνιστικής ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Πλατανιά
Οι δύο ομάδες θέλουν να συνεχίσουν την θετική τους πορεία. Οι Νεοσμυρνιώτες βρίσκονται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ ο Πλατανιάς στην ένατη με 11β.
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Οικονόμου, Μπακασέτας, Μπουμάλ, Χατζηισαΐας, Κόρμπος, Σιώπης, Ρισβάνης, Καραμάνος, Βλάχος, Βιγιάλμπα.
Στον πάγκο οι: Διούδης, Χαλκιαδάκης, Αργυρόπουλος, Τασουλής, Μητρόπουλος, Ανσαριφάρντ, Μασούρας
Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Ιτούα, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Μενδρινός, Γουνδουλάκης, Γιακουμάκης, Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο
Στον πάγκο οι: Κοκκάλας, Ντίνας, Ράμος, Δημήτρης, Αποστολόπουλος, Ζιλβάν, Μουνάφο.
Οι γηπεδούχοι θέλουν να... ξορκίσουν τα στραβοπατήματα στην έδρα τους και να συνεχίσουν να την εκμεταλλεύονται προκειμένου να μείνουν στα ψηλά. Οι τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια άλλωστε τους δίνουν το δικαίωμα να κοιτάξουν ψηλότερα. Προέρχονται απ' την εκτός έδρας νίκη (0-2) επί του Λεβαδειακού, ενώ στο τελευταίο εντός ηττήθηκαν στις καθυστερήσεις απ΄την Βέροια (0-1)
Ο Πλατανιάς, από την άλλη, άργησε να γκαζώσει, αλλά διατηρεί ένα φοβερό αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών (τρεις νίκες, μια ισοπαλία) που θέλουν να διευρύνουν. Προέρχονται απ' την άνετη νίκη (2-1) στα Χανιά επί της Καλλονής.
Όλα είναι έτοιμα για την έναρξη του ματς.
1' Άρχισε το ματς, στη σέντρα ο Πανιώνιος
3' Κόρνερ για τον Πλατανιά, διώχνει ο Κόρμπος εύκολα.
5' Δύο κερδισμένα φάουλ αρκετά έξω απ' την περιοχή πέρασαν ανεκμετάλλευτα για τον Πλατανιά, με την άμυνα των γηπεδούχων να απομακρύνει.
6' Εκτέλεση κόρνερ για τον Πλατανιά έδιωξε ο Ρισβάνης
8' Γκολ για τον Πανιώνιο!
Στην πρώτη τελική του Πανιωνίου, ο Μπουμάλ έβγαλε περίτεχνη ασίστ από δεξιά, ο Καραμάνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο εσωτερικό του οριζόντιου δοκαριού και χτύπησε μέσα από τη γραμμή του τέρματος.
13' Βαθιά μπαλιά έβγαλε στην αντεπίθεση τον Μιλούνοβιτς, με την άμυνα του Πανιωνίου να διώχνει προ του Γουνδουλάκη σε κόρνερ.
Απομάκρυνε το κόρνερ η άμυνα του Πανιωνίου.
16' Στο τετ α τετ ο Καραμάνος, όμως ο Σωτηρίου βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε στα όρια της περιοχής
22' Πολύ καλή στιγμή για τον Πλατανιά. Κεφαλιά του Ιτούα μετά από εκτέλεση φάουλ έξω απ' την περιοχή πέρασε λίγο πάνω απ' τα δοκάρια.
29' Αναγκαστική αλλαγή για τον Πλατανιά. Τραυματίστηκε ο Γκνιάτιτς, τη θέση του θα πάρει ο Μουνάφο.
31' Επικίνδυνη σέντρα του Μπακασέτα, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Σωτηρίου, προ των Καραμάνο και Βιγιάλμπα.
37' Σουτ του Αγκούλο κοντράρει στον Ρισβάνη και βγαίνει κόρνερ
38' Εκτέλεση κόρνερ για τον Πλατανιά, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος
40' Σέντρα του Βιαγιάλμπα στο δεύετρο δοκάρι, περνάει ανεκμετάλλευτο
40' Σουτ του Μπακασέτα έξω απ' την περιοχή, μπλοκάρει ο Σωτηρίου
42' Πάσα του Μιλούνοβιτς στο Μουνάφο, δεν κάνει καλό κοντρόλ ο τελευταίος και ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει
Πιέζει ξανά για την ισοφάριση ο Πλατανιάς
42' Σέντρα του Μιλούνοβιτς, μπλοκάρει σταθερά ο Παπαδόπουλος
44' Επικίνδυνη σέντρα του Γουνδουλάκη, διώχνει με τα πόδια ο Παπαδόπουλος.
Ένα λεπτό καθυστερήσεων
Έληξε το πρώτο ημίχρονο
Πολύ καλό ματς στη Νέα Σμύρνη. Το γρήγορο του Καραμάνου έδωσε τα ηνία στον Πανιώνιο, με τον Πλατανιά να πιέζει για την ισοφάριση, όμως τελικά οι Νεοσμυρνιώτες κράτησαν το προβάδισμα.
46' Χωρίς αλλαγές επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
51' Γκολ για τον Πλατανιά! Ισοφαρίζει ο Ιτούα
Από εκτέλεση κόρνερ του Μιλούνοβιτς ο Ιτούα έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για την ισοφάριση (1-1)
57' Εκτέλεση φάουλ του Μιλούνοβιτς, αρκετά πάνω απ' τα δοκάρια του Παπαδόπουλου
61' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Βιγιάλμπα ο Μασούρας.
62' Φάση διαρκείας μπροστά στην εστία του Σωτηρίου, μετά από εκτέλεση κόρνερ «καθάρισε» η άμυνα του Πλατανιά τα σουτ των Μπουμάλ και Καραμάνο
65΄Βαθιά μπαλιά του Μπακασέτα για τον Μπουμάλ, ο οποίος υποδείχτηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.
66' Καλή στιγμή για τον Πλατανιά. Σουτ του Γουνδουλάκη από δύσκολη θέση, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.
68' Δεύτερη αλλαγή για τον Πλατανιά. Στη θέση του Γιακουμάκη ο Ντίνας.
71' Σουτ του Μενδρινού, άουτ
73' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ανσαριφάρντ στη θέση του Μπακασέτα.
73' Σουτ του Μπουμάλ, άουτ.
74' Δυνατό σουτ του Οικονόμου, κρατάει το 1-1 ο Σωτηρίου διώχνοντας σε κόρνερ. Στην εκτέλεση διώχνει με γροθιές ο τερματοφύλακας των Κρητικών.
76' Σουτ του Μασούρα, η μπάλα δίπλα απ' τα δοκάρια του Σωτηρίου
77' Κίτρινη κάρτα στον Μουνάφο
79' Τρίτη αναγκαστική αλλαγή για τον Πλατανιά. Αποχωρεί ο σκόρερ των Κρητικών, Ιτούα, στη θέση του περνάει ο Δημήτρης
80' Γκολ για τον Πανιώνιο!
Ο Μπουμάλ δίνει (ξανά) την τελική πάσα και ο Ανσαριφάρντ με πλασέ δίνει ξανά τα ηνία στον Πανιώνιο (2-1)
82' Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο
86΄Τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Καραμάνου, ο Μητρόπουλος.
87' Σουτ του Σιώπη κοντράρει και φτάνει αδύναμο στα χέρια του Σωτηρίου
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων στο ματς
90+2' Σουτ του Μασούρα αρκετά πάνω απ' τα δοκάρια
90+3' Σουτ του Γουνδουλάκη απ' το ημικύκλιο εύκολα στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου
Τέλος στο ματς! Φοβερή νίκη για τον Πανιώνιο επί του Πλατανιά που αντιστάθηκε δυναμικά. Καραμάνος και Ανσαριφάρντ οι σκόρερ για τους γηπεδούχους, Ισοφάρισε προσωρινά ο Ιτούα.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό απόγευμα.