Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον ΠΑΣ Γιάννινα για τη 10η αγωνιστική της Super League.
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης με την οποία ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της Super League, ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον ΠΑΣ Γιάννινα.
Ο Παναιτωλικός χρειάζεται επειγόντως τη νίκη πριν από τη διακοπή, καθώς έχει μείνει χωρίς νίκη από την 3η αγωνιστική, όταν και επιβλήθηκε του Πανθρακικού εντός έδρας με 1-0.
Οι Αγρινιώτες αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην 14η θέση με μόλις 8 βαθμούς και θέλουν να ξεκολλήσουν από την επικίνδυνη ζώνη που οδηγεί στον υποβιβασμό.
Ο Γιάννης Μαντζουράκης έχει πολλά προβλήματα σε ό,τι αφορά τα αγωνιστικά του πλάνα, καθώς εκτός έχουν μείνει οι Κούσας, Καμαρά, Κουτρομάνος, Κολοβούρης λόγω τραυματισμών, Βιγιαφάνιες λόγω τιμωρίας και Ντάνι και Ντιέγκο Μπεχαράνο που έχουν υποχρεώσεις με την εθνική Βολιβίας.
Από την άλλη πλευρά σαφώς πιο σταθερή είναι η πορεία του ΠΑΣ Γιάννινα που έχει 11 βαθμούς και βρίσκεται στη 10η θέση.
Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» προέρχεται από νίκη κόντρα στον Πανθρακικό με 2-0, ωστόσο αυτή είναι η μοναδική του νίκη σε 5 ματς. Η προηγούμενη επικράτησή του ήταν κόντρα στον Ατρόμητο την 4η αγωνιστική.
Λιγότερα είναι τα προβλήματα για τον Γιάννη Πετράκη σε ό,τι αφορά τα αγωνιστικά του πλάνα, αλλά καλείται να διαχειριστεί δύο σημαντικές απουσίες των Μπέριου και Τζημόπουλου που είναι οι βασικοί σέντερ μπακ. Εκτός είναι και ο βασικός δεξιός μπακ του ΠΑΣ, Στρούνα.
Η ενδεκάδα με την οποία θα παραταχθεί ο Παναιτωλικός: Κυριακίδης – Μύγας, Παπάζογλου, Μάκος, Κέβιν – Παπουτσογιαννόπουλος, Μάρκος Πάουλο – Κάπελ, Ρουσκουγιέδα, Ουάρντα - Μαρκόβσκι
Η ενδεκάδα με την οποία θα παραταχθεί ο ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης – Καρανίκας, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Φόνσι – Γιάκος, Τσουκαλάς, Κοζορώνης – Ακόστα, Τσάβες, Ίλιτς.
Στον πάγκο από τον Γιάννη Μαντζουράκη έμειναν οι: Στεφανάκος, Κόρσιενς, Ρομέρο, Ρουμπουλάκου, Κωνσταντινόπουλος, Βασιλείου, Χαντάκιας
Στον πάγκο από τον Γιάννη Πετράκη έμειναν οι: Περιστερίδης, Λίλα, Γαρουφαλιάς, Σαπαλίδης, Ηλιάδης, Μανιάς, Φερφελής
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αναστάσιος Παπαπέτρου, α' βοηθός ο Ιωάννης Καραγκιζόπουλος, β' βοηθός ο Στέφανος Παρασίου και 4ος διαιτητής ο Μιχάλης Βοσκάκης
1' Έναρξη της αναμέτρησης με τους παίκτες του ΠΑΣ να είναι στη σέντρα.
3' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Ίλιτς έκανε το φάουλ φέρνοντας την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Σκόνδρας δεν βρήκε όπως θα ήθελε και πέρασε μόλις άουτ.
7' Νέα τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Μετά από κόρνερ του Ίλιτς, ο Μιχαήλ βρίσκεται μόνος του και πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και ο Κυριακίδης καταφέρνει να βγάλει την μπάλα σε κόρνερ.
10' Έχει μπει πολύ καλά στο ματς ο ΠΑΣ, την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός δείχνει να τα έχει χαμένα, ειδικότερα στην αμυντική του λειτουργία.
13' Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό, με το σουτ του Ουάρντα από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά να το μπλοκάρει εύκολα ο Βελλίδης.
15' Έχει ισορροπήσει τα τελευταία λεπτά ο Παναιτωλικός και προσπαθεί να επιτεθεί.
16' Γύρισμα του Ίλιτς από τα δεξιά, επεμβαίνει και διώχνει ο Κυριακίδης πριν πλασάρει ο Τσάβες.
22' Χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Ρουσκουγιέδα κλέβει την μπάλα στη μεσαία γραμμή, φτάνει λίγα μέτρα εκτός μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο, δίνοντας την ευκαιρία στον Βελλίδη να μπλοκάρει.
22' Κίτρινη κάρτα στον Φόνσι
27' Ξαφνικό σουτ του Μύγα που διέσχισε όλη τη δεξιά πτέρυγα, απέκρουσε ο Βελλίδης σε κόρνερ.
30' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα ύστερα από αρκετά λεπτά. Ο Τσάβες ξεπέρασε τον Μύγα από αριστερά, έστρωσε στον Γιάκο, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν άστοχο και κατέληξε άουτ.
35' Οι παίκτες του Παναιτωλικού «κρύβουν» μπάλα, ο Κάπελ στρώνει στον Πάουλο, αλλά το σουτ του τελευταίου είναι τραγικό και καταλήγει άουτ.
37' Κίτρινη κάρτα στον Κέβιν που τράβηξε από πίσω τον Τσάβες.
43' Γκολ για τον Παναιτωλικό που ανοίγει το σκορ με αυτογκόλ του Τσουκαλά!
Σέντρα του Ουάρντα από αριστερά, ο Τσουκαλάς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Βελλίδη!
Λήξη α' μέρους με τον Παναιτωλικό να προηγείται με 1-0 χάρη στο απίστευτο αυτογκόλ του Τσουκαλά.
46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.
46' Σουτ του Μαρκόφσκι, η μπάλα κοντράρει στον Μιχαήλ και καταλήγει κόρνερ
47' Τρομερή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Μάκος πιάνει την κεφαλιά μετά από το κόρνερ, ο Μαρκόφσκι «τσιμπάει» την μπάλα νικώντας τον Βελλίδη και ο Φόνσι διώχνει την μπάλα πάνω στη γραμμή.
52' Διαμαρτύρεται για χέρι του Μάκου μέσα στην περιοχή ο ΠΑΣ Γιάννινα και έχει δίκιο, αφού ο κατά συνθήκη σέντερ μπακ του Παναιτωλικού δεν πρόλαβε να το μαζέψει.
55' Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Μανιάς στη θέση του Τσουκαλά.
56' Τρομερό γκολ ο Μαρκόφσκι και ο Παναιτωλικός προηγείται με 2-0!
Ο Ρουσκουγιέδα δίνει την κάθετη στον Μαρκόφσκι και ο τελευταίος χωρίς να το σκεφτεί, πιάνει το αριστερό σουτ με τη μία και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.
61' Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Αποχωρεί ο Καρανίκας, στη θέση του ο Λίλα.
70' Προσπαθεί ανεπιτυχώς ο ΠΑΣ να απειλήσει. Πολύ πειθαρχημένος ο Παναιτωλικός.
70' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Ίλιτς έκανε την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Κυριακίδης πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση.
71' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Ρουσκουγιέδα, ο Ρουμπουλάκου.
76' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μπαίνει για πρώτη φορά φέτος ο Κόρσιενς στη θέση του Κάπελ. Αλλαγή και για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ηλιάδης στη θέση του Ακόστα.
83' Ακόμα μία τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Τσάβες με εκπληκτικό τακουνάκι βρήκε τον Ηλιάδη, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν «άψυχο» και ο Κυριακίδης μπλόκαρε.
84' Κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ.
86' Ακόμα μία εκπληκτική επέμβαση του Κυριακίδη σε κεφαλιά του Τσάβες.
87' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Αποχωρεί ο Παπουτσογιαννόπουλος και μπαίνει ο Κωνσταντινόπουλος.
90' Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ηλιάδη και 2-1!
Εξαιρετική κάθετη πάσα του Τσάβες στον νεαρό μεσοεπιθετικό και με πλασέ νικά αυτή τη φορά τον Κυριακίδη.
90'+2' Σουτ του Πάουλο, η μπάλα περνά μόλις άουτ.
Λήξη του αγώνα. Μεγάλη νίκη για τον Παναιτωλικό με 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα!