Σε εξέλιξη βρίσκεται το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Παναιτωλικό για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Παναιτωλικό για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
14:45
Μετά την επιστροφή στις νίκες (με το διπλό επί του Πανθρακικού) η "Ένωση" θέλει να επιστρέψει σήμερα και στις καλές εμφανίσεις.
14:46
Απέναντι στον Παναιτωλικό -που έχει βελτιωθεί κατά πολύ σε σχέση με το ξεκίνημα του πρωταθλήματος- οι φίλοι των "κιτρινόμαυρων" θα περιμένουν και καλό θέαμα, πέρα από τη νίκη που θα φέρει την ομάδα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
14:47
Στην προσπάθεια λοιπόν για την πρώτη πραγματικά καλή εμφάνιση επί των ημερών του, ο Γκουστάβο Πογιέτ δεν κάνει πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα.
14:48
Κι αυτό διότι είναι ολόιδια σε σχέση με τον αγώνα της Κομοτηνής -εκτός της αλλαγής του Σοϊλέδη από τον Ντίντακ.
14:48
Πάμε όμως να δούμε αναλυτικά τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
14:50
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάκος, Μάρτιν, Παπάζογλου, Πάουλο, Ουαρντά, Βιγιαφάνες, Κάπελ, Μαρκόφσκι
14:51
ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Ντίντακ, Άρθο, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Σιμόες, Μάνταλος, Γιόχανσον, Μπαρμπόσα, Μπουονανότε, Αραβίδης
14:53
Στον πάγκο για την «Ένωση» οι: Ανέστης, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Κορδέρο, Πλατέλλας, Μπακάκης, Τζεμπούρ
14:53
Αναπληρωματικοί για τους Αγρινιώτες οι: Στεφανάκος, Βασιλείου, Ρουμπουλάκου, Κόρσιενς, Ρουσκουγιέδα, Κουτρομάνος, Ζαρκαδάς
14:54
14:56
Λίγα λεπτά πριν τη σέντρα, με την προσέλευση του κόσμου στο ΟΑΚΑ να είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια.
14:58
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Όλα έτοιμα για την σέντρα.
15:04
1': Έναρξη του αγώνα.
15:07
Κάπως κρύα η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ, αφού δεν είναι μεγάλη η προσέλευση, ενώ είναι άδειο το πέταλο των οργανωμένων λόγω διαμαρτυρίας για την κάρτα φιλάθλου.
15:07
7' Κρύο και το ματς, καθώς μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν φάσεις.
15:12
11' Πρώτη φάση για την ΑΕΚ. Ωραία μπαλιά του Μάνταλου στην πλάτη της άμυνας, ο Μπαρμπόσα επιχειρεί το σουτ, η μπάλα κοντράρει καταλήγει στον Γιόχανσον, που την στέλνει άουτ από το ύψος του πέναλτι.
15:15
14' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γιόχανσον σπάει εξαιρετικά την μπάλα στον Αραβίδη, αυτός προσποιείται κάνει πλασέ με το αριστερό, το οποίο φεύγει ελάχιστα άουτ.
15:17
15' Αυτή την στιγμή μπαίνουν στο γήπεδο και οι οργανωμένοι της Ένωσης, έπειτα από το καθιερωμένο τέταρτο διαμαρτυρίας για το μέτρο της κάρτας φιλάθλου.
15:19
19' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κάθετη μπαλιά στην περιοχή με αποδέκτη τον Ντίντακ, που τελειώνει μόνος του (και άστοχα) την φάση, ενώ θα μπορούσε να σπάσει στην περιοχή.
15:28
27' Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός της ΑΕΚ, η οποία ωστόσο δεν απειλείται καθόλου από τους παίκτες του Παναιτωλικού.
15:32
31' Φάση για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Αραβίδη, από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να περνάει άουτ.
15:36
34' Πρώτη φάση στο ματς για τον Παναιτωλικό. Σουτ του Ουάρντα, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Μπαρόχα.
15:36
35' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο
15:44
44΄ ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ
15:44
Εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Γιόχανσον πηδάει στο πρώτο δοκάρι και με καλοζυγισμένη κεφαλιά νικάει τον Κυριακίδη
15:45
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
15:46
Με γκολ του Γιάκομπ Γιόχανσον λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγείται 1-0 κόντρα στον Παναιτωλικό.
15:47
Άξιζε το προβάδισμα η ομάδα του Πογέτ, που ήταν καλύτερη, είχε την πρωτοβουλία και δεν απειλήθηκε καθόλου στα μετόπισθεν από τους Αγρινιώτες.
16:05
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
16:08
50' Τελική για την ΑΕΚ. Σουτ του Μπαρμπόσα, η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.
16:11
53' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες
16:14
57' Κίτρινη κάρτα στον Πάουλο
16:15
58' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ρουσκουγιέδα αντί του Κάπελ
16:18
60' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας αντί του Μπουονανότε
16:21
63' Η ΑΕΚ συνεχίζει να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Μπορεί να μην απειλεί, ωστόσο, ο Παναιτωλικός δεν "ενοχλεί" τον Μπαρόχα.
16:25
66' Κάθετη του Γιόχανσον στον Μπαρμπόσα, ο βοηθός του Γιάχου δίνει λανθασμένα οφσάιντ.
16:26
68' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Ουάρντα πέρασε ο Κουτρομάνος.
16:27
69' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τζεμπούρ στη θέση του Αραβίδη.
16:32
74' ΓΚΟΛ 2-0 η ΑΕΚ
16:33
Ωραίο παράλληλο γύρισμα του Τζεμπούρ και ο Πλατέλλας με κοντινή προβολή "καθαρίζει" το ματς.
16:36
77' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Εξαιρετικό τακουνάκι του Τζεμπούρ στον Μάνταλο, αλλά αυτός δεν μπορεί να νικήσει τον Κυριακίδη.
16:36
78' Ευκαιρία για την Ένωση. Η μπάλα στρώνεται έπειτα από κόρνερ στον Μπαρμπόσα, που κάνει με την μία το σουτ, το οποίο φεύγει άουτ.
16:38
80' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Μύγα πέρασε ο Ζαρκάδας.
16:42
84' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Άρθο που δείχνει να αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού, μέσα ο Λαμπρόπουλος.
16:45
87' Αποβάλλεται ο Πάουλο του Παναιτωλικού! Ο Βραζιλιάνος δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.
16:47
89' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ, γυριστή κεφαλιά από κοντά του Τζεμπούρ, αναγκάζει τον Κυριακίδη σε μεγάλη επέμβαση.
16:48
90' Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ξανά γυριστή κεφαλιά, από τον Γιόχανσον αυτή τη φορά, ο Κυριακίδης σε ετοιμότητα και παρόμοια επέμβαση κρατάει το 2-0.
16:50
92' Πέναλτι για την ΑΕΚ
16:51
Ο Μάκος ανατρέπει τον Τζεμούρ στην περιοχή και ο διαιτητής καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.
16:51
93' Αποκρούει την εκτέλεση του Μάνταλου ο Κυριακίδης, κρατά το 2-0
16:52
Λήξη του ματς. Η ΑΕΚ παίρνει σχετικά εύκολα τη νίκη με σκορ 2-0 κόντρα στον Παναιτωλικό.