Λεβαδειακός-Skoda Ξάνθη

Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, Λεβαδειακός-Skoda Ξάνθη, για την 12η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Χαίρετε, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Λεβαδειακός-Skoda Ξάνθη, για την 12η αγωνιστική της Super League.
Οι γηπεδούχοι είναι στην 13η θέση της βαθμολογίας, ηττήθηκαν την περασμένη αγωνιστική από τον Πλατανιά με 2-1 και μετρούν πέντε ματς χωρίς νίκη. Η τελευταία τους ήρθε στις 3 Οκτωβρίου επί του Πανθρακικού στην Κομοτηνή.
Η Ξάνθη είναι στην 7η θέση με 15 βαθμούς και προέρχεται από το 2-0 επί του Πανιώνιου, ενώ είναι αήττητη φέτος μακριά από την έδρα της και μετρά μια νίκη και πέντε ισοπαλίες.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Λεβαδειακός (Μάντζιος): Βερέμκο, Στάθης, Νικολάου, Μανωλάς, Τριποτσέρης, Μαχαίρας, Εντουίν, Γιακουμάκης, Φαβάλι, Ντομοβίτσκι, Μάντζιος.
Στον πάγκο των Βοιωτών: Τσιντώντας, Μουλόπουλος, Καψάσκης, Ναβάρο, Θέος, Μάγκας, Μίνγκας.
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Χερέα, Φάρκας, Λισγάρας, Ζαραδούκας, Ντιμιτροφ, Ράνος.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Γκαραβέλης, Τριάδης, Παπαστεριανός, Τόμιτς, Καπετάνος, Γκόμες, Καρυπίδης.
Διαιτητής: Μιχαήλ Κουκουλάκης. Βοηθοί: Χρήστος Μπαλτάς, Στυλιανός Τσολάκης 4ος Διαιτητής: Μιχαήλ Βοσκάκης
Εντός ολίγου θα ξεκινήσει το ματς.
Έναρξη στο ματς!
2' Σουτ του Φαβάλι, μπλόκαρε εύκολα ο Τσέναμο.
Πρώτη τελική για την Ξάνθη (8'), σουτ του Λουσέρο έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βερέμκο.
12' Προσπάθεια για σουτ με τη μια για Μάντζιο (μέσα στην περιοχή και λίγο αριστερά), έκανε "τσαφ" και η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.
13' Κίτρινη για την Ξάνθη, την είδε ο Μπαξεβανίδης για φάουλ στον Φαβάλι.
14' Πολύ καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό. Ο Φαβάλι σέντρα από τα αριστερά συγκλίνοντας και ο Μάντζιος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσέναμο, ενώ ήταν σε εξαιρετική θέση.
25' Δοκάρι για τον Λεβαδειακό με τον Μάντζιο!
Πολύ καλή σέντρα του Μανωλά από τα αριστερά, ο έμπειρος επιθετικός των γηπεδούχων έπιασε ωραίο σουτ με τη μια μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.
32' Κερδισμένο φάουλ για τον Λεβαδειακό σε πολύ καλή θέση, ύστερα από καλή προσπάθεια του Μάντζιου που προσπάθησε να ξεφύγει από τον Λισγάρα.
33' ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ, 1-0 την Ξάνθη!
Ο Φαβάλι εκτέλεσε φάουλ, κεφαλιά πάσα του Μανωλά στον Ντομοβτσίσκι που ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Πραγματικά, πανέμορφο γκολ.
Αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα για τον Λεβαδειακό (33'). Ο Βερέμκο ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και τη θέση του πήρε ο Τσιντώτας.
Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο δεύτερο μέρος.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Λεβαδειακός-Skoda Ξάνθη 1-0
Σαφώς ανώτερος ο Λεβαδειακός από την Skoda Ξάνθη που προηγείται 1-0 χάρη σε εντυπωσιακό γκολ του Ντομοβτσίσκι (γυριστό σουτ). Αρκετά πιο απειλητικοί οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος. Φανερά εκνευρισμένος, κυρίως από τα μέσα του πρώτου μέρους και μετά, ο Ραζβάν Λουτσέσκου με τους παίκτες του.
Δυο αλλαγές για την Ξάνθη. Παπαστεριανός και Καπετανος στο ματς, εκτός Ράνος και Ζαραδούκας (λόγω ενοχλήσεων).
Έναρξη δεύτερου μέρους.
Πρόβλημα και με Φαβάλι στον Λεβαδειακό (ύστερα από τον Βερέμκο). Ο Φαβάλι είναι αυτός που νιώθει ενοχλήσεις και αναμένεται να πάρει τη θέση του ο Μίνγκας.
49' Δεύτερη αλλαγή για τον Λεβαδειακό, κι αυτή αναγκαστική. Ο Μίνγκας στη θέση του Φαβάλι.
54' Δυνατό σουτ του Ντιμιτρόφ, ύστερα από διώξιμο του Τσιντώτα, η μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
58' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Σουτ με τη μια από τον Ντιμιτρόφ, που πήρε το ριμπάουντ ύστερα από διώξιμο, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα.
62' Κεφαλιά του Σολτάνι μετά από κόρνερ του Λουσέρο, εκτός εστίας η μπάλα.
65' Δοκάρι για τον Λεβαδειακό (δεύτερο συνολικά). Ο Κώστας Μανωλάς πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή (στον άξονα) και βάζοντας εξωτερικό φάλτσο στην μπάλα, την έστειλε στο αριστερό δοκάρι του Τσέναμο.
68' Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Τριάδης στη θέση του Ντιμιτρόφ.
72' Η καλύτερη στιγμή της Ξάνθης στο ματς. Ο Σολτάνι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και Ερέα από εξαιρετική θέση έστειλε την μπάλα με κεφαλιά πάνω στον Τσιντώτα που μπλόκαρε.
74' Σουτ του Παπαστεριανού, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε σε πλάγιο άουτ.
75' Κίτρινη στον Παπαστεριανό.
77' Τελευταία αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο σκόρερ, Ντομοβτσίσκι εκτός και ο Ναβάρο εντός.
78' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Λισγάρας βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή ύστερα από μακρινή μπαλιά και τελείωσε με τη μια τη φάση, αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας με τον αμυντικό των φιλοξενούμενων να μην πιάνει γεμάτα το σουτ.
84' Κίτρινη για τον Μαχαίρα (Λεβαδειακός).
86' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Έλτον για την Ξάνθη, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα.
90' Κίτρινη στον Τσιντώτα για καθυστερήσεις.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος!
90+1' Ασυνεννοήσία στο κέντρο του Λεβαδειακού, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα και ο Τριάδης που μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά λίγο έλειψε να ισοφαρίσει.
Τελικό στο ματς. Λεβαδειακό-Ξάνθη 1-0