Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός 1-2

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Παναχαϊκή στην Πάτρα για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση, που κλείνει την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στη φάση των ομίλων στο Κύπελλο Ελλάδος, ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Παναθηναϊκό.
Με εντολή του Υφυπουργού Αθλητισμού, Σταύρου Κοντονή, στις εξέδρες του Παμπελοποννησιακού Σταδίου, θα βρίσκεται, προκειμένου να επιτηρεί τα μέτρα τάξης, ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού, Ιούλιος Συναδινός, όπως μετέδωσε πρώτος ο ΣΠΟΡ FM 94.6 στην εκπομπή "Αποκάλυψη Τώρα" με τον Άρη Ασβεστά και τον Βασίλη Παπαθεοδώρου.
Η ενδεκάδα της Παναχαϊκής: Στρέζος, Ασίγκμπα, Κάργας, Χίσα, Στεργίδης, Πινδώνης, Πέδρο Φερέιρα, Σιατραβάνης, Λαμπρόπουλος, Χατζής, Τζίλας
Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Κοτσόλης, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Νάνο, Μαρινάκης, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης, Κλωναρίδης, Μπεργκ
H βαθμολογία στον 4ο όμιλο: Παναθηναϊκός 3 (1), Λεβαδειακός 3 (2), Παναχαϊκή 1 (1), Κέρκυρα 1 (2).
Λιγοστός κόσμος στο γήπεδο.
Με 4-2-3-1 αναμένεται να παραταχθεί η Παναχαϊκή, με 4-4-2 σε διάταξη ρόμβου ο Παναθηναϊκός.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο αντίπαλοι.
1' Σέντρα αγώνα
2' Σέντρα του Στεργίδη, κεφαλιά του Ντίλας, άουτ.
3' Ο Κουτρουμπής βάζει στοπ σε σλάλομ του Σιατραβάνη. Στη συνέχεια ο Κοτσόλης εξουδετερώνει σουτ του Στεργίδη, διώχνοντας σε κόρνερ.
7' ΓΚΟΛ Ο ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ
Μια μπαλιά που έρχεται από ψηλά, ο Κλωναρίδης καλύπτει ωραία την μπάλα με το σώμα, αποφεύγει τον Ασίγκμπα και κάνει το 1-0. Ο Μπεργκ στην αρχή πάντως φαίνεται να παρενοχλεί αντικανονικά τον Ασίγκμπα.
8' Σουτ του Μπεργκ, η μπάλα κόρνερ μετά την κόντρα στον Λαμπρόπουλο.
10' Ο Στεργίδης παίρνει ωραία πάσα από τον Τζίλας, μπαίνοντας από αριστερά στην περιοχή, όμως το πλασέ του είναι αδύναμο.
13' Ο Μπεργκ περνάει τον Χατζή, που τον ανατρέπει εκτός περιοχής, δεν δίνει φάουλ ο Σελίμος.
15΄Πρόβλημα με τον Μπεργκ που αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο.
Ο Καρέλης μπαίνει στη θέση του Σουηδού στο 16'.
21' Πάλι δεν δίνει φάουλ ο Σελίμος σε μαρκάρισμα του Κάργα, πάνω στον Καρέλη. Σουτ στην κίνηση του Νίνη, ο Καρέλης στην πορεία της μπάλας, άουτ.
Πληροφορίες κάνουν λόγο για τράβηγμα στον δεξί δικέφαλο για τον Μπεργκ.
23' Ο Κάργας πιάνει χλιαρό σουτ, κάπου βρίσκει η μπάλα, ο Κοτσόλης μπλοκάρει.
24' Κόρνερ για την Παναχαϊκή.
25' Σουτ του Σιατραβάνη, η μπάλα από την εστία, μετά από κακή απομάκρυνση του Μαρινάκη.
Θλιβερή η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο.
26' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
27' Νέο κόρνερ για τους "πράσινους".
31' Φάουλ για την Παναχαϊκή, περνάει ανεκμετάλλευτο. Ο Κοτσόλης πετάει γρήγορα τη μπάλα μπροστά, φεύγουν τέσσερις πράσινοι με δύο της Παναχαϊκής, κακή η μπαλιά του Κλωναρίδη.
32' Ο Καρέλης φεύγει έξοχα από αριστερά στην πλάτη της άμυνας των Πατρινών, ο Πράνιτς σε κενή εστία από πλάγια θέση σουτάρει πάνω από την εστία.
34' Ο Κάργας μαζεύει ξανά τον Καρέλη, ο Σελίμος ξανά δεν βλέπει τίποτα!
37' Μακρινό σουτ του Νίνη, άουτ.
41' Κλωναρίδης και 2-0 ο Παναθηναϊκός
Ο Πράνιτς κάνει ωραία κάθετη πάσα στον Κλωναρίδη που με αριστερό σουτ, θα νικήσει την άμυνα και τον πορτιέρο της Παναχαϊκής για να κάνει το 2-0.
45' Σέντρα του Στεργίδη, μπλοκάρει ο Κοτσόλης.
Ένα λεπτό επιπλέον.
46' Τέλος πρώτου μέρους.
Με δύο γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη, ο Παναθηναϊκός προηγείται 2-0 στο ημίχρονο της Παναχαϊκής. Ήρεμα τα πνεύμα στην Πάτρα, ωραίος ρυθμός στο ματς, χάλια μαύρα το γήπεδο, ο Σελίμος ασορτί με τον αγωνιστικό χώρο...
Διάταση στον δεξιό δικέφαλο η πρώτη διάγνωση για τον τραυματισμό του Μπεργκ.
46' Ντελέκος αντί του Πινδώνη πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή.
46' Σέντρα β' μέρους
Θυμίζουμε πως ο Μπεργκ, δεν μπορεί ν΄αγωνιστεί έτσι κι αλλιώς στο ματς με την Βέροια για το πρωτάθλημα, λόγω τιμωρίας.
51' Περίφημη παράλληλη σέντρα του Καρέλη, για τον Κλωναρίδη που κάνει πλασέ στην κίνηση, ο Ασίγκμπα με το πρόσωπο, διώχνει σε κόρνερ.
52΄ Κάθετη του Νίνη, στην κλειστή γωνία ο Κλωναρίδης σε κόρνερ ο Στρέζος στην κλειστή γωνία.
54' Νέο κόρνερ για τους "πράσινους".
Ο Ντελέκος αντιμετωπίζει πρόβλημα και εννιά λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο, θα αναγκαστεί ν' αποχωρήσει.
56' Ο Τρίγκας στη θέση του Ντελέκου.
58' Εκτέλεση φάουλ του Σάντσεθ πίσω από τη σέντρα, λίγο έλειψε να νικήσει τον Στρέζο από πολύ μακριά.
59' Ο Στρέζος πέφτει στα πόδια του Κλωναρίδη και μπλοκάρει.
61' Ο Ζέκα με το χέρι εκτός περιοχής, κόβει σουτ του Χατζή, ο Σελίμος χάνει και αυτή τη φάση.
63΄ Πράνιτς σουτ, η μπάλα κοντράρει, κόρνερ.
64' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκός.
67' Αμπέντ αντί Νίνη.
76' Σουτ ο Καρέλης, αποκρούει ο Στρέζος, απομακρύνει ο Ασίγκμπα.
79' Σέντρα του Καρέλη, μπλοκάρει ο Στρέζος.
80' Φάουλ σε καλή θέση κερδίζει ο Καρέλης.
80' Εκτέλεσε ο Νάνο, μπλόκαρε ο Στρέζος.
82' Λάμπρου αντί Κλωναρίδη
83' Μίλτος Μητρόπουλος αντί Μιγκέλ Πέδρο
86' Κίτρινη σε Τζίλας, Κουτρουμπή.
88' Απίθανη επέμβαση του Κοτσόλη σε κεφαλιά του Τζίλας.
89' Κίτρινη ο Κάργας.
90' Κόρνερ για την Παναχαϊκή.
91' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ
Εκτέλεση κόρνερ, ο Κάργας με στριφτή κεφαλιά προς την εστία, ο Στεργίδης κάνει το 2-1 αλλά είναι οφσάιντ και κακώς μετράει το γκολ.
Τέλος αγώνα ο Παναθηναϊκός με τα δύο γκολ του Κλωναρίδη θα πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η Παναχαϊκή μείωσε με αντικανονικό γκολ του Στεργίδη στο φινάλε (οφσάιντ).