Ξάνθη-Πλατανιάς 0-2

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση της Ξάνθης απέναντι στον Πλατανιά για την 13η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Πλατανιά, για την 13η αγωνιστική της Super League.
H ενδεκάδα των γηπεδούχων: Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Έλτον, Λουσέρο, Ερέα, Φλίσκας, Λισγάρας, Ζαραδούκας, Ντιμιτρόφ, Ράνος
Η ενδεκάδα του Πλατανιά: Σωτηρίου, Μπανανά, Στανισλάβλιεβιτς, Μενδρινός, Ράμος, Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο, Κουλιμπαλί, Μουνάφο, Βάντερσον, Σέλιν
Στον πάγκο για την Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Τριάδης, Νιέτο, Ορφανίδης, Τόμιτς, Καπετάνος, Καρυπίδης
Στον πάγκο του Πλατανιά: Κοκκαλάς, Γουνδουλάκης, Ζιλβάν, Ιτούα, Ντίνας, Πάγκαλος, Αποστολόπουλος
Διαιτητής της συνάντησης, ο Δημήτρης Καραντώνης, με βοηθούς τους Καραγκιζόπουλο και Καραϊσαρίδη.
Με 4-2-3-1 κατεβαίνει η Ξάνθη.
Το 4-3-3 επιλέγει ο Γιώργος Παράσχος.
1' Σέντρα στον αγώνα.
2' Σέντρα του Ζαραδούκα, μπλοκάρει προ του Σολτάνι, ο Σωτηρίου.
5' Λάθος του Σωτηρίου, ο Ράνος κλέβει ο Σολτάνι του ξαναδίνει την μπάλα, ο πορτιέρο του Πλατανιά, διορθώνει το λάθος του και κερδίζει φάουλ.
8' Μεγάλη επέμβαση του Τσέναμο σε κεφαλιά του Ράμος, ύστερα από σέντρα του Μενδρινού και πρώτη κεφαλιά από τον Ανγκούλο.
13' Μεγάλη φάση για τον Πλατανιά μετά από υπέροχο συνδυασμό του Ράμος με τον Ανγκούλο, ο Μιλούνοβιτς από πλάγια αριστερά, πλασάρει άουτ.
13' Νέα καλή στιγμή, με τον Ράμος να πλασάρει πάνω στον Τσέναμο.
Μονόλογος του Πλατανιά στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, οι κακές εκτελέσεις στην τελική προσπάθεια, έχουν στερήσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
15' Ο Ερέα μέσα στην περιοχή από αριστερά, γυρίζει και σουτάρει άστοχα.
17' Από πλάγιο, η μπάλα θ' αναπηδήσει στην περιοχή, ο Σολτάνι ανάποδο ψαλίδι, πάνω στον Σωτηρίου.
23' Κόρνερ για την Ξάνθη.
24' Απομακρύνει δύσκολα ο Σωτηρίου με γροθιές.
'Εχει ισορροπήσει η Ξάνθη, αλλά δεν έχει βγάλει την μεγάλη φάση στο παιχνίδι.
28' ΓΚΟΛ Ο ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
Ο Κουλιμπαλί βγάζει τη σέντρα από δεξιά, ο Ράμος αφήνει την μπάλα κάτω από τα πόδια και ο Μιλούνοβιτς με το δεξί γράφει το 0-1
31' Σέντρα του Μουνάφο, ο Μιλούνοβιτς πετάγεται πάλι, αλλά αυτή τη φορά αστοχεί.
37' Σέντρα του Ντιμιτρόφ, μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
41' Τραυματισμένος ο Σελίν.
42' Κόρνερ για την Ξάνθη.
45' Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.
45+1' Τέλος πρώτου μέρους
Δίκαιο προβάδισμα του Πλατανιά στα Πηγάδια, με το 1-0 του Μιλούνοβιτς στο 28' να μοιάζει μικρό, αν αναλογιστεί κανείς, πως οι Χανιώτες είχαν κι άλλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.
46' Ορφανίδης αντί Έλτον για την Ξάνθη
46' Σέντρα β' μέρους
46' Ο Ιτούα αντί του Σελίν που είχε τραυματιστεί στο τέλος του πρώτου μέρους
51' Ο Μιλούνοβιτς παίρνει ωραία πάσα από τον Μενδρινό, αλλά κάνει κακό κοντρόλ και χάνεται καλή προϋπόθεση για ευκαιρία.
53' Σουτ του Ντιμιτρόφ, πάνω από την εστία. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Βούλγαρου, μπαίνει στη θέση του ο Νιέτο.
59' Κόρνερ για την Ξάνθη.
60' 0-2 ο Ανγκούλο για τον Πλατανιά
Ο Ράμος πασάρει ωραία στον Ανγκούλο κι αυτός με ωραίο αριστερό σουτ, έξω από την περιοχή, γράφει το 2-0 για τους Κρητικούς.
65' Νέα ευκαιρία για τον Ανγκούλο, η μπάλα στην αγκαλιά του Τσέναμο
67' Τριάδης αντί του Ζαραδούκα.
68' Κόρνερ για την Ξάνθη
71' Σουτ του Τριάδη, σε κόρνερ ο Σωτηρίου στην κλειστή γωνία του.
71' Σέντρα του Νιέτο, μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
73' Ο Θανάσης Ντίνας στη θέση του κορυφαίου για τον Πλατανιά, Μιλούνοβιτς
74' Κίτρινη για τον Μπαξεβανίδη
79' Σουτ του Τριάδη πάνω από την εστία.
80' Κόρνερ για την Ξάνθη
83' Φάουλ σε καλή θέση για την Ξάνθη
84' Καλή εκτέλεση του Τριάδη, ο Σωτηρίου σε κόρνερ.
85' Κίτρινη κάρτα για τον Ράμος
86' Σουτ του Νιέτο, μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
88' Ζιλβάν αντί Ανγκούλο
91' Σουτ του Μουνάφο, πάνω από την εστία. Αποδοκιμασίες από τους οπαδούς της Ξάνθης.
93' Τέλος αγώνα, με τον Πλατανιά να παίρνει μια δίκαιη νίκη μέσα στα Πηγάδια με τα γκολ του Μιλούνοβιτς στο 28 και του Ανγκούλο στο 60'. Αποδοκιμασίες για την Ξάνθη από τους οπαδούς της.