Ολυμπιακός - Άρσεναλ 0-3

Ζωντανά η μεγάλη αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Άρσεναλ για το Τσάμπιονς Λιγκ από το sport-fm.gr.
Καλησπέρα. Θα σας μεταφέρουμε την εξέλιξη του ματς του Ολυμπιακού με την Άρσεναλ για την τελευταία αναμέτρηση της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.
Περίπου μια ώρα και ένα τέταρτο πριν τη σέντρα του μεγάλου αγώνα που θα γίνει στο Καραϊσκάκη.
Μάλιστα, πρόκειται και για την αναμέτρηση με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον από όλες τις άλλες που γίνονται σήμερα για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Απλώς στο σημείο αυτό πρέπει να σας αναφέρουμε ότι πέντε τηλεοπτικά δίκτυα έχουν ζητήσει και έχουν δική τους παραγωγή για το ματς.
Οι ερυθρόλευκοι είναι πανέτοιμοι για το παιχνίδι. Το πρωί λύθηκε και η τελευταία απορία για την κατάσταση του Ντα Κόστα. Στο χαλάρωμα που συνήθως κάνουν οι παίκτες πριν από κάθε τέτοιο ματς δεν έδειξε να αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.
Το πρωί και ο Πορτογάλος τεχνικός μίλησε στους παίκτες του για την αποψινή αναμέτρηση. Στην ανάλυση που τους έκανε τους επέστησε την προσοχή στις στημένες φάσεις.
Ο Μάρκο Σίλβα ζήτησε από τους παίκτες του να προσπαθήσουν να εκμεταλλευθούν τις στημένες φάσεις που θα έχουν απόψε απέναντι στους κανονιέρηδες. Πιστεύει ότι ο Ολυμπιακός υπερτερεί σε ύψος στις φάσεις αυτές έναντι σε εκείνους της Άρσεναλ.
Στο σημείο αυτό μπορούμε να αναρωτηθούμε, εάν αυτό σημαίνει κάτι και για την 11αδα του Ολυμπιακού και ειδικά για τους παίκτες στο κέντρο της άμυνας.
Ο Μποτία μπορεί να παίξει αλλά η αγωνιστική του κατάσταση δεν είναι τέτοια όπως και αυτή του Ντα Κόστα, καθώς ο Ισπανός προέρχεται από έναν τραυματισμό.
Ωστόσο ο Μποτία είναι ένας παίκτης που είναι σαφώς καλύτερος στις στημένες φάσεις και έχει σκοράρει πολλές φορές από κόρνερ.
Ίσως αυτό να σημαίνει ότι ο Ισπανός θα ξεκινήσει βασικός και όχι ο Ντα Κόστα.
Θα το μάθουμε σε λίγα λεπτά καθώς περιμένουμε να μάθουμε τις επιλογές των δύο προπονητών για τις αρχικές 11άδες.
Η απορία λύθηκε... Ο Ντα Κόστα είναι βασικός. Ιδού η ενδεκάδα του Ολυμπιακού.
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ντα Κόστα, Σιόβας, Ομάρ, Μασουακού, Κασάμι, Μιλιβόγιεβιτς, Φορτούνης, Σεμπά, Πάρντο και Ιντέγε.
Άρσεναλ: Τσεχ, Μερτεσάκερ, Κοσιενλί, Μονρεάλ, Μπεγιερίν, Εζίλ, Ράμσεϊ, Φλαμινί, Ζιρού, Γουόλκοτ, Κάμπελ.
Έκπληξη από τον Βενγκέρ. Επιλέγει τον Κάμπελ στην αρχική 11άδα και αφήνει εκτός τον Τσαμπερλεϊν.
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Καπίνο, Μποτία, Σαλίνο, Τσόρι, Καμπιάσο, Φινμπόγκασον. Ερνάνι.
Στον πάγκο της Άρσεναλ: Οσπίνα, Ντεμπισί, Γκάμπριελ, Τσέιμπερς, Γκιμπς, Τσάμπερλεϊν.
Η φωτογραφία αυτή είναι από την είσοδο στην αίθουσα Τύπου του "Γ. Καραϊσκάκης". Την ανέβασε πριν από λίγο η Άρσεναλ στο προφίλ της στο Twitter με το παρακάτω ερώτημα... "Ποιους παίκτες της Άρσεναλ βλέπετε;"
Η φωτογραφία από το twitter της Άρσεναλ με τις επιλογές του Αρσέν Βενγκέρ για το σημερινό ματς.
Για τους λάτρεις των αριθμών, εδώ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά από το πρώτο παιχνίδι στο Λονδίνο.
Άξιο σημείο αναφοράς για την 11άδα της Άρσεναλ. Ο Γουόλκοτ είναι για πρώτη φορά σε αρχική 11άδα μετά τον τραυματισμό του στις 27 Οκτωβρίου.
Ιδιαίτερη αναφορά από τους Βρετανούς δημοσιογράφους στην παρουσία του Κάμπελ στην 11άδα. Φυσικά στέκονται στο γεγονός ότι γνωρίζει το Καραϊσκάκη έχοντας αγωνιστεί ως δανεικός στον Ολυμπιακό τη σεζόν 2013-14.
Επίσης, μεγάλη αναφορά στην πίεση που υπάρχει στην Άρσεναλ για το παιχνίδι αυτό. Εάν αποκλειστεί θα μένει εκτός συνέχειας της διοργάνωσης για πρώτη φορά από 1999. "Εποχή Μάνιγκερ, Λούζνι, Γουίντερμπέρν", όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν οι Άγγλοι.
Υπενθυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός προκρίνεται με νίκη, ισοπαλία, ή ακόμη και ήττα με σκορ 1-0 ή 2-1.
Από την άλλη πλευρά η Άρσεναλ προκρίνεται με νίκη με δύο γκολ διαφορά και οποιαδήποτε άλλη με ένα γκολ από το 3-2...
Οι παίκτες του Ολυμπιακού στην "βόλτα" τους στον αγωνιστικό χώρο.
Οι Άγγλοι δημοσιογράφοι αναρωτιούνται για την απουσία του Καμπιάσο από την 11άδα του Ολυμπιακού και κάνουν ιδιαίτερη αναφορά και πέρσι στην παρουσία του με την Λέστερ στην Πρέμιερ Λιγκ αλλά και στο γεγονός ότι είναι ο παίκτης με την μεγαλύτερη εμπειρία από την διοργάνωση από τους παίκτες των ερυθρολεύκων.
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες.
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το ματς.
1' Έναρξη στο παιχνίδι.
"Φανταστική η ατμοσφαίρα στο Καραϊσκάκη" σχολιάζουν οι άγγλοι στη μετάδοσή τους.
Έχει μπει καλά στο ματς ο Ολυμπιακός. Κρατούν οι παίκτες του τη μπάλα στα πόδια τους.
Η Άρσεναλ πιέζει πολύ τους αμυντικούς του Ολυμπιακού.
Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό.
9' Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη από τον διαιτητή, Ριτσόλι.
Ο Έλληνας άσος έπεσε μέσα στη μεγάλη περιοχή της Άρσεναλ. Ο διαιτητής θεώρησε ότι προσπαθεί να τον ξεγελάσει για να κερδίσει πέναλτι.
11' Καλή προσπάθεια για τον Ολυμπιακό. Ο Ιντέγε -περίπου από τη θέση που σκόραρε στην Κροατία- γύρισε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή. Εκεί όμως έκοψαν οι αμυντικοί.
Συνεχώς όρθιος ο Μάρκο Σίλβα. Ο προπονητής του Ολυμπιακού δεν έχει κάτσει ακόμη στον πάγκο. Χειροκροτεί τους παίκτες τους για την προσπάθειά τους. Είναι απόλυτα ικανοποιημένος.
17' Κίτρινη κάρτα στον Ράμσεϊ για σκληρό μαρκάρισμα στον Φορτούνη.
Φωτογραφία από την αρχή του αγώνα.
20' Καλή επίθεση για τον Ολυμπιακό. Γρήγορα η μπάλα έφτασε στον Σεμπά. Το σουτ του όμως δεν ήταν καλό.
25' Δοκάρι για την Άρσεναλ. Ο Κάμπελ εκμεταλλεύθηκε το κενό από την πλευρά του Μασουακού και δημιούργησε το ρήγμα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Γύρισε στην "καρδιά" της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού στον Φλαμινί. Το σουτ του έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ρομπέρτο.
29' Γκολ για την Άρσεναλ. Σκόρερ ο Ζιρού. Ο Εζίλ έβγαλε την πάσα στον Ράμσεϊ. Εκείνος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά. Ο Ζιρού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην κάτω γωνία της εστίας του Ρομπέρτο. Ο Ισπανός προσπάθησε να διώξει την μπάλα. Ακούμπησε τη μπάλα αλλά δεν της άλλαξε πορεία.
31' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Ο εκτέλεσε ο Φορτούνης με πάσα. Δεν προκύπτει κάτι καλό για τους παίκτες του Μάρκο Σίλβα.
35' Κόρνερ για την Άρσεναλ. Διώχνει η άμυνα του Ολυμπιακού μετά την εκτέλεσή του.
38' Καλή στιγμή για την Άρσεναλ. Εκμεταλλεύθηκε την κακή πάσα του Μιλιβόγιεβιτς. Ο Γουόλκοτ έφτασε με τη μπάλα μέχρι την μεγάλη περιοχή. Έκανε το συρτό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου.
40' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα από τον Πάρντο από τα δεξιά. Ο Κοσιενλί έδιωξε πριν τον Ιντέγε.
Δίνει χώρο μετά το γκολ που πέτυχε η Άρσεναλ στους παίκτες του Ολυμπιακού. Εκείνοι κυκλοφορούν τη μπάλα και προσπαθούν να σκοράρουν.
44' Μακρινό σουτ του Ομάρ. Η μπάλα περνάει επάνω από το δοκάρι του Τσεχ.
45' Τέλος του πρώτου 45λέπτου. Η Άρσεναλ προηγείται με 1-0 του Ολυμπιακού με γκολ του Ζιρού στο 29ο λεπτό.
Στον Ολυμπιακό η πρόκριση με αυτό το σκορ.
Ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε καλά την μπάλα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δημιούργησε απειλές στην εστία της Άρσεναλ. Οι Άγγλοι είχαν ένα δοκάρι με τον Φλαμινί στο 25' μετά από πάσα του Κάμπελ και σκόραραν στο 29' με τον Ζιρού σε στιγμές αδράνειας της άμυνας της ελληνικής ομάδας.
46' Άρχισε και πάλι το ματς.
Καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες.
46' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο τη σέντρα. Ο Μερτεσάκερ έδιωξε.
Το κόρνερ εκτελέστηκε. Οι αμυντικοί έδιωξαν.
50' Γκολ για την Άρσεναλ. Ο Ζιρού είναι ο σκόρερ. Ο Κάμπελ έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Ζιρού μέσα στη μεγάλη περιοχή.
Ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει περισσότερο.
Το σκορ αυτό δίνει την πρόκριση στην Αρσεναλ. Ο Ολυμπιακός θέλει ένα γκολ.
Τον Φινμπόγκασον ετοιμάζει ο Μάρκο Σίλβα.
56' Μεγάλη στιγμή για την Άρσεναλ. Ο Γουόλκοτ κάνει το σουτ. Ο Σιόβας διώχνει με κεφαλιά σε κόρνερ.
58' Μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετικό σουτ του Φορτούνη. Ο Τσεχ με δυσκολία διώχνει.
62' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιντέγε όμως χάνει την ισορροπία του και δεν μπορεί να κάνει το σουτ από καλή θέση. Ο Μασουακού έδωσε την πάσα στον Ιντέγε.
63' Κίτρινη στον Ζιρού.
65' Σουτ του Κασάμι. Ο Τσεχ μπλοκάρει. Δεν είχε δύναμη η μπάλα.
66' Πέναλτι για την Άρσεναλ. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ομάρ.
66' Κίτρινη κάρτα στον Ομάρ.
67' Ο Ζιρού σκοράρει. Η Άρσεναλ προηγείται με 3-0.
Δύσκολα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό. Θέλει τρια γκολ για την πρόκριση.
71 Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι αντί του Κασάμι.
72' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Γουόλκοτ εκτός. Ο Γκιμπς στη θέση του.
76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Σεμπά. Στο ματς ο Ερνάνι.
Στο 82ο λεπτο στο Φάληρο, διαδικαστικού χαρακτήρα το υπόλοιπο του αγώνα αφού το 0-3 δεν έχει αλλάξει και... ήδη η Άρσεναλ έχει περάσει στους 16 του Champions League.
86' Μέσα ο Φινμπόγκασον, έξω ο Πάρντο για τον Ολυμπιακό
89' Τελευταία στιγμή ο Τσεχ διώχνει σε κόρνερ τη γυριστή κεφαλιά του Κοσιελνί και αποσοβεί το αυτογκόλ
91' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Κάμπελ αφήνει τη θέση του στον Τσάμπερλεϊν. Χειροκροτείται ο Κοσταρικανός απ' τον κόσμο του Ολυμπιακού. Πολύ θετικός απόψε ο διεθνής εξτρέμ.
92' Κι άλλη αλλαγή γι τους Άγγλους. Βγαίνει ο Ζιρού (χατ-τρικ), μπαίνει ο Τσέιμπερς
Λήξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός χάνει από την Άρσεναλ με σκορ 3-0 και μένει εκτός της φάσης των 16 του Champions League. Το ευρωπαϊκό φετινό ταξίδι δεν σταματά εδώ για τους Πειραιώτες, καθώς θα συνεχίσουν στους 32 του Europa League.