Καλλονή-Ολυμπιακός 0-2

Με δυο χτυπήματα πέναλτι του Φορτούνη, ο Ολυμπιακός πέρασε και από την Καλλονή (2-0) και έκλεισε με το απόλυτο των νικών τον α' γύρο της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι του Ολυμπιακού στην έδρα της Καλλονής για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Μετά την πρόκριση στο Κύπελλο, οι "ερυθρόλευκοι" επιστρέφουν στο πρωτάθλημα, με μόνο στόχο φυσικά να συνεχίσουν το εντυπωσιακό απόλυτο που διατηρούν ως τώρα.
Με το κοντέρ, λοιπόν, να έχει γράψει 14 σερί νίκες, οι Πειραιώτες θέλουν να προσθέσουν μια ακόμα -η οποία όμως θα συνδυαστεί αυτή τη φορά και με καλύτερο θέαμα από τα τελευταία ματς.
Άλλωστε η Καλλονή μοιάζει αντίπαλος ιδανικός για μια καλή εμφάνιση και αρκετά γκολ, όπως συνέβη πέρυσι (που ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα της με το ευρύ 5-0).
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Μποτία, Σαλίνο, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκες, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Ιντέγε
ΚΑΛΛΟΝΗ (Θαλής Θεοδωρίδης): Δαύκος, Σπυρόπουλος, Ούκα, Αναστασιάδης, Κρολ, Καλτσάς, Ελλακόπουλος, Ξυδάς, Γεωργίου, Σάμπα, Μάρκοβιτς
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Μάλλης, Ευαγγελιδάκης, Χιντασέλι, Μπουρούς, Βαλλιός, Γιούκαρης.
Αναπληρωματικοί για τους "ερυθρόλευκους" οι: Καπίνο, Κασάμι, Φουστέρ, Κολοβός, Σιόβας, Τσιμίκας, Σεμπά
Ούτε αυτή τη φορά θα παίξει μόνος του ο Ολυμπιακός, μιας και θα 'χει τη συμπαράσταση αρκετών φίλων του στο νησί, οι οποίοι του επεφύλαξαν αποθεωτική υποδοχή την Παρασκευή κατά την άφιξή του.
όλα έτοιμα στη Μυτιλήνη για να ξεκινήσει το ματς...
1': Έναρξη του αγώνα.
2': Πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό!
Ο Ντουρμάζ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ -έξω από την περιοχή και δεξιά- αλλά ο Δαύκος έπεσε στην αριστερή του γωνία κι απέκρουσε σε κόρνερ!
7': Ο Ολυμπιακός έχει πάρει ήδη τον έλεγχο και προσπαθεί να κλείσει από νωρίς τους γηπεδούχους στα καρέ τους.
9' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!
Σε σέντρα που έκανε ο Φορτούνης από δεξιά η μπάλα σταμάτησε στο απλωμένο χέρι του Κρολ και ο διαιτητής έδειξε αμέσως τη βούλα!
Ο Φορτούνης αναλαμβάνει την εκτέλεση και με ωραίο πλασέ -ψηλά στη δεξιά γωνία- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
13' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!
Μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Ομάρ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο πίσω δοκάρι στον Ντουρμάζ, αλλά το δυνατό σουτ που έκανε εκείνος (με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα) σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!
18': Δεν δείχνει να έχει εφησυχάσει από το γρήγορο γκολ ο Ολυμπιακός, που ψάχνει με τον ίδιο ζήλο κι ένα δεύτερο.
21': Πρώτο σουτ για την Καλλονή! Το κάνει ο Σπυρόπουλος -έξω από την περιοχή και δεξιά- αλλά η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ρομπέρτο.
28': Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να κάνει αρκετά λάθη στα τελευταία λεπτά και να μη δημιουργεί φάσεις.
29': Σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Μιλιβόγιεβιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Δαύκος μπλόκαρε εύκολα.
30' - Κίτρινη κάρτα για τον Ολυμπιακό
Τη βλέπει ο Μιλιβόγιεβιτς για ένα δυνατό τάκλιν στον Γεωργίου.
32' Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή. Ο Γεωργίου "χόρεψε" τον Ντα Κόστα αρχικά και στη συνέχεια βρέθηκε φάτσα με τον Ρομπέρτο που έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ μετά το σουτ του.
33' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΟΝΗ!
Εκμεταλλευόμενος αδράνεια του Αναστασιάδη, ο Φορτούνης βρίσκεται απέναντι στον Δαύκο και πέφτει χωρίς να τον βρει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων! Εκτός του ανύπαρκτου πέναλτι, ο Δαύκος βλέπει και την κόκκινη κάρτα.
38' - Αλλαγή για την Καλλονή
Στη θέση του Σάμπα μπαίνει ο νεαρός γκολκίπερ Μαλλής.
38' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!
Ο Φορτούνης στήνεται και πάλι στη βούλα και με πλασέ στη δεξιά γωνία (ο Μαλλής έπεσε από την άλλη) διπλασιάζει τα τέρματα των Πειραιωτών.
45': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
45'+3': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
51': Ορεξάτος έχει μπει ο Ολυμπιακός μετά την ανάπαυλα, ψάχνοντας κι άλλα γκολ.
52': Ο Ντουρμάζ κινήθηκε έξω από την περιοχή και σούταρε από το ύψος του ημικυκλίου, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από το αριστερό δοκάρι.
53': Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
Σε ωραία σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, ο αμαρκάριστος Ντομίνγκες προσπαθεί να πλασάρει στην κίνηση, αλλά δεν πιάνει καλά το σουτ και το στέλνει αρκετά άουτ.
58': Ο Φορτούνης βγάζει ωραία μπαλιά για τον Ιντέγε -λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά- αλλά εκείνος δεν συνεργάζεται σωστά με τον Ντουρμάζ και η ευκαιρία περνάει ανεκμετάλλευτη.
60' - Κίτρινη κάρτα για την Καλλονή
Τη δέχεται ο Κρολ για ένα δυνατό τάκλιν στον Φορτούνη.
61': Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
Ο Ντομίνγκες εκτελεί πλασαριστά ένα φάουλ από δεξιά, αλλά ο Μιλιβόγιεβιτς δεν πιάνει "γεμάτο" το σουτ και ο Μαλλής μπλοκάρει στην αριστερή γωνία.
62': Κι άλλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
Μετά από ωραία σέντρα του Ντομίνγκες από δεξιά, ο Ιντέγε πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά, αλλά ο Μαλλής αποκρούει εντστικτωδώς!
64': Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
Ο Φορτούνης βρίσκει ωραία τον Ντομίνγκες -μέσα στην περιοχή και δεξιά- αλλά το σουτ που πιάνει ο Αργεντινός περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
65': Κι άλλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
Σε κάθετη πάσα του Φορτούνη, ο Ιντέγε έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Μαλλής τον νίκησε στο τετ-α-τετ και απέκρουσε σε κόρνερ!
74' - Αλλαγή για τον Ολυμπιακό
Ο Τσιμίκας μπαίνει στη θέση του Ελαμπντελαουί.
74' - Αλλαγή για την Καλλονή
Ο Γιουκαρής αντικαθιστά τον Ελλακόπουλο.
77': Ο Σαλίνο γύρισε ωραία την μπάλα από δεξιά, αλλά η προβολή του Ντομίνγκες έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.
78': Ευκαιρία για την Καλλονή!
Ο Μάρκοβιτς ελίχθηκε ωραία στην περιοχή του Ολυμπιακού κι έπιασε -πιεζόμενος- το σουτ, αλλά ο Ρομπέρτο έπεσε και μπλόκαρε.
79' - Αλλαγή για την Καλλονή
Ο Γουερέ στη θέση του Ξυδά.
80' - Αλλαγή για τον Ολυμπιακό
Ο Φουστέρ μπαίνει στη θέση του Μιλιβόγιεβιτς.
80' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΟΝΗ!
Ο Γουερέ εκτέλεσε με πολύ φάλτσο ένα φάουλ από πλάγια θέση δεξιά και η μπάλα -αφού πέρασε απ' όλους- βρήκε το δεξί δοκάρι κι έφυγε έξω.
82' - Αλλαγή για τον Ολυμπιακό
Στη θέση του Ντομίνγκες μπαίνει ο Κολοβός.
83': Ο Φουστέρ βρίσκει χώρο και σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Μαλλής μπλοκάρει.
86': Ο Γουερέ έκανε εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά και γύρισε επικίνδυνα την μπάλα, αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν να διώξουν σε κόρνερ.
90'+3': Λήξη του αγώνα.