ΠΑΟΚ-Πλατανιας 1-0

Παρακολουθήστε σε real time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΟΚ-Πλατανιάς, για την 15η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ματς, ΠΑΟΚ-Πλατανιάς, για την 15η αγωνιστική της Super League.
Πάμε αρχικά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
ΠΑΟΚ (Τούντορ): Όλσεν, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Κωνσταντινίδης, Τζιόλης, Πέλκας, Τσίμιροτ, Λέοβατς, Μυστακίδης, Αθανασιάδης και Μακ.
Στον πάγκο έχει τους Μελίσσα, Σκόνδρα, Γκολάσα, Μπερμπάτοφ, Κάτσε, Κοροβέση και Σάμπο ο Κροάτης τεχνικός, που άφησε εκτός αποστολής τελικά τον Αντόνις
Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Μπανανά, Ιτούα, Αποστολόπουλος, Γκνιάτιτς, Μενδρινός, Μιλούνοβιτς, Μουνάφο, Σελίν, Ράμος.
Ο έμπειρος τεχνικός έχει τους Κοκκαλά, Γουνδουλάκη, Ντίνα, Πάγκαλο, Μαχαμάτ, Στανισάβλιεβιτς και Ανγκούλο στον πάγκο.
Διαιτητής: Χρήστος Μήτσιος. Βοηθοί Ηλίας Αλεξέας, Λεωνίδας Φραγκιαδάκης 4ος Διαιτητής: Απόστολος Σημαϊάκης
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην τέταρτη θέση της Super League με 23 βαθμούς και προέρχονται από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες. Το 0-0 με τον Λεβαδειακό (εκτός) και το 1-1 στο αδιάφορο ματς με τον Ολυμπιακό Βόλου στη Μαγνησία για το Κύπελλο.
Ο Πλατανιάς από την άλλη έχει δύο σερί ήττες. Η μία μεσοβδόμαδα με 1-0 από τον Παναιγιάλειο για το Κύπελλο (προκρίθηκαν στην επόμενη φάση οι Κρητικοί) και η άλλη με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα για το πρωτάθλημα.
Στην Τούμπα βρίσκονται ο πρώην τεχνικός διευθυντής και ο πρώην τεχνικός του ΠΑΟΚ και νυν της Βέροιας, Ζήσης Βρύζας και Γιώργος Γεωργιάδης. Όπως και ο πρώην επιθετικός του "Δικεφάλου του Βορρά", Ζβόνιμιρ Βούκιτς
Στην Τούμπα βρίσκεται και ο Ιβάν Σαββίδης με τη σύζυγο του
Λίγος ο κόσμος στην Τούμπα, ίσως ο κόσμος να έχει επηρεαστεί και από το γεγονός ότι είναι ανοιχτά τα καταστήματα, αν και πρόκειται για Κυριακή.
Έναρξη στο ματς!
1' Δυνατό σουτ από τον Κωνσταντινίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα εκτός εστίας. Δεν έδειξε να ανησυχεί ο Σωτηρίου.
10' Ο Μακ ήταν έτοιμος να βγει απέναντι από τον Σωτηρίου και με ανεβασμένη αρκετά την άμυνα του Πλατανιά, αλλά ο επόπτης τον υπέδειξε λανθασμένα σε αντικανονική θέση.
11' Λίγο μετά κόπηκε και ο Μένδρινός, αλλά ήταν σε πλάγια θέση.
20' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!
Ο Πέλκας πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, μπήκε εντός από τα αριστερά (τραβώντας τη μισή από την αντίπαλη άμυνα πάνω του) και έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Αθανασιάδη, που ελευθερώθηκε από έναν αντίπαλο και έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Βάτσερσον έβαλε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.
Στο έδαφος ο Κωνσταντινίδης, αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
24' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σκόνδρας στη θέση του Κωνσταντινίδη.
32' Ο Μιλούνοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν, αλλά ο Μενδρινός που του έκανε το γύρισμα από τα αριστερά ήταν σε θέση οφσάιντ.
36' Σουτ του Σκόνδρα, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Πλατανιά και έφυγε σε κόρνερ.
38' Επικίνδυνη επίθεση από τον Πλατανιά. Ο Ράμος έκανε την μπαλιά από τα δεξιά προς τον Μιλούνοβιτς και ο Μαλεζάς έδιωξε την ύστατη στιγμή.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος και ενώ το ματς βρίσκεται στο 44' αυτή τη στιγμή.
Παράλληλα, ο Τούντορ έχει σηκώσει τον Μελισσά για προθέρμανση, καθώς έχει ενοχλήσεις ο Όλσεν.
Λήξη πρώτου ημιχρόνου. ΠΑΟΚ-Πλατανιάς 0-0
Αποδοκιμασίες από τον κόσμο και πάλι στην Τούμπα.
Ο ΠΑΟΚ ήταν λίγο καλύτερος από τον Πλατανιά που απείλησε ελάχιστα. Προβληματική πάντως γενικά η εικόνα του "Δικεφάλου του Βορρά" και το γεγονός ότι ο κόσμος έδειξε δυσαρεστημένος από την απόδοση της ομάδας του λέει πολλά. Πάντως, θα μπορούσε να είχε σημειώσει κάποιο γκολ η ομάδα του Τούντορ. Και στην περίπτωση που ο Αθανασιάδης (20') δεν μπόρεσε να σκοράρει από εξαιρετική θέση, αλλά και δέκα λεπτά νωρίτερα που ο Μακ κόπηκε από τον επόπτη και ενώ ήταν έτοιμος να βγει φάτσα με τον Σωτηρίου. Δυσκολεύονται πάρα πολύ να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα οι γηπεδούχοι.
Έναρξη β' ημιχρόνου!
Φαίνεται να 'ναι σοβαρό το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο Κωνσταντινίδης, καθώς είναι στους χιαστούς. Είναι νωρίς ακόμη για να γίνει εκτίμηση να πρόκειται για κάτι πολύ άσχημο.
47' Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Γύρισμα του Μιλούνοβιτς, ο Λέοβατς έχασε τον Αποστολόπουλο που έκανε το σουτ με τη μια στέλνοντας την μπάλα εκτός εστίας.
62' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μελίσσας στη θέση του Όλσεν που είχε ενοχλήσεις από το πρώτο μέρος.
67' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!
Από τα ριπλέι δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση στο μαρκάρισμα του Γκνιάτιτς στον Τζαβέλλα. Ο Μήτσιος άργησε να κάνει την υπόδειξη και συμβουλεύτηκε τον βοηθό του.
68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!
Ο Αθανασιάδης ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σωτηρίου που έπεσε δεξιά.
70' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπερμπάτοφ στη θέση του Πέλκα.
73' Κοντά σε δεύτερο γκολ ο ΠΑΟΚ. Ο Μακ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και λίγο πλάγια, αλλά καθυστέρησε πάρα πολύ και στο τέλος κλείστηκε.
75' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ βγήκε απέναντι από τον Σωτηρίου, αλλά ο Μπανάνα του έβαλε την κόντρα και τον έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του αντίπαλου πορτιέρο.
78' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντίνας στη θέση του Ιτούα
82' Καλή ευκαιρία για τον Πλατανιά, με τον Ανγκούλο να απειλεί από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.
84' Απειλεί με τον Ντίνα ο Πλατανιάς. Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων ταλαιπώρησε την αριστερή πλευρά του ΠΑΟΚ, αλλά ο Μελίσσας έδιωξε την μπάλα με γροθιές.
87' Κίτρινη στον Τζαβέλλα.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
Κίτρινη στον Λέοβατρς για καθυστέρησεις
90+3' Σουτ του Πάγκαλου έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
Κίτρινη στον Μελίσσα για τον καθυστερήσεις.
Τέλος στην αναμέτρηση. ΠΑΟΚ-Πλατανιά 1-0