Πανθρακικός-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε σε real time την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Πανθρακικό, στην Κομοτηνή.
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς του Παναθηναϊκού με τον Πανθρακικό, στην Κομοτηνή, στο προτελευταία χρονικά παιχνίδι για την 15η αγωνιστική.
Οι πράσινοι έχουν 28 βαθμούς (εκκρεμεί να τελεσιδικήσει το -3 από το ντέρμπι), ενώ οι Θρακιώτες είναι προτελευταίοι με 8 βαθμούς.
Παναθηναϊκός: Στιλ, Βέμερ, Νάνο, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς, Κλωναρίδης, Καρέλης, Καλτσάς
Κάτω απ’ την εστία ο Στιλ, δεξί μπακ Βέμερ, αριστερό Νάνο, δίδυμο στο κέντρο άμυνας οι Κουτρουμπής-Σάντσεθ. Ο Εσιέν «εξάρι», δίπλα του οι Ζέκα Πράνιτς, με τους Καλτσά-Κλωναρίδη στα άκρα της επίθεσης και τον Καρέλη μοναδικό προωθημένο.
Αρκετός κόσμος στο γήπεδο της Κομοτηνής και παρά το κρύο που έχει.
Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Ποτουρίδης, Σερφά, Μελίσσης, Παπαγεωργίου, Λαδάκης, Μεχία, Ροτζέριο, Μπαϊκαρά, Χασομέρης, Ντιγκινί.
Στον αγωνιστικό χώρο μπαίνουν οι παίκτες των δύο ομάδων. Διαιτητής ο κ. Σιδηρόπουλος.
Σέντρα στο ματς
Με άσπρες φανέλες ο Παναθηναϊκός, με πράσινες ο Πανθρακικός
3' Σουτ του Χασομέρη λίγο έξω απ' την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
Δύο συνεχόμενα κόρνερ για τους γηπεδούχους, περνούν ανεκμετάλλευτα
Σιγά-σιγά ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να κερδίσει μέτρα, να οργανώσει παιχνίδι και να βρει διαδρόμους.
8' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
Συρτή σέντρα-ξυράφι του Νάνο από τα αριστερά, η μπάλα περνά από αρκετά πόδια, φτάνει στον Καλτσά που πλασάρει από το 1,5 μέτρο, αλλά ο Αθανασιάδης ενστικτωδώς βγάζει την προβολή!
Πιέζουν ψηλά οι πράσινοι
11' Κομπίνα του Παναθηναϊκού σε εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να βγαίνει εκτός, τον Εσιέν να πιάνει εν κινήσει σουτ, αλλά όχι όπως θα ήθελε, με τους αμυντικούς του Πανθρακικού να απομακρύνουν.
16' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Πανθρακικού. Νάνο και Σάντσεθ πάνω από την μπάλα.
17' Δυνατά ο Σάντσεθ, πάνω στο τοίχος η μπάλα.
21' Βολίδα του Λαδάκη από μακριά (του στρώθηκε η μπάλα κι ενώ υπήρχε κενό), ο Στιλ σε ετοιμότητα, μπλοκάρει!
Από τα δεξιά με Βέμερ-Καλτσά και στήριγμα τον Καρέλη προσπαθεί περισσότερο ο Παναθηναϊκός, δεν έχουν καταφέρει ακόμα να "βρεθούν" οι δύο τελευταίοι, που είναι ιδιαίτερα κινητικοί.
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟ
Πολύ όμορφο τέρμα για τους Θρακιώτες και... απούσα η άμυνα του τριφυλλιού. Ο Χασομέρης κάνει ωραία σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Ντιγκινί (με τα... μάτια μαρκάρισμα), αυτός... βλέπει την τρύπα, στρώνει στον Ροτζέριο Μάρτινς και από τα 15 μέτρα εκτελεί άνετα τον Στιλ για το 1-0.
31' Ο Ζέκα βγήκε ωραία από τα δεξιά, μπαίνει στην περιοχή, αλλά το γύρισμά του είναι κακό και απομακρύνουν οι γηπεδούχοι.
34' Ο Στιλ βγαίνει πολύ μακριά από την εστία του και προλαβαίνει να διώξει προ του Ντιγκινί, που είχε φύγει στην πλάτη της άμυνας. Έχει "θέματα" πίσω ο Παναθηναϊκός
Μίνι διακοπή στο ματς, με τον Πράνιτς να δέχεται τις πρώτες βοήθειες από φάουλ που του έγινε, αλλά δεν δόθηκε.
"Μπλοκαρισμένος" ο Παναθηναϊκός μετά το γκολ που δέχθηκε.
37' Κίτρινη κάρτα στον Πράνιτς για διαμαρτυρία, με αφορμή τη φάση νωρίτερα όπου δεν του δόθηκε φάουλ για χτύπημα που δέχθηκε.
41' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό
Ωραία συνεργασία των Καλτσά-Βέμερ, ο Γερμανός βγάζει σέντρα από το δεξιά, ο Καρέλης πετάγεται στην πορεία της μπάλας, αλλά αυτή σταματά στο κάθετο δοκάρι του Πανθρακικού! Παραμένει το 1-0.
Ο Καλτσάς έχει βοηθήσει περισσότερο (με τις βοήθειες που παίρνει και από Βέμερ-Ζέκα). Απ' την άλλη ο Κλωναρίδης δεν έχει πάρει πολλές προσπάθειες, μην έχοντας και παρόμοια στηρίγματα απ' τους Νάνο-Πράνιτς.
44' Φάουλ κερδίζει ο Καρέλης ελάχιστα έξω απ' την περιοχή.
45+1' Εκτελεί τεχνικά ο Σάντσεθ, αρκετά άουτ η μπάλα...
Ημίχρονο στην Κομοτηνή. Ο Πανθρακικός προηγείται 1-0, χάρη στο τέρμα του Μάρτινς. Ο Παναθηναϊκός είχε 2 πολύ μεγάλες ευκαιρίες, αλλά για την ώρα βρίσκεται πίσω στο σκορ.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Με μια αλλαγή για τον Πανθρακικό, στο ματς ο Χαβίτο αντί του Χασομέρη.
47' Συγκλίνει ο Κλωναρίδης, κάνει το διαγώνιο σουτ, αλλά είναι πολύ άστοχο.
Εκτελεί απευθείας φάουλ ο Νάνο, δεν ανησυχεί τον Αθανασιάδη που μπλοκάρει άνετα.
Και στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή, κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί για την ισοφάριση
54' Κίτρινη κάρτα στον Σερφά που σταμάτησε αντικανονικά τον Καρέλη, ο οποίος προσπαθούσε να φύγει στον αιφνιδιασμό
54' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό
Γλυκιά σέντρα με την μία από τον Ζέκα, ο Καρέλης προσπαθεί να βρει καλά την μπάλα (είχε αρκετά φάλτσα) και να της δώσει πορεία προς τα δίχτυα από κοντά, αλλά δεν τα καταφέρνει.
56' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Μέσα ο Χρήστου, έξω ο Σερφά
Πιέζει πολύ ο Παναθηναϊκός, αντέχει για την ώρα η άμυνα των γηπεδούχων
58' Φάση για τον Πανθρακικό! Ο Ζέκα πουλά την μπάλα, ο Μπαϊκαρά φεύγει από τα αριστερά, αλλά το σουτ του κοντράρει πάνω στον Κουτρουμπή, που έπεσε για το τάκλιν σωτήρια.
62' Εξαιρετική ενέργεια του Καρέλη που περνά ανάμεσα από δύο αντιπάλους, μπαίνει στην περιοχή, αλλά από κοντά κάνει... κάτι σα σέντρα -με την μπάλα να φεύγει πλάγια- και ο Παναθηναϊκός χάνει την ευκαιρία να απειλήσει.
64' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μέσα ο Ατζαγκούν, έξω ο Νάνο
65' Δυνατό, συρτό σουτ του Μεχία, πέφτει και μπλοκάρει ο -σε ετοιμότητα- Στιλ.
Νωρίτερα ο Καρέλης υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ κι ενώ είχε στρώσει την μπάλα στον Πράνιτς για κατά μέτωπο επίθεση, λίγο έξω από την περιοχή του Πανθρακικού.
70' Δοκάρι για τον Πανθρακικό
Ωραία σέντρα από τα δεξιά του Παπαγεωργίου, ο Σάντσεθ προσπαθεί να σταματήσει τον Ντιγκινί, αλλά εν τέλει γλιτώνει το αυτογκόλ, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Στιλ.
72' Κατά μέτωπο επίθεση του Μεχία στον αιφνιδιασμό, δοκιμάζει το σουτ, αλλά φεύγει αρκετά άουτ η μπάλα
74' Φάση για τον Πανθρακικό
Σε φάση που ξεκινά από οφσάιντ, ο Μάρτινς γυρνά στον Ντιγκινί, αυτός ελίσσεται μέσα στην περιοχή, σουτάρει, αλλά ο Στιλ κρατά το 1-0 και όρθιο τον Παναθηναϊκό για αποτέλεσμα.
75' Δεν μπορεί να πιάνει καλά το σουτ εν κινήσει ο Καλτσάς, παίρνει ύψος η μπάλα και καταλήγει εύκολα στα χέρια του Αθανασιάδη.
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο στην Κομοτηνή, στο 1-0 υπέρ του Πανθρακικού
Αυξάνει την πίεσή του ο Παναθηναϊκός, τελευταία στιγμή ο Παπαγεωργίου διώχνει, προτού ο Κλωναρίδης επιχειρήσει ν' απειλήσει με κεφαλιά
85' Αποβάλλεται ο Κουτρουμπής
Ο αμυντικός του Παναθηναϊκού δέχεται δεύτερη -αυστηρή- κίτρινη κάρτα που προσπαθεί να σταματήσει τον Χαβίτο, ο οποίος έφευγε από τα δεξιά
85' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Στη θέση του Μάρτινς πέρασε ο Ίγκορ.
86' Αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμπέντ αντί του Καλτσά
88' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Πέτριτς στην θέση του Κλωναρίδη
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
Ο Παναθηναϊκός, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, τα παίζει όλα για όλα. Ο Πανθρακικός προσπαθεί να κρατήσει το υπέρ του σκορ.
90+1' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Πράνιτς και Ατζαγκούν συνδυάστηκαν έξυπνα, η μπάλα πέρασε στον Καρέλη, που έκανε το σουτ αλλά έφυγε άουτ.
90+3' Τέλος της αναμέτρησης
Ο Παναθηναϊκός φεύγει με άδεια χέρια απ' την Κομοτηνή, καθώς γνώρισε την ήττα 1-0 από τον Πανθρακικό.
Χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, που πήρε την πρώτη εντός έδρας νίκη, ήταν ο Ροτζέριο Μάρτινς.