ΑΕΚ-Λεβαδειακός

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ, με την οποία κλείνει η 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Περιγραφή ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον Λεβαδειακό.
Ματς στο ΟΑΚΑ με το οποίο ολοκληρώνεται η 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας και ο πρώτος γύρος του φετινού πρωταθλήματος.
Η ΑΕΚ θέλει να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα (έπειτα από το Χ στη Νέα Σμύρνη).
Να συνεχίσει αήττητος και άνετος βαθμολογικά θέλει ο Λεβαδειακός, που θα κυνηγήσει ένα θετικό αποτέλεσμα.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπουονανότε, Μπαρμπόσα, Τζεμπούρ, Αραβίδης
Στον πάγκο: Βούρας, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Κορδέρο, Βάργκας, Πλατέλλας
Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Τσιντώντας, Μουλόπουλος, Ουόν, Τριποτσέρης, Μανωλάς, Νικολάου, Στάθης, Γιακουμάκης, Ντομοφτσίσκι, Μίνγκας, Μάντζιος
Στον πάγκο: Βερέμκο, Γιάχιτς, Παπάς, Καψάκης, Μάνγκας, Τόρι, Θέος
Λίγος κόσμος στις κερκίδες με την προσέλευση να συνεχίζεται.
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Γιώργος Κομίνης
1' Έναρξη της αναμέτρησης
Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Μάντζιος βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Ανέστης του λέει "όχι"
6' Στημένη φάση για την ΑΕΚ. Η μπάλα στην καρδιά της περιοχής του Τσιντώντα, με τους αμυντικούς του να διώχνουν την τελευταία στιγμή.
10' Tεράστια φάση για την ΑΕΚ. Μακρινό σουτ του Γκάλο ο Τσιντώντας διώχνει δύσκολα και στη συνέχεια της φάσης αποκρούει και το σουτ του Τζεμπούρ.
11' Ο Μίνγκας διαμαρτύρεται για πέναλτι, όταν στην προσπάθειά του να φτάσει με προβολή την μπάλα, ο Κολοβέτσιος του τράβηξε την φανέλα.
16' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ
Σέντρα του Αραβίδη από τα δεξιά, ο Γιόχανσον με όμορφη κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής ανοίγει το σκορ.
19' Φάση για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια αλλά αδύναμο σουτ του Τζεμπούρ, μπλοκάρει ο Τσιντώντας.
20' Κίτρινη κάρτα στον Ντομοβίτσκι
22' Τελική για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γκάλο, κεφαλιά ο Μπαρμπόσα, η μπάλα φεύγει άουτ.
26' Επικίνδυνη στιγμή για την άμυνα της ΑΕΚ. Σέντρα από τα αριστερά, ο Ντίντακ παραχωρεί κόρνερ την τελευταία στιγμή.
32' Καλή αντίδραση από τον Λεβαδειακό μετά το γκολ.
38' Έχει πέσει ο ρυθμός.
38' Σουτ του Μπουονανότε έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ με τον Τσιντώντα να ελέγχει την πορεία της.
44' Κίτρινη κάρτα στον Νικολάου.
45+1' Ακυρώνεται γκολ της ΑΕΚ
Ο Γιόχανσον στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Λεβαδειακού με κεφαλιά, αλλά ο διαιτητής καταλογίζει (λανθασμένα) επιθετικό φάουλ. Ο μέσος της ΑΕΚ απλώς άγγιξε και δεν απώθησε τον αντίπαλό του πριν σκοράρει.
45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Η ΑΕΚ προηγείται 1-0 κόντρα στον Λεβαδειακό.
Το γκολ των κιτρινόμαυρων σημείωσε ο Γιάκομπ Γιόχανσον με κεφαλιά στο 16ο λεπτό.
46' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Στη θέση του Μίνγκα πέρασε ο Παππάς
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
51' Χωρίς κάποια αξιόλογη στιγμή πέρασε το πρώτο πεντάλεπτο.
54' Κίτρινη κάρτα στον Μουλόπουλο
58' Φάση για τον Λεβαδειακό. Η μπάλα φτάνει έπειτα από κόντρες στον Ντομοβίτσκι, που κάνει το σουτ, αλλά φεύγει λίγο άουτ.
59' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Μπουονανότε από το ύψος της περιοχής, διώχνει εντυπωσιακά ο Τσιντώντας
60' Νέα απόκρουση του Τσιντώντα! Αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Άρθο με την μπάλα να κοντράρει.
60' Ακυρώνεται γκολ του Γιόχανσον. Ο Τζεμπούρ παίρνει την κεφαλιά, ο Σουηδός σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά είναι εκτεθειμένος. Σωστή απόφαση.
62' ΓΚΟΛ 1-1 ο Λεβαδειακός!
Γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, τραγική έξοδος του Ανέστη, που χάνει την μπάλα και ο Τριποτσέρης πλασάρει εύστοχα στην κενή εστία.
65' Φάση για την ΑΕΚ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουονανότε, ο Τσιντώντας πέφτει στην γωνία του και διώχνει.
69' Ο Τσιντώνας διώχνει σε κόρνερ μια προβολή του Μουλόπουλου, που είχε κατεύθυνση προς την εστία του
69' Φάση για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια του Γκάλο, που δεν βρίσκει επιλογή για να σπάσει την μπάλα, κάνει σουτ αλλά ο Τσιντώντας διώχνει.
70' ΓΚΟΛ 1-2 ο Λεβαδειακός
Ο Κολοβέτσιος χάνει την μπάλα, ο Μάντζιος την κλέβει αδειάζει τον Άρθο σπάει την μπάλα και ο Ντομοβίτσκι με πλασέ κάνει το 2-1 για τους Βοιωτούς.
71' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Βάργκας και Πλατέλλας στις θέσεις των Μπαρμπόσα και Μπουονανότε.
72' Σουτ του Βάργκας η μπάλα απελπιστικά άουτ.
77' Κίτρινη κάρτα στον Άρθο
79' Πλασέ του Βάργκας έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.
79' Ο Αραβίδης διαμαρτύρεται για πέναλτι του Ουόν. Το ριπλέι δεν είναι διαφωτιστικό.
81' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Κάθετη του Βάργκας στον Πλατέλλα, που καθυστερεί με το κοντρόλ και το πλασέ του καταλήγει στην αγκαλιά του Τσιντώντα.
84' Κίτρινη κάρτα στον Στάθη
85' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σοϊλέδης αντί του Ντίντακ.
86' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, η μπάλα αρκετά άουτ.
86' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Αντί του Νικολάου πέρασε ο Καψάσκης.
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
90'+2': Συνεχή γεμίσματα στην περιοχή από τους παίκτες της ΑΕΚ, με τους αμυντικούς του Λεβαδειακού να αμύνονται ηρωικά.
90'+4': Σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Τζεμπούρ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι.
90'+4': Λήξη του αγώνα.