Αστέρας Τρίπολης-Πανθρακικός 4-0

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την αναμέτρηση του Αστέρα Τρίπολης κόντρα στον Ηρακλή, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League. Ενημέρωση από ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα που ανοίγει το πρόγραμμα του β' γύρου της Super League, Αστέρας Τρίπολης-Πανθρακικός
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Γκόιαν, Ζησόπουλος, Παντελιάδης - Χαμντανί, Ιγκλέσιας, Λανθαρότε, Φούντας, Νίκο Φερνάντες - Γιάννου. Ο Στάικος Βεργέτης δεν διαφοροποιεί το 4-2-3-1.
Πανθρακικός (Ελευθερόπουλος): Αθανασιάδης, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Μεχία, Παπαγεωργίου, Σερφά, Λαδάκης, Χαβίτο, Ροτζέριο, Χασομέρης, Ντιγκινί. Ούτε ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος διαφοροποιεί τα πλάνα του, αφού επιμένει στο «αγαπημένο» του 4-2-3-1.
Στον πάγκο για τον Αστέρα Τρίπολης βρίσκονται οι: Θεοδωρόπουλος, Δημούτσος, Γιαννούλης, Παπαδόπουλος, Αλόκο, Τσοκάνης, Ντος Σάντος (Ντουντού). Εκτός αποστολής έχουν μείνει οι τραυματίες Μπερτόγλιο, Κοσίτσκι και οι τιμωρημένοι Κουρμπέλης και Σανκαρέ.
Στον πάγκο για τον Πανθρακικό: Στον πάγκο βρίσκονται οι: Πασχαλάκης, Χρήστου, Μπουγαϊδης, Ψάλτης, Μουδούρογλου, Ίγκορ, Βάλτερ. Εκτός αποστολής έχει μείνει ο τραυματίας Μπαϊκαρά.
Ο Αστέρας βρίσκεται στην 7η θέση με 21 βαθμούς ενώ ο Πανθρακικός στη 15η με 11.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Δημήτρης Καραντώνης, α' βοηθός ο Ιωάννης Καραγκιζόπουλος, β' ο Αντώνιος Πυλαρινός και 4ος διαιτητής ο Γεώργιος Φουκάκης
1' Έναρξη της αναμέτρησης
1' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Νίκο Φερνάντες δέχεται την πανέξυπνη πάσα του Φούντα από αριστερά, αλλά ο Αθανασιάδης υποχρεώνεται σε καταπληκτική επέμβαση.
6' Ακόμα ένα ρήγμα που προκαλεί από αριστερά ο Φούντας. Απομακρύνει η άμυνα του Πανθρακικού σε κόρνερ. Περνά ανεκμετάλλευτο για τον Αστέρα.
11' Ο Πανθρακικός μετά την αρχική πίεση του Αστέρα, δείχνει να μπορεί να διαχειριστεί την πίεση των γηπεδούχων.
13' Φάουλ του Λανθαρότε, αλλά η μπάλα περνά άουτ. Έλεγχε την πορεία της μπάλας ο Αθανασιάδης.
15' Νέο σουτ των γηπεδούχων με τον Φερνάντες με τον Αθανασιάδη να αποκρούει με γροθιές.
22' Πρόβλημα με τον Παντελιάδη που είναι στο έδαφος και πιάνει το δεξί του γόνατο.
25' Μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο ο Παντελιάδης που δεν πατάει όμως καλά.
27' Ωραία συνεργασία Χασομέρη-Ροτζέριο με τον Βραζιλιάνο να πιάνει ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να περνά άουτ.
28' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης!
Ο Φούντας αρχικά έπιασε το σουτ με τον Αθανασιάδη να αποκρούει για ακόμα μια φορά, ενώ στη συνέχεια της φάσης και έπειτα από αλλεπάλληλες κόντρες ο Λούι γυρίζει την μπάλα από δεξιά και πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή, ο Σερφά απομάκρυνε με το κεφάλι.
30' Νέα ευκαιρία για τον Αστέρα!
Ο Λανθαρότε γυρίζει από δεξιά την μπάλα στον Γιάννου, αυτός γύρισε ωραία το σώμα του και σούταρε με το αριστερό, αλλά και πάλι ο Αθανασιάδης μπλόκαρε, σώζοντας την ομάδα του.
Θα μπει στον αγωνιστικό χώρο ο Γιαννούλης σε λίγα λεπτά, καθώς ο Παντελιάδης δεν μπορεί να συνεχίσει.
37' Τρομερή συνεργασία για τους παίκτες του Αστέρα, με τον Χαμντανί να βρίσκει τον Λούι στην κίνηση με υπέροχο τακουνάκι, αλλά το σουτ του Αργεντινού με το αριστερό ήταν απογοητευτικό.
41' Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης με σκόρερ τον Γιάννου!
Ο επιθετικός του Αστέρα «τσιμπάει» υπέροχα την μπάλα πριν εκείνη φτάσει στον Μεχία και στη συνέχεια με ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ «γράφει» το 1-0!
Αυτό είναι το 10ο γκολ του Γιάννου στη φετινή σεζόν σε 15 εμφανίσεις και φυσικά το πρώτο για το 2016!
45' Λήξη α' ημιχρόνου στην Τρίπολη με τον Αστέρα να προηγείται απολύτως δίκαια με 1-0 του Πανθρακικού χάρη στο γκολ του Γιάννου.
46' Αλλαγή με την έναρξη του β' ημιχρόνου για τον Πανθρακικό. Ο Βάλτερ θα μπει στη θέση του Χαβίτο. Ο Παντελιάδης τελικά συνεχίζει κανονικά.
53' Ο Πανθρακικός δείχνει να έχει μπει πιο συγκεντρωμένος στον αγωνιστικό χώρο συγκριτικά με το α' ημίχρονο, αλλά δεν απειλεί.
56' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Ίγκορ μπαίνει στη θέση του Χασομέρη.
59' Σουτ του Φερνάντεθ εκτός περιοχής, κανένα πρόβλημα για τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει.
61' Τρομερή ενέργεια του Λανθαρότε από τα δεξιά που με μια προσποίηση έβγαλε εκτός παιχνιδιού δύο αμυντικούς του Πανθρακικού, αλλά το πλασέ του είναι αδύναμο δίνοντας ευκαιρία στον Αθανασιάδη να αποκρούσει.
61' Κεφαλιά του Γκοϊάν, αλλά η μπάλα περνά άουτ.
63' Νέο σουτ του Γιάννου με τον Αθανασιάδη να αποκρούει και πάλι σε κόρνερ
63' Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Ιγκλέσιας!
Έπειτα από κόρνερ, οι αμυντικοί του Πανθρακικού δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Παντελιάδης έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, ο Γκοϊάν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με τακουνάκι έδωσε έτοιμο γκολ στον Ιγκλέσιας που προ κενής εστίας δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-0.
66' Τρίτη αλλαγή για τον Πανθρακικό. Βγαίνει εκτός ο Λαδάκης που καταχειροκροτείται από τον κόσμο του Αστέρα και μπαίνει στη θέση του ο Μουδούρογλου.
69' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Νίκο Φερνάντες θα αποχωρήσει και τη θέση του θα πάρει ο Δημούτσος.
71' Κίτρινη κάρτα στον Φούντα
74' Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Γιάννου και 3-0!
Ο Φούντας με ωραία κάθετη βρήκε τον Γιάννου, αυτός με ωραία προσποίηση κέρδισε χώρο από το μαρκάρισμα των Σερφά και Μελίσση και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το 3-0!
75' Μοναδική ευκαιρία για τον Φούντα που κέρδισε την μπάλα από τον Σερφά, αλλά σε φάση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Αθανασιάδη
77' Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Φούντα!
Ο εξτρέμ του Αστέρα έπιασε δυνατό σουτ με το αριστερό και η μπάλα «καρφώνεται» στη γωνιά του Αθανασιάδη, κάνοντας το 4-0!
78' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα με τον Τσοκάνη να περνά στη θέση του Λανθαρότε.
80'Τρίτη αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Παπαδόπουλος αντικαθιστά τον Γιάννου.
85' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον Ίγκορ με τον Μπαντή να αποκρούει από πολύ κοντά το πλασέ του Βραζιλιάνου
Τρία λεπτά καθυστερήσεις
Λήξη της αναμέτρησης με τον Αστέρα Τρίπολης να επικρατεί 4-0 του Πανθρακικού. Δύο γκολ για τον Γιάννου που φτάνει τα 11 στη Super League. Ιγκλέσιας και Φούντας τα άλλα γκολ.