Βέροια-Ηρακλής 0-1

Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Βέροια και τον Ηρακλή για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Ραδιοφωνική ενημέρωση από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Βέροια και τον Ηρακλή για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.
Αυτή είναι η πρώτη αναμέτρηση του ζευγαριού ενώ ο δεύτερος αγώνας έχει οριστεί για την Τετάρτη της 13ης Ιανουαρίου.
Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί και στο πρωτάθλημα (23/11) και πάλι στην έδρα της Βέροιας με το τελικό αποτέλεσμα να παραμένει στο 0-0.
Η ενδεκάδα της Βέροιας (Γ. Γεωργιάδης): Καντιμοίρης – Νάστος, Μαραγκός, Όστοϊτς, Νέτο – Άρτσε, Σιόντης – Αμπντούν, Μαγιέφσκι, Ναζλίδης – Καϊκούτ
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Βασιλειάδης, Πούγγουρας, Μπατιόν, Καρακώστας, Γεωργιάδης, Κόλα, Μελικιώτης
Η ενδεκάδα του Ηρακλή (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον - Μπουκουβάλας, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Κυριακίδης - Στάμου, Ιντζόγλου - Κάσσος, Τσιλιανίδης, Ρομάνο - Βέλλιος
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Περνίς, Πουρτουλίδης, Ζαμπάζης, Λουκίνας, Σαραμαντάς, Τσότρας, Αμαραντίδης
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Θάνος (Γρεβενών), α’ βοηθός ο Ποντίκης (Πρέβεζας), β’ ο Κουρέντας (Τρικάλων) και 4ος ο Πουλημάς (Κέρκυρας)
Το ματς αρχίζει στις 19:30.
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στο αγωνιστικό χώρο, όλα έτοιμα για την σέντρα.
1' Έναρξη της αναμέτρησης
7' Πιο ορεξάτη έχει μπει η Βέροια στον αγωνιστικό χώρο.
8' Σουτ του Ναζλίδη που περνά άουτ. Πρώτη τελική στο ματς.
12' Φάουλ από πάρα πολύ καλή θέση για τη Βέροια
14' Πολύ καλή εκτέλεση από τον Νέτο, αλλά η μπάλα περνά ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον
16' Συνεχίζει την «πολιορκία» στην εστία του Χουάντερσον η Βέροια. Σουτ του Άρτσε στα σώματα, η μπάλα στον Καϊκούτ που σουτάρει με την μπάλα να περνά άουτ.
23' Κίτρινη κάρτα στον Αμπντούν για μαρκάρισμα στον Κάσσο.
25' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια! Σέντρα του Αμπντούν από τα αριστερά, με τη μία το πλασέ του Μαγέφσκι, αλλά ο Χουάντερσον είναι σε ετοιμότητα και απομακρύνει σε κόρνερ. Ανεκμετάλλευτο περνά για τους γηπεδούχους.
30' Ανεβαίνει ο Ηρακλής και κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.
38' Μικρή διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού του Μπαρτολίνι
40' Συνεχίζεται το παιχνίδι.
43' Ανεβάζει ρυθμούς η Βέροια που κερδίζει νέο κόρνερ, αλλά περνά και αυτό ανεκμετάλλευτο
Λήξη α' μέρους. Βέροια-Ηρακλής 0-0.
Οι γηπεδούχοι είχαν κυριαρχήσει πλήρως στο α' μισάωρο, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν, να διατηρήσουν την κατοχή και ρίχνοντας το ρυθμό να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους τη Βέροια
46' Έναρξη β' ημιχρόνου χωρίς αλλαγές. Στη σέντρα ο Ηρακλής.
50' Τίποτα το σπουδαίο στο β' μέρος, με τον Ηρακλή να μην μπορεί να φανεί απειλητικός.
55' Φάουλ από καλή θέση για τον Ηρακλή
56' Σουτ του Βέλλιου που μπλοκάρει εύκολα ο Καντιμοίρης
57' Γύρισμα του Αμπντούν που βγάζει μόνο του τον Μαγέφσκι, αλλά το σουτ είναι κάκιστο και καταλήγει άουτ.
61' Αλλαγές για τη Βέροια. Θα αποχωρήσουν Αμπντούν και Καϊκούτ και θα μπουν οι Γεωργιάδης και Κόλα.
62' Πέναλτι για τη Βέροια! Ο Στάμου τραβά τον Ναζλίδη από τη φανέλα και ο Θάνος υποδεικνύει την παράβαση
Κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του Ηρακλή
63' Αποκρούει ο Χουάντερσον!
Εκτέλεσε ο Ναζλίδης και ο τερματοφύλακας του Ηρακλή πέφτει στη δεξιά του γωνιά και απομακρύνει
64' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Σαραμαντάς παίρνει τη θέση του Κυριακίδη
67' Σουτ του Μαγέφσκι και η μπάλα περνά άουτ.
70' Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Άστοχη έξοδος του Καντιμοίρη, η μπάλα φτάνει στον Μπαρτολίνι που σουτάρει, αλλά η μπάλα περνά άουτ
71' Κίτρινη κάρτα στον Μαραγκό για χέρι
71' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Πουρτουλίδης στη θέση του Στάμου.
72' Κίτρινη κάρτα στον Νάστο για μαρκάρισμα στον Πουρτουλίδη
73' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή με κεφαλιά του Μπαρτολίνι!
Ο Ρομάνο εκτέλεσε το φάουλ και ο Αργεντινός σέντερ μπακ με άπιαστη κεφαλιά νικά τον Καντιμοίρη κάνοντας το 1-0!
78' Ευκαιρία για τη Βέροια με τον Κόλα να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά άουτ.
79' Τελευταία αλλαγή για τη Βέροια. Ο Μελικιώτης στη θέση του Μαγέφσκι
80' Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα
87' Φάουλ του Νέτο, απομακρύνει ο Χουάντερσον
89' Ο Ρομάνο αποχωρεί και στη θέση του ο Τσότρας
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
90+4' Τέλος της αναμέτρησης
Ο Ηρακλής βάζει θεμέλια πρόκρισης, φεύγοντας απ'την Βέροια με τη νίκη 1-0
Χρυσός σκόρερ του Γηραιού ήταν ο Μπαρτολίνι στο 73ο λεπτό.