Παρακολουθήστε σε real time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα, για την 17η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα, για την 17η αγωνιστική της Super League.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
ΠΑΟΚ (Τούντορ): Όλσεν, Κίτσιου, Τζαβέλλας, Βίτορ, Λέοβατς, Χαρίσης, Τσίμιροτ, Πέλκας, Ζάιρο, Μακ και Αθανασιάδης.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Μελίσσας, Σκόνδρας, Γκολάσα, Μπερμπάτοφ, Μαλεζάς, Μυστακίδης και Σάμπο.
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Γαρουφαλιάς, Στρούνα, Μιχαήλ, Μπέριος, Σκόνδρας, Ηλιάδης, Τσουκαλάς, Λίλα, Γιάκος και Ίλιτς.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Περιστερίδης, Φερφελής, Ιωάννου, Σαπαλίδης, Κοζορώνης, Ακόστα και Μανιάς.
Διαιτητής: Γεώργιος Κύζας. Βοηθοί: Αντώνιος Καρατζίκας, Αϊχάν Χούσκογλου 4ος Διαιτητής: Χρήστος Γκράνας
Στο γήπεδο βρίσκονται αυτήν τη στιγμή περίπου 3.000 οπαδοί του ΠΑΟΚ.
Πρόκειται για το πρώτο ματς του "Δικεφάλου του Βορρά" μέσα στο 2016 για το πρωτάθλημα, καθώς ως γνωστόν αναβλήθηκε η αναμέτρηση στην Ξάνθη για την 16η αγωνιστική, λόγω έντονης χιονόπτωσης. Αυτή τη στιγμή είναι στην τέταρτη θέση της Super League, έχοντας 26 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον Παναθηναϊκό. Μεσοβδόμαδα ηττήθηκε με 2-1 από την Καλλονή για το Κύπελλο.
Από την άλλη ο ΠΑΣ νίκησε 2-0 τη Βέροια στην 16η αγωνιστική και τώρα είναι στην 8η θέση με 21 βαθμούς. Την Πέμπτη ηττήθηκε με 2-1 στα Γιάννενα από τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο.
Στην Τούμπα βρίσκεται ο πρώην αμυντικός του ΠΑΟΚ, Μίροσλαβ Σνάουτσνερ.
Έναρξη στο ματς!
4' Πρώτη τελική του ΠΑΟΚ. Σέντρα του Λέοβατς, ο Πέλκας είχε πάρει καλή θέση στην περιοχή, αλλά ύστερα από την κεφαλιά του η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας, καθώς δεν είχε καλή ισορροπία.
Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται συνεχώς πλησίον της περιοχής του ΠΑΣ, αλλά τα χαλάει στην τελική προσπάθεια.
18' Ωραίο σουτ του Πέλκα, η μπάλα εκτός εστίας.
Πιέζει πολύ ο ΠΑΟΚ τον ΠΑΣ Γιάννινα.
27' Σουτ του Χαρίση λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε χωρίς να δυσκολευτεί ο Βελλίδης.
31' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Δυνατό-ωραίο του Χαρίση έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε και φάλτσο, αλλά ο Βελλίδης αντέδρασε καλά και έδιωξε σε κόρνερ.
33' Κίτρινη στον Γιάκο, για σκληρό φάουλ στον Μακ
42' Κεφαλιά του Βίτορ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη
43' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ, 1-0!
Κίνηση του Ζάιρο από τα δεξιά και σέντρα με τον Στρούνα πάνω του, ο Αθανασιάδης έκανε ωραία σκαστή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Βελλίδη.
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
45+1' Κίτρινη στον Σκόνδρα του ΠΑΟΚ.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 0-0
Αισθητά καλύτερος από τον ΠΑΣ ο ΠΑΟΚ, που ήταν μόνιμα εγκατεστημένος στην αντίπαλη περιοχή, αλλά τα χάλαγε στην τελική προσπάθεια.Ωστόσο, ο Στέφανος-Κλάους Αθανασιάδης "έλυσε" τον γόρδιο δεσμό στο 43ο λεπτό.
46' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ακόστα στη θέση του Στρούνα.
Έναρξη β' ημιχρόνου!
49' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας έκανε εξαιρετική κίνηση έξω από την περιοχή αρχικά και στη συνέχεια μπήκε εντός, έκανε το γύρισμα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, αλλά ο Κίτσιου που έκανε σκαστό σουτ δεν μπόρεσε να σκοράρει.
50' Κίτρινη στον Τζαβέλλα.
52' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ, 2-0!
Πανέμορφο γκολ από τον Χαρίση που το έψαχνε από το πρώτο μέρος. Ύστερα από σουτ του Τσίμιροτ, η μπάλα απομακρύνθηκε από τους φιλοξενούμενους και στρώθηκε στον νεαρό μέσο που έπιασε δυνατό σουτ και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Βελλίδη.
Δεν πανηγύρισε το γκολ του Χαρίσης, ο οποίος μέχρι την περασμένη σεζόν αγωνιζόταν στον ΠΑΣ!
55' Δυνατό σουτ του Τσίμιροτ, δεν αντέδρασε καλά ο Βελλίδη και δεν μπόρεσε να μπλοκάρει με τη μια. Πέρασε ο κίνδυνος για την άμυνα των φιλοξενούμενων.
64' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ, 3-0!
Σέντρα του Λέοβατς από τα αριστερά, πλασέ με τη μια από τον Ζάιρο που κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη. Ωραίο γκολ!
69' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκολάσα αντί του Χαρίση.
Χειροκρότημα για τον πρώην παίκτες της ομάδας τους, Χάρη Χαρίση από τους 40 περίπου οπαδούς του ΠΑΣ που βρίσκονται στις εξέδρες της Τούμπας.
71' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκολάσα έκανε δυνατό-συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη.
71' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Κοζορώνης στη θέση του Γαρουφαλιά.
73' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Κεφαλιά του Λίλα μέσα από τη μικρή περιοχή, η μπάλα πάνω από την εστία του Όλσεν.
73' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπερμπάτοφ στη θέση του Μακ.
77' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μυστακίδης αντί του Ζάιρο.
82' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Ο Μανιάς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ακόστα εκτέλεσε με τη μια και η μπάλα έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία.
85' Καλό γέμισμα του Πέλκα, η μπάλα πέρασε από Μπερμπάτοφ και Αθανασιάδη.
90' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΣ, μειώνει σε 3-1!
Ο Κοζορώνης έπιασε πολύ δυνατό σουτ από πολύ μακρινή απόσταση και η μπάλα "πήρε" τα χέρια του Όλσεν μέσα και κατέληξε στα δίχτυα του.
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90+1' Δυνατό σουτ του Πέλκα, η μπάλα άουτ.
Τέλος στο ματς. ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1