ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 0-2

Χάρη σε γκολ των Βάργκας και Μπαρμπόσα και με ήρωα ξανά τον Ανέστη -που απέκρουσε ενδιάμεσα πέναλτι- η ΑΕΚ πήρε στα Γιάννενα την πέμπτη σερί νίκη της με 2-0 επί του ΠΑΣ.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα με την ΑΕΚ για τη 18η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας...
Έχοντας το απόλυτο στη νέα χρονιά και τρέχοντας ένα σερί τεσσάρων νικών σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, η "Ένωση" δοκιμάζεται σε μια από τις δυσκολότερες έδρες.
Μια έδρα που παραδοσιακά γίνεται δυσκολότερη όταν ο καιρός είναι κακός, έστω κι αν η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου στα Γιάννινα φέρεται να είναι σε πολύ πιο υποφερτή κατάσταση από το παρελθόν.
Σε ένα δύσκολο τερέν λοιπόν, αλλά έχοντας ξανά τη συμπαράσταση του κόσμου της μετά την απόφαση ν' ανοίξει κανονικά το πέταλο στους "Ζωσιμάδες", η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ θέλει να φτιάξει ακόμα περισσότερο τη βαθμολογική θέση και την ψυχολογία της ενόψει των ντέρμπι που έρχονται.
Σε όλα αυτά βέβαια σθεναρή αντίσταση προβλέπεται να προβάλλει ο ΠΑΣ, που είναι ισχυρός στο γήπεδό του, ενώ προέρχεται και από σημαντική νίκη (αν και δεν του έδωσε την πρόκριση) επί του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο για το Κύπελλο.
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Ανέστης, Σοϊλέδης, Άρθο, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Βάργκας, Αραβίδης
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος, Μανιάς, Γαρουφαλιάς, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Ακόστα, Μιχαήλ, Ίλιτς, Λίλα, Σκόνδρας
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Περιστερίδης, Νικολιάς, Ηλιάδης, Φερφελής, Ναδάλες, Μπέριος, Κοζορώνης
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση" οι: Βούρας, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Μπακάκης, Μπουονανότε, Πλατέλλας, Τζεμπούρ
Ένα ακόμα παιχνίδι όπου ο Πογιέτ αφήνει στον πάγκο τους Τζεμπούρ και Μπουονανότε, την ώρα που ο Ουρουγουανός επαναφέρει στο αρχικό σχήμα τον Άρθο.
Στο αριστερό άκρο της άμυνας, πάντως, η χρησιμοποίηση του Σοϊλέδη ήταν μονόδρομος, εξαιτίας της τιμωρίας του Ντίντακ.
Δυναμική παρουσία και πάλι από τους φίλους της ΑΕΚ, που έχουν πάρει τη γνωστή θέση στο πέταλο. Εικόνα live21960567/61236.jpg
Αξιοπρεπής η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, με μια πρώτη ματιά λίγα λεπτά πριν τη σέντρα... Εικόνα live21960567/113727.jpg
Όλα έτοιμα στους "Ζωσιμάδες" για να ξεκινήσει το παιχνίδι...
Όμορφες στιγμές για τον Δημήτρη Κολοβέτσιο, ο οποίος τιμήθηκε πριν τη σέντρα από τον Γιώργο Χριστοβασίλη για την προσφορά του στον ΠΑΣ
1': Έναρξη του αγώνα.
5': Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, χωρίς καμία από τις δυο ομάδες να έχει πάρει τον έλεγχο.
6' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από υποδειγματική -χαμηλή- σέντρα του Γιόχανσον από δεξιά, ο Βάργκας πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων!
10': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
Σε ωραία σέντρα του Βάργκας από δεξιά, ο Τζημόπουλος έβαλε παρακινδυνευμένα την προβολή προ του Αραβίδη, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Βελλίδη.
12': Ευκαιρία για τον ΠΑΣ!
Καλή σέντρα που έγινε από αριστερά βρήκε τον Μανιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του έφυγε λίγο άουτ.
14': Ο Μανιάς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα σουτ, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε εύκολα.
17': Τριπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Σουτ του Βάργκας -μέσα από την περιοχή και αριστερά- αποκρούστηκε ασθενώς από τον Βελλίδη, ενώ το ίδιο έγινε και με την προβολή του Γιόχανσον (που πήρε από κοντά την επαναφορά). Στην εξέλιξη της φάσης, σουτ του Αραβίδη κόντραρε σε σώματα και νέο σουτ του επιθετικού της ΑΕΚ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
18' - Κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΣ
Τη βλέπει ο Λίλα για ένα δυνατό τάκλιν στον Μάνταλο.
22': Ελέγχει απόλυτα το ματς η ΑΕΚ, που αμύνεται σωστά και ψάχνει μεθοδικά κι ένα δεύτερο γκολ.
23' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη δέχεται ο Σοϊλέδης, που πήγε επικίνδυνα με τον αγκώνα σε μια εναέρια μονομαχία με τον Ίλιτς.
28': Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ να μην κινδυνεύει, αλλά να μην μπορεί και να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα.
33': Ο Αραβίδης μπήκε επικίνδυνα από αριστερά στην περιοχή και γύρισε για τον Μάνταλο, αλλά εκείνος δεν έκανε καλό κοντρόλ κι έδωσε το δικαίωμα στους αμυντικούς να διώξουν σε κόρνερ.
38' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!
Μετά από σέντρα του Ακόστα από αριστερά, η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Γκάλο και ο Παπαδόπουλος έδειξε αμέσως τη βούλα!
39' - ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΑΝΕΣΤΗΣ!
Ο Τσουκαλάς πλάσαρε δυνατά στη δεξιά γωνία, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
43': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Εξαιρετική πάσα του Αραβίδη βγάζει μόνο του από δεξιά τον Μπαρμπόσα, αλλά η "λόμπα" που επιχείρησε ο Πορτογάλος (βλέποντας τον Βελλίδη εκτός εστίας) δεν ήταν καλή και πέρασε πάνω από την εστία!
44': Αποβολή του Λίλα ζητάει η ΑΕΚ, καθώς ο Αλβανός φάνηκε να κάνει "θέατρο" σε μαρκάρισμά του μέσα στην περιοχή για να πάρει πέναλτι.
45': Έπειτα από απόκρουση στην περιοχή, ο Γαρουφαλιάς έπιασε απευθείας βολέ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
45': Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
46' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Βάργκας τραυματίστηκε και στη θέση του θα μπει ο Τζεμπούρ.
46' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ
Ο Κοζορώνης θα αντικαταστήσει τον Τζημόπουλο.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
47': Ο Ίλιτς κινήθηκε έξω από την περιοχή και έπιασε ένα συρτό σουτ, αλλά ο Ανέστης έπεσε και μπλόκαρε.
49' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Σιμόες που "γκρέμισε" τον αντίπαλο του για να μη φύγει στην αντεπίθεση.
51': Καλή φάση για τον ΠΑΣ!
Μετά από σέντρα που έγινε από δεξιά, την οποία δεν μπόρεσε να απομακρύνει ο Ανέστης, η μπάλα έφτασε στο πίσω δοκάρι στον Μανιά, αλλά εκείνος αιφνιδιάστηκε και η ευκαιρία χάθηκε.
52' - Κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΣ
Την αντικρίζει ο Τσουκαλάς για ένα τάκλιν στον Σιμόες.
55' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη δέχεται ο Μάνταλος, που πήγε με υψωμένο πόδι σε μια μονομαχία με τον Γιάκο.
59' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Έπειτα από ωραία σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο Μπαρμπόσα έπιασε απευθείας σουτ -μέσα απ' την περιοχή και αριστερά- κι έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Βελλίδη!
64': Το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ δείχνει να έχει σοκάρει τον ΠΑΣ, που μοιάζει αδύναμος να αντιδράσει.
67' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Λαμπρόπουλος μπαίνει στη θέση του Μάνταλου.
73': Με τον Πογιέτ να έχει κάνει τη συνηθισμένη αλλαγή συστήματος (σε 3-5-2) η "Ένωση" κρατά με ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια το υπέρ της σκορ. Δεν απειλεί ο ΠΑΣ.
76': Ο Γαρουφαλιάς βρήκε χώρο και επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
82': Έχει κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο ο ΠΑΣ, αλλά οι όποιες απόπειρές του να επιτεθεί σταματούν έξω από την περιοχή της ΑΕΚ.
87': Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του ΠΑΣ, τα τελευταία λεπτά μοιάζουν διαδικαστικά στους "Ζωσιμάδες".
89' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Σιμόες μπαίνει ο Μπουονανότε.
89': Δεν φτάνει η ήττα στον ΠΑΣ, χάνει και τον Μανιά, που τραυματίστηκε σε προηγούμενη φάση και μεταφέρθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο.
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+2': Ο Γκάλο εκμεταλλεύεται κόντρες και πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.
90'+3': Λήξη του αγώνα.