Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sportfm.gr την εξέλιξη της εξ αναβολής αναμέτρησης, Skoda Ξάνθη-ΠΑΟΚ, για τη 16η αγωνιστική της Super League. Μετάδοση από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εξ αναβολής αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΠΑΟΚ.
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
Skoda Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Τσέναμο – Μπέρτος, Γούτας, Λισγάρας, Γουάλας – Βασιλακάκης, Λουσέρο – Νιέτο, Ορφανίδης, Σολτάνι – Καπετάνος
ΠΑΟΚ (Ίγκορ Τούντορ): Όλσεν – Κίτσιου, Τζιόλης, Τζαβέλλας, Κοροβέσης – Τσίμιροτ, Χαρίσης, Πέλκας – Σάμπο, Μυστακίδης, Αθανασιάδης.
Στον πάγκο της Ξάνθης: Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Σκουρτάι, Χερέα, Καρυπίδης, Καμαρά
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Γκολάσα, Ζάιρο, Μπερμπάτοφ, Μιγκέλ Βίτορ, Ροντρίγκες, Σαββίδης
Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς και είναι ισόβαθμος με τον Παναθηναϊκό. Θέλει τη νίκη για να πλησιάσει στη 2η θέση την ΑΕΚ που έχει 36 με αγώνα περισσότερο.
Από την άλλη πλευρά, η Ξάνθη είναι στη 13η θέση με 18 βαθμούς και με νίκη θα μπορέσει στην 9η θέση τον ΠΑΣ Γιάννινα.
Σε λίγα λεπτά η σέντρα του ματς
1' Σέντρα στο ματς
4' Πιέζει πολύ ψηλά ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά
7' Μακρινή μπαλιά του Τζαβέλλα για τον Αθανασιάδη, μπλοκάρει έγκαιρα ο Αθανασιάδης
8' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη!
Ο Νιέτο μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε την μπάλα στον Σολτάνι που βρήκε την μπάλα, αλλά η προσπάθεια του Κοροβέση αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του Όλσεν
9' Κεφαλιά του Καπετάνου, καμία ανησυχία για τον Όλσεν
11' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ από αριστερά. Ευκαιρία για μια σέντρα
Επιθετικό φάουλ του Μυστακίδη στον Μπέρτο
13' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη!
Νέα σέντρα από αριστερά του Νιέτο, ο Ορφανίδης έκανε το σουτ στην κίνηση και μπλόκαρε ο Όλσεν.
Πολλά παράπονα του Τούντορ από τον Κίτσιου
15' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Ξάνθης!
Ο Σολτάνι βγήκε τετ-α-τετ με τον Όλσεν, ο άσος της Ξάνθης αντί να πλασάρει πήγε να «σκοτώσει» τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και ο τελευταίος απέκρουσε, σώζοντας ακόμα μια φορά την ομάδα του.
18' Συνεχίζει το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών η Ξάνθη!
Νέα σέντρα του Νιέτο στον Σολτάνι, ο Αλγερινός έπιασε με τη μία το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ
20' Κίτρινη κάρτα στον Χαρίση για τάκλιν στον Γουάλας.
23' Δεν υπάρχουν αυτά που χάνει η Ξάνθη!
Απίστευτο τετ-α-τετ Ορφανίδη με Όλσεν και ο Σουηδός απέκρουσε και πάλι
25' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση
28' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ!
Γύρισμα του Κοροβέση του στο άξονα της μεγάλης περιοχής, ο Μυστακίδης πιάνει το αριστερό σουτ με τη μία και η μπάλα χτυπά στο δεξί δοκάρι του Τσέναμο
31' Γκολ ο ΠΑΟΚ με τον Μυστακίδη!
Τρομερή σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, πιο εντυπωσιακή κεφαλιά του Μυστακίδη και η μπάλα καταλήγει στην αριστερή γωνιά του Τσέναμο. 0-1 προηγείται ο ΠΑΟΚ!
38' Σουτ του Λουσέρο, η μπάλα άουτ.
43' Διακοπή στην αναμέτρηση, αφού ο Μυστακίδης έχει χτυπήσει στο κεφάλι.
44' Αρχίζει εκ νέου το παιχνίδι
45' Κίτρινη κάρτα στον Τσίμιροτ για τράβηγμα φανέλας του Ορφανίδη
45'+1' Σουτ του Νιέτο, μπλοκάρει και πάλι ο Νιέτο
Λήξη α' ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-0 της Ξάνθης σε ένα ματς με πολλές ευκαιρίες και εξαιρετικό ρυθμό.
46' Έναρξη β' ημιχρόνου, με τον Βίτορ να παίρνει τη θέση του Σάμπο από πλευράς ΠΑΟΚ.
49' Δοκάρι για την Ξάνθη!
Κεφαλιά του Καπετάνου, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Όλσεν!
57' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!
Πρώτη κεφαλιά του Τζαβέλλα από κόρνερ του Πέλκα και ο Αθανασιάδης που μπήκε στην πορεία της μπάλας προ κενής εστίας, στέλνει την μπάλα άουτ.
58' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Εκτός ο Πέλκας, μέσα ο Γκάρι Ροντρίγκες
58' Αλλαγή και για την Ξάνθη. Εκτός ο Νιέτο, μέσα ο Τριάδης
63' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη, αναγκαστική: Εκτός ο Βασιλακάκης, μέσα ο Ερέα
66' Κίτρινη κάρτα στον Ορφανίδη
69' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα.
72' Αλλαγή για την Ξάνθη. Αποχωρεί ο Καπετάνος και μπαίνει ο Σκούρτης
75' Κίτρινη κάρτα στον Ροντρίγκες
77' Κίτρινη κάρτα στον Τριάδη
Πέντε λεπτά ακόμη για την ολοκλήρωση των 90'. Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να προηγείται της Ξάνθης με 1-0 χάρις στο τέρμα του Μυστακίδη από το 31'.
87' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζάιρο αντί του σκόρερ Μυστακίδη.
Συμπληρώθηκαν τα 90'. Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+1' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη!
Ο Τριάδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σολτάνι έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Όλσεν, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
90'+5' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.
Ο Ροντρίγκες πήρε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, πέρασε Λουσέρο και Λισγάρα, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
Λήξη της αναμέτρησης! Ξάνθη και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στα Πηγάδια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Μυστακίδη στο 31' αλλά η Ξάνθη έφθασε στην ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Σολτάνι.