Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός

Με βασικό και πάλι τον Εσιέν (και διαθέσιμο τον Εβαντζελίστα) ο Παναθηναϊκός θέλει να κάνει ένα νέο ξεκίνημα στην παραδοσιακά δύσκολη έδρα του Λεβαδειακού.
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι του Λεβαδειακού με τον Παναθηναϊκό για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας...
Χωρίς περιθώρια για άλλη απώλεια μετά την ισοπαλία με τον Πανιώνιο, οι "πράσινοι" θέλουν να κάνουν ένα καινούργιο ξεκίνημα στη Λιβαδειά.
Με βασικό και πάλι τον Μάικλ Εσιέν (και τον Λούκας Εβαντζελίστα για πρώτη φορά στον πάγκο) το "τριφύλλι" θα προσπαθήσει να ξεπεράσει το εμπόδιο του υπολογίσιμου Λεβαδειακού και να εκμεταλλευτεί τις βαθμολογικές απώλειες που θα προκύψουν από το ΑΕΚ-ΠΑΟΚ.
Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, θα προσπαθήσουν να συνεχίσουν την εξαιρετική πορεία τους που περιγράφεται από τη μια μόλις ήττα που έχουν στα έξι τελευταία παιχνίδια τους (κι αυτή από τον Ολυμπιακό στο "Καραϊσκάκη").
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων...
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Εσιέν, Κουτρουμπής, Αμπέντ, Μπεργκ, Ζέκα, Καλτσάς, Τελάντερ, Μέστο, Μπουμάλ, Πράνιτς
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Τσιντώτας, Στάθης, Μπεν, Μαχαίρας, Μουλόπουλος, Μεντί, Μανωλάς, Γιάχιτς, Μερεμπασβίλι, Μάντζιος, Νικολάου
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Βερέμκο, Γιακουμάκης, Ντομοβτσίσκι, Τριποτσέρης, Παππάς, Μίνγκας, Μάγκας.
Αναπληρωματικοί για τους "πράσινους" οι: Κοτσόλης, Λαγός, Κλωναρίδης, Ταυλαρίδης, Νάνο, Πέτριτς, Εβαντζελίστα.
Ούτε στη Λιβαδειά θα παίξει μόνος του ο Παναθηναϊκός, καθώς υπολογίζεται ότι περισσότερο από 2.000 φίλοι του από την Αθήνα και τις γύρω περιοχές θα βρίσκονται στο γήπεδο.
Δεν τίθεται κανένα θέμα μη διεξαγωγής του αγώνα, αφού υπάρχει μεν κρύο, αλλά όχι τα ακραία καιρικά φαινόμενα που ανέβαλαν δεύτερη φορά το Λεβαδειακός-Ατρόμητος.
Λίγα λεπτά πριν τη σέντρα, οι οπαδοί του Παναθηναϊκού πυκνώνουν στην εξέδρα, με τα συνθήματά τους να καταφέρονται κατά κύριο λόγο εναντίον του Σταύρου Κοντονή.
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Με τις λευκές εμφανίσεις ο Παναθηναϊκός, με τις μπλε ο Λεβαδειακός.
Σέντρα στο ματς
2' Η μπάλα περνάει από όλους, ο Μπεργκ προσπαθεί εξ΄επαφής να την σπρώξει στα δίχτυα, αλλά ο Τσιτνώτας δεν αιφνιδιάζεται και μπλοκάρει την ύστατη στιγμή.
4' Διαγώνιο σουτ του Μπουμάλ που συνέκλινε, στην αγκαλιά του Τσιντώτα η μπάλα
Προσπαθεί να κάνει παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ψάχνεται κυρίως από τα πλάγια και περισσότερο από τη δεξιά πλευρά.
11' Σουτ του Μπουμάλ λίγο έξω από την περιοχή και με το αριστερό, φεύγει δίπλα απ' τα δοκάρια του Τσιντώτα η μπάλα.
15' Εκτέλεση κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, ο Κουτρουμπής αιφνιδιάζεται και δεν μπορεί να πιάσει από κοντά την κεφαλιά.
Παραμένει ίδια η εικόνα του αγώνα. Πιέζει ο Παναθηναϊκός, παθητικό ρόλο ο Λεβαδειακός.
Εξαιρετικός μέχρι τώρα ο Μπουμάλ, κινείται πότε δεξιά, πότε αριστερά και προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγματα.
20' Κοντινή κεφαλιά του Μπεργκ στο δεύτερο δοκάρι (μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ), μόλις άουτ η μπάλα!
27' Αδύναμο σουτ του Μερεμπασβίλι, φεύγει άουτ η μπάλα δίχως να ανησυχήσει ο Στιλ.
Συμπληρώσαμε μισή ώρα αγώνα στην Λιβαδειά. Χωρίς τις μεγάλες φάσεις στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει εύκολα διαδρόμους. Αμπέντ και Καλτσάς δεν έχουν μπει ακόμα στο «κόλπο».
33' Παραλίγο αυτογκόλ για τον Λεβαδειακό!. Ο Μπουμάλ επιχειρεί ακόμα μια γλυκιά σέντρα στο ματς, ο Μουλόπουλος βάζει το κεφάλι του για να απομακρύνει, για καλή του τύχη ο Τσιντώτας είναι σε καλή θέση και μπλοκάρει.
35' Εκτέλεση κόρνερ, ο Τελάντερ δείχνει να ανατρέπεται από τον Τζάκσον Μεντί, οι παίκτες του Παναθηναϊκού ζητούν πέναλτι όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης Δημητρόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
37' Δυνατό σουτ του Μαχαίρα, ο Στιλ αποκρούει με τις γροθιές!
39' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
Ο Τσιτνώντας λέει "όχι" σε κοντινό σουτ του Κουτρουμπή (από εκτέλεση κόρνερ), στην εξέλιξη της φάσης κι ενώ η μπάλα δεν απομακρυνόταν από την περιοχή του Λεβαδειακού, ο Εσιέν κάνει την προβολή σε κενή εστία ουσιαστικά, αλλά σημαδεύει μόλις άουτ.
40' Καλό σουτ του Αμπέντ, άουτ η μπάλα
41' Κι άλλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ βγαίνει από τα αριστερά, πιάνει ένα δυνατό ξερό σουτ, αλλά ο Τσιντώτας μπλοκάρει.
44' Κίτρινη κάρτα στον Μεντί
Ημίχρονο στη Λιβαδειά. Στο 0-0 οι δύο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να είναι εμφανώς καλύτερος και να ‘χει χάσει κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ.
Μίνι καθυστέρηση στην έναρξη του δεύτερου μέρους, καθώς ο διαιτητής Δημητρόπουλος ζητά να κατέβει ένα πανό από την πράσινη εξέδρα, με υβριστικό περιεχόμενο κατά του Σταύρου Κοντονή.
Συνεχίζονται οι διαβουλεύσεις μεταξύ του ρέφερι και των ανθρώπων του Παναθηναϊκού.
Ζέκα, Μπεργκ και Πράνιτς πάνε προς τον κόσμο για να τους ηρεμήσουν και να κατέβει το πανό...
"Δεν κατεβαίνει το πανί" φωνάζει ο κόσμος του Παναθηναϊκού!
Ο Δημητρόπουλος καλεί τις δύο ομάδες να μπουν στα αποδυτήρια απο τη στιγμή που δεν κατεβαίνει το πανό!
Προσωρινή διακοπή στην αναμέτρηση και... αναμένουμε εξελίξεις!
«Είναι ένα θέμα που δεν είναι στην αρμοδιότητά μας. Οφείλουμε να περιμένουμε την απόφαση των διαιτητών», είπε ο Άκης Μάντζιος για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί.
"Με τον λαό του ΠΑΟ δεν τα έβαλε κανείς, αριστερέ φασίστα να πας να γα...." αναφέρει το ένα πανό της πράσινης εξέδρας με αποδέκτη τον Κοντονή
Στη φυσούνα του γηπέδου το διαιτητικό τρίο και οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού συζητούν το τι μέλλει γενέσθαι.
Ο διαιτητής Δημητρόπολος επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο
Οι φίλοι του Παναθηναϊκού "έκρυψαν" το κομμάτι του πανό που είχε υβριστικό περιεχόμενο. Ο ρέφερι, βέβαια, της αναμέτρησης ξεκαθάρισε πως αν πέσει ξανά το πανό και εμφανιστεί το υβριστικό περιεχόμενο, τότε θα διακόψει εκ νέου το ματς.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
47' Βολίδα του Εσιέν από μακριά, με δυσκολία ο Τσιντώτας διώχνει σε κόρνερ
50' Εν κινήσει βολέ του Πράνιτς, ξανά σε ετοιμότητα ο Τσιντώτας διώχνει με τις γροθιές του!
Επιθετικά έχει ξεκινήσει και το δεύτερο 45λεπτο ο Παναθηναϊκός, απλώς αμύνεται ο Λεβαδειακός..
52' Έξω ο Νικολάου για τον Λεβαδειακό, μέσα ο Μάγκας.
«Λουκέτο βάλε στη Βουλή, η θύρα 13 θα μείνει ανοιχτή» γράφει ένα άλλο πανό των οπαδών του Παναθηναϊκού.
56' Γυρίζει το σώμα του μέσα στην περιοχή ο Μπεργκ, πιάνει δυνατό σουτ, αλλά σημαδεύει πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα.
57' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 0-1
Ο Μπουμάλ -ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού- ελίσσεται εκπληκτικά μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού, την κατάλληλη στιγμή γυρίζει στον Μπεργκ κι αυτός από κοντά λύνει το γόρδιο δεσμό!
62' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Πέτριτς μπαίνει αντί του Μπεργκ (που αποθεώνεται). Δείχνει να αντιμετωπίζει κι ένα πρόβλημα στον δικέφαλο ο Σουηδός.
63' Αλλαγή και για τον Λεβαδειακό. Ο Γιακουμάκης παίρνει τη θέση του Μουλόπουλου.
64' Καλή στιγμή για τους Βοιωτούς. Ξεδιπλώθηκαν γρήγορα στον αιφνιδιασμό από τα αριστερά, βγήκε η σέντρα για τον Μερεμπασβίλι μέσα στην περιοχή, ο Γεωργιανός έπιασε δύσκολο εν κινήσει βολέ, με την μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ.
Ο Μπεν πέφτει στην περιοχή του Παναθηναϊκού και αντικρίζει κίτρινη κάρτα από τον Δημητρόπουλο για θέατρο. Στη φάση ήταν με αντίπαλο τον Μέστο, αλλά ο Ιταλός μπακ του τριφυλλιού δεν τον παρεμποδίζει.
Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Λεβαδειακός, με τον Παναθηναϊκό να 'χει δώσει μέτρα.
70' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καλτσάς φεύγει, ο Εβαντζελίστα μπαίνει με τον Βραζιλιάνο να κάνει ντεμπούτο με την φανέλα του Παναθηναϊκού.
72' Ο Πέτριτς πέφτει στην περιοχή του Λεβαδειακού, δεν υπάρχει παράβαση και στη συνέχεια δίνεται χέρι του ίδιου, καθώς έπιασε την μπάλα.
74' Κίτρινη κάρτα στον Στάθη του Λεβαδειακού
75' Μέσα ο Μίνγκας, έξω ο Μερεμπασβίλι για τον Λεβαδειακό
78' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 0-2
Εξαιρετική ενέργεια του Μέστο από τα δεξιά, γυρίζει παράλληλα, ο Πέτριτς αφήνει την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Εσιέν που ερχόταν με φόρα... τινάζει τα δίχτυα για το 2-0 και το πρώτο δικό του γκολ!
80' Εξαιρετικό σουτ του Μαχαίρα λίγο έξω από την περιοχή, ο Στιλ το βγάζει εντυπωσιακά!
80' Αποχωρεί ο Εσιέν από τον αγωνιστικό χώρο, μπαίνει ο Ταυλαρίδης
83' Νέα καλή επέμβαση του Στιλ που έπεσε στη γωνία του και σταμάτησε τον Γιακουμάκη που έπιασε ωραίο σουτ!
85' Κίτρινη κάρτα στον Αμπέντ που σταμάτησε αντικανονικά τον αντίπαλό του.
87' Σουτ εν κινήσει του Μπουμάλ μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Τσιντώτας.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. Μόλις μπήκαμε σ' αυτά.
Λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός παίρνει τη νίκη με 2-0 κόντρα στον Λεβαδειακό, χάρη στα δύο τέρματα των Μπεργκ και Εσιέν. Εξαιρετικός ξανά ο Μπουμάλ, ντεμπούτο για τον Εβαντζελίστα.