ΑΕΚ-Ηρακλής 4-1

Με ένα αυτογκόλ του Ζιαμπάρη, δυο τέρματα των Κολοβέτσιου-Πλατέλλα κι ένα πέναλτι του Αραβίδη, η ΑΕΚ (που έπαιζε με 10 από το 35’ λόγω αποβολής του Μπακάκη) επικράτησε 4-1 του Ηρακλή. Μείωσε ο Βέλλιος

18:54
Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ηρακλή στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τη φάση των "8" του κυπέλλου Ελλάδας.
19:24
ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Τσιλιανίδης, Πασάς, Βέλλιος
19:25
ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπουονανότε, Τζεμπούρ
19:25
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Ντούνης, Γκάλο, Σβάρνας, Ντίντακ, Μπαρμπόσα, Βάργκας, Αραβίδης.
19:26
Αναπληρωματικοί για τον "Γηραιό" οι: Περνίς, Τσότρας, Πουρτουλίδης, Ζαμπάζης, Μπουλούτ, Λουκίνας, Αμαραντίδης.
19:31
1': Έναρξη του αγώνα.
19:32
1': Καλή φάση για τον Ηρακλή.
19:33
Έπειτα από πάσα του Βέλλιου, ο Πασάς σούταρε στην κίνηση, από θέση μέσα αριστερά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
19:37
2': Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ. Ο Μπακάκης σούταρε δυνατά, η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του πεσμένου Μπαρτολίνι και ακόμα και αν βρήκε στο χέρι του (που δεν φαίνεται καθαρά) δεν υπήρχε πρόθεση.
19:37
7' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ
19:39
Σε εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από τον άξονα, ο Ζιαμπάρης έβαλε το πόδι στην πορεία της μπάλας και αλλάζοντας την πορεία της, ξεγέλασε τον Χουάντερσον και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.
19:45
15': Ευκαιρία για την ΑΕΚ.
19:46
Μετά από κάθετη πάσα του Μπουονανότε και απευθείας γύρισμα του Μάνταλου από αριστερά, ο Τζεμπούρ δεν πρόλαβε να βάλει καλά την προβολή και να σπρώξει από κοντά την μπάλα στην εστία.
19:54
20': Φωνάζει για πέναλτι ο Ηρακλής. Ο Βέλλιος έπιασε κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε εξ επαφής στο χέρι του Λαμπρόπουλου, που δεν έμοιαζε πάντως να είναι προτεταμένο.
19:58
28' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
20:00
Τη βλέπει ο Μπακάκης για ένα μαρκάρισμα στον Σαραμαντά. Πάντως ο διαιτητής δεν έχει δίκιο, καθώς ο Μπακάκης βρήκε μπάλα στη μονομαχία.
20:03
32' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ
20:04
Τη δέχεται ο Μπακάκης, που έκανε ένα τάκλιν στον Σαραμαντά, με το οποίο δεν βρήκε την μπάλα, αλλά τον αντίπαλό του. Σωστή η δεύτερη κίτρινη από τον Δελφάκη, αλλά οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτύρονται (δικαιολογημένα) για την πρώτη.
20:06
35' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
20:06
Στη θέση του Μπουονανότε μπαίνει ο Γκάλο.
20:10
39': Έπειτα από ωραίο συνδυασμό των παικτών της ΑΕΚ και στρώσιμο του Μάνταλου, ο Σιμόες έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί "Γ" του Χουάντερσον.
20:11
40': Ο Δελφάκης διακόπτει προσωρινά το παιχνίδι εξαιτίας συνθημάτων που ακούγονται εναντίον του από την εξέδρα. Αφού ζήτησε να γίνουν συστάσεις από τα μεγάφωνα, το ματς ξεκίνησε πάλι.
20:16
45': Δυο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
20:17
45'+2' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ
20:20
Έπειτα από σέντρα του Γκάλο από δεξιά και κεφαλιά του Γιόχανσον, ο Κολοβέτσιος πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και (ευρισκόμενος οριακά στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό του Ηρακλή) πλασάρει τον Χουάντερσον.
20:21
45'+3': Λήξη του ημιχρόνου.
20:34
46' - Αλλαγή για τον Ηρακλή
20:35
Ο Μπουλούτ θα περάσει στη θέση του Ιντζόγλου.
20:35
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
20:39
47': Μετά από πάσα του Πλατέλλα, ο Τζεμπούρ έφυγε μόνος του, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο ριπλέι φαίνεται ότι έστω και οριακά καλυπτόταν.
20:41
48': Ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Πασάς μπήκε από δεξιά στην περιοχή, απέφυγε τον Μπακάκη και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα κόντραρε στο στήθος του Λαμπρόπουλου κι έφυγε κόρνερ.
20:41
48': Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Ζιαμπάρης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι.
20:43
49': Πέναλτι ζητάει η ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας μπαίνει στην περιοχή και μαρκάρεται από τον Ζιαμπάρη, αλλά δεν είναι ξεκάθαρο αν πέφτει από το χέρι που όντως άπλωσε πάνω του ο αμυντικός του Ηρακλή.
20:44
52' - Κίτρινη κάρτα για τον Ηρακλή
20:44
Τη δέχεται ο Μπουκουβάλας για ένα μαρκάρισμα στον Μάνταλο.
20:49
58': Ο Σοϊλέδης πιάνει ένα σουτ από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα κοντράρει στον Ζιαμπάρη και φεύγει κόρνερ.
20:50
60' - Αλλαγή για τον Ηρακλή
20:51
Ο Λουκίνας αντικαθιστά τον Τσιλιανίδη.
20:56
66' - Κίτρινη κάρτα για τον Ηρακλή
20:56
Την αντικρίζει ο Ζιαμπάρης, που έκανε ένα δυνατό τάκλιν στον Τζεμπούρ.
20:57
67'- Αλλαγή για την ΑΕΚ
20:57
Στη θέση του Τζεμπούρ μπαίνει ο Αραβίδης.
20:59
68': Ο Γκάλο εκμεταλλεύεται τις κόντρες και σουτάρει από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα κοντράρει και φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
21:02
72' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ
21:04
Ο Πλατέλλας έκανε όμορφη ατομική ενέργεια κι έπιασε ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει στα πόδια αμυντικού και παίρνοντας εντελώς διαφορετική πορεία να καταλήγει στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα!
21:05
76' - Αλλαγή για τον Ηρακλή
21:06
Ο Ζαμπάζης αντικαθιστά τον Κυριακίδη.
21:06
77' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
21:07
Στη θέση του Πλατέλλα μπαίνει ο Ντίντακ.
21:09
78': Ο Μάνταλος έφτασε έξω από την περιοχή κι έπιασε ένα συρτό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον.
21:12
81': Έπειτα από απόκρουση στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Καρασαλίδης δοκίμασε ένα μακρινό βολέ, αλλά ήταν πολύ άστοχο και πέρασε ψηλά άουτ.
21:13
83' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ
21:14
Ο Αραβίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, τσίμπησε την μπάλα από τον Χουάντερσον -στη γωνία της μεγάλης περιοχής και δεξιά- και ο τερματοφύλακας του Ηρακλή τον ανέτρεψε!
21:14
85' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ
21:15
Ο ίδιος ο Αραβίδης αναλαμβάνει την εκτέλεση και με δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία, νικά τον Χουάντερσον!
21:20
90' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ
21:21
Μετά από μακρινό σουτ του Ζαμπάζη που απέκρουσε ασθενώς στη δεξιά του γωνία ο Ανέστης, ο Βέλλιος κέρδισε την κεφαλιά από κοντά και μείωσε για τον "Γηραιό".
21:22
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
21:24
90'+3': Ο Πασάς εκτελεί πλασαριστά ένα φάουλ έξω από την περιοχή για τον Βέλλιο, αλλά το δυνατό σουτ που κάνει εκείνος μπλοκάρεται από τον Ανέστη.
21:24
90'+4': Λήξη του αγώνα.