Ατρόμητος-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε σε real time τον επαναληπτικό Κυπέλλου μεταξύ Ατρόμητου και Παναθηναϊκού στο Περιστέρι. 0-0 το πρώτο ματς στη Λεωφόρο.

18:42
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον επαναληπτικό Κυπέλλου μεταξύ Ατρόμητου και Παναθηναϊκού στο Περιστέρι
18:44
Ένα ματς που τις τελευταίες ώρες μυρίζει... μπαρούτι, μετά την απόφαση του Ατρόμητου να κλείσει το πέταλο των φιλοξενούμενων. Μια απόφαση που έφερε αλυσιδωτές αντιδράσεις, με τον Παναθηναϊκό να διαφωνεί, να καλεί σε σύσκεψη -η οποία δεν έγινε ποτέ- τους αρμόδιους φορείς και την "ατμόσφαιρα" να είναι τεταμένη.
18:46
Ενδεικτικό πως η Θύρα 13 έκανε κάλεσμα στον κόσμο του τριφυλλιού να δώσει βροντερό παρών στο Περιστέρι. Ακόμα κι αν δεν μπορέσουν -που δεν θα μπορέσουν- να μπουν στο γήπεδο, αναμένεται να είναι απέξω. Κάτι που δεδομένα δίνει τον όρο «υψηλής επικινδυνότητας» στον αγώνα.
18:46
18:46
Εικόνα από τους φίλους του Παναθηναϊκού γύρω από το γήπεδο
18:47
Οφείλουμε βέβαια να σημειώσουμε πως τα πάντα είναι ήρεμα για την ώρα. Οι αποστολές των δύο ομάδων (με Αλαφούζο ο Παναθηναϊκός) βρίσκονται εδώ και λίγη ώρα στο Περιστέρι.
18:48
Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις, κλούβες, ΜΑΤ και άπαντες βρίσκονται σε επιφυλακή για τη διεξαγωγή του σημερινού αγώνα.
18:48
Πριν λίγο έγιναν γνωστές οι ενδεκάδες των δύο ομάδων. Με δύο εκπλήξεις για τον Παναθηναϊκό, δεδομένου πως Μπεργκ και Ταυλαρίδης μένουν στον πάγκο.
18:49
Ατρόμητος: Μπάρκας, Ούμπιδες, Μπίτολο, Κειτά, Φυτανίδης, Στόιτσεφ, Λαζαρίδης, Κυβρακίδης, Λε Ταλέκ, Μπρίτο, Σουμπίνιο
18:49
Παναθηναϊκός: Στιλ, Μέστο, Πράνιτς, Μολέδο, Τελάντερ, Εσιέν, Αμπέντ, Κλωναρίδης, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Καλτσάς
18:52
Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν προθέρμανση
18:52
Εκτός για τον Παναθηναϊκό είναι οι τιμωρημένοι Ζέκα-Κουτρουμπής. Έξω οι τραυματίες Σάντσεθ, Εβαντζελίστα, Μαμούτε, Μπουμάλ, Πέτριτς και ο ανέτοιμος Λέτο
18:58
Διαβάστε ΕΔΩ για την εντολή που έχει δοθεί στα ΜΑΤ.
18:59
Λίγο νωρίτερα ο Παναθηναϊκός εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία κατήγγειλε τη στάση της ΕΠΟ και της Αστυνομίας. Παράλληλα έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου για τυχόν προβοκάτσια. Διαβάστε ΕΔΩ αναλυτικά.
19:13
Το άδειο πέταλο για τους φιλοξενούμενους, όπου μερικά καθίσματα... λείπουν από τη θέση τους, μετά τα επεισόδια των οπαδών της ΑΕΚ με του Ατρόμητου.
19:22
Υπενθυμίζεται πως στην τετράδα του Κυπέλλου έχουν περάσει ήδη Ολυμπιακός και ΑΕΚ. Σήμερα θα κριθεί το τρίτο εισιτήριο, ενώ την Πέμπτη, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος μάχονται στον επαναληπτικό του 1-1 της Νέας Σμύρνης για να συμπληρωθεί το καρέ.
19:26
Το γήπεδο πάντως δεν είναι γεμάτο. Η απέναντι εξέδρα από τα επίσημα έχει πολλά άδεια καθίσματα. Όλα παραμένουν ήρεμα στο Περιστέρι
19:26
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Με λευκές εμφανίσεις ο Ατρόμητος, με πράσινες ο Παναθηναϊκός
19:30
Έναρξη της αναμέτρησης
19:32
Έχουν μπει μεμονωμένα στο γήπεδο περίπου 20-30 οπαδοί του Παναθηναϊκού. Ουδέν πρόβλημα δεν έχει δημιουργηθεί, κάθονται στην άκρη και παρακολουθούν το ματς.
19:33
Οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού διαμαρτύρονται για αγκωνιά του Κεϊτά στον Καλτσά, αλλά ο αμυντικός μέσος του Ατρόμητου δεν έχει πρόθεση να χτυπήσει τον αντίπαλό του. Ήταν φάουλ υπέρ του τριφυλλιού που δεν δόθηκε, αλλά ως εκεί
19:35
4' Ελίχθηκε ωραία ο Βιγιαφάνιες στην περιοχή του Ατρόμητου, προσπάθησε να ξεπεράσει τον Κεϊτά, αλλά τελευταία στιγμή δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια πάσα
19:37
Οι φίλοι του Παναθηναϊκού που γράψαμε νωρίτερα πως μπήκαν μεμονωμένα στο γήπεδο, αποχώρησαν τώρα -δίχως να συμβεί το παραμικρό- μετά από παρέμβαση της Αστυνομίας.
19:37
7' Παίζει πολύ από τα αριστερά στα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός, κυρίως με Βιγιαφάνιες και Αμπέντ.
19:43
11' Εκτέλεση κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, η μπάλα δεν απομακρύνεται σε πρώτη φάση από την περιοχή του Ατρόμητου, αλλά ο Εσιέν δεν προλαβαίνει να γίνει κάτοχος αυτής και εν τέλει οι κυανόλευκοι διώχνουν
19:46
14' Μεταξύ περιοχής του Παναθηναϊκού και του κέντρου ο Λε Ταλέκ κόβεται λανθασμένα για οφσάιντ σε διεκδίκηση της μπάλας. Δίπλα του πάντως δεν υπήρχε κάποιος συμπαίκτης, παρά μόνο πράσινοι που ετοιμάζονταν να απομακρύνουν.
19:47
19:47
Συμπληρώσαμε το πρώτο τέταρτο, ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή, αλλά δεν υπάρχουν φάσεις. Ιδιαίτερα κινητικοί οι Βιγιαφάνιες-Αμπέντ στα πρώτα λεπτά, είναι αυτοί που προσπαθούν να "κάνουν" παιχνίδι.
19:51
21' Εκτέλεση κόρνερ του Μέστο, δύσκολη κεφαλιά -με την μπάλα να παίρνει ύψος- του Μολέδο, κανένα πρόβλημα για τον Μπάρκα που μπλοκάρει.
19:53
23' Σωστά ο Μπρίτο κόβεται για οφσάιντ κι ενώ βγήκε τετ-α-τετ.
19:55
25' Ωραία συνεργασία των παικτών του Παναθηναϊκού, το κέρδος είναι ένα κόρνερ, αφού δεν "βγήκε" η σέντρα του Κλωναρίδη
19:55
25' Κάτι μεταξύ κεφαλιάς και ώμου από τον Μολέδο, δεν έχει δύναμη η μπάλα και φεύγει αρκετά άουτ.
19:56
19:59
Συνθήματα τα τελευταία λεπτά κατά του Γιάννη Αλαφούζου (που βρίσκεται στο γήπεδο) από τους οπαδούς του Ατρόμητου.
20:00
Φάουλ για τον Παναθηναϊκό ελαφρώς έξω από την αριστερή γωνία της περιοχής του Ατρόμητου.
20:01
Προσπαθεί για την κομπίνα ο Εσιέν, αλλά η πάσα του είναι πάρα πολύ αργή και κόβουν οι αμυντικοί του Ατρόμητου
20:01
31' Κίτρινη κάρτα στον Καλτσά που σταμάτησε αντικανονικά τον Φυτανίδη για να κόψει την αντεπίθεση των γηπεδούχων
20:04
Μίνι διακοπή στον αγώνα, καθώς προσφέρονται οι πρώτες βοήθειες στον Στόιτσεφ, ο οποίος χτύπησε στην πλάτη στην διεκδίκηση της μπάλας.
20:06
36' Κίτρινη κάρτα στον Λε Ταλέκ για διαμαρτυρία μετά από φάουλ που του χρεώθηκε στο κέντρο
20:06
20:08
38' Κόπηκε λανθασμένα για οφσάιντ ο Κλωναρίδης που έβγαινε από τα αριστερά όπως επιτίθεται ο Παναθηναϊκός
20:10
Ένας οπαδός του Ατρόμητου έχασε προς στιγμήν τις αισθήσεις του, έπεσε από τα κάγκελα, αλλά ευτυχώς είναι καλά στην υγεία του, αφότου του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες.
20:13
43' Φάση για τον Ατρόμητο
20:14
Σέντρα-σουτ του Σουμπίνιο, η μπάλα φτάνει στον Λαζαρίδη στην καρδιά της πράσινης άμυνας, αλλά δεν μπορεί να γυρίσει καλά την μπάλα και μπλοκάρει εύκολα ο Στιλ.
20:16
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο Περιστέρι. Κακό το παιχνίδι, χωρίς φάσεις, μένει το 0-0 μεταξύ των δύο ομάδων (σκορ και στη Λεωφόρο). Ο Παναθηναϊκός είχε υπεροχή μέχρι το 25-30', στη συνέχεια όμως ο Ατρόμητος ισορρόπησε και "φρέναρε" την επιθετικότητα του τριφυλλιού.
20:32
Στον αγωνιστικό χώρο βγήκαν εκ νέου οι δύο ομάδες.
20:32
Σέντρα στο δεύτερο μέρος
20:33
46' Κίτρινη κάρτα στον Εσιέν που πήγε με τα δύο πόδια στον Μπίτολο
20:40
53' Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη και φάουλ κερδίζει ο Παναθηναϊκός από αριστερά και δίπλα στη γραμμή της περιοχής
20:41
54' Άσχημη εκτέλεση από τον Βιγιαφάνιες, αρκετά άουτ η μπάλα
20:44
57' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γλυκιά σέντρα του Εσιέν, ο Κλωναρίδης πιάνει την κεφαλιά από κοντά, αλλά δεν βάζει δύναμη και μπλοκάρει ο Μπάρκας. Ήταν σε θέση οφσάιντ ο άσος του τριφυλλιού, αν και δεν σηκώθηκε η σημαία.
20:48
Ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Μπεργκ
20:49
63' Ωραία σέντρα Πράνιτς, ο Κλωναρίδης πιάνει το διαγώνιο σουτ (με την μπάλα να έχει κατεύθυνση για την εστία), αλλά κάπου κοντράρει και καταλήγει κόρνερ
20:50
64' Μέσα ο Μπεργκ, έξω ο Καλτσάς για τους πράσινους
20:52
65' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ, 1-0
20:53
Εξαιρετική σέντρα του Κιβρακίδη, ο Στόιτσεφ (τον έχασε ο Μέστο) πιάνει τρομερό εν κινήσει σουτ και κάνει το 1-0, στέλνοντας την μπάλα στη γωνιά του Στιλ! Γκολάρα για τους γηπεδούχους!
20:56
69' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Μπαίνει ο Ματέι, βγαίνει ο Σουμπίνιο
20:58
71' Σέντρα Βιγιαφάνιες, κεφαλιά του Μολέδο, δεν απειλείται ιδιαίτερα ο Μπάρκας, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του
20:58
Με το 1-0 πλέον στο Περιστέρι, ο Ατρόμητος έχει σκορ πρόκρισης. Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται ένα τέρμα για να "κλέψει" το εισιτήριο.
21:02
75' Έξω ο Λουντ, μέσα ο Βλαχοδήμος για τον Παναθηναϊκό. Ντεμπούτο για τον Έλληνα εξτρέμ.
21:02
21:07
80' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες
21:09
Αποθέωση για τον εξαιρετικό απόψε Μπρίτο, που στο 82' αφήνει τη θέση του στον Ουσέρο
21:10
83' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο
21:11
Λάθος του Παναθηναϊκού στο κέντρο, κλέβουν οι κυανόλευκοι, ο Ούμπιδες από τα αριστερά κάνει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Λε Ταλέκ πιάνει από κοντά την κεφαλιά (την ώρα που ο Στιλ είχε βγει και δεν είχε βγει), αλλά φεύγει για λίγα εκατοστά κόρνερ η μπάλα
21:15
Στο 88' στο Περιστέρι, πάντα στο 1-0. Κίτρινη κάρτα στον Μολέδο για σκληρό μαρκάρισμα. Ο Ατρόμητος είναι αγκαλιά με την πρόκριση, ο Παναθηναϊκός χρειάζεται ένα "χρυσό" γκολ.
21:17
91' Έξω ο Λε Ταλέκ, μέσα ο Παπαδόπουλος. Κερδίζει πολύτιμα δευτερόλεπτα ο Ατρόμητος
21:18
91' Μέσα ο Λαγός, έξω ο Εσιέν για τον Παναθηναϊκό
21:19
Πέφτει στην περιοχή του Ατρόμητου ο Βλαχοδήμος, δεν υπάρχει περίπτωση πέναλτι
21:20
93' Σέντρα-σουτ του Βλαχοδήμου, διώχνει σε κόρνερ ο Μπάρκας. Όλος ο κόσμος τώρα στην περιοχή του Ατρόμητου
21:20
Άουτ τελικά δόθηκε, λάθος εδώ η απόφαση του Μήτσιου.
21:22
Λήξη του αγώνα. Μεγάλη νίκη για τον Ατρόμητο με 1-0 κόντρα στον κακό Παναθηναϊκό και παίρνει το εισιτήριο για την τετράδα του Κυπέλλου. Οδυνηρός αποκλεισμός για τους πράσινους. Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ο Στόιτσεφ.