ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Παναθηναϊκό. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡFM 94.6.

14:37
Καλό μεσημέρι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Παναθηναϊκός (15:00).
14:38
Η ενδεκάδα των γηπεδούχων: Περιστερίδης, Ναδάλες, Μανιάς, Γαρουφαλιάς, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Ακόστα, Μιχαήλ, Κοζορώνης, Ίλιτς και Στρούνα.
14:38
Οι αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ηλιάδης, Σκόνδρας, Φερφελής, Λίλα, Μπέριος, Γιάκος.
14:39
Σημαντική απουσία για τους γηπεδούχους αυτή του ανέτοιμου Σταύρου Τσουκαλά, που προέρχεται από τραυματισμό.
14:39
Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Στιλ, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Πράνιτς, Μέστο, Λουντ, Ζέκα, Αμπέιντ, Καλτσάς, Βλαχοδήμος, Μπεργκ.
14:39
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Κοτσόλης, Μαμούτε, Λαγός, Μολέντο, Κλωναρίδης, Εσιέν, Νάνο.
14:40
Ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος κάνει ντεμπούτο στο βασικό σχήμα, ενώ εκτός έμεινε ο Μάικλ Εσιέν.
14:40
Ο Αντρέα Στραματσόνι δεν υπολογίζει στους τραυματίες Μπουμάλ, Σάντσεθ, Πέτριτς και Εβαντζελίστα, στον ανέτοιμο Λέτο, αλλά και στους Βιγιαφάνιες και Ταυλαρίδη που άφησε στην Αθήνα για λόγους τακτικής.
14:41
Από τη 18άδα κόπηκε, αν και ήταν στην αποστολή, ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.
14:41
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Δελφάκης από την Αρκαδία με βοηθούς τον Κωσταρά και την Κουρομπύλια. Τέταρτος είναι ο Γιάχος.
14:43
Ο αγώνας Κ20 των δύο ομάδων έληξε ισόπαλος 1-1.
14:48
Δέκα λεπτά απέμειναν για τη σέντρα. Ο καιρός είναι αρκετά καλός, αν και θα διαπιστωθεί στην πράξη σε τι κατάσταση είναι ο αγωνιστικός χώρος μετά τη χθεσινή βροχόπτωση.
14:55
Στους 13 βαθμούς η θερμοκρασία στα Γιάννενα.
14:57
Ο Παναθηναϊκός θέλει να συνέλθει από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Ατρόμητο, ενώ οι Ηπειρώτες να απομακρυνθούν κι άλλο από τις τελευταίες θέσεις.
14:58
Είναι η τέταρτη φετινή αναμέτρηση των δύο ομάδων. Στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 3-1 στη Λεωφόρο, ενώ στο Κύπελλο επικράτησε 2-1 στους Ζωσιμάδες και έχασε 1-0 στη Λεωφόρο στους «16» του θεσμού.
14:59
Στο γήπεδο οι δύο ενδεκάδες. Ανταλλάσσουν τις καθιερωμένες χειραψίες στο χώρο του κέντρου.
14:59
Μιχαήλ και Ζέκα οι δύο αρχηγοί, στο κέντρο του γηπέδου.
14:59
Όλα έτοιμα πλέον για να αρχίσει το ματς.
15:01
Άρχισε το ματς.
15:06
6' Αμπέντ-Μπεργκ συνεργάζονται και βγαίνουν γρήγορα στον αιφνιδιασμό, ο Σουηδός προτίμησε να μην σουτάρει από ελαφρώς πλάγια θέση και η μπαλιά του για τον Αλγερινό ήταν κακή
15:07
7' Συρτό, μακρινό σουτ του Βλαχοδήμου, φεύγει άουτ η μπάλα καθώς είναι αρκετά άστοχο
15:11
11' Ο Βλαχοδήμος βρέθηκε στην περιοχή του ΠΑΣ και στα δεξιά, αλλά το γύρισμά του έφυγε απευθείας άουτ. Ανοιχτό το ματς στα πρώτα λεπτά με καλό τέμπο.
15:15
Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο στους Ζωσιμάδες. Χωρίς την μεγάλη φάση, πάντα στο 0-0.
15:18
18' Ο Παναθηναϊκός σκοράρει, αλλά το γκολ δεν μετρά λόγω οφσάιντ
15:19
Σωστή η απόφαση του Δελφάκη. Ο Λουντ βρέθηκε σε διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα έφτασε στον Μπεργκ που με τακουνάκι την έστειλε στα δίχτυα, αλλά ήταν εκτεθειμένος.
15:24
24' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
15:25
Ο Βλαχοδήμος ανοίγει δίπλα του στον Καλτσά, αυτός λίγο μέσα από την περιοχή σουτάρει, αλλά ο Περιστερίδης το βγάζει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βλαχοδήμος παίρνει το ριμπάουντ και από κοντά έχει την ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΣ το βγάζει με ακόμα πιο δύσκολο τρόπο!
15:26
25' Πέναλτι που δεν δίνεται στον Παναθηναϊκό. Ο Μιχαήλ τραβάει τον Μπεργκ μέσα στην περιοχή (σε εκτέλεση κόρνερ), ο διαιτητής δεν το δίνει και το ματς συνεχίζεται.
15:27
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 0-1
15:28
Γέμισμα του Καλτσά από την άμυνα στην επίθεση, ο Στρούνα κάνει... μυθικό λάθος (την ώρα που ο Περιστερίδης είχε βγει μακριά από την εστία του για να διώξει) και αντί να απομακρύνει την μπάλα, την.. στρώνει στον Βλαχοδήμο, ο οποίος κυνήγησε την φάση με εντυπωσιακό σπριντ και σε κενή εστία έγραψε το 0-1!
15:30
Πρώτο γκολ για τον Βλαχοδήμο με την φανέλα του Παναθηναϊκού, στη δεύτερη συμμετοχή του.
15:31
29' Ο Στιλ μπλόκαρε εύκολα το διαγώνιο αδύναμο σουτ του Ίλιτς που μπήκε στην περιοή
15:33
31' Φάση διαρκείας στα καρέ του Παναθηναϊκού, εν τέλει βγαίνει το σουτ από τον Καρανίκα, με την μπάλα να έχει κατεύθυνση για τα δίχτυα, αλλά το σώμα του Τελάντερ να μπαίνει... μπροστά. Με τα "πολλά" οι πράσινοι απομάκρυναν τον κίνδυνο
15:36
36' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα για μαρκάρισμα στον Μανιά.
15:40
39' Ο Μπεργκ βγαίνει ωραία από τα δεξιά, γεμίζει εξίσου όμορφα στην περιοχή του ΠΑΣ, αλλά ο Λουντ δεν μπορεί να κοντρολάρει την μπάλα και χάνει την ευκαιρία
15:40
40' ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ Ο ΖΕΚΑ
15:40
Μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνει τον Παναθηναϊκό με δέκα!
15:43
42' Κεφαλιά του Μπεργκ στο δεύτερο δοκάρι (από μπαλιά του Κουτρουμπή), πάνω απ' τα δοκάρια του ΠΑΣ η μπάλα
15:44
15:45
Ο Στραματσόνι διαμαρτύρεται έντονα στον 4ο το τελευταίο πεντάλεπτο, για δύο μαρκαρίσματα του Καρανίκα στον Μπεργκ που δεν τιμωρήθηκαν με κίτρινη κάρτα.
15:46
Ημίχρονο στους Ζωσιμάδες. Ο Παναθηναϊκός προηγείται 1-0 του ΠΑΣ με γκολ του Βλαχοδήμου. Από το 40' με δέκα οι πράσινοι λόγω αποβολής του Ζέκα.
16:03
Ξεκίνησε το 2ο μέρος
16:06
49' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Σέντρα από τα αριστερά, εν κινήσει σουτ του Ακόστα από καλή θέση, φεύγει άουτ η μπάλα!
16:09
52' Μέσα ο Γιάκος, έξω ο Κοζορώνης για τον ΠΑΣ
16:10
53' Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα που πήγε επικίνδυνα πάνω στον Αμπέντ, στη διεκδίκηση της μπάλας
16:11
53' Δίνεται και στον Αμπέντ κίτρινη που πήγε να κινηθεί απειλητικά προς αντίπαλο για το μαρκάρισμα.
16:11
54' Κίτρινη κάρτα στον Τελάντερ που σταμάτησε αντικανονικά τον Ίλιτς, καθώς έβγαινε στον αιφνιδιασμό
16:12
55' Φάση για τον ΠΑΣ και μεγάλη επέμβαση του Στιλ
16:13
Ψιλοκρεμαστή κεφαλιά από κοντά του Μανιά, ο Στιλ ψηλά στη γωνία του και με δυσκολία κρατάει το 0-1 για τον Παναθηναϊκό.
16:16
56' Δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Μπεργκ, ούτε φάουλ δεν δίνει ο διαιτητής.
16:16
58' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μέσα Κλωναρίδης και Λαγός, έξω Καλτσάς και Βλαχοδήμος
16:20
62' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
16:20
Ο Κλωναρίδης κάνει τρομερή κούρσα από τα αριστερά και πολύ κάτω από το κέντρο, ξεπερνά δύο αντιπάλους με μεγάλη ταχύτητα (μπήκε πριν λίγο στο ματς), βγαίνει απέναντι από τον Περιστερίδη, αλλά στο τετ-α-τετ κάνει άψυχο πλασέ και χάνει την ευκαιρία να κλειδώσει το τρίποντο.
16:21
64' Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες. Ο Νάνο αφήνει τη θέση του στον Πράνιτς, που αντιμετωπίζει ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού. Ο Φερφελής πέρασε αντί του Γαρουφαλλιά για τους Ηπειρώτες.
16:22
65' Κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα που σταμάτησε αντικανονικά τον Λουντ
16:23
66' Σουτ του Αμπέντ μέσα από την περιοχή, βρίσκει στα σώματα η μπάλα και απομακρύνεται
16:25
Αποβάλλεται από τον πάγκο ο άμεσος συνεργάτης του Στραματσόνι. Κίτρινη και στον Πράνιτς για διαμαρτυρία κι ενώ έχει γίνει αλλαγή
16:26
69' Μέσα ο Ηλιάδης, έξω ο Στρούνα για τους γηπεδούχους. Ολοκληρώθηκαν και οι τρεις αλλαγές εκατέρωθεν
16:27
Λίγο νωρίτερα στο 68' έγινε η μπαλιά στην περιοχή του ΠΑΣ, ο Φερφελής κοντρόλαρε με το χέρι. Πέναλτι που δεν δίνει ο Δελφάκης.
16:29
Στο τελευταίο 20λεπτο στους Ζωσιμάδες. Πιέζει ο ΠΑΣ για το γκολ της ισοφάρισης, αντέχει με σχετική άνεση για την ώρα ο Παναθηναϊκός που παίζει με δέκα από το 40'.
16:31
74' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ
16:32
Μέσα στην περιοχή ο Ίλιτς, δίνει πάσα στον Φερφελή, ο οποίος από κοντά και αφύλαχτος σημαδεύει άουτ!
16:32
75' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό για διαμαρτυρία σε μη υπόδειξη φάουλ στον Μέστο.
16:33
76' Ακόμα μια κίτρινη στο ματς. Την βλέπει ο Ίλιτς για θέατρο στην περιοχή του Παναθηναϊκού
16:39
82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 0-2
16:40
Εκπληκτική μπαλιά του Κλωναρίδη από τα αριστερά, ο Μπεργκ στην καρδιά της άμυνας πιάνει πανέμορφη κεφαλιά και κάνει το 0-2, κλειδώνοντας -λογικά- τους τρεις βαθμούς.
16:46
Στο 89' το ματς, ελέγχει την κατάσταση ο Παναθηναϊκός
16:48
91' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 0-3
16:49
Εκπληκτικός ξανά ο Κλωναρίδης φεύγει... σφαίρα στον αιφνιδιασμό, ξεπερνά με ωραία ντρίμπλα τον Περιστερίδη, την κατάλληλη στιγμή γυρνά στον Μπεργκ κι αυτός εκτελεί άνετος για το 0-3!
16:51
Λήξη του ματς. Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό με σκορ 3-0, λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό του στο Κύπελλο. Βλαχοδήμος και δις ο Μπεργκ οι σκόρερ, αποβλήθηκε στο 40' ο Ζέκα.