Skoda Ξάνθη-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Παρακολουθήστε live από το control room του sportfm.gr, την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Skoda Ξάνθη και τον Αστέρα Τρίπολης με την οποία ολοκληρώνεται η 22η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από το ΣΠΟΡ FM 94.6.
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Skoda Ξάνθη και τον Αστέρα Τρίπολης με την οποία ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη 10η θέση με 25 βαθμούς, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι είναι στην 6η θέση με 31 βαθμούς
Στο ματς του α' γύρου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με τον Αστέρα να ανοίγει το σκορ με γκολ του Βασίλη Σκουρτάι (σήμερα παίκτης της Ξάνθης) ενώ οι Ακρίτες εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή (αποβολή του Τορμένα στο 55') και ισοφάρισαν με τον Νιέτο.
Ας περάσουμε στις ενδεκάδες των δύο ομάδων:
Skoda Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος – Μπέρτος, Λισγάρας, Καρυπίδης, Μπαξεβανίδης – Βασιλακάκης, Λουσέρο – Σολτάνι, Ορφανίδης, Νιέτο - Σκουρτάι
Στον πάγκο: Γκαραβέλης, Παπαστεριανός, Φλίσκας, Γούτας, Καπετάνος, Γκόμες, Ντιμιτρόφ
Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Μπαντής – Κιτοκό, Ζησόπουλος, Αλόκο, Γιαννούλης – Ντουντού, Χαμντανί – Μάσα, Μπερτόλιο, Μούκαμ - Γιάννου
Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Κουρμπέλης, Τσάβες, Λούι, Ιωαννίδης, Στανισάβλιεβιτς, Σανκαρέ
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ιωάννης Παπαδόπουλος, α’ βοηθός ο Νικόλαος Γεωργαράκος, β’ ο Γεώργιος Σταυρουλάκης και 4ος διαιτητής ο Σπυρίδων Σελιμός
Αυτή τη στιγμή οι παίκτες κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
1' Στη σέντρα οι παίκτες του Αστέρα και έναρξη του ματς
2' Πρώτη δημιουργία επίθεσης από τον Αστέρα από τη δεξιά πτέρυγα, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
6' Πολλές λανθασμένες πάσες στο χώρο της μεσαίας γραμμής από τους παίκτες και των δύο ομάδων
10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ νευρικές και το ματς να μην έχει καθόλου ρυθμό.
13' Κίτρινη κάρτα στον Ορφανίδη για κράτημα στον Μπερτόλιο
16' Εξαιρετικό τάκλιν του Μπέρτου στον Μάσα, πριν ο Αργεντινός πλασάρει τον Ζαρόπουλο. Επικίνδυνη φάση που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι.
19' Φάουλ από καλή θέση και πλάγια για τον Αστέρα. Απομακρύνει η άμυνα της Ξάνθης
22' Κίτρινη κάρτα στον Ντουντού για μαρκάρισμα στον Μπέρτο.
26' Πρώτη τελική για την Ξάνθη. Ο Σκουρτάι σούταρε έξω από την περιοχή, κανένα πρόβλημα για τον Μπαντή να μπλοκάρει.
27' Στο 67% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Αστέρα Τρίπολης
27' Σουτ του Μούκαμ από πολύ μακριά, η μπάλα πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Ζαρόπουλου
33' Ένα από τα χειρότερα ημίχρονα στη φετινή Super League αυτό ανάμεσα στην Ξάνθη και την Τρίπολη...
35' Απίστευτη ευκαιρία για τους παίκτες της Ξάνθης που τα «θαλάσσωσαν» σε μια εξαιρετική προοπτική.
Ο Ντουντού πήρε την πάσα από τον Μπαντή, αλλά έχασε την μπάλα από τον Βασιλακάκη. Τρεις παίκτες της Ξάνθης βρέθηκαν απέναντι σε έναν αμυντικό του Αστέρα, αλλά ο Σκουρτάι καθυστέρησε υπερβολικά, δίνοντας τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να απομακρύνουν.
42' Κίτρινη κάρτα στον Κιτοκό για επικίνδυνο παιχνίδι πάνω στον Νιέτο
Λήξη α' ημιχρόνου με το 0-0 να είναι ενδεικτικό της ποιότητας του σημερινού ματς...
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
52' Σουτ του Γιάννου έξω από την περιοχή, κατ' ευθείαν στην αγκαλιά του Ζαρόπουλου
53' Τρομερή ευκαιρία για την Ξάνθη!
Ο Βασιλακάκης από τα δεξιά γυρίζει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι που είναι ο Ορφανίδης, αλλά το πλασέ με το αριστερό απέκρουσε ο Μπαντής
55' Απίστευτη ατομική ενέργεια του Μπερτόλιο που πέρασε δύο παίκτες της Ξάνθης, αλλά καθυστέρησε να πλασάρει και οι αμυντικοί των γηπεδούχων απομάκρυναν
57' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Ορφανίδης, στη θέση του ο Παπαστεριανός
60' Κίτρινη κάρτα στον Καρυπίδη για μαρκάρισμα στον Μπερτόλιο
65' Ο διαιτητής της αναμέτρησης διώχνει από τον πάγκο του Αστέρα Τρίπολης τον προπονητή τερματοφυλάκων για διαμαρτυρία.
66' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Σκουρτάι, μέσα ο Καπετάνος.
68' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη για φάουλ στον Μούκαμ
72' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα. Στη θέση του Μάσα μπαίνει ο Ιωαννίδης
73' Δικαιολογημένα παράπονα από την Ξάνθη! Ο Νιέτο βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπαντή, ο τερματοφύλακας του Αστέρα τον ανέτρεψε έξω από την περιοχή με τη φόρα που βγήκε, αλλά ο ρέφερι δεν υπέδειξε την παράβαση.
74' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Νιέτο, μέσα ο Κρίστοφερ.
76' Ακόμα μία λανθασμένη (μη) απόφαση του διαιτητή! Ο Ιωαννίδης «τσίμπησε» την μπάλα μέσα στην περιοχή της Ξάνθης, ανατράπηκε ολοφάνερα από τον Κρίστοφερ, ωστόσο δεν καταλογίστηκε το πέναλτι
77' Αλλαγή για τον Αστέρα. Στη θέση του Ντουντού, ο Σανκαρέ
80' Κίτρινη κάρτα σε Βασιλακάκη και Αλόκο για μεταξύ τους αψιμαχία
83' Κίτρινη κάρτα στον Μούκαμ για μαρκάρισμα στον Σολτάνι
87' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ζησόπουλος με γυριστό προσπάθησε να νικήσει τον Ζαρόπουλο, αλλά ο γκολκίπερ της Ξάνθης ήταν σε ετοιμότητα και στη σωστή θέση και μπλόκαρε.
88' Τελευταία αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Λούι μπαίνει στη θέση του Μπερτόλιο
89' Ακόμα ένα πέναλτι που αρνείται στον Αστέρα ο Παπαδόπουλος, με τον Μπέρτο να ανατρέπει τον Μούκαμ, αλλά ο ρέφερι δείχνει να συνεχιστεί το ματς.
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
Λήξη της αναμέτρησης με Ξάνθη και Αστέρα να μένουν στο 0-0, αλλά αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο ρέφερι Παπαδόπουλος που δεν έδωσε φάουλ υπέρ της Ξάνθης εκατοστά έξω από την περιοχή του Αστέρα σε μια φάση που μπορούσε να αποβληθεί ο Μπαντής, ενώ σε δύο φάσεις δεν έδωσε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων.