Πλατανιάς-Παναιτωλικός 1-1

Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πλατανιάς-Παναιτωλικός για την 23η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά μέσω του ΣΠΟΡ FM 94,6.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Πλατανιάς-Παναιτωλικός, για την 23η αγωνιστική της Super League.
Οι δύο ομάδες προέρχονται από νίκη στο πρωτάθλημα επί Πανθρακικού και Λεβαδειακού, με τους Κρητικούς να είναι στην 8η θέση και τους φιλοξενούμενοι βρίσκεται ακριβώς από πάνω τους.
Με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά εξασφάλισαν την παρουσία της στην κατηγορία και την επόμενη σεζόν.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Σελίν, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Γουνδουλάκης, Αποστολόπουλος, Μιλούνοβιτς, Ράμος
Στον πάγκο των Κρητικών οι Κοκκαλάς, Ιτούα, Δημήτρης, Ντίνας, Τσουράκης, Μενδρινός, Ανγκούλο
Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Κουτρομάνος, Μάρτιν, Κούσας, Παπάζογλου, Μάκος, Ρουσκουσέδα, Κάπελ, Μουνιός, Μαρκόφσκι
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι Περέιρα, Χαντάκιας, Φερέιρα, Κλέσιο, Βασιλούδης, Ρουμπουλάκου, Κόρσιενς
Διαιτητής: Μιχαήλ Κουκουλάκης. Βοηθοί: Γεώργιος Κουντουρέλης, Μιχαήλ Δόσης 4ος Διαιτητής: Νικόλαος Ρατσιάτος
Ο τιμωρημένος. Στανισάβλιεβιτς απουσιάζει από την πλευρά των γηπεδούχων.
Οι τιμωρημένοι Ουάρντα και Μύγας, καθώς και τραυματίες Αλεξίεβιτς, Βασιλείου και Παπουτσογιαννόπουλος δεν θα αγωνιστούν από την πλευρά των φιλοξενούμενων.
Έναρξη στο ματς!
2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά! Κακό διώξιμο από τον Κούσα αρχικά ύστερα από γύρισμα που έκανε ο Κουλιμπαλί, με την μπάλα να στρώνεται στον Μουνάφο που έκανε συρτό σουτ με το αριστερό και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη.
6' Απειλεί ο Παναιτωλικός με τον Κάπελ. Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων έκανε ωραία κίνηση έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα προς την εστία και απομάκρυνε ο Σωτηρίου.
7' ΓΚΟΛ ο Πλατανιάς, 1-0!
Ο Φανούρης Γουνδουλάκης πήρε την μπάλα αρκετά έξω από την περιοχή και -αφού του δόθηκε αρκετός χώρος από τους φιλοξενούμενους- έφθασε κοντά στο ημικύκλιο έπιασε ωραίο σουτ και πέτυχε πανέμορφο γκολ, "καρφώνοντας" τον Κυριακίδη που έπεσε στην αριστερή του γωνία και δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 1-0.
19' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά, που έφθασε κοντά σε δεύτερο γκολ. Ο Αποστολόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Σωτηρίου, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει με το σουτ που έκανε, καθώς ο Έλληνας πορτιέρο έδιωξε με τα πόδια.
19' Αναγκαστική αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Δημήτρης στη θέση του Σελίν.
23' Κίτρινη κάρτα στον Μουνιός για τάκλιν στον Κουλιμπαλί.
28' Ο Μιλούνοβιτς ήταν έτοιμος να βγει απέναντι από τον Κυριακίδη -και με την αντίπαλη άμυνα να είναι πολύ ανεβασμένη στον αγωνιστικό χώρο-, αλλά ο υποδείχθηκε λανθασμένα σε αντικανονική θέση.
30' Κακό σουτ του Ρουσκουγιέδα, που προσπάθησε να απειλήσει από μακρινή απόσταση, αλλά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.
35' Μεγάλη στιγμή για τον Πλατανιά. Ο Κουλιμπαλί έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ράμος πάτησε για τον Μιλούνοβιτς που αν και βρέθηκε σε πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυριακίδη. Πολύ ωραία φάση, χωρίς το επιθυμητό φινάλε για τους Κρητικους.
40' Τρομερή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Κέβιν εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Μουνιός έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου.
41' Κίτρινη στον Αποστολόπουλο
43' Κίτρινη για τον Παναιτωλικό, την είδε ο Πάουλο
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
45+1' Απίθανη ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ο Αποστολόπουλος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ράμος "εκτέλεσε", αλλά δεν... "σκότωσε" τον Κυριακίδη εξ' επαφής και στη δεύτερη προσπάθεια που έκανε δεν μπόρεσε ουσιαστικά να απειλήσει.
Ημίχρονο στα Περιβόλια. Πλατανιάς-Παναιτωλικός 1-0
Πολύ καλύτερος ο Πλατανιάς από τον Παναιτωλικό και θα μπορούσε να είχε σημειώσει τουλάχιστον δύο γκολ ακόμη. Ειδικά η φάση που σημειώθηκε δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα, δεν χάνεται. Έτσι απλά. Από τις λίγες φορές που απείλησαν οι φιλοξενούμενοι, ξεχωρίζει αυτή του Μουνιός στο 40', που έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από την αντίπαλη εστία.
Έναρξη στο δεύτερο μέρος!
Στην ανάπαυλα, ο Κουλιμπαλί ενημερώθηκε ότι έγινε πατέρας και υπήρξε και η σχετική ανακοίνωση από τα μεγάφωνα του γηπέδου
Με δέκα θα συνεχίσει ο Παναιτωλικός!
Ο Μουνίος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη στο 51' (η πρώτη δόθηκε στο 21') και άφησε με παίκτη λιγότερο την ομάδα του.
56' Ο Αποστολόπουλος απείλησε με σουτ μέσα από την περιοχή και κέρδισε το κόρνερ.
60' Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για τον Ράμος (όπως στο πρώτο μέρος). Ο επιθετικός του Πλατανιά έπιασε δυνατή κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Σωτηρίου που απομάκρυνε την μπάλα.
Σε μια από τις λίγες περιπτώσεις που έγινε αισθητή η παρουσία του Παναιτωλικού στην αντίπαλη περιοχή, ο Ρουσκουγιέδα βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, αλλά ο Κουλιμπαλί με ωραίο τάκλιν του πήρε την μπουκιά από το στόμα.
62' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κλέσιο στη θέση του Ρουσκουγιέδα.
62' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Κλέσιο απειλεί με το που μπήκε στο ματς, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την αντίπαλη εστία ύστερα από το σουτ που έκανε.
65' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μενδρινός στη θέση του Μιλούνοβιτς.
66' Δυνατό σουτ του Γουνδουλάκη με τη μια, ύστερα από το γύρισμα του Βάντερσον, η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία.
68' Κακό σουτ του Γκνιάνιτς, η μπάλα άουτ.
69' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Φερέιρα στη θέση του Πάουλο.
76' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Βασιλούδης αντί του Κάπελ.
79' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ανγκούλο στη θέση του Αποστολόπουλο.
87' ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός, 1-1!
Ο Κλέσιο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Μαρκόφσκι πρόλαβε τον Σωτηρίου και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.
89' Η μπάλα στα δίχτυα από τον Ράμος, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τον Πλατανιά! Ο επιθετικός των γηπεδούχων ορθώς υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90+1' Δυνατό σουτ του Μενδινού, η μπάλα άουτ.
90' Σουτ του Μουνάφο, διώχνει με δυσκολία ο Κυριακίδης.
Τέλος στην αναμέτρηση. Πλατανιάς-Παναιτωλικός 1-1