Ολυμπιακός-Βέροια 3-0

Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Βέροια για την 24η αγωνιστική, στην οποία αν οι γηπεδούχοι νικήσουν θα στεφθούν και μαθηματικά πρωταθλητές για τη σεζόν 2015-16.
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Βέροια
Αν ο Ολυμπιακός επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και επικρατήσει, τότε θα στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής για τη σεζόν 2015-16
Ας περάσουμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
Με πάρα πολλές αλλαγές θα παραταχθούν οι «ερυθρόλευκοι» του Μάρκο Σίλβα
Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Βούρος, Ντα Κόστα, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Κασάμι, Φουστέρ, Τσόρι, Κολοβός, Πουλίδο
Στον πάγκο: Καπίνο, Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Ερνάνι, Καμπιάσο, Σεμπά, Ιντέγε
Για τη Βέροια θα ξεκινήσουν οι:
Βέροια (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Καντιμοίρης, Μαλόν, Πούγγουρας, Μπράβο, Νέτο, Άρτσε, Σιόντης, Γιουσούφ, Ανάκογλου, Μαγέφσκι, Ναζλίδης
Στον πάγκο: Βασιλειάδης, Μεληκιώτης, Γεωργιάδης, Μαραγκός, Όστοϊτς, Εντζεγκέλε, Καϊκούτ
Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην 1η θέση με 64 βαθμούς και με νίκη κατακτά και μαθηματικά το 43o πρωτάθλημα της ιστορίας του
Η Βέροια είναι στη 14η θέση με 24 βαθμούς
1' Έναρξη του αγώνα
Συντριπτικά υπέρ του Ολυμπιακού η προϊστορία των αναμετρήσεων
15 νίκες σε 15 αναμετρήσεις έχουν οι «ερυθρόλευκοι»
6' Πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα. Ο Κασάμι με ωραία κάθετη βρήκε τον Φουστέρ, αλλά το πλασέ του Ισπανού από ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καντιμοίρη.
11' Αλλάζουν γρήγορα και όμορφα την μπάλα οι παίκτες του Ολυμπιακού, τελικός αποδέκτης γίνεται ο Τσόρι μέσα στην περιοχή, αλλά από πλάγια θέση το πλασέ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Καντιμοίρη
16' Επικίνδυνη σέντρα του Ανάκογλου από τα δεξιά, αλλά πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ
17' Σέντρα του Σαλίνο, παρακινδυνευμένη απομάκρυνση του Μαλόν με το κεφάλι και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Πέρασε ανεκμετάλλευτη η στημένη φάση των «ερυθρολεύκων».
19' Γκολ για τον Ολυμπιακό με σκόρερ τον Νταβίντ Φουστέρ!
Ο Τσόρι εκτέλεσε το φάουλ από τα 24 μέτρα και προς τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Μαλόν και ο Φουστέρ που έκανε την κίνηση στην περιοχή μετέτρεψε την κόντρα σε ασίστ, καθώς με προβολή νίκησε τον Καντιμοίρη για το 1-0
21' Κίτρινη κάρτα στον Ζντιέλαρ για φάουλ στον Ανάκογλου
25' Ωραία συνεργασία των παικτών του Ολυμπιακού από τα δεξιά, αλλά πολύ κακή η σέντρα από τον Φουστέρ καταλήγει άουτ.
27' Οι παίκτες του Ολυμπιακού απομακρύνουν με το κεφάλι το κόρνερ του Νέτο, αλλά εκεί που πάει η μπάλα είναι μόνο ο Γιουσούφ που με το αριστερό έπιασε με τη μία το σουτ και ο Ρομπέρτο απέκρουσε σε νέο κόρνερ.
30' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Βέροια
Ο Ναζλίδης με ωραία κάθετη βρήκε τον Ανάκογλου, αλλά ο τελευταίος τέλειωσε βιαστικά τη φάση και το πλασέ του πέρασε άουτ
31' Σουτ του Κασάμι, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Καντιμοίρης. Χωρίς αποτέλεσμα και αυτό το στημένο για τον Ολυμπιακό
36' Νέο σουτ του Ναζλίδη, η μπάλα πέρασε άουτ
43' Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός στο ματς
44' Σέντρα του Τσιμίκα, κεφαλιά από τον Κασάμι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Καντιμοίρη
45'+1' Σουτ του Μαγέφσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι
Λήξη α' ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 1-0 με το γκολ του Νταβίντ Φουστέρ
7 τελικές για τον Ολυμπιακό με 3 στην εστία, 5 για τη Βέροια και 2 στην εστία.
68% κατοχή υπέρ του Ολυμπιακού
46' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ενδεκάδας ο Ζντιέλαρ, μέσα ο Μπουχαλάκης
Έναρξη β' ημιχρόνου
48' Σουτ του Ντα Κόστα, η μπάλα στην αγκαλιά του Καντιμοίρη
52' Ευκαιρία για τη Βέροια!
Με κάθετη ο Ναζλίδης βρήκε τον Μαγέφσκι, αλλά ο Ρομπέρτο απέκρουσε το πλασέ του Πολωνού
57' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να τελειώσει το ματς. Ο Τσόρι εκτέλεσε το φάουλ και ο Κασάμι που μπήκε στην πορεία της μπάλας, πλάσαρε, αλλά ο Καντιμοίρης σε ετοιμότητα μπλόκαρε
59' Πρώτη αλλαγή για τη Βέροια. Εκτός Ο Μαγέφσκι, μέσα ο Γεωργιάδης
62' Κεφαλιά του Ντα Κόστα έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα, απομακρύνει ο Καντιμοίρης
65' Εκπληκτικό γκολ για τον Ολυμπιακό με σκόρερ τον Φουστέρ!
Υποδειγματική αντεπίθεση από τον Ολυμπιακό, ο Σαλίνο έκανε τη σέντρα από δεξιά, κοντρόλ του Κολοβού με το στήθος και ο Φουστέρ βρίσκει την μπάλα με τη μία και με το αριστερό διαμορφώνει το 2-0
66' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ερνάνι στη θέση του Κολοβού και ο Φορτούνης στη θέση του Τσόρι Ντομίνγκες
70' Αλλαγή και για τη Βέροια. Στη θέση του Ναζλίδη, μπαίνει ο Καϊκούτ
72' Σουτ του Φορτούνη, απομακρύνει ο Καντιμοίρης
73' Υπέροχη φάση για τον Ολυμπιακό. Ψαλιδάκι από τον Φορτούνη, «εκτοξεύεται» και απομακρύνει σε κόρνερ και πάλι ο Καντιμοίρης
81' Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη για φάουλ στον Φορτούνη
82' Καταπληκτική επέμβαση του Καντιμοίρη σε κεφαλιά του Ντα Κόστα
84' Γκολ για τον Ολυμπιακό με σκόρερ τον Πουλίδο!
Έπειτα από φάση διαρκείας και σύγχυση στα καρέ της Βέροιας, ο πεισματάρης Πουλίδο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καντιμοίρη
88' Μεγάλη ευκαιρία για τον Φουστέρ να κάνει το 4-0 από πολύ πλεονεκτική θέση.
Λήξη της αναμέτρησης
Ο Ολυμπιακός επικρατεί με 3-0 της Βέροιας με δύο γκολ του Φουστέρ και ένα του Πουλίδο
Οι «ερυθρόλευκοι» είναι και μαθηματικά πριν ακόμα φύγει ο Φλεβάρης πρωταθλητής Ελλάδας για τη σεζόν 2015-16 για 43η φορά στην ιστορία του
Αυτή τη στιγμή οι παίκτες του Ολυμπιακού φορούν και τα ειδικά για την περίσταση μπλουζάκια που δείχνουν την κατάκτηση του 43ου πρωταθλήματος