Παρακολουθήστε LIVE από το sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης που ανοίγει την 25η αγωνιστική της Super League ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Παναιτωλικό. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6!
Σε λιγότερο από ένα τέταρτο θα έχουμε σέντρα στην αναμέτρηση των «Ζωσιμάδων» ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Παναιτωλικό.
Την οποία, φυσικά, θα παρακολουθήσουμε μαζί από το sportfm.gr!
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Λίλα, Μανιάς, Ναδάλες, Ακόστα, Στρούνα, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Ίλιτς.
Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάκος, Μάρτιν, Μάρκος Πάουλο, Βασιλούδης, Ουάρντα, Καπελ, Μουνιός, Μαρκόβσκι.
Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Πασχαλάκης, Γαρουφαλιάς, Καρανίκας, Ηλιάδης, Γιάκος, Μπέριος, Νικολιάς.
Και στον πάγκο των φιλοξενούμενων οι: Κριστιάνο, Χαντακιάς, Οσμάν Φερέιρα, Κλέσιο, Ρουσκουγιέδα, Ρουμπουκάλου, Κόρσιενς.
Τρίτο σερί παιχνίδι που ο Πετράκης κατεβάζει το άκρως επιτυχημένο 5-3-2.
4-2-3-1 για τον Γιάννη Ματζουράκη.
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!
Κακό γύρισμα του Ουάρντα από μακριά, βγήκε πολύ έξω από την εστία του ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Κυριακίδης, και απομάκρυνε πριν γίνουν δύσκολα τα πράγματα... Στα 38 δευτερόλεπτα η φάση!
Ένας Ουάρντα, βέβαια, που... βγάζει μάτια τον τελευταίο καιρό, με αποτέλεσμα να κληθεί ξανά στην εθνική ομάδα της Αιγύπτου.
5' Σουτ στην κίνηση από τον Ακόστα, δίπλα από αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη. Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης είναι ο Καραντώνης (Ημαθίας) με βοηθούς του τους Καραγκιζόπουλο και Παρασίου (επίσης Ημαθίας). Τέταρτος είναι ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).
9' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Ίλιτς μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού, γύρισε στον Μανιά, αυτός από τη μικρή περιοχή έκανε κακή προβολή και έστειλε την μπάλα άουτ!
Έξαλλος ο Γιάννης Ματζουράκης από την εικόνα της ομάδας του, τους φωνάζει να ξυπνήσουν από τον πάγκο!
11' Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Εξαιρετική μπαλιά του Τσουκαλά στον Ακόστα, ο δεύτερος πλασάρει, αλλά ο Κυριακίδης έχει βγει πάνω του και αποκρούει εξαιρετικά με το ένα χέρι!
«Το επόμενο θα το βάλουμε», φωνάζει στους παίκτες του ο Γιάννης Πετράκης.
Εξαιρετικός ο ΠΑΣ, λειτουργεί άψογα το 5-3-2.
Να πούμε ότι ο Μανιάς είναι πρώτος σε τελικές στο πρωτάθλημα, ενώ το παιχνίδι είναι κομβικής σημασίας, καθώς αμφότερες οι ομάδες θέλουν να εξαντλήσουν τις πιθανότητές τους να προλάβουν τα πλέι οφ και το... τρένο της Ευρώπης.
15' Ένα ξαφνικό σουτ του Κάπελ, έξω η μπάλα. Πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους.
Ούτε γκολ δεν έχει πετύχει ο Παναιτωλικός στα Γιάννενα! Σε πέντε παιχνίδια εκεί, τα τέρματα είναι 5-0 υπέρ του ΠΑΣ.
17' Σουτ του Βασιλούδη από μακριά, κάπου κόντραρε η μπάλα, στην αγκαλιά του Περιστερίδη.
Πρώτο ματς που ξεκινάει βασικός ο Βασιλούδης, πρωταθλητής νέων με τον Άρη το 2014.
20' Από πέντε τελικές οι δύο ομάδες, μεγαλύτερο κίνδυνο είχαν εκείνες του ΠΑΣ, που ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι.
Μιας και χαζεύουμε και το λονδρέζικο ντέρμπι ανάμεσα σε Τότεναμ και Άρσεναλ, να σας πούμε ότι μόλις άνοιξαν το σκορ οι «κανονιέρηδες» με απίστευτη γκολάρα του Ράμσεϊ!
Μόλις το βρούμε θα σας το «σερβίρουμε»...
26' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Ίλιτς μέσα από τη μικρή περιοχή δεν μπορεί να νικήσει και πάλι τον Κυριακίδη, που λέει ξανά «όχι»!
28' Ξανά ο Ίλιτς μπαίνει στη μικρή περιοχή, λίγο πριν πλασάρει ο Κυριακίδης πέφτει στα πόδια του και απομακρύνει τον κίνδυνο! Φωνάζει για πέναλτι ο παίκτης της ηπειρώτικης ομάδας, δεν υπάρχει τίποτα, να λέει και «ευχαριστώ» που δεν πήρε κίτρινη κάρτα για «θέατρο»...
62%-38% η κατοχή της μπάλας για τους γηπεδούχους.
Πολύ καλό ματς στους «Ζωσιμάδες», κάτι που οφείλεται, κυρίως, στον ΠΑΣ Γιάννινα. Στο μισό γήπεδο οι Αγρινιώτες...
34' Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό, «κεραυνός» του Κάπελ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά ο Περιστερίδης.
Έχει αντικρίσει κίτρινη κάρτα ο Κέβιν στο 32'...
45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Η Τότεναμ έχει φέρει τούμπα το ματς με την Άρσεναλ μέσα σε ένα λεπτό και προηγείται τώρα 2-1!
Φοβερά πράγματα...
46' Σέντρα για το δεύτερο ημίχρονο στα Γιάννενα.
55' Πιο καλός ο Παναιτωλικός σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά στο δεύτερο 45λεπτο.
2-2 το ντέρμπι στο Λονδίνο!
Χαμός...
Νωρίτερα, βέβαια, για να τα λέμε όλα, έπεσε πολύ ξύλο έξω από το γήπεδο της Τότεναμ.
60' Κίτρινη κάρτα στον Κάπελ.
66' Κίτρινη στον Πάουλο.
67' Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Η μεγαλύτερη στο παιχνίδι και πρώτη στο δεύτερο ημίχρονο... Ο Ακόστα έκανε την κεφαλιά πάσα στον Μανιά, εκείνος έκανε νέα κεφαλιά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος, φανταστική απόκρουση του Κυριακίδη!
68' Κι άλλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Δυνατό σουτ του Ίλιτς, νέα, τεράστια απόκρουση από τον Κυριακίδη!
69' Και νέα, απίθανη ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Η μπάλα έφτασε στον Τζημόπουλο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά εκείνος... κατάφερε να στείλει με το σουτ του την μπάλα ψηλά, άουτ!
Μόλις πάρουμε μία ανάσα θα τις γράψουμε και τις ΤΡΕΙΣ τεράστιες ευκαιρίες σε λιγότερο από τρία λεπτά!
73' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα, 1-0! Φαινόταν ότι έρχεται... Ο Λίλα, με εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, θα νικήσει τον ανήμπορο να αντιδράσει αυτήν τη φορά Κυριακίδη και θα ανοίξει το σκορ για τους Ηπειρώτες!
76' Κίτρινη κάρτα στον Μύγα.
77' Κεφαλιά του Τζημόπουλου από το ένα μέτρο, ΜΕΓΑΛΗ απόκρουση και πάλι από τον Κυριακίδη, που «αναγκάζει» τον παίκτη του ΠΑΣ να του δώσει το χέρι!
Τρομερός Κυριακίδης. Τρομερός...
79' Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα.
79' Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Βασιλούδη ο Φερέιρα και στη θέση του Πάουλο ο Χαντάκιας.
82' Αλλαγή για τον ΠΑΣ, στη θέση του Μανιά ο Γιάκος.
87' Κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ.
87' Τρίτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό, ο Κλέσιο στη θέση του Κέβιν.
90' Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους, φεύγει ο Ίλιτς που αποθεώνεται και μπαίνει ο Ηλιάδης.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90'+2' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα, 2-0! Ωραία σέντρα του Ηλιάδη από δεξιά, ο Ακόστα μόνος του απέναντι από τον Κυριακίδη θα τελειώσει το ματς!
90'+3' Αλλαγή για τον ΠΑΣ, στη θέση του Ναδάλες ο Καρανίκας.
90'+4' Λήξη του αγώνα, μαζί στη βαθμολογία, πλέον, ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός (με 31 βαθμούς), μετά τη νίκη της ηπειρώτικης ομάδας!