Παναθηναϊκός-Ατρόμητος

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού απέναντι στον Ατρόμητο.
Ματς στη Λεωφόρο για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Μετά την ισοπαλία κόντρα στον ΠΑΟΚ και την ήττα με την ΑΕΚ, η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι να επιστρέψει στις νίκες.
Θετικό αποτέλεσμα ψάχνουν απ' την πλευρά τους οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα, που την περασμένη Δευτέρα νίκησαν τον Ηρακλή εντός έδρας.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
Η ενδεκάδα του Ατρόμητου: Μπάρκας, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κυβρακίδης, Γροντής, Σουμπίνιο, Μπρίτο, Ούμπιδες, Ματέι, Λε Ταλέκ.
Στον πάγκο: Γκορμπούνοφ, Θεολόγου, Μπάλλας, Στόιτσεφ, Λημνιός, Ουσέρο, Παπαδόπουλος
Παναθηναϊκός: Στιλ, Κουτρουμπής, Μπεργκ, Ζέκα, Μαρινάκης, Βιγιαφάνες, Τελάντερ, Μολέδο, Πράνιτς, Βλαχοδήμος, Εβανζελίστα
Στον πάγκο: Κοτσόλης, Εσιέν, Λουντ, Ταυλαρίδης, Καλτσάς, Λέτο και Μαμούτε
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Δημήτρης Στυλιαράς
Σιγά-σιγά αυξάνεται και η προσέλευση των οπαδών των πράσινων στις κερκίδες.
Ο Γιάννης Αλαφούζος παραδίδει μια φανέλα του Παναθηναϊκού με το νούμερο 100 στον Μάρκους Μπεργκ, τιμώντας τον για τις 100 συμμετοχές που συμπληρώνει με την πράσινη φανέλα

Βραβεύτηκε ο Μάρκους Μπέργκ από τον πρόεδρο της ΠΑΕ κ. Γιάννη Αλαφούζο για τις 100 συμμετοχές του με την φανέλα της ομάδας μας.

Posted by Panathinaikos FC / ΠΑΕ Παναθηναϊκός on Sunday, 6 March 2016
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο
1' Στη σέντρα οι παίκτες του Ατρόμητου
Εκτός αποστολής για τον Ατρόμητο ο εμπύρετος Κοντοές
5' Προσπαθεί να αναπτυχθεί κυρίως από τα δεξιά ο Παναθηναϊκός
8' Γκολ για τον Παναθηναϊκό με σκόρερ τον Λούκας Εβανγκελίστα!
Έπειτα από στημένη φάση οι παίκτες του Ατρόμητου αδυνατούν να βγάλουν την μπάλα από την περιοχή τους, ο Βιγιαφάνιες βρήκε τον Εβανγκελίστα στο ύψος της μεγάλης περιοχής που ήταν εντελώς αμαρκάριστος (τον είχε χάσει ο Γροντής) και με σουτ δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Μπάρκα
10' Σέντρα του Κυβρακίδη από δεξιά, κεφαλιά του Ματέι, εύκολα μπλοκάρει ο Στιλ
12' Πάρα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
Βαθιά μπαλιά που φάνηκε να ελέγχει ο Κυβρακίδης, τελικά χάνει τη φάση και βγαίνει στην πλάτη του ο Βλαχοδήμος, αλλά ο Μπάρκας καλύπτει με το σώμα του και αποκρούει το πλασέ του εξτρέμ του «τριφυλλιού»
15' Αδύναμο σουτ του Ματέι, η μπάλα κατ' ευθείαν στην αγκαλιά του Στιλ
16' Απίστευτη ενέργεια του Βιγιαφάνιες!
Με συνεχείς προσποιήσεις ο Βιγιαφάνιες «ξάπλωσε» δύο αμυντικούς του Ατρόμητου, αλλά αποφάσισε να τελειώσει τη φάση από πολύ δύσκολη γωνία με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.
23' Ο Παναθηναϊκός έχει καθηλώσει τον Ατρόμητο. Οι Περιστεριώτες ζήτημα να έχουν αλλάξει πάνω από τρεις συνεχόμενες πάσες
29' Ατονεί λίγο ο γρήγορος ρυθμός και η έντονη πίεση του Παναθηναϊκού, δίνοντας το δικαίωμα στη μεσοαμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων να πάρει ανάσες
30' Μοναδική ευκαιρία για τον Ατρόμητο
Ο Λε Ταλέκ γύρισε την μπάλα στον Γροντή που επιχειρεί το πλασέ από πολύ πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
35' Κίτρινη κάρτα στον Κυβρακίδη για φάουλ στον Πράνιτς
37' Φάουλ που κερδίζει ο Παναθηναϊκός στα όρια της μεγάλης περιοχής του Ατρόμητου. Κίτρινη κάρτα στον Μπίτολο για το μαρκάρισμα στον Μπεργκ
Εκτέλεσε ο Βιγιαφάνιες, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Μπάρκα
45' Λήξη α' ημιχρόνου με τον Ατρόμητο στα τελευταία λεπτά να δηλώνει την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να κινδυνεύσει ιδιαίτερα η άμυνα του Παναθηναϊκού.
Στα πρώτα 25 λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ ανώτερος, μπορούσε να σκοράρει κι άλλο τέρμα με κορυφαία ευκαιρία του το τετ-α-τετ του Βλαχοδήμου με τον Μπάρκα.
Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να έχει την ίδια ένταση στο παιχνίδι του, δίνοντας το δικαίωμα στον Ατρόμητο να ισορροπήσει
46' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Βλαχοδήμος, μέσα ο Καλτσάς
Καμία αλλαγή από πλευράς Τραϊανού Δέλλα
49' Δυνατή σέντρα από τον Μπίτολο, μπαίνει στην πορεία της μπάλας ο Ματέι, αλλά η κεφαλιά του περνά πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Στιλ
56' Αυτή τη στιγμή σηκώθηκε από τον Αντρέα Στραματσόνι ο Σεμπάστιαν Λέτο
58' Τετ-α-τετ του Μπεργκ με τον Μπάρκα, ωστόσο ο Σουηδός έχει υποδειχθεί σε θέση οφ-σάιντ. Πολύ οριακή φάση με τον Σουηδό να φαίνεται στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό του Ατρόμητου
60' Κίτρινη κάρτα στον Ματέι
62' Σουτ του Γροντή εκτός περιοχής, η μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στιλ
63' Παίζει με 10 ο Παναθηναϊκός καθώς ο Καλτσάς έχει ματώσει στο χείλος του. Επανέρχεται ο εξτρέμ του Παναθηναϊκού.
67' Δυνατό σουτ από τον Εβαντζελίστα, η μπάλα καταλήγει άουτ.
68' Η στιγμή της επιστροφής του Λέτο. Μπαίνει στο γήπεδο, αντί του Εβαντζελίστα
68' Κίτρινη κάρτα στον Μπεργκ για διαμαρτυρία. Ο Κυβρακίδης του είχε κάνει φάουλ, ωστόσο δεν δόθηκε από τον Στυλιαρά
70' Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Σκόρερ ο Βιγιαφάνιες!
Σουτ του Λέτο από αριστερά, ο Μπάρκας χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Λούκας Βιγιαφάνιες με πλασέ σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να πετύχει το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα και να διαμορφώσει το 2-0.
73' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Φυτανίδης εκτός, μέσα ο Ουσέρο
73' Σουτ του Μπρίτο, πολλά μέτρα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Στιλ
Η κίτρινη στον Μπεργκ ήταν η 7η, κάτι που σημαίνει ότι θα χάσει δύο από τα επόμενα 4 ματς.
75' Τετ-α-τετ του Λέτο με τον Μπάρκα, με τα πόδια απέκρουσε ο γκολκίπερ του Ατρόμητου.
76' Κεφαλιά του Μολέντο, απομακρύνει στη γραμμή ο Κυβρακίδης
77' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες για διαμαρτυρία.
78' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Καλτσάς με κεφαλιά παραλίγο να παραβιάσει την εστία της ομάδας του.
79' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μπεργκ από πλεονεκτική θέση να στέλνει την μπάλα άουτ.
80' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Ματέι, ο Παπαδόπουλος
83' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Παπαδόπουλος πλασάρει από τα 4-5 μέτρα, αλλά ο Μπεργκ με το χέρι έδιωξε σε κόρνερ. Πέναλτι που δεν δόθηκε για τον Ατρόμητο.
85' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Γροντή μπήκε ο Θεολόγου.
85' Αλλαγή και για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαμούτε αντί του Μπεργκ.
88' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Σουτ του Μαμούτε, η μπάλα κοντράρει και ο Μπάρκας δύσκολα διώχνει σε κόρνερ.
89' Κίτρινη κάρτα στον Ούμπιντες
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
90+3' Τέλος της αναμέτρησης
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 απέναντι στον Ατρόμητο
Εβανζελίστα και Βιγιαφάνες τα τέρματα των πράσινων. Ντεμπούτο ο Λέτο.