Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης, για την 26η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά μέσω του ΣΠΟΡ FM 94,6.
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης, για την 26η αγωνιστική της Super League.
Πάμε αρχικά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ατρόμητος (4-2-3-1): Μπάρκας - Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο - Κεϊτά, Ούμπιντες - Μπρίτο, Σουμπίνιο, Στόιτσεφ - Παπαδόπουλος
Στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται οι Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Λε Ταλέκ, Ματέι, Κοντοές, Μπάλλας, Γροντής
Επιστρέφει ο Κεϊτά για τους "μπλε" και ενώ δεν αγωνίστηκε κόντρα στον Παναθηναϊκό, καθώς είχε συμπληρώσει κάρτες. Αντιθέτως, εκτός είναι ο ανέτοιμος Αλέξανδρος Κούρος
Αστέρας Τρίπολης (4-2-3-1): Μπαντής - Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Γιαννούλης - Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας - Δημούτσος, Μπερτόλιο, Μάσα - Τσάβες
Οπότε, οι Γιαννούλης, Ιγκλέσιας και Δημούτσος θα αντιμετωπίσουν την πρώην ομάδα τους. Το ίδιο ισχύει και για τον Δημήτρη Παπαδόπουλου, που μέχρι τον Ιανουάριο αγωνιζόταν στους Αρκάδες και σήμερα είναι στο βασικό σχήμα. Και Λαζαρίδης, Φυτανίδης έχουν φορέσει τη φανέλα του Αστέρα, αλλά τον έχουν βρει αρκετές φορές μπροστά τους από τη στιγμή που έφυγαν απ' αυτόν.
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Θεοδωρόπουλος, Χαμντανί, Ιωαννίδης, Γκοϊάν, Νίκο Φερνάντες, Στανισάβλιεβιτς, Ντουντού
Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής). Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας), Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής) Τέταρτος: Σελίμος (Λακωνίας)
Ο Ατρόμητος προέρχεται από την ήττα με 2-0 από τον Παναθηναϊκό και έχει μεγάλη ανάγκη τους τρεις βαθμούς, ώστε να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις (είναι στην 13η), που δεν τον έχουμε συνηθίσει.
Οι Αρκάδες προέρχονται από το 0-0 με την ΑΕΚ στο γήπεδο τους, είναι στην 6η θέση της βαθμολογίας και έχουν να νικήσουν από τις 31 Ιανουαρίου όταν και επικράτησαν 2-0 του Λεβαδειακού. Από τότε έχουν τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, μετράει πέντε ματς χωρίς γκολ.
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, το οποίο διεξήχθη στις 21 Νοεμβρίου, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-0 με τέρμα του Νίκο Φερνάντες στο 85ο λεπτό.
Έναρξη στο ματς!
Μικρή διακοπή, καθώς συγκρούστηκαν Μπρίτο και Λούι.
Ο δεύτερος θα βγει για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου ώστε να του τοποθετηθεί επίδεσμος στο κεφάλι, καθώς έχει ματώσει.
8' Ο Μπρίτο βγήκε απέναντι από τον Μπαντή, αλλά δεν υπάρχει φάση, καθώς υποδείχθηκε (ορθώς) σε αντικανονική θέση.
10' Κίτρινη στον Δημούτσο για ΠΟΛΥ σκληρό φάουλ στον Παπαδόπουλο.
11' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Παπαδόπουλος και Μπρίτο βγήκαν ωραία στην αντεπίθεση, με τον Έλληνα επιθετικό να προσπαθεί να τροφοδοτήσει τον Βραζιλιάνο, αλλά η πάσα του ήταν λίγο πιο δυνατή απ' όσο θα έπρεπε και ο Μπαντής που βγήκε έγκαιρα, μπλόκαρε.
14' Απειλεί και πάλι ο Ατρόμητος. Ο Σουμπίνιο, ο οποίος ήταν στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής βρήκε τον Μπρίτο, που βγήκε φάτσα με τον Μπαντή, αλλά αστόχησε κάνοντας συρτό σουτ.
Έχει ανοίξει πολύ το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.
17' ΓΚΟΛ ο Αστέρας, 0-1!
O Μπερτόλιο γέμισε από τα αριστερά με το δεξί και ύστερα κακό διώξιμο του Λαζαρίδη και την μπάλα να βρίσκει στον Μπίτολο στρώθηκε στον Δημούτσο που βρέθηκε απέναντι από τον Μπάρκα και τον "εκτέλεσε"
21' Σκαστό σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπαντή.
24' Κεφαλιά, η μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
34' Σουτ του Μάσα έξω από την περιοχή, έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε ο Μπάρκας
38' Κίτρινη στον Τσάβες
Ο προπονητής της Εθνικής Ελπίδων, Αντώνης Νικοπολίδης βρίσκεται στο Περιστέρι.
Εδώ ο Λούι που μάτωσε στο κεφάλι ύστερα από τη σύγκρουση με τον Μπρίτο
Δύο λεπτά ακόμη ώστε να συμπληρωθούν τα 45 του πρώτου ημιχρόνου
Πιέζει κάπως ο Ατρόμητος στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους
45' Σέντρα του Φυτανίδη, κεφαλιά του Παπαδόπουλου με την μπάλα να φεύγει εκτός εστίας.
Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
45 + 1' Κίτρινη στον Κεϊτά
Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 0-1
Ο Ατρόμητος είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του, αλλά παρότι μπήκε πιο δυνατά στο ματς, οι φιλοξενούμενοι "χτύπησαν" στο 17' με το τέρμα του πρώην μέσου των "μπλε", Ελίνι Δημούτσου, που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα και "εκτέλεσε" τον Μπάρκα. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Μάκη Χάβου ελέγχει με ηρεμία το παιχνίδι, κόντρα σε αυτήν του Τραϊανού Δέλλα που προσπαθεί σε αρκετές περιπτώσεις να δημιουργήσει φάσεις ανορθόδοξα.
Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ματέι στη θέση του Στόιτσεφ
Έναρξη β' μέρους
47' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες και κεφαλιά του Γιαννούλη προς τα πίσω που έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.
55' Ιωαννίδης αντί του Τσάβες στο ματς για τον Αστέρα.
Με δέκα θα συνεχίσει ο Ατρόμητος! Ο Κεϊτά αντίκρισε δεύτερη κίτρινη στο 63' για σκληρό φάουλ στον Δημούτσο.
64' Κίτρινη στον Κουρμπέλη για φάουλ στον Ματέι.
68' ΓΚΟΛ ο Ατρόμητος, 1-1!
Ο Ούμπιντες εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και "βρήκε" τον Λαζαρίδη (που πιθανόν να έχει κάνει φάουλ στον Ιγκλέσιας) και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή.
69' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φερνάντες στη θέση του Δημούτσου.
73' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ουσέρο αντί του Σουμπίνιο
74' Κίτρινη στον Μπερτόλιο.
75' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Φυτανίδης στην πορεία της μπάλας ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες, μπλόκαρε ο Μπαντής.
78' Πολύ κοντά στο 1-2 ο Αστέρας. Σουτ του Φερνάντες αρχικά, διώχνει προσωρινά ο Μπάρκας, στη συνέχεια ο Μάσα δεν μπόρεσε από κοντά, καθώς η μπάλα κόντραρε και ο Στανισιάβλεβιτς από κοντά σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα εκτός εστίας.
83' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Λε Ταλέκ αντί του Παπαδόπουλου.
87' ΓΚΟΛ ο Ατρόμητος, 2-1!
Εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες, κεφαλιά του Λε Ταλέκ μέσα από τη μιρκή περιοχή, που πρόλαβε και την έξοδο του Μπαντή και... 2-1