Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1

1' Σέντρα στον αγώνα
Ο Λέτο κινείται δίπλα στον Μπεργκ.
Στα πόδια των παικτών του Ολυμπακού η μπάλα την περισσότερη ώρα.
Γκολ για τον Παναθηναϊκό!
3' Ο Μπεργκ είναι ο σκόρερ του τέρματος του Παναθηναϊκού.
Φοβερή κάθετη μπαλιά του Λέτο για τον Μπεργκ στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, αυτός κοντρολάρει και με ψύχραιμο και ωραίο πλασέ κάτω από τα πόδια του Ρομπέρτο, κάνει το 0-1!
Σιγά-σιγά ο Ολυμπιακός αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν έχει απειλήσει ακόμα την εστία του Στιλ
9' Δυνατό ευθύβολο σουτ του Τσόρι, στην αγκαλιά του Στιλ η μπάλα
10' Κίτρινη κάρτα στον Πράνιτς για χέρι σε προσπάθεια του Φορτούνη για μπαλιά
Πρεσάρουν ψηλά οι πράσινοι, δείχνουν μπλοκαρισμένοι οι ερυθρόλευκοι μετά και το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν
17' Επικίνδυνη σέντρα του Φορτούνη από τα δεξιά (παίζει στα πλάγια και κεντρικά ο Τσόρι), καθαρίζει ο Μέστο
21' Φάση για τον Παναθηναϊκό
Σέντρα από τα δεξιά του Μέστο, δεν διώχνει η άμυνα του Ολυμπιακού, με την μπάλα να φτάνει στον Λέτο, αυτός να δίνει στον Βιγιαφάνιες, αλλά τον Μποτία τελευταία στιγμή να διώχνει σε κόρνερ μετά το παράλληλο γύρισμα του Αργεντινού
26' Επιχείρησε κάτι δύσκολο ο Τσόρι, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να φεύγει πολύ άουτ
28' Φάση για τον Παναθηναϊκό
Εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες από τα δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Κουτρουμπής πιάνει εν κινήσει βολέ, αλλά δεν βρίσκει στόχο
29' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
Εκτέλεση κόρνερ, στον... ύπνο η άμυνα των Πειραιωτών, η μπάλα φτάνει στον Ταυλαρίδη (μετά από γύρισμα του Μολέδο στα... τυφλά), αλλά από κοντά και αφύλαχτος δεν μπορεί να νικήσει τον Ρομπέρτο!
29' Κίτρινη κάρτα στον Σαλίνο
Ανεβασμένος πολύ στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός, δεν μπορεί να συνέλθει ο Ολυμπιακός. Βιγιαφάνιες-Λέτο δημιουργούν συνεχώς ρήγματα
32' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
Εξαιρετικό γύρισμα του Φορτούνη από τα αριστερά (αλλάζει συνεχώς θέση με τον Τσόρι), ο Φουστέρ πιάνει εν κινήσει το σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στιλ
36' Βρίσκουν χώρο συνεχώς οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Ο Λέτο κάνει εκπληκτική ντρίμπλα πάνω στον Μιλιβόγεβιτς, κάνει τη σέντρα, αλλά είναι δυνατή για τον Μπεργκ.
38' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό
Ο Φορτούνης δίνει στον Καμπιάσο, αυτός πιάνει πολύ δυνατό σουτ και νικά τον Στιλ για το 1-1 στο Γ. Καραϊσκάκης.
Ο Τσόρι ήταν εκτεθειμένος και έκρυβε (χωρίς να ακουμπήσει την μπάλα) εν μέρει το οπτικό πεδίο του Στιλ. Γι' αυτό και ο βοηθός σήκωσε σημαία για οφσάιντ. Ωστόσο, ο Κύζας το πήρε πάνω του κι έδειξε σέντρα, με το 1-1 στο αιώνιο ντέρμπι!
40' Ο Μιλιβόγεβιτς έκανε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Βιγιαφάνιες και δέχθηκε κίτρινη κάρτα
Έχει ανακτήσει τα ηνία ο Ολυμπιακός μετά το γκολ της ισοφάρισης. Κόρνερ τώρα για τους Πειραιώτες σε... θολό τοπίο από τα καπνογόνα που άναψαν νωρίτερ
Περνάει ανεκμετάλλευτο το κόρνερ κι ενώ απομένουν δευτερόλεπτα για να πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες
Ημίχρονο στο Φάληρο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 3' με τον Μπεργκ, έδειξε να ελέγχει αρκετά την κατάσταση, έχοντας πάρει το κέντρο και όντας επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, ωστόσο ο Ολυμπιακός με δυνατό σουτ του Καμπιάσο στο 38' διαμορφώθηκε το 1-1.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
47' Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα για επικίνδυνο παιχνίδι
48' Ο Πράνιτς κλέβει εξαιρετικά την μπάλα από τον Σαλίνο, διασχίζει την αριστερή πλευρά, αλλά το γύρισμά του που θα μπορούσε να αποδειχθεί επικίνδυνο, ήταν εν τέλει κακό
52' Ο Ζέκα κλέβει την μπάλα λίγο πίσω από το κέντρο, βγάζει -δυνατή- κάθετη για τον Μπεργκ, αλλά ο Ρομπέρτο έχει καταλάβει την ενέργεια και βγαινει μακριά από την εστία του για να διώξει
52' Στη φάση νωρίτερα, ο Καμπιάσο τράβηξε παρατεταμένα την φανέλα του Ζέκα για να τον σταματήσει, ο Κύζας σωστά άφησε πλεονέκτημα, αλλά χάρισε στον Αργεντινό την κίτρινη.
54' Κενό στην άμυνα του Παναθηναϊκού, με τον Τσόρι να προσποιείται για να φτάσει η μπάλα στον Φουστέρ, ο οποίος από διαγώνια θέση πιάνει τεχνικό σουτ, δίχως όμως αποτέλεσμα
57' Κίτρινη κάρτα στον Μπεργκ για διαμαρτυρία
59' Κίτρινη κάρτα στον Μέστο, μετά από διαμαρτυρία για φάουλ πάνω στον Φορτούνη
Κακό το πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους. Ο Παναθηναϊκός έχει... κάτσει σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, έχει αφήσει πολλά μέτρα στον Ολυμπιακό, δίχως κανείς από τους δύο να απειλεί ιδιαίτερα
62' Πρώτη αλλαγή στο ματς, για τον Ολυμπιακό. Ο Πάρντο παίρνει τη θέση του Τσόρι.
Δεν κρατάει καθόλου μπάλα ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός κυκλοφορεί, έχει τα ηνία, αλλά φάσεις -πέραν του σουτ του Φουστέρ- δεν υπάρχουν στην επανάληψη.
68' Μεγάλη φάση για τους Πειραιώτες
Η μπάλα στρώθηκε στον Μαζουακού λίγο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, όπλισε, έπιασε το δυνατό συρτό σουτ, αλλά σημάδεψε μόλις άουτ!
69' Μακρινό σουτ του Ζέκα (πρώτη τελική του ΠΑΟ στο δεύτερο μέρος) που δεν απείλησε ουσιαστικά τον Ρομπέρτο. Θα μπορούσε να είχε ψάξει για κάποια πάσα σε συμπαίκτη του
71' Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μπαίνει ο Εσιέν, βγαίνει ο Βιγιαφάνιες, που ήταν πολύ καλός στο πρώτο μέρος. Θα πάει πιο ψηλά ο Αμπέντ τώρα.
72' Φάουλ κερδίζει ο Ολυμπιακός σε πολύ καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού.
74' Εκπληκτική επέμβαση του Στιλ ο οποίος εκτινάχθηκε στη γωνία του και είπε όχι στον Φορτούνη. Κρατάει το 1-1 ο Άγγλος τερματοφύλακας
74' Αποχωρεί ο Λέτο (είχε την ασίστ στο γκολ του Μπεργκ) μέσα σε... αποδοκιμασίες, μπαίνει ο Μαμούτε
76' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, κυριαρχεί στο δεύτερο μέρος, τουλάχιστον ως προς την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας. Πέρασε ανεκμετάλλευτο αυτό
77' Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό
Ο παθιασμένος Μπεργκ κρατάει την μπάλα στο χώρο του κέντρου (αν και έχει φάει σκληρό χτύπημα από τον Μποτία, ο οποίος δεν τιμωρήθηκε), την πετάει στον Μαμούτε μπροστά, αυτός την κοντρολάρει και επιχειρεί από μακριά να πλασάρει σε κενή εστία (αφού ο Ρομπέρτο είχε βγει ανεπιτυχώς για να διώξει), αλλά η εκτέλεσή του δεν είναι καλή.
81' Έξω ο Φουστέρ, μέσα ο Ερνάνι για τους πρωταθλητές. Αποθέωση για τον Ισπανό από όλο το γήπεδο
81' Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Βγαίνει ο Καμπιάσο, μπαίνει ο Πουλίδο. Πιο επιθετικοί τώρα οι γηπεδούχοι
Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός, έχει κλειστεί ο Παναθηναϊκός, πάντα στο 1-1 στο Φάληρο
86' Κερδισμένο φάουλ για τον Ολυμπιακό από τα αριστερά. Το έκανε ο Μέστο στον Ερνάνι
87' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντα Κόστα νίκησε κατά κράτος την αντίπαλη άμυνα και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Στιλ που δεν πρόλαβε να αντιδράσει.
Ετοιμάζει τον Πέτριτς ο Στραματσόνι.
89' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 3-1!
Τραγικά λάθη από την άμυνα του Παναθηναϊκού, από τους Μέστο και Ταυλαρίδη και ο Ιντέγε δεν είπε "όχι" στα δώρα και δεν λάθεψε απέναντι από τον Στιλ, έσκαψε την μπάλα στέλνοντας την στον ουρανό των διχτύων του Άγγλου πορτιέρο.
Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό.Ο Πράνιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μπεργκ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα εκτός εστίας.
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος!
Μικρή ένταση επικράτησε πριν από λίγο. Αρκετά μέλη της αποστολής του Παναθηναϊκού που βρίσκονται στον πάγκο, κατευθύνθηκαν εκνευρισμένα προς τη φυσούνα για αδιευκρίνιστο λόγο, αλλά μετά από λίγο επέστρεψαν στον πάγκο.
90+3' Σέντρα του Πάρντο, κεφαλιά του Ερνάνι και ο Στιλ έδιωξε σε κόρνερ.
Λίγα δευτερόλεπτα απομένουν για το τέλος του ματς.
Τέλος στο ματς.Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1 MVP ο Εστέμπαν Καμπιάσο
Ο Μπεργκ άνοιξε το σκορ στο 3ο μόλις λεπτό. Ο Καμπιάσο ισοφάρισε στο 38' και η πλάστιγγα προς το φινάλε του ματς, με τον Ντα Κόστα να κάνει το 2-1 στο 87ο λεπτό και τον Ιντέγε να "καθαρίζει" το ματς στο 89ο λεπτό.
Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη του ντέρμπι. Μείνετε συντονισμένοι για αναλυτικό ρεπορτάζ.