ΑΕΚ-Πανιώνιος 2-0

Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Πανιώνιο για την 29η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας...
Με μια μόλις νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και τους τρεις βαθμούς που της αφαιρέθηκαν εξαιτίας των επεισοδίων στο Περιστέρι, η "Ένωση" θέλει να επιστρέψει σήμερα στις επιτυχίες.
Μπροστά σε άδειες εξέδρες (μιας και εκτίουν σήμερα τη μια αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών από τις δυο που τους επιβλήθηκαν) οι "κιτρινόμαυροι" υποδέχονται την πιο ευχάριστη έκπληξη (και) του φετινού πρωταθλήματος.
Απέναντι λοιπόν στον σκληροτράχηλο Πανιώνιο -τον οποίο πιθανότατα θα τον βρει και πιο πεισμωμένο μετά τη μη αδειοδότησή του σε πρώτο βαθμό από την ΕΠΟ- η ομάδα του Πογιέτ θα προσπαθήσει να βελτιώσει τις κάκιστες εντυπώσεις του τελευταίου μήνα.
Θα χρειαστεί να το κάνει ωστόσο με τη σημαντική απουσία του τιμωρημένου Σιμόες (ο οποίος θα χάσει και το τελευταίο ματς), ενώ εκτός ενδεκάδας έχει μείνει από τον Πογιέτ και ο Μπαρμπόσα.
Ας δούμε αναλυτικά όμως τις συνθέσεις των δυο ομάδων...
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Β. Βλάχος, Πατσατζόγλου, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Καθάριος, Μπακασέτας, Μασούρας, Ανσαριφάρντ
ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Κορδέρο, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπουονανότε, Βάργκας, Αραβίδης
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Μπακάκης, Μπαρμπόσα, Πέκχαρτ, Τζεμπούρ
Αναπληρωματικοί για τους Νεοσμυρνιώτες οι: Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Καραμάνος, Βιγιάλμπα, Μπαργκάν, Ποζατζίδης, Κ. Βλάχος.
Όλα έτοιμα στο κρύο -σε αντίθεση με την υπόλοιπη Αθήνα- ΟΑΚΑ για να ξεκινήσει το ματς...
1': Έναρξη του αγώνα.
6': Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να έχει μια ελαφρά πρωτοβουλία αλλά τίποτα παραπάνω. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 4-3-3 του Πογιέτ ο Μάνταλος βρίσκεται στο δεξί άκρο και ο Μπουονανότε έχει ρόλο εσωτερικού μέσου.
9': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από ωραία κάθετη του Βάργκας, ο Ντίντακ γύρισε άψογα την μπάλα από αριστερά, αλλά ο Μπουονανότε (αν και αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι) πλάσαρε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι!
11': Ο Βάργκας έπιασε ένα χλιαρό σουτ υπό πίεση έξω από την περιοχή, με τον Διούδη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
17': Ο Μάνταλος βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα σουτ- έξω από την περιοχή και αριστερά- αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το απέναντι δοκάρι.
19': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από γύρισμα του Αραβίδη μέσα από την περιοχή, ο Βάργκας έπιασε απευθείας το σουτ από το ύψος του ημικυκλίου, αλλά ο Διούδης απέκρουσε εντυπωσιακά στο αριστερό του "Γ"!
23': Γκολ που δεν μετράει για τον Πανιώνιο. Ο Ανσαριφάρντ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύστοχα τον Μπαρόχα, αλλά ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ. Πολύ οριακή φάση, με το ριπλέι να δείχνει ότι το πόδι του επιθετικού των φιλοξενούμενων ήταν ελάχιστα πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό.
28' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από ωραία πάσα του Μπουονανότε και γύρισμα του Αραβίδη από δεξιά, ο Γιόχανσον πρώτα πλάσαρε σε πλάτη αμυντικού και μετά έκανε δεύτερο "σκαστό" σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!
35': Έχει κερδίσει κάποια μέτρα στα τελευταία λεπτά ο Πανιώνιος, που μέχρι το ημίωρο πιεζόταν αρκετά από την ΑΕΚ.
40' - Κίτρινη κάρτα για τον Πανιώνιο
Τη βλέπει ο Μπακασέτας για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Ντίντακ.
43': Ευκαιρία για τον Πανιώνιο!
Σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Μπακασέτας κοντρόλαρε στο ύψος του ημικυκλίου κι έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπαρόχα!
45': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Έναρξη του β' μέρους.
51': Πολλά λάθη στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με καμία αξιόλογη φάση ως τώρα.
52': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από "γλυκιά" σέντρα του Γκάλο από δεξιά, ο επερχόμενος Μάνταλος έπιασε "καρφωτή" κεφαλιά, αλλά ο Διούδης πετάχτηκε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
56': Κι άλλη καλή φάση για την ΑΕΚ!
Ο Μπουονανότε έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και -κινούμενος παράλληλα με το τέρμα μέσα στην περιοχή- έπιασε συρτό σουτ, αλλά ο Οικονόμου έβαλε σωτήρια προβολή για τον Πανιώνιο!
60' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη δέχεται ο Κορδέρο που έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Σιώπη.
65': Καλή φάση για τον Πανιώνιο!
Έπειτα από σουτ του Καθάριου που κόντραρε και πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά, ο Ανσαριφάρντ έπιασε εντυπωσιακό "ψαλιδάκι" που έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
67' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Βάργκας μπαίνει ο Πέκχαρτ.
68' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Μπαρμπόσα αντικαθιστά τον Αραβίδη.
69' - Αλλαγή για τον Πανιώνιο
Στη θέση του Καθάριου περνάει ο Καραμάνος.
70' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Σε μια μπαλιά στον χώρο του κέντρου, ο Μπακασέτας "τσίμπησε" την μπάλα από τον Κορδέρο, με το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ισπανού να του κοστίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα!
72' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από μια εξαιρετική σέντρα του Μπαρμπόσα από αριστερά, ο Πέκχαρτ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με ένα εντυπωσιακό τακουνάκι στην κίνηση την έστειλε στην αριστερή γωνία του Διούδη!
74' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Λαμπρόπουλος αντικαθιστά τον Μπουονανότε.
76' - Αλλαγή για τον Πανιώνιο
Στη θέση του Μασούρα μπαίνει ο Μπαργκάν.
77': Ευκαιρία για τον Πανιώνιο!
Ο Μπαργκάν εκμεταλλεύεται αδράνεια του Άρθο του κλέβει την μπάλα και πάει να πλασάρει από πολύ πλάγια θέση, αλλά ο Μπαρόχα αποκρούει σε κόρνερ.
79' - Αλλαγή για τον Πανιώνιο
Ο Βιγιάλμπα στη θέση του Κόρμπου.
80' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Μετά από βαθιά μπαλιά του Μπαρμπόσα, ο Πέκχαρτ βγήκε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, κοντρόλαρε την μπάλα και με διαγώνιο σουτ -που κόντραρε στον Πατσατζόγλου και άλλαξε πορεία- νίκησε δεύτερη φορά τον Διούδη!
83': Έπειτα από σέντρα που έγινε από αριστερά, ο Ανσαριφάρντ έπιασε γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.
89': Ο Μπαργκάν κινείται στο ύψος της περιοχής και πιάνει δυνατό σουτ, αλλά ο Μπαρόχα αποκρούει με τις γροθιές σε κόρνερ.
90': Διπλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Μπαρόχα να δηλώνει παρών στα επικίνδυνα σουτ των Βιγιάλμπα και Μπακασέτα.
90'+2' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ
Ο Μπακασέτας κάνει ένα επικίνδυνο μαρκάρισμα με τον αγκώνα στον Άρθο και βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα.
90'+3': Λήξη του αγώνα.