Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr, την εξέλιξη των τεσσάρων αναμετρήσεων για τα προημιτελικά του Europa League.

21:39
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των τεσσάρων αναμετρήσεων για τα προημιτελικά του Europa League.
21:40
Τα ματς: Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μπράγκα (2-1), Σπάρτα Πράγας-Βιγιαρεάλ (1-2), Σεβίλλη-Μπιλμπάο (2-1), Λίβερπουλ-Ντόρτμουντ (1-1)
21:40
Σε παρένθεση, το σκορ του πρώτου αγώνα.
21:42
Φυσικά, ξεχωρίζει το ματς της Λίβερπουλ με την Ντόρτμουντ, το οποίο είναι και το πιο αμφίρροπο, ενώ ενδιαφέρον έχει και αυτό της Σπάρτα Πράγας με τη Βιγιαρεάλ. Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης έχουν πάρει ήδη Σαχτάρ και Σεβίλλη, που πέρασαν στα πρώτα παιχνίδια με νίκες από την έδρα της Μπράγκα και της Μπιλμπάο.
21:46
Τρομερή υποδοχή των οπαδών της Λίβερπουλ στην ομάδα, κατά την άφιξή της στο Άνφιλντ. Εικόνα live21960758/34076.jpg
21:48
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες. Ξεκινάμε από το Λίβερπουλ-Ντόρτμουντ.
21:48
Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό, Μορένο, Τσαν, Μίλνερ, Λαλάνα, Φιρμίνο, Κουτίνιο, Όριτζι.
21:48
Ντόρτμουντ (Τόμας Τούχελ): Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Βάιγκλ, Κάστρο, Μχιταριάν, Καγκάβα, Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ.
21:49
Πάμε στην Ισπανία και στο Σεβίλλη-Μπιλμπάο.
21:49
Σεβίλλη (Ουνάι Έμερι): Σορια, Μαριάνο Φερέιρα, Ραμί, Κολοτζέτζακ, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Ενζονζί, Βιτόλο, Μπανέγα, Κρον-Ντέλι, Γκαμεϊρό.
21:49
Μπιλμπάο (Ερνέστο Βαλβέρδε): Ερερίν, Ντε Μάρκος, Μποβέδα, Ετσέιτα, Μπαλενζιάγκα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Σουσαέτα, Ραούλ Γκαρσία, Λέκουε, Αντούριθ.
21:50
Για να δούμε και ενδεκάδες από το Σπάρτα Πράγας-Βιγιαρεάλ.
21:50
Σπάρτα Πράγας (Ζντένεκ Σκάσνι): Μπίτσικ, Κονατέ, Μάρετσεκ, Κόβατς, Φρίντεκ, Ντότσκαλ, Ματεγιόφσκι, Φατάι, Κρεΐτσι, Λαφάτα, Γιούλις.
21:50
Βιγιαρεάλ (Μαρσελίνο): Αρεόλα, Μάριο Γκασπάρ, Μπεγί, Βίκτορ Ρουίς, Ρουκάβινα, Καστιγιέχο, Μπρούνο Σοριάνο, Τριχέρος, Ντένις Σουάρεθ, Σολδάδο, Μπακαμπού.
21:51
Ολοκληρώνουμε με Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μπράγκα.
21:51
Σαχτάρ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Πιατόφ, Σερνα, Κούχερ, Όρντετς, Ισμαΐλι, Μαλίσεφ, Στεπανένκο, Μάρλος, Κοβαλένκο, Τάισον, Φερέιρα.
21:52
Μπράγκα (Πάουλο Φονσέκα): Ματέους, Μπόλι, Εντουάρντο, Λουίς Κάρλος, Τζαβάν, Ράφα Σίλβα, Αχμέντ Χασάν, Ρικάρντο Φερέιρα, Ζοσουέ, Βούξεβιτς, Μαρσέλο Γκοϊάνο.
21:55
Σε κάτι περισσότερο από πέντε λεπτά θα έχουμε σέντρα στα παιχνίδια!
22:02
1' Σέντρα στα ματς, πλην της Λίβερπουλ στο οποίο θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του Χίλσμπορο!
22:04
Σέντρα και στο Λίβερπουλ-Ντόρτμουντ.
22:07
5' ΓΚΟΛ για τη Βιγιαρεάλ!
22:08
Ο Μπακαμπού βγαίνει απέναντι από τον Μπίτσικ και με άψογο πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!
22:08
5' ΓΚΟΛ για τη Ντόρτμουντ!
22:10
Εκπληκτική επέμβαση του Μινιολέ σε σουτ του Ομπαμεγιάνγκ, ωστόσο ο Μχιταριάν παίρνει το ριμπάουντ και δεν δυσκολεύεται να δώσει το προβάδισμα στη Ντόρτμουντ μέσα στο Άνφιλντ.
22:11
9' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τη Σεβίλλη, αλλά το πλασέ του Ραμί στην κίνηση πέρασε ελάχιστα άουτ.
22:12
9' ΓΚΟΛ για τη Ντόρτμουντ!
22:13
Ο Ρόις φεύγει πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση και κάνει τρομερή κάθετη στον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος με πολύ ωραίο πλασέ κάνει το 2-0. Πολύ δύσκολα τα πράγματα για τη Λίβερπουλ, που θέλει πλέον τρία γκολ για να προκριθεί.
22:17
15' Δεν δίνεται πέναλτι υπέρ της Μπράγκα σε ανατροπή του Χασάν.
22:22
17' Ο Παπασταθόπουλος προλαβαίνει να βάλει το πόδι του και να αποσοβήσει το γκολ στο σουτ του Όριτζι.
22:26
24' Πέναλτι για τη Σαχτάρ, ο Ματέους ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Κοβαλένκο.
22:27
25' ΓΚΟΛ για τη Σαχτάρ! Ο Σερνα δεν αστοχεί από την άσπρη βούλα.
22:28
Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ, ξανά με τον Όριτζι. Πιέζει για να σκοράρει η Λίβερπουλ και να ξαναμπεί στο ματς.
22:30
29' Δοκάρι για την Σαχτάρ με τον Φερέιρα!
22:31
Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Λίβερπουλ, αυτή τη φορά με τον Φιρμίνο, του οποίου η κεφαλιά πέρασε λίγο άουτ.
22:34
32' Ευκαιρία για τη Μπιλμπάο, αλλά ο Ραούλ Γκαρσία να μην μπορεί να σκοράρει μέσα από την περιοχή.
22:42
40' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Σπάρτα Πράγας, με τον Κρέιτσι να αστοχεί από πολύ κοντά!
22:44
42' ΓΚΟΛ για τη Σαχτάρ! Με αυτογκόλ του Φερέιρα, η Σαχτάρ κλειδώνει την πρόκριση.
22:46
43' ΓΚΟΛ για τη Βιγιαρεάλ! Κλειδώνει την πρόκριση και η Βιγιαρεάλ που με τον Καστιγιέχο κάνει το 2-0.
22:47
43' Νέα χαμένη ευκαιρία για τη Μπιλμπάο με τον Ραούλ Γκαρσία.
22:48
45'+1' ΓΚΟΛ για τη Βιγιαρεάλ! Κεφαλιά του Μπρούνο Σοριάνο, η μπάλα κτυπάει και σε έναν αμυντικό και... 3-0!
22:54
Ημίχρονο σε όλα τα ματς! Σπάρτα Πράγας-Βιγιαρεάλ 0-3, Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μπράγκα 2-0, Σεβίλλη- Μπιλμπάο 0-0, Λίβερπουλ-Ντόρτμουντ 0-2
23:05
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων.
23:07
48' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ! Τρομερή κάθετη του Τσαν, ο Όριτζι με προβολή κάνει το 2-1.
23:07
49' ΓΚΟΛ για τη Βιγιαρεάλ, 4-0 με τον Μπακαμπού.
23:09
Έχει πετύχει τρίτο τέρμα και η Σαχτάρ, στο 50ο λεπτό ο Κοβαλένκο έκανε το 3-0.
23:13
54' Σουτ του Οριτζί, η μπάλα άουτ. Συνεχίζει να πιέζει η Λίβερπουλ.
23:14
56' Ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Σουτ του Μαριάνο με το εξωτερικό, η μπάλα έφυγε 4-5 μέτρα πάνω από το «γάμα».
23:17
57' ΓΚΟΛ για τη Μπιλμπάο. Ο Αντούριθ κάνει το 1-0 μέσα στην έδρα της Σεβίλλης και δίνει ενδιαφέρον στο ματς.
23:18
56 ΓΚΟΛ για την Ντόρτμουντ. Άψογο πλασέ του Ρόις και 3-1 η Ντόρτμουντ, καθαρίζει την πρόκριση.
23:19
59' ΓΚΟΛ για την Σεβίλλη! Ο Κριχόβιακ με ωραία μπαλιά δίνει στον Γκαμεϊρό που σε κενή εστία κάνει το 1-1.
23:24
65' ΓΚΟΛ για τη Σπάρτα Πράγας, που μειώνει σε 4-1 με τον Ντότσκαλ.
23:26
66' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ! Πολύ ωραίο σουτ του Κουτίνιο, ο Βάιντενφελερ δεν μπορεί να κάνει τίποτα και η Λίβερπουλ μειώνει σε 3-2.
23:30
71' ΓΚΟΛ για τη Σπάρτα Πράγας! Ο Κρέιτσι προ κενής εστίας με πλασέ μείωσε σε 4-2.
23:31
73' ΓΚΟΛ για τη Σαχτάρ! Το τέταρτο γκολ της Σαχτάρ, με το δεύτερο αυτογκόλ του Φερέιρα στο ματς.
23:33
75' Ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Σουτ του Γκαμεϊρό από θέση τετ-α-τετ, έδιωξε ο Ερερίν.
23:37
78' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ! Κόρνερ του Μίλνερ, ο Σακό πετάγεται και με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 3-3!
23:39
80' ΓΚΟΛ για τη Μπιλμπάο! Ο Ραούλ Γκαρσία με κεφαλιά κάνει το 2-1 και πλέον το ματς με αυτό το σκορ πάει στην παράταση!
23:43
Απίστευτες μάχες σε Άνφιλντ και Σεβίλλη. Κάτι περισσότερο από πέντε λεπτά για τη συμπλήρωση των 90'!
23:49
Καθυστερήσεις παίζουμε πλέον στο Σεβίλλη-Μπιλμπάο. Όλα δείχνουν παράταση!
23:50
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις στο Άνφιλντ!
23:50
90'+1' ΓΚΟΛ για τη Λίβερπουλ!
23:51
Απίστευτα πράγματα στο Άνφιλντ, δεν υπάρχει αυτό που συμβαίνει! Βρέθηκε να χάνει με 3-1 από την Ντόρτμουντ και με επική ανατροπή κάνει το 4-3 με κεφαλιά του Λόβρεν!
23:52
Παράταση στο Σεβίλλη-Μπιλμπάο!
23:52
Τελείωσε το Σαχτάρ-Μπράγκα 4-0 τελικό σκορ!
23:52
Τέλος και το Σπάρτα Πράγας-Βιγιαρεάλ 2-4!
23:55
Τέλος και στο Άνφιλντ! Ο Γκουντογκάν στέλνει ελάχιστα άουτ το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και ο Τσακίρ σφυρίζει τη λήξη του αγώνα! Η Λίβερπουλ παίρνει ΕΠΙΚΗ πρόκριση κόντρα στη Ντόρτμουντ, αφού επικράτησε με 4-3, ενώ έχανε με 1-3.
23:59
Ξεκίνησε η παράταση στο Σεβίλλη-Μπιλμπάο!
00:06
97' Μοναδική ευκαιρία για τη Μπιλμπάο! Τρομερό τσίμπημα του Σουσαέτα πάνω από τον Σοριά αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
00:11
100' Δοκάρι για τη Σεβίλλη! Κεφαλιά του Γκαμεϊρό στο δεξί δοκάρι, στην επαναφορά ο Κόκε κάνει το ψαλιδάκι και ο Σαν Χοσέ σώζει πάνω στη γραμμή!
00:15
Λήξη στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης! Παραμένει το 2-1 υπέρ της Μπιλμπάο!
00:20
Δέκα λεπτά ακόμη για να ολοκληρωθεί η παράταση! Θα καταφέρει να πετύχει κάποια ομάδα το γκολ της πρόκρισης ή θα έχουμε πέναλτι?
00:30
Δύο λεπτά ακόμη... Δείχνουν να συμβιβάζονται με το σκορ και την... σκέψη των πέναλτι οι δύο ομάδες!
00:32
120' Σουτ του Ραούλ Γκαρσία, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Σόρια!
00:32
Λήξη στην αναμέτρηση! Σεβίλλη-Μπιλμπάο 1-2 και το ματς οδηγείται στα πέναλτι!
00:43
Ο Σόρια στέκεται όρθιος και μπλοκάρει το πέναλτι του Μπενιάτ!
00:43
ΓΚΟΛ! 3-4 η Σεβίλλη με τον Ενζονζί!
00:44
ΓΚΟΛ! 4-4 η Μπιλμπάο με τον Σουσαέτα!
00:45
Τελευταίο πέναλτι, εάν ευστοχήσει η Σεβίλλη! Για να δούμε ποιος θα είναι ο εκτελεστής...
00:45
Ο Γκαμεϊρό παίρνει τη μπάλα! Ευστοχεί και η Σεβίλλη περνά, αστοχεί και συνεχίζεται η διαδικασία.
00:45
ΓΚΟΛ! 4-5 για τη Σεβίλλη με εκπληκτικό πέναλτι του Γκαμεϊρό στο «γάμα».
00:46
Η Σεβίλλη περνά στα ημιτελικά και αφήνει εκτός τη Μπιλμπάο!
00:46
Τρομερό ματς, με την Σεβίλλη να προκρίνεται ξανά στα ημιτελικά και να συνεχίζει να... υπερασπίζεται τον τίτλο του Europa League
00:47
Η τετράδα των ημιτελικών είναι η εξής: Βιγιαρεάλ, Λίβερπουλ, Σαχτάρ Ντόνετσκ, Σεβίλλη.