Μπάγερν Μονάχου-Ατλέτικο Μαδρίτης

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη του δεύτερου ημιτελικού του Champions League ανάμεσα στην Μπάγερν Μονάχου και την Ατλέτικο Μαδρίτης (0-1 πρώτο ματς).

21:19
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στη Μπάγερν Μονάχου και την Ατλέτικο Μαδρίτης.
21:20
Στο πρώτο παιχνίδι στη Μαδρίτη, η Ατλέτικο είχε επικρατήσει 1-0 χάρις στο γκολ του Σαούλ και έχει πάρει προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Champions League.
21:21
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
21:22
Μπάγερν Μονάχου (Πέπε Γκουαρδιόλα): Νόιερ, Ριμπερί, Μαρτίνεθ, Λεβαντόφσκι, Ντάγκλας Κόστα, Τσάμπι Αλόνσο, Μπόατενγκ, Λαμ, Βιδάλ, Μίλερ, Αλάμπα.
21:22
Στον πάγκο των Βαυαρών: Ουλράιχ, Τασί, Τιάγκο Αλκάνταρα, Ραφίνια, Γκέτσε, Κομάν, Κίμιχ
21:22
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Γκοντίν, Χιμένεθ, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Αουγκούστο Φερνάντεθ, Κόκε, Σαούλ, Γκριζμάν, Τόρες
21:23
Στον πάγκο των Μαδριλένων: Μογιά, Σάβιτς, Λούκας, Τόμας, Καράσκο, Κορέα, Βιέτο
21:23
Οι δύο προπονητές δεν έχουν προβλήματα τραυματισμών πέραν των γνωστών (Ρόμπεν, Μπατστούμπερ).
21:25
21:26
Δείτε την τεράστια μασκότ έξω από το γήπεδο αλλά και αρκετό κόσμο συγκεντρωμένο!
21:29
Σε ένα τέταρτο περίπου θα έχουμε έναρξη στο ματς! Για να δούμε, ποιος θα πάρει το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Champions League?
21:31
Τις προσπάθειες της πρώην ομάδας του θα παρακολουθήσει από κοντά ο Ρόι Μακάι. Εικόνα live21960777/80891.jpg
21:34
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τούρκος, Κιουνέιτ Τσακίρ.
21:37
Ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο, Γιαν Όμπλακ, έχει ένα τρομερό στατιστικό τη φετινή σεζόν! Έχει 41 clean sheets σε 68 παιχνίδια!
21:41
Κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά για την έναρξη του αγώνα.
21:41
Οι ποδοσφαιριστές κάνουν αυτή την ώρα την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο, παρέα με τους 5 διαιτητές.
21:42
21:45
1' Έναρξη της αναμέτρησης!
21:46
Τρομερό: Στην πρώτη διεκδικούμενη μπαλιά στο 10ο δευτερόλεπτο του αγώνα, έπεσαν 3 παίκτες της Ατλέτικο σε έναν της Μπάγερν.
21:48
3' Ο Τόρες σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά υποδεικνύεται ΣΩΣΤΑ σε θέση οφσάιντ.
21:51
6' Ευκαιρία για την Ατλέτικο. Σουτ του Γκάμπι από τα 40 μέτρα, ο Νόιερ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια τη μπάλα.
21:56
21:57
12' Ευκαιρία για τη Μπάγερν! Σέντρα του Ντάγκλας Κόστα, ο Λεβαντόφσκι βρίσκει πολύ λίγο τη μπάλα με το κεφάλι αλλά θα περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Όμπλακ.
21:59
14' Μακρινό σουτ του Βιδάλ, η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
22:00
15' Ευκαιρία για την Ατλέτικο. Ο Γκριζμάν στρώνει στον Γκάμπι, ο οποίος πιάνει το ευθύβολο σουτ αλλά ο Νόιερ μπλόκαρε τη μπάλα.
22:01
Πιέζει η Μπάγερν για να πετύχει ένα γκολ και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Αντιθέτως, η Ατλέτικο παίζει κλειστά και προσπαθεί να βρει χώρους γι να κτυπήσει στην αντεπίθεση με τον ταχύτατο Γκριζμάν.
22:02
17' Νέο μακρινό σουτ του Βιδάλ, ο Όμπλακ μπλόκαρε τη μπάλα.
22:05
20' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν! Πολύ ωραία μπαλιά του Μπόατενγκ στην πλάτη της άμυνας, ο Μίλερ στρώνει με τη μία στον Λεβαντόφσκι που σουτάρει, αλλά ο Όμπλακ έδιωξε με τα πόδια!
22:09
24' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν! Μακρινό σουτ Ριμπερί, ο Όμπλακ δεν μπορεί να μπλοκάρει τη μπάλα αλλά ούτε και ο Λεβαντόφσκι μπορεί από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
22:11
26' Πρώτο κερδισμένο κόρνερ για την Ατλέτικο. 4 έχει η Μπάγερν μέχρι στιγμής.
22:11
Κακή εκτέλεση του Γκάμπι, απομάκρυναν εύκολα οι Βαυαροί.
22:12
27' Δυνατό διαγώνιο σουτ του Λαμ, η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
22:14
29' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τη Μπάγερν, περίπου δύο μέτρα έξω από την περιοχή.
22:15
31' ΓΚΟΛ για τη Μπάγερν!
22:16
Ο Τσάμπι Αλόνσο εκτελεί το φάουλ, η μπάλα κτυπάει στον Χιμένεθ και ξεγελάει τον Όμπλακ, που δεν μπορεί να διώξει.
22:16
Οι Γερμανοί ισοφαρίζουν το σκορ του πρώτου ματς!
22:18
33' Πέναλτι υπέρ της Μπάγερν Μονάχου!
22:19
Ο Χιμένεθ τραβάει παρατεταμένα από τη μέση τον Χάβι Μαρτίνεθ και τον ρίχνει στο έδαφος. Υπάρχει παράβαση, ΣΩΣΤΟΣ ο Τσακίρ!
22:19
34' Το έπιασε ο Όμπλακ!!!
22:20
Ο Μίλερ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία, ο Όμπλακ έπεσε σωστά και απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο «έβγαλε» και το σουτ του Λεβαντόφσκι.
22:20
Τρομερά πράγματα συμβαίνουν στο Allianz Arena!
22:23
Έχουμε μια παρεξήγηση, όπως φαίνεται, μεταξύ του Γουαρδιόλα και του Σιμεόνε. Ο Ριμπερί συγκράτησε τον τεχνικό της Ατλέτικο για να μην... ορμήξει στον προπονητή της Μπάγερν.
22:24
Ο λόγος που έγινε η παρεξήγηση ανάμεσα στους δύο ήταν μια αγκωνιά του Χουανφράν στον Λεβαντόφσκι. Είναι πάνω στη φάση, βέβαια, αλλά δεν είναι σίγουρο εάν ο αμυντικός της Ατλέτικο τον κτυπάει κατά λάθος!
22:32
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο! Η Μπάγερν Μονάχου προηγείται 1-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης χάρις στο γκολ του Τσάμπι Αλόνσο (31') και έχει καταφέρει να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου ματς. Θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο τέρμα οι γηπεδούχοι, αλλά ο Όμπλακ νίκησε τον Μίλερ από το σημείο του πέναλτι (34').
22:47
46' Έναρξη του δευτέρου μέρους. Μία αλλαγή για την Ατλέτικο, ο Καράσκο αντί του Αουγκούστο Φερνάντεθ.
22:54
Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου. Η Μπάγερν έχει την κατοχή και πιέζει την Ατλέτικο, που αμύνεται αρκετά καλά.
22:55
54' ΓΚΟΛ για την Ατλέτικο Μαδρίτης!
22:56
Εκπληκτικό ένα-δύο του Τόρες με τον Γκριζμάν, ο δεύτερος βγαίνει απέναντι από τον Νόιερ και με εξαιρετικό πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1.
22:57
Είναι οριακή η φάση του γκολ, ίσως να είναι ελάχιστα πιο μπροστά ο σκόρερ. Ωστόσο, η κάμερα δεν ήταν στην ευθεία και δεν φάνηκε ξεκάθαρα.
22:57
Πλέον, η Μπάγερν πρέπει να πετύχει δύο γκολ για να προκριθεί και φυσικά να μην δεχθεί άλλο!
22:59
31ο γκολ για τον Αντουάν Γκριζμάν σε 51 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.
23:02
60' Ευκαιρία για την Ατλέτικο! Ο Φελίπε Λουίς έστρωσε στον Χουανφράν αλλά το σουτ του τελευταίου με το εξωτερικό, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
23:09
67' Σουτ του Τσάμπι Αλόνσο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Όμπλακ.
23:11
70' Ευκαιρία για τη Μπάγερν! Σκαφτή μπαλιά του Βιδάλ, ο Λεβαντόφσκι σούταρε με τη μία αλλά ο Όμπλακ κατάφερε να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
23:12
23:13
Η φάση του γκολ. Στην ίδια ευθεία φαίνεται πως είναι Γκριζμάν και Μπόατενγκ.
23:14
73' Αλλαγή για τη Μπάγερν. Κομάν αντί Ντάγκλας Κόστα.
23:16
74' ΓΚΟΛ για τη Μπάγερν!
23:16
Ο Αλάμπα σέντραρε από τα αριστερά, ο Βιδάλ γύρισε με το κεφάλι τη μπάλα και ο Λεβαντόφσκι σκόραρε προ κενής εστίας, βάζοντας τη Μπάγερν ξανά στο παιχνίδι.
23:17
Η Μπάγερν θέλει πλέον ένα γκολ για να προκριθεί στον τελικό του Champions League και η Ατλέτικο να μην δεχθεί άλλο ή να σκοράρει αυτή ένα.
23:19
77' Ευκαιρία για την Ατλέτικο. Γυριστή κεφαλιά του Τόρες, η μπάλα λίγο άουτ.
23:22
Δέκα λεπτά ακόμη μέχρι τη συμπλήρωση των 90'! Δείχνουν κουρασμένοι οι παίκτες της Ατλέτικο, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν παραδίδονται. Κρατάνε με νύχια και δόντια το σκορ αλλά η Μπάγερν πιέζει ασφυκτικά και ψάχνει το τρίτο γκολ.
23:23
82' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Παρτέι αντί του Γκριζμάν.
23:26
83' Πέναλτι για την Ατλέτικο! Ο Χάβι Μαρτίνεθ ανατρέπει τον Τόρες και ο Τσακίρ δείχνει την άσπρη βούλα. Δεν υπάρχει πέναλτι, είναι ένα μέτρο έξω.
23:26
84' Το έπιασε ο Νόιερ!!!
23:26
Ο Τόρες σημαδεύει τη δεξιά γωνία, ο Νόιερ πέφτει σωστά και διώχνει. Ίδια φάση ακριβώς με αυτή της Μπάγερν!
23:27
Απίστευτα πράγματα στη Γερμανία, δεν υπάρχει αυτό το παιχνίδι!
23:30
88' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπάγερν! Σουτ του Αλάμπα στην κίνηση, η μπάλα βρίσκει κάπου αλλά ο Όμπλακ έδιωξε πολύ δύσκολα.
23:30
89' Σουτ του Κομάν, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
23:32
90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:34
90'+3' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Μπάγερν. Ο Κομάν από πλεονεκτική θέση σουτάρει πολύ άουτ.
23:35
90'+3' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Σάβιτς αντί Κόκε.
23:36
Τελευταία δραματικά λεπτά στην Γερμανία
23:36
Κερδίζει τις κόντρες ο Καράσκο λίγο έξω από την περιοχή της Μπάγερν και κερδίζει πολύτιμα δευτερόλεπτα
23:37
ΤΕΛΟΣ
23:37
Η Ατλέτικο Μαδρίτης είναι στον τελικό του Champions League!
23:38
Σε ένα τρομερό παιχνίδι (με δύο χαμένα πέναλτι), η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 2-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης, όπως η... προίκα των ροχιμπλάνκος από το πρώτο ματς (1-0), τους χαρίζει την πρόκριση στον τελικό του Μιλάνου, εκεί όπου επιστρέφουν μετά το 2014.