ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 3-1

Με πρωταγωνιστή τον Μπαρμπόσα, η ΑΕΚ νίκησε Παναθηναϊκό και κούραση και με το 3-1 παραμένει ζωντανή στη μάχη της πρωτιάς των πλέι οφ.
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό...
Τρεις μέρες μετά την εμφατική νίκη των "πράσινων" στη Λεωφόρο, οι δυο ομάδες συναντώνται και πάλι -σε ένα παιχνίδι που είναι καθοριστικό για τη συνέχεια του μίνι πρωταθλήματος.
Διότι αφενός θα καθορίσει αν η "Ένωση" θα μείνει ζωντανή στη μάχη για την πρώτη θέση. Κάτι που μπορεί να καταφέρει αν πετύχει -αρχής γενομένης από σήμερα- το "3 στα 3" στα εναπομείναντα ματς.
Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός (δεδομένου ότι ο ΠΑΟΚ δείχνει να έχει καθαρίσει με το 2-0 στο εν εξελίξει παιχνίδι με τον Πανιώνιο) χρειάζεται το τρίποντο για να παραμείνει στην κορυφή.
ΠΑΟΚ 7 (5-2), Παναθηναϊκός 7 (5-2), ΑΕΚ 5 (2-5), Πανιώνιος 1 (1-4)
Η βαθμολογία των πλέι οφ πριν τα σημερινά ματς:
Η επόμενη αγωνιστική: ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός-Πανιώνιος
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Μολέδο, Ταυλαρίδης, Νάνο, Κουτρουμπής, Ζέκα, Λουντ, Μπουμάλ, Βιγιαφάνιες, Μπεργκ
ΑΕΚ (Νίκος Παναγιωτάρας): Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Αραβίδης, Μπαρμπόσα, Τζεμπούρ
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Μπαρόχα, Σοϊλέδης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Πλατέλλας, Μπουονανότε, Πέκχαρτ.
Αναπληρωματικοί για τους "πράσινους" οι: Κοτσόλης, Λέτο, Aμπέντ, Κλωναρίδης, Πέτριτς, Bλαχοδήμος Π., Eβαντζελίστα.
Επανέρχεται στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ ο Μπαρμπόσα (που ήταν τιμωρημένος για τα γεγονότα της Τούμπας), ενώ το ίδιο συμβαίνει και με τους Γκάλο-Λαμπρόπουλο.
Από την άλλη, ο Αντρέα Στραματσόνι αφήνει στον πάγκο τον Σεμπάστιαν Λέτο, ενώ ξεκινάει βασικό τον Μπουμάλ.
Έτσι, ο Παναθηναϊκός θα παραταχθεί πιθανότατα με ένα 4-2-3-1 που θα διαμορφωθεί ως εξής: Στο τέρμα ο Στιλ και στην άμυνα -από δεξιά προς τα αριστερά- οι Μέστο, Ταυλαρίδης, Μολέδο και Νάνο. Στα χαφ θα είναι οι Κουτρουμπής-Ζέκα, στην τριάδα μπροστά τους οι Μπουμάλ (δεξιά), Βιγιαφάνιες (επιτελικός), Λουντ (αριστερά) και προωθημένος ο Μπεργκ.
Όσο για την ΑΕΚ, θα κατέβει με διάταξη 4-3-3 (που μπορεί εύκολα πάντως να μετατραπεί και σε 4-2-3-1) η οποία θα παραταχθεί ως εξής: Τερματοφύλακας ο Ανέστης και στην άμυνα -από δεξιά προς τα αριστερά- οι Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος και Ντίντακ. Καθαρό αμυντικό χαφ θα είναι ο Σιμόες, ως εσωτερικοί μέσοι θα αγωνιστούν οι Γιόχανσον-Μάνταλος, ενώ στην τριάδα της επίθεσης θα είναι οι Αραβίδης (δεξιά), Μπαρμπόσα (αριστερά) και Τζεμπούρ (κορυφή).
Δεν θα βρεθεί στον πάγκο της "Ένωσης" ο Ζουκουλίνι, ο οποίος επέστρεψε για πρώτη φορά στην αποστολή μετά τον τραυματισμό του, αλλά κόπηκε σήμερα από τον Νίκο Παναγιωτάρα.
Περίπου 20 λεπτά πριν τη σέντρα και ο κόσμος που βρίσκεται στο ΟΑΚΑ δεν είναι ιδιαίτερα πολύς. Το πέταλο των οργανωμένων της ΑΕΚ είναι σχεδόν γεμάτο, αλλά η εικόνα δεν είναι αντίστοιχη στις υπόλοιπες εξέδρες.
Μόνος πρώτος στη βαθμολογία πέρασε ο ΠΑΟΚ, που καθάρισε 2-0 τον Πανιώνιο στην Τούμπα.
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα και σε λίγη ώρα θα κάνουν την είσοδό τους ξανά στον αγωνιστικό χώρο για την σέντρα.
Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Όλα έτοιμα για την σέντρα
1' Έναρξη της αναμέτρησης
3' Στο έδαφος ο Ζέκα έπειτα από εναέρια μονομαχία με τον Γιόχανσον.
5' ΓΚΟΛ 1-0 Η ΑΕΚ!
Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Γιόχανσον παίρνει ωραία κεφαλιά και ο Στιλ παρότι έπεσε δεν μπόρεσε να αποτρέψει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα του.
8' Ο Παναθηναϊκός δείχνει να ψάχνει τα πατήματά του, την στιγμή που η ΑΕΚ παραμένει ψηλά και πιέζει.
10' Φάουλ σε καλό σημείο από πλάγια θέση για τους πράσινους. Μπουμάλ και Βιγιαφάνιες πάνω απ' την μπάλα.
11' Όμορφη εκτέλεση από τον Μπουμάλ, ο Γιόχανσον διώχνει σε κόρνερ.
15' Τελική για τον Παναθηναϊκό. Κόρνερ του Βιγιαφάνιες, ο Μολέδο παίρνει την κεφαλιά από τον Γιόχανσον, όμως στέλνει άουτ την μπάλα.
20' Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μπρεγκ, ανοίγει στον Νάνο, αυτός βγάζει σέντρα από τα αριστερά με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν.
21΄ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Λουντ κάνει γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Μπεργκ πάνω στην κίνηση αλλά ο Κουκουλάκης έδωσε επιθετικό φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Σουηδό για χέρι! Το χέρι όμως είναι ακούσιο αφού ο ο Σουηδός δεν έχει πρόθεση να παίξει τη μπάλα με το χέρι και κακώς ο Κουκουλάκης του δίνει κάρτα.
Έξαλλος ο Σουηδός, έκανε δύο φορές σήμα στον πάγκο των πράσινων για αλλαγή, έπειτα από την κίτρινη κάρτα που δέχθηκε. Σημειωτέον ότι ο Μπεργκ χάνει και τα επόμενα δύο παιχνίδια.
Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Λέτο.
26' Ο Παναθηναϊκός τα τελευταία λεπτά έχει καλύτερη κυκλοφορία με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να έχει χάσει μέτρα στο γήπεδο.
28' Ακυρώνεται γκολ για τον Παναθηναϊκό.
Ο Μπεργκ τραβάει τον Κολοβέτσιο, πριν γίνει αποδέκτης της μπάλας και εκτελέσει.
29' Η άμυνα της ΑΕΚ πιέζεται πολύ τα τελευταία λεπτά.
33' Πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και από τις δύο πλευρές.
36' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Κάθετη του Μπεργκ στον Λουντ, που πλασάρει με την μία, όμως ο Ανέστης διώχνει εξαιρετικά.
39' Σταθερά στην επίθεση ο Παναθηναϊκός. Η δεν μπορεί να βγάλει την μπάλα από το μισό του γηπέδου.
40' ΓΚΟΛ 2-0 Η ΑΕΚ!
Εξαιρετική αντεπίθεση από την ΑΕΚ, ο Σιμόες κόβει την μπάλα στον Μπαρμπόσα, αυτός βγαίνει απέναντι στον Στιλ και με αριστερό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
41' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Βγαίνει ο Κουτρουμπής, στη θέση του ο Λέτο.
Δύο τελικές, δύο γκολ για την ΑΕΚ! Δύο έχει και ο Παναθηναϊκός, η μία στην εστία, με τον Ανέστη να νικάει τον Λουντ σε τετ-α-τετ.
43' Τελική για τον Παναθηναϊκό. Σουτ του Νάνο με το δεξί, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Ανέστη.
44' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γρήγορη επίθεση, ο Ντίντακ κάνει σέντρα από τα αριστερά, ο Τζεμπούρ πιάνει την προβολή ο Μολέδο βάζει την κόντρα και η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
45' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος εκτελεί το κόρνερ, ο Κολοβέτσιος στέλνει από το μισό μέτρο την μπάλα στο οριζόντιο του Στιλ και στη συνέχεια ο Λαμπρόπουλος την στέλνει άουτ.
Δύο λεπτά καθυστερήσεων
45+2' Με δέκα ο Παναθηναϊκός!
Ο Βιγιαφάνιες σήκωσε χωρίς λόγο το γόνατό του, βρήκε τον Μάνταλο και ο Κουκουλάκης του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα.
45+3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
Η ΑΕΚ προηγείται 2-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό.
Γιόχανσον (5') και Μπαρμπόσα (40') τα γκολ της Ένωσης, που παρότι ζορίστηκε πολύ από την πίεση των πράσινων τελείωσε άριστα τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.
46' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμπέντ στη θέση του Μπουμάλ.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
Θυμίζουμε ότι η ΑΕΚ προηγείται 2-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό, που από το 45+2' παίζει με δέκα λόγω αποβολής του Βιγιαφάνιες με απευθείας κόκκινη κάρτα.
51' Σωστή υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ του Τζεμπούρ, έπειτα από μπαλιά του Αραβίδη.
54' ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει ο Παναθηναϊκός!
Έπειτα από ολιγόλεπτη πίεση, ο Νάνο βγάζει ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Λέτο έχει ξεφύγει από την προσοχή του Λαμπρόπουλου και κάνει αμαρκάριστος με κοντινή κεφαλιά το 2-1 για τους πράσινους.
58' Ακυρώνεται και δεύτερο γκολ για τον Παναθηναϊκό!
Πλασέ του Μέστο, ο Λέτο πλασάρει τον Ανέστη, όμως ήταν εκτεθειμένος. Σωστή υπόδειξη.
59' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης στη θέση του Αραβίδη.
61' Έχει ανοίξει πάρα πολύ το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται με δέκα και παίζει τα ρέστα του για την ισοφάριση, ενώ η ΑΕΚ που προηγείται (2-1) εμφανίζει έντονα σημάδια κόπωσης.
66' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος κλέβει απ' τον Ζέκα, βγάζει τετ-α-τετ τον Τζεμπούρ, αλλά ο Αλγερινός δεν μπορεί να νικήσει τον Στιλ.
67' Νέα φάση για την ΑΕΚ. Ο Ντίντακ σεντράρει απ' τα αριστερά, ο Τζεμπούρ δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή.
69' ΓΚΟΛ 3-1 η ΑΕΚ!
Ο Μάνταλος εκτελεί πλασαριστά κόρνερ, ο Μπαρμπόσα πιάνει με την μία το σουτ, η μπάλα κοντράρει και στο κεφάλι του Μολέδο και καταλήγει στα δίχτυα.
71' Κίτρινη κάρτα στον Αμπέντ.
75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ κάνει παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή, ο Γκάλο διώχνει.
76' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Μπακάκη έπειτα από κόρνερ, ο Στιλ διώχνει στην κλειστή γωνία.
77' Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά, ο Τζεμπούρ παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα κοντράρει στον Μολέδο και φεύγει κόρνερ.
78' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πέκχαρτ αντί του Τζεμπούρ.
80' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Πέκχαρτ στον Μπακάκη, που στέλνει την μπάλα άουτ με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι.
81' Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη.
83' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Νάνο σέντραρε από τα αριστερά, ο Μπεργκ πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.
84' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γιόχανσον σπάει την μπάλα, έπειτα από αντεπίθεση στον Μάνταλο, αυτός καθυστερεί και πλασάρει υπό πίεση άουτ.
84' Απάντηση για τον Παναθηναϊκό. Πλασέ του Λουντ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Ανέστη.
88' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κλωναρίδης στη θέση του Λουντ.
90' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τζανετόπουλος στη θέση του Μάνταλου.
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
90+4' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεργκ, ο Ανέστης διώχνει.
90+5’ Τέλος στο ΟΑΚΑ!
Η ΑΕΚ παίρνει μεγάλη νίκη 3-1 απέναντι στον Παναθηναϊκό.
Ένα γκολ ο Γιόχανσον (5’) και δύο ο Μπαρμπόσα (40’, 69’). Μείωσε προσωρινά για τους πράσινους ο Λέτο (54’). Με δέκα αγωνίζονταν οι φιλοξενούμενοι από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, λόγω αποβολής του Βιγιαφάνιες με απευθείας κόκκινη κάρτα.