LIVE: Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη του τελικού του Champions League ανάμεσα στην Ρεάλ Μαδρίτης και την Ατλέτικο Μαδρίτης, ο οποίος διεξάγεται στο Μιλάνο και το «Σαν Σίρο».

20:21
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του τελικού του Champions League, ανάμεσα στους δύο Μαδριλένους, τη Ρεάλ και την Ατλέτικο!
20:21
Ο 61ος τελικός της διοργάνωσης διεξάγεται στο Μιλάνο της Ιταλίας και στο γήπεδο «Σαν Σίρο».
20:23
Η Ρεάλ Μαδρίτης αναζητά την 11η κούπα της στη διοργάνωση, ενώ αντιθέτως η Ατλέτικο Μαδρίτης θέλει τον πρώτο της τίτλο!
20:25
Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να ξεχάσει τον προ δύο ετών τελικό του Champions League, όταν Ρεάλ και Ατλέτικο είχαν τεθεί ξανά αντιμέτωπες. Τότε, οι «μερέγχες» είχαν ισοφαρίσει στο 94' με τον Σέρχιο Ράμος, είχαν οδηγήσει το ματς στην παράταση και εκεί είχαν επικρατήσει 4-1, κατακτώντας το 10ο champions League στην ιστορία του συλλόγου.
20:26
Θυμηθείτε τα πέντε γκολ και τα highlights του τελικού.
20:29
Μεγάλο ενδιαφέρον στο ματς συγκεντρώνει η... μονομαχία των δύο εφταριών! Του Κριστιάνο Ρονάλντο από την μία πλευρά και του Αντουάν Γκριζμάν από την άλλη! Διαβάστε εδώ για την μεγάλη μάχη των δύο!
20:32
Μπορείτε να βρείτε 20+1 λόγους για τους οποίους η Ατλέτικο πρέπει να σηκώσει το Champions League? Ο Σταύρος Χονδροθύμιος βρήκε και μεταξύ σοβαρού και αστείου τους αναφέρει εδώ!
20:33
Παραλίγο να έχουμε και επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων
20:35
Έχουμε την ενδεκάδα που θα παρατάξει ο Ζινεντίν Ζιντάν στον τελικό.
20:36
Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς, Κασεμίρο, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.
20:37
Στον πάγκο για τους τυπικά γηπεδούχους: Κασίγια, Νάτσο, Χάμες, Λούκας Βάσκεθ, Χεσέ, Ίσκο, Ντανίλο.
20:37
20:39
20:44
Μόλις έγινε γνωστή και η 11αδα της Ατλέτικο Μαδρίτης!
20:45
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γοδίν, Φελίπε Λουίς, Σαούλ, Γκάμπι, Αουγκούστο Φερνάντες, Κόκε, Γκριζμάν, Τόρες.
20:48
Στον πάγκο: Μογιά, Τιάγκο, Κορέα, Λούκας Ερνάντες, Καράσκο, Παρτέι, Χιμένεθ.
20:50
20:50
Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις έξω από το γήπεδο, ξεψαχνίζουν κάθε οπαδό που βρίσκεται περιμετρικά του γηπέδου.
20:53
Να πούμε και τους διαιτητές της αναμέτρησης.
20:56
Ο Άγγλος, Μαρκ Κλάτενμπεργκ, διευθύνει το ματς. Βοηθοί του είναι οι επίσης Άγγλοι, Σίμον Μπενκ και Τζέικ Κόλιν, ενώ επιπρόσθετοι θα είναι οι συμπατριώτες τους, Άντονι Τέιλορ, Αντρέ Μερινέρ. Τέταρτος διαιτητής ο Ούγγρος, Βίκτορ Κασάι.
20:58
Τη θέση του στο γήπεδο έχει πάρει και το τρόπαιο και... περιμένει να μάθει τον κάτοχο! Εικόνα live21960819/47995.jpg
21:06
21:06
Μια άποψη από τα αποδυτήρια της Ρεάλ Μαδρίτης.
21:07
21:07
Οι φροντιστές της Ατλέτικο έχουν ετοιμάσει και αυτοί τα πάντα για τους παίκτες της ομάδας τους.
21:08
21:09
Θυμηθείτε ξανά τις ενδεκάδες των δύο ομάδων και την διάταξη που έχουν επιλέξει οι δύο προπονητές.
21:22
Ένα εικοσάλεπτο έχει μείνει μέχρι την έναρξη του μεγάλου τελικού!
21:24
21:25
Οι οπαδοί της Ατλέτικο έχουν γεμίσει ήδη μεγάλος μέρος του γηπέδου... Το ίδιο και οι φίλοι της Ρεάλ, ενώ η προσέλευση συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς.
21:26
21:27
Τον πρώτο του τίτλο του Champions League ως προπονητής διεκδικεί σήμερα ο Ζινεντίν Ζιντάν. Ως ποδοσφαιριστής, πάντως, έχει κατακτήσει μια φορά το τρόπαιο
21:28
21:29
Τον πρώτο του τίτλο διεκδικεί και ο Ντιέγκο «Τσόλο» Σιμεόνε ως προπονητής. Ο Ισπανός τεχνικός της Ατλέτικο από την μεριά του, δεν έχει κάποιον τίτλο όταν φόραγε τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια.
21:30
Οι οπαδοί της Ρεάλ Μαδρίτης στο Σαν Σίρο!
21:37
Αυτή τη στιγμή στον αγωνιστικό χώρο βρίσκεται η πασίγνωστη τραγουδίστρια Alicia Keys και τραγουδάει το «Girl On Fire».
21:39
21:39
Ευδιάθετος φαίνεται ο Κριστιάνο. Εάν έχει όρεξη και στο ματς, τότε σίγουρα θα δούμε ωραίο παιχνίδι.
21:43
O Ζανέτι και ο Μπαρέζι μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας την κούπα του Champions League. Αμφότεροι, έχουν κατακτήσει το τρόπαιο!
21:44
Οι δύο ομάδες παρέα με την διαιτητική πεντάδα μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο!
21:46
Θα έχουμε λίγα λεπτά καθυστέρηση στη σέντρα, αφού λόγω των τελετουργικών το παιχνίδι δεν θα ξεκινήσει στις 21.45
21:46
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους οπαδούς των δύο ομάδων!
21:47
Να πούμε ότι για πρώτη φορά σε τελικό Champions League θα εφαρμοστεί το goal line technology!
21:49
1' Έναρξη στο ματς!
21:53
21:53
21:54
5' O Σαουλ σέντραρε από τα δεξιά, ο Κόκε έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ήταν αδύναμο και ο Νάβας μπλόκαρε τη μπάλα.
21:54
Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Ρεάλ.
21:55
6' Απίστευτη ευκαιρία για τη Ρεάλ!
21:56
Ο Μπέιλ εκτελεί με πολύ δύναμη, ο Κασεμίρο μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά ο Όμπλακ έδιωξε πάνω στη γραμμή με τα πόδια! Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους τυπικά γηπεδούχους αλλά ο πορτιέρε της Ατλέτικο είπε το «όχι»!
21:57
21:59
10' Κίτρινη κάρτα στον Καρβαχάλ για μαρκάρισμα στον Γκριζμάν! Σωστή απόφαση.
22:03
15' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης!
22:05
Ο Κρόος εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπέιλ έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Σέρχιο Ράμος έκανε την προβολή νικώντας τον Όμπλακ. Ο σκόρερ της Ρεάλ, πάντως, φαίνεται πως ήταν έστω και λίγο πιο μπροστά και το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει.
22:06
Πάλι ο Σέρχιο Ράμος, όπως και στον τελικό του 2014 κόντρα στην Ατλέτικο!
22:06
Για να δούμε την αντίδραση της ομάδας του Σιμεόνε.
22:08
22:11
22:11
Μπορεί η ανάλυση να μην είναι καλή, αλλά νομίζω πως φαίνεται ότι ο Σέρχιο Ράμος είναι σε θέση οφσάιντ.
22:14
ΤΡΟΜΕΡΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Σέρχιο Ράμος είναι ο πρώτος αμυντικός που σκοράρει σε δύο διαφορετικούς τελικούς του Champions League. Επίσης, είναι το πρώτο του γκολ μετά τον τελικό του 2014, πάλι κόντρα στην Ατλέτικο!
22:15
Το γκολ με το οποίο προηγείται η Ρεάλ μπορείτε να το δείτε εδώ!
22:19
Συμπληρώθηκε μισή ώρα στο παιχνίδι. Πατάει καλύτερα η Ρεάλ Μαδρίτης, που κρατάει εύκολα το 1-0, με την Ατλέτικο να μην μπορεί να αντιδράσει προς το παρόν.
22:20
30' Για πέναλτι διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες της Ατλέτικο, σε σέντρα του Γκριζμάν. Ωστόσο, δεν φάνηκε από το πρώτο ριπλέι έαν ο σκόρερ, Σέρχιο Ράμος, έχει βρει τη μπάλα με το χέρι ή το κεφάλι.
22:23
34' Πλασέ του Γκριζμάν έξω από την περιοχή, ο Νάβας δεν δυσκολεύεται να μπλοκάρει.
22:27
5-3 οι τελικές στο 39'! Από μία στην εστία, ωστόσο αυτή της Ρεάλ κατέληξε στα δίχτυα στο 15'!
22:28
40' Μακρινό σουτ του Γκριζμάν, μπλόκαρε ο Νάβας.
22:32
43' Ευκαιρία για την Ατλέτικο! Ο Γκριζμάν υποδέχεται τη μπάλα έξω από την περιοχή, κάνει το σουτ με το δεξί αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
22:35
Ημίχρονο στον τελικό! Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται 1-0 της Ατλέτικο, χάρις στο γκολ του Σέρχιο Ράμος από το 15ο λεπτό. Ωστόσο, το τέρμα του αρχηγού δεν θα έπρεπε να μετρήσει καθώς ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος. Μετά το 25', οι «ροχιμπλάνκος» ανέβηκαν, πήραν τον έλεγχο της μπάλας αλλά απείλησαν μόνο με μερικά σουτ του Γκριζμάν.
22:47
22:48
Σερ Άλεξ Φέργκιουσον και Φάμπιο Καπέλο βρίσκονται και αυτοί στις κερκίδες του «Σαν Σίρο».
22:50
46' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Καράσκο αντί Αουγκούστο Φερνάντες.
22:51
Κάνει και μια μίνι εσωτερική αλλαγή ο Τσόλο, που περνάει τον Καράσκο στο πλάι και τον Κόκε στα χαφ, δίπλα στον Γκάμπι.
22:52
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
22:53
46' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ατλέτικο Μαδρίτης!
22:53
Ο Τόρες βάζει πολύ ωραία το σώμα του, καλύπτει τη μπάλα και ο Πέπε που πάει τελείως ατσούμπαλα, τον ανατρέπει. ΣΩΣΤΗ απόφαση, είναι πέναλτι!
22:54
47' Κίτρινη στον Νάβας.
22:54
48' ΔΟΚΑΡΙ! Ο Γκριζμάν εκτελεί με δύναμη στο κέντρο αλλά η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι!
22:55
Χάνει την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια η Ατλέτικο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου!
22:57
Μικρή διακοπή, στο έδαφος ο Καρβαχάλ.
22:58
52' Αλλαγή για την Ρεάλ. Ο Ντανίλο αντί του Καρβαχάλ, που αποχωρεί τραυματίας.
23:00
54' Τεράστια ευκαιρία για την Ατλέτικο!
23:01
Έπειτα από καραμπόλες μέσα στην περιοχή της Ρεάλ, ο Σάβιτς δεν κατάφερε να βρει καλά τη μπάλα και αυτή πέρασε ελάχιστα άουτ.
23:02
Πιέζει η Ατλέτικο, για να ισοφαρίσει! Έχει μπει πολύ δυνατά στο πρώτο 10λεπτο!
23:04
58' Ξαφνικό διαγώνιο σουτ του Κόκε, η μπάλα λίγο άουτ.
23:06
59' Μεγάλη ευκαιρία για την Ατλέτικο! Σέντρα του Γκριζμάν, ο Σαούλ έκανε το μονοκόμματο σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νάβας.
23:08
61' Κίτρινη κάρτα στον Τόρες.
23:10
63' Μακρινό σουτ του Σαούλ, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.
23:11
Συνεχίζει να πιέζει η Ατλέτικο, με τους παίκτες της Ρεάλ να έχουν οπισθοχωρήσει πάρα πολύ! Για να φανταστείτε, ο Μπενζεμά βρίσκεται ανάμεσα στο κέντρο και την περιοχή της ομάδας του!
23:15
Έχει ισορροπίσει κατά κάποιο τρόπο το ματς η Ρεάλ, ωστόσο δεν έχει καταφέρει να «φτιάξει» κάποια ευκαιρία.
23:17
70' Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ! Ο Μόντριτς βγάζει τον Μπενζεμά απέναντι στον Όμπλακ, αλλά ο Γάλλος φορ πλασάρει πάνω στον πορτιέρε της Ατλέτικο.
23:18
20 λετπά ακόμη στο ματς!
23:19
72' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Ίσκο αντί του Κρόος.
23:20
Αστεία πράγματα από τον Πέπε. Ο Φελίπε Λουίς τον χάιδεψε στο πρόσωπο και ο Πορτογάλος έκανε σαν να του... έβγαλαν το μάτι.
23:23
77' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Λούκας Βάσκεθ αντί Μπενζεμά.
23:24
78' Σουτ του Κ. Ρονάλντο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Όμπλακ.
23:26
79' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ατλέτικο!
23:27
Ο Χουναφράν γυρίζει τη μπάλα παράλληλα με την εστία και ο Καράσκο μπαίνει με τη μπάλα στα δίχτυα! Πολύ ωραία γκολ, 1-1 το σκορ και έχουμε και πάλι ματς!
23:28
«Χρυσή» αλλαγή απόδεικνύεται ο Καράσκο!
23:28
Δευτερόλεπτα πριν σκοράρει η Ατλέτικο, η Ρεάλ είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τους Κριστιάνο και Μπέιλ να μην μπορούν να κερδίσουν Όμπλακ και τους αμυντικούς των «ροχιμπλάνκος», αντίστοιχα.
23:30
83' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ατλέτικο. Σέντρα του Χουανφράν, ο Τόρες πετάγεται στην πορεία της μπάλας αλλά δεν τη βρίσκει καλά και τη στέλνει λίγο άουτ.
23:32
Πέντε λεπτά ακόμη μέχρι τη συμπλήρωση των 90'!
23:35
23:36
Τρομερό στιγμιότυπο στο γκολ της Ατλέτικο. Ο Καράσκο έτρεξε στην κερκίδα και φίλησε την γυναίκα του!
23:37
Συμπληρώθηκαν τα 90'! Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:40
90'+3' Από μία κίτρινη σε Ράμος και Γκάμπι. Ο πρώτος για σκληρός μαρκάρισμα, ο δεύτερος για διαμαρτυρία.
23:41
Τέλος στο ματς και πλέον έχουμε παράταση! 1-1 το σκορ χάρις στα γκολ των Σέρχιο Ράμος και Καράσκο.
23:46
91' Έναρξη του α' ημιχρόνου της παράτασης
23:48
93' Κίτρινη κάρτα στον Ντανίλο.
23:52
Δύο φορές έχουν τεθεί αντιμέτωπες σε τελικό Champions League, Ρεάλ και Ατλέτικο. Και τα δύο ματς πήγαν στην παράταση!
23:56
Πέντε λεπτά ακόμα για την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους της παράτασης.
23:57
102' Μακρινό σουτ του Ντανίλο, η μπάλα άουτ.
00:01
Τι κάνει σήμερα ο Καράσκο; Απίστευτα πράγματα, δεν τον κόβουν με... τίποτα οι αντίπαλοι αμυντικοί.
00:01
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Το 1-1 παραμένει!
00:05
Έναρξη στο δεύτερο μέρος της παράτασης!
00:06
Δεκαπέντε λεπτά ακόμη στο ματς για να μάθουμε εάν θα υπάρξει νικητής στην παράταση ή αν θα πάει στα πέναλτι.
00:07
107' Δυνατό σουτ του Κασεμίρο, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
00:08
109' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Λούκας Ερνάντες αντί Φελίπε Λουίς.
00:11
112' Κίτρινη κάρτα στον Πέπε για μαρκάρισμα στον Γκάμπι.
00:16
116' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Παρτέι αντί του Κόκε.
00:20
Συμπληρώθηκαν τα 120'! Δύο λεπτά οι καθυσετρήσεις.
00:22
Τέλος και στη δεύτερη παράταση! Ο τελικός θα πάει στα πέναλτι!
00:25
Απίστευτα πράγματα στον 61ο τελικό του Champions League. Ρεάλ και Ατλέτικο ήρθαν ισόπαλες στα 120 λεπτά του ματς (κανονική διάρκεια και πέναλτι) με 1-1, χάρις στα τέρματα των Σέρχιο Ράμος (15') και Καράσκο (79').