ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

19:49
Καλησπέρα σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα
19:49
Ένα ματς δίχως αύριο. Ένα ματς στο οποίο διακυβεύεται το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.
19:51
Οι Θεσσαλονικείς φαντάζουν αυτή τη στιγμή το φαβορί. Τόσο για τη σταθερότητα που παρουσιάζουν καθ' όλη τη διάρκεια των πλέι οφ, όσο και για το ότι βολεύονται με δύο αποτελέσματα απόψε. Ακόμα και με ισοπαλία, δηλαδή, θα... κουνήσουν σεντόνι!
19:52
Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ψάχνει μόνο ένα πράγμα: Διπλό στην Τούμπα, η οποία θα έχει πάνω από 20.000 κόσμο στις εξέδρες, στο φινάλε της φετινής σεζόν!
19:55
ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Κίτσιου, Μαλεζάς, Βίτορ, Λέοβατς, Τζιόλης, Χαρίσης, Τσίμιροτ, Πέλκας, Αθανασιάδης, Ροντρίγκες
19:56
Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Νάνο, Μέστο, Ζέκα, Λουντ, Αμπέντ, Εβαντζελίστα, Λέτο, Κλωναρίδης
19:56
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Σκόνδρας, Χατζηισαΐας, Μπερμπάτοφ, Κοροβέσης, Κούστα, Αντονις
19:57
Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό: Κοτσόλης, Μαμούτε, Μαρινάκης, Βλαχοδήμος, Χουχούμης, Μπουμάλ, Πέτριτς
19:59
Διαιτητής του αγώνα ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος. Ένας ορισμός της ΚΕΔ που εξόργισε τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού, όπως φάνηκε τόσο μέσω ανακοινώσεων, όσο και μέσω «τιτιβισμάτων» του Γιάννη Αλαφούζου.
20:01
20:05
Ο ΠΑΟΚ έχει 11 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός 10. Την ίδια διεξάγεται και το Πανιώνιος-ΑΕΚ, το οποίο είναι αδιάφορο βαθμολογικά.
20:10
Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους ΠΑΟΚτζήδες στις εξέδρες. Πολύς κόσμος στην Τούμπα. Περίπου 5' πριν τη σέντρα
20:12
Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Με άσπρες φανέλες ο Παναθηναϊκός, με ασπρόμαυρες ο ΠΑΟΚ
20:14
Όρκο νίκης από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, όλα έτοιμα στην Τούμπα.
20:15
Σέντρα στο παιχνίδι. Υπενθυμίζουμε, ο ΠΑΟΚ βολεύεται και με ισοπαλία, ο Παναθηναϊκός ψάχνει μόνο νίκη.
20:19
5' Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Παναθηναϊκό, μετά από σουτ του Ζέκα, το οποίο κόντραρε σε σώμα παίκτη του ΠΑΟΚ. Αυτό εκτελείται, αλλά ο Κουτρουμπής κάνει φάουλ στην προσπάθειά του να πάρει καλύτερη θέση και ν' απειλήσει με κεφαλιά
20:20
6' Πολύ ωραία συνεργασία από τα δεξιά με Κίτσιου-Ροντρίγκες-Κλάους, κέρδος το κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
20:20
6' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ
20:21
Γυριστό του Μαλεζά μέσα από την μικρή περιοχή, φοβερή απόκρουση του Στιλ που κρατάει το 0-0 με εντυπωσιακό τρόπο!
20:23
8' Ο Κίτσιου ανέτρεψε τον Κλωναρίδη... χιλιοστά έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, δεν έδωσε το φάουλ ο Αρετόπουλος.
20:26
Ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα για την ώρα, από τα δεξιά παίζει πολύ ο ΠΑΟΚ
20:28
Χτύπησε στο πρόσωπο ο Λέτο σε μια μονομαχία στον αέρα με τον Μαλεζά. Άθελά του ο στόπερ του ΠΑΟΚ «βρήκε» τον Αργεντινό, ο οποίος δέχεται τις πρώτες βοήθειες. Δεν έχει κάτι σοβαρό και σηκώνεται για να συνεχιστεί το ματς, ωστόσο ο Αρετόπουλος δεν έδωσε το φάουλ υπέρ του τριφυλλιού.
20:31
16' Μπάσιμο του Χαρίση από τα δεξιά που θέλησε να περάσει τους πάντες, εν τέλει Ζέκα-Μολέδο τον κλείνουν προτού επιχειρήσει τη σέντρα ο άσος του ΠΑΟΚ.
20:31
20:32
17' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!
20:33
Τραγικό λάθος του Αμπέντ που «πουλάει» την μπάλα, Κλάους-Πέλκας συνεργάζονται υποδειγματικά, με τον δεύτερο να ανοίγει στον Ροντρίγκεζ κι αυτός με φοβερό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 1-0 για τον ΠΑΟΚ μέσα σε πανδαιμόνιο!
20:35
Πλέον ο «Δικέφαλος του βορρά» έχει μεγάλο προβάδισμα για τα προκριματικά του Champions League. Ο Παναθηναϊκός κυνηγά δύο γκολ και για την ώρα δεν δείχνει σε καλό βράδυ.
20:37
21' Ο Κλωναρίδης έβγαλε ωραία κάθετη για τον Αμπέντ, αλλά αυτός από πλάγια θέση στόχευσε στην εξωτερική πλευρά της εστία του ΠΑΟΚ. Η φάση πάντως δεν μέτρησε, καθώς υποδείχθηκε -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ ο Αλγερινός.
20:40
26' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
20:41
Ο Λουντ πιάνει από μακριά το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Βίτορ, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του ΠΑΟΚ για το 1-1! Είχε και την τύχη με το μέρος του εδώ το τριφύλλι, ο Γλύκος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.
20:43
28' Δυνατό σουτ του Τσίμιροτ έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, η μπάλα περνάει αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Στιλ
20:45
20:46
32' Με όπλο την ταχύτητά του, ο Κλωναρίδης ελίσσεται εξαιρετικά από τα δεξιά, σεντράρει παράλληλα, αλλά διώχνει η άμυνα του ΠΑΟΚ. Θα μπορούσε νωρίτερα να είχε επιχειρήσει να βρει κάποιο συμπαίκτη του, με περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.
20:47
Ανεβασμένος από το 20' και μετά ο Παναθηναϊκός, καμία σχέση με την εκκίνησή του στο ματς.
20:48
34' Κίτρινη κάρτα στον Εβαντζελίστα για σκληρό φάουλ πάνω στον Χαρίση.
20:50
Συνεχής πηγή κινδύνου για την άμυνα του ΠΑΟΚ ο Κλωναρίδης, ο οποίος φεύγει... σφαίρα σε κάθε μπαλιά που του γίνεται και ψάχνει απλώς την τελική πάσα για να βγάλει φάση ο Παναθηναϊκός.
20:52
Στο έδαφος Κίτσιου-Ζέκα μετά από μονομαχία τους στον αέρα. Δέχονται τις πρώτες βοήθειες οι δύο παίκτες.
20:54
Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο στην Τούμπα, πάντα στο 1-1 οι δύο ομάδες. Μέχρι το 20' «αφεντικό» ήταν ο ΠΑΟΚ, στη συνέχεια ανέλαβε πλήρως τα ηνία του ματς ο Παναθηναϊκός. Δεν έχουμε ακόμα την μεγάλη φάση μετά την ισοφάριση του τριφυλλιού.
20:58
43' Κίτρινη στον Κλωναρίδη που τράβηξε τον Λέοβατς. Φάουλ κερδίζει ο ΠΑΟΚ από τα δεξιά και ελάχιστα έξω από την περιοχή του ΠΑΟ.
20:58
Εκτελεί το φάουλ ο Ροντρίγκεζ, βγάζει με κεφαλιά ο Μολέδο και κερδίζει κόρνερ ο ΠΑΟΚ. Περνάει ανεκμετάλλευτο για τον δικέφαλο, καθώς ο Πέλκας ήταν σε θέση οφσάιντ όταν του έγινε πάσα.
21:02
Ημίχρονο στην Τούμπα. Στο 1-1 οι δύο ομάδες, αποτέλεσμα που για την ώρα βολεύει τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με βολίδα του Ροντρίγκεζ, ωστόσο στη συνέχεια ο Λουντ -με βοήθεια από την κόντρα του Βίτορ- ισοφάρισε. Καλύτερος ο Δικέφαλος ως το 20', στη συνέχεια ανέβηκε πολύ το τριφύλλι. Ωραίος ο ρυθμός, δίχως φάσεις βέβαια.
21:19
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
21:20
Πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο πέταλο των οργανωμένων του ΠΑΟΚ με καπνογόνα και ένα πανό για τα 90 χρόνια ζωής του συλλόγου να δίνουν άλλη... νότα στο ματς.
21:23
21:26
51' Σουτ του Λέοβατς μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, η μπάλα κοντράρει πάνω στον Κουτρουμπή και μπλοκάρει ο Στιλ.
21:30
21:30
Φτάσαμε στο 57', πάντα στο 1-1 στην Τούμπα. Αρκετά λάθη εκατέρωθεν στο δεύτερο μέρος.
21:31
Κίτρινη κάρτα στον Βίτορ για μαρκάρισμα πάνω στον Εβαντζελίστα
21:32
Ο Λέτο δεν έχει καταφέρει να «μπει» στο ματς ακόμα. Ο Ροντρίγκεζ από όταν πέρασε στην αριστερή πλευρά έχει «χαθεί», ενώ και ο Κλάους είναι πολύ καλά κλεισμένος από τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού
21:33
60' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας αφήνει τη θέση του στον Κοροβέση, που θα πάει στο αριστερό "φτερό" της επίθεσης και ο Ροντρίγκεζ θα επανέλθει στο δεξί.
21:35
62' Κίτρινη κάρτα στον Μέστο που τράβηξε τον Κοροβέση
21:37
63' Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Βγαίνει ο Εβαντζελίστα, μπαίνει ο Μπουμάλ
21:38
64' Κίτρινη κάρτα στον Λέοαβτς, που τράβηξε την φανέλα του Μπουμάλ, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα
21:39
Στο 65' στην Τούμπα, στο 1-1 το σκορ. Με ισοπαλία ή νίκη, ο ΠΑΟΚ πάει προκριματικά Champions League. Ο Παναθηναϊκός θέλει μόνο διπλό για να «κλέψει» το εισιτήριο.
21:42
68' Μέσα ο Σκόνδρας, έξω ο Λέοβατς (είχε και κίτρινη κάρτα) για τον ΠΑΟΚ
21:45
70' Αντέχει την πίεση και μπαίνει στην περιοχή του Παναθηναϊκού ο Χάρισης, που κάνει και το παράλληλο γύρισμα-ξυράφι, αλλά δεν υπήρξε κανείς για να υποδεχθεί την μπάλα κι αυτή έφυγε πλάγια
21:47
73' Φάση διαρκείας στα καρέ του Παναθηναϊκού, ο Βίτορ ανάμεσα σε 4-5 παίκτες των πρασίνων δεν μπόρεσε να κάνει από κοντά την προβολή κι εν τέλει οι φιλοξενούμενοι απομάκρυναν τον κίνδυνο.
21:48
74' Ο Ροντρίγκεζ έκανε το ταχύτατο σπριντ από τα δεξιά στην πλάτη του Νάνο, έκανε και το γύρισμα, αλλά ο Μέστο έκοψε προτού προκύψει κάποιος κίνδυνος. Κέρδος το κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Απευθείας άουτ η εκτέλεση και λήξη συναγερμού για το τριφύλλι
21:49
75' Μπαίνει ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος, βγαίνει ο Αμπέντ για τον Παναθηναϊκό
21:50
77' Φάση για τον Παναθηναϊκό
21:51
Γέμισμα του Μπουμάλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Βλαχοδήμος στρώνει στον Κουτρουμπή, με τον τελευταίο να πιάνει εν κινήσει το συρτό σουτ, αλλά να σημαδεύει άουτ, την ώρα που ο Γλύκος είχε κλείσει τη γωνία του κι έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση
21:52
79' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα για διαμαρτυρία σε φάουλ που του χρεώθηκε από τον Αρετόπουλο
21:53
79' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ
21:53
Κεφαλιά του Αθανασιάδη, ασίστ για τον Χαρίση ουσιαστικά, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και θέλησε με προβολή να απειλήσει, αλλά ο Στιλ βγήκε γρήγορα, του έφραξε τον δρόμο και έδιωξε σε κόρνερ
21:54
80' Κλείνουν τις αλλαγές τους οι δύο ομάδες. Μέσα ο Μπερμπάτοφ, έξω ο Κλάους Αθανασιάδης και μέσα ο Πέτριτς αντί του Κλωναρίδη
21:55
Δέκα λεπτά έμειναν στην Τούμπα και πάμε για θρίλερ: Ο ΠΑΟΚ έχει σκορ... Champions League, ο Παναθηναϊκός χρειάζεται ένα χρυσό γκολ
21:59
86' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!
22:00
Τρομερή βαθιά μπαλιά του Λουντ για τον Πέτριτς, αυτός στοπάρει και πιάνει το σουτ με την μία από διαγώνια θέση, αλλά ο Γλύκος λέει με εντυπωσιακό τρόπο «όχι» και κρατάει το 1-1!
22:01
87' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ
22:01
Οι γηπεδούχοι γυρίζουν ωραία την μπάλα, αυτή φτάνει στον Ροντρίγκεζ που κάνει το σουτ με κατεύθυνση για τα δίχτυα, αλλά ο Μολέδο με το κεφάλι κρατάει... σώο τον Παναθηναϊκό!
22:03
89' Κίτρινη κάρτα στον Νάνο για διαμαρτυρία. Κανένα φάουλ του Ισπανού πάνω στον Ροντρίγκες έξω από την περιοχή.
22:04
90' Εκτέλεσε ο Γκάρι Ροντρίγκες, η μπάλα περνά πάνω από την εστία του Στιλ
22:04
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
22:05
92' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, ανεβαίνει και ο Στιλ!
22:06
Πιάνει την κεφαλιά ο Άγγλος γκολκίπερ και η μπάλα περνά άουτ! Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό
22:06
93' Κίτρινη κάρτα στον Γλύκο
22:08
Λήξη της αναμέτρησης!
22:09
ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός μένουν στο 1-1, αποτέλεσμα το οποίο συμφέρει τους γηπεδούχους, καθώς τερματίζουν στην 1η θέση των πλέι-οφ και θα αγωνιστούν στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League